18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 11 Ocak 2017 18:03

Didim Cemevi Sazlı Etkinlikle #hayır Dedi

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim Cemevi Sazlı Etkinlikle #hayır Dedi

Didim Cemevi Sazlı Etkinlikle #hayır Dedi “ Zaman gelir sessizlik ihanet olur”

Didim Cemevi 2 Temmuz’da Madımakta katledilen Ozan Muhlis Akarsu’yu andı. Cemevi Salonunda yapılan anmaya çok sayıda Didimli katıldı.

Yaşamı ve kişiliği hakkında bilgilerinde verildiği anma öncesinde Didim Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan  gündemdeki  konulara değinerek #hayır’ı ilk kez seslendiren Didimli dernek başkanı da olmuş oldu.

Ozanlarımız anıyoruz etkinliğimize hoş geldiniz diyerek başlayan konuşmasında Hüseyin İlhan bu etkinliğin 1 hafta gibi kısa sürede hazırlandığını söyledi ve programda emeği geçen ve sahnede Muhlis Akarsu türkülerini bağlamasıyla gerçekleştiren Mehmet Zengine teşekkür etti.

Didim cemevindeki faaliyetlerde emeği geçen gençlik kollarını da unutmayan İlhan, geçtiğimiz hafta sonu defnedilen Didim Umut tiyatrosu Kurucusu ve  Gazeteci Musa Bayar’ı da rahmetle andıktan sonra, bu hafta içinde ölüm yıldönümü olan  Kıvrıcık Ali’yi andı ve İstanbul’da görevini yaparken alındığı gözaltı sırasında dövülerek öldürülen Metin Göktepe’nin faili belli bir cinayete kurban gittiğini söyledi.

Martin Luter King’in “ Zaman gelir sessizlik ihanet olur” sözleri ile de Maraş’ta, Sivas’ta, Çorum’da ümmetçilik adına yapılan katliamları, doğayı sevmek adına Gezi direnişi sırasında yurdun çeşitli köşelerinde katledilen gençleri, ve doğruyu savunan gazetecilerin öldürüldüğünü, elçiye zeval olmaz kültüründen elçi katleden bir topluma dönüşünmüş olmasını, yaşam alanlarına yapılan müdahaleden bahsederek, İstanbul Ortaköy Katliamını lanetledi.

Mecliste görüşülen Başkanlık için anayasa değişikliği hazırlıklarından #hayır denilmesini isteyen, İlhan, Atatürk devrimlerinden olan kılık kıyafet, değişikliği ile başlayan, tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla devam eden laiklik duyarlılığını ortadan kaldırarak başkanlık sistemine geçiş imkanı sağlama tehlikesi olan duruma da #hayır denilmesi gerektiğini belirtti  ve TBMM’nin fesih edilmesine kadar gidebilecek bu durum için yineliyoruz, birlik olmalıyız, örgütlenmeliyiz, örgütlenme yerimizde Cemevi olmalı, Bizler de buraya sahip çıkmaya çalışıyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü