17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 20 Temmuz 2015 16:54

“Hîn-i hacette kolu ‘EL’e çeviriniz”

Yazan  Doğan Ersoy

“Hîn-i hacette kolu ‘EL’e çeviriniz”

Özellikle politikacıların konuşmalarında, bir sözcük önemli yer tutar;  “Devlet’te süreklilik esastır.”

Devlet’in temelini oluşturan, içerde ve dışarıda izleyeceği ana politikaların tutarlılığını, güvenilirliğini ve sürekliliğini (Örneğin; ATATÜRK devrim ve ilkeleri ve buna dayalı Anayasa) ifade etmesi gereken bu sözcük, 13 yıldır iktidarda olan AKP tarafından yaşatılan; yanlışların, hukuksuzlukların, çıkar ilişkilerinin ve ‘Yurtta barış, dünyada barış’ karşıtı davranışların, ‘Tek Adam’ anlayışı ile süreklilik kazanması olarak uygulanmaktaydı.

Bu kötü gidişi nihayet gören ‘Türk Seçmeni’; 7 Haziran Genel Seçimi’nde AKP’nin ‘Tek başına iktidar’lığına son vermiştir.

“Devlet’te süreklilik esastır.” Prensibi burada da devreye girmiş ve ‘Devlet Çarkı’ günlük işleyişinin durmaması için; Halk’ın görevden aldığı ‘İktidarsız Hükümet’, yeni Hükümet kuruluncaya kadar görevde tutulmuştur.

Ne var ki; cezalandırıldığı alışkanlıklarından vazgeçemeyen AKP, kendini hala, ‘İktidar’mış gibi görerek büyük bir aymazlık (Bütün belirtileriyle ortada olanı görememe) içinde aynı yanlışları sürdürmekte ve olası bir erken seçim için görevlendirmeler, yatırımlar yapmaktadır.

Bu davranışları ile; daha da güven yitirdiklerinin farkında olamayacak kadar hayal alemindedirler.

Cumhurbaşkanı tarafından, Hükümeti kurmakla görevlendirilen AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, koalisyon çalışmalarına CHP ile başladı.

CHP’nin önceden açıklanmış 14 ‘olmazsa olmaz’ı vardı.

Dokuzunda görüş birliği sağlandığı ve görüşmede ‘karşılıklı anlayış’ (!) olduğu açıklandı…

İkinci görüşme MHP ile yapıldı.

Devlet Bahçeli, hep yaptığı gibi “erkekçe”(!) yüksek sesten; ‘MHP hiçbir koalisyonda yoktur.” kesin(!) düşüncesini açıkladı.

Ama, görüşmenin sonunda da  ‘Devlet’te süreklilik esastır.’ ve ‘Devlet’ten ümit kesilmez’ özdeyişlerini hatırlatırcasına; “AKP ile bir koalisyon içinde yer almayacaklarını söyledi.” Ancak, eklemeyi de unutmadı “Yokuz ama ihtiyaçta buradayız.” (Sözcü 15.07.2015)

Eskiden trenlerde bulunan ifade ile; “Hîn-i hacette kolu ‘EL’e çeviriniz.”

Anlamı: “İhtiyaç (Tehlike) anında kolu EL işaretine çeviriniz” (Sonraları, bunun yerini; fotoğrafdaki gibi “Tehlike anında kolu çekiniz” aldı.)

Yani; ‘koalisyon’a katılmıyoruz ama, bildiğiniz gibi biz sıkıştığınızda yanınızdayız.’

****

Muhalefet için hayati öneme sahip ‘TBMM Başkanlığı’ seçiminde Sayın Devlet Bahçeli’nin yaptığını   CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’ye bırakalım.

Sayın İnce, kendisi ile yapılan bir söyleşide şunları söylüyor: (Sözcü 19.07.2015)

“AKP'yi her sıkıştığı yerden kurtaran parti MHP'dir. 367'de, 4+4+4'te, türbanda, yani ne zaman AKP sıkışmışsa, bilin ki MHP imdadına yetişmiştir.

Meclis Başkanlığı seçiminde de bir fırsat yakalanmıştı. Yürütme, yasama ve yargının başını muhalefet alacaktı ve bu ilk kez olacaktı.

HDP ile aynı yerde olmam ne demek?

6 milyon oy almış HDP. Yani siz 6 milyon oya terörist mi diyorsunuz? Bunu dediğiniz anda Türkiye'nin bölündüğünü kabul etmiş olursunuz.”

Bunlara, MHP’nin ‘Gezi Parkı’ndaki ve ‘Taksim 1 Mayıs Kutlaması’ndaki tutumlarını da eklemek mümkün…

Son olarak; ‘Meclis Başkanlık Divanı muhalefet üyelerinin saray boykotu’nda, son anda Sayın Devlet Bahçeli’den alışık onay çıktı:

MHP’li Divan üyeleri Saray ziyaretine katılacak.

****

Bu ‘Koltuk Değneği’ espirisi öylesine, ‘Vaka-î adiye’ (olağan) hale gelmiş ki; parti heyetleri bayramlaşması sohbetinde bile rahatça konuşulabiliyor:

CHP Gen. Bşk. Yard. Murat Özçelik, MHP Gen. Bşk. Yard. Mevlüt Karakaya’ya; "Sonunda siz AKP'ye dışardan destek verir seçime götürürsünüz, hayırlı olsun." diye konuşuyor ve heyetler gülüşerek ayrılabiliyorlar?...

Böyle birşeyin şakası bile düşünülemez bence…

 

Kimseler bana kızmasın lütfen…

Son değişiklik Pazartesi, 20 Temmuz 2015 16:55