19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 14 Şubat 2017 08:36

BİR TEPEDEN DİDİM İ SEYREDİYORUM

Yazan  Şimşek Acar

 

 

BİR TEPEDEN DİDİM İ

SEYREDİYORUM

Orhan Veli gibi oldu başlık.Aslında gerçek yanı da var.Didim tam bir açık hava seyirgahı.Herkes seyrediyor.Birileri de malı götürüyor bir yandan.Sanki oyun.Yada seyredenler ne için orada olduğundan habersiz.

Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda
Ne sen bunun farkındasın ne de polis farkında

Konumuza şiirle başladık bir şarkıyla devam ediyoruz sonuda ağıt olacak gibi.

Bugün (13 .02.17) Didim mahalli basın yazarları bir araya gelip Didim için sohbet ettik.Laf  lafı açarken 75. Sanayi sitesine geldi konu.Aramızda bulunan değerli bir avukat yazarımız  sanayi sitesinin mera arazisi konusunda çok ilginç bir tespitte bulundu.Belediyenin mal müdürlüğü ile olan arazi mahkemesinde  hakim bakanlığa bir yazı yazarak bu alanı mera kılan idari işlemin belgesini istiyor.Cevabi yazıda böyle bir kararın olmadığı ve bahsi geçen alanın mera vasfında olmadığını bildirir yazıyı gönderiyor.Bu yazı Didim Asliye Hukuk mahkemesinde  dava dosyasında mevcut.Bahsettiğim gibi değerli avukat yazarımızın ifadeleri bunlar.

Şimdi gelelim konuya ; Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi bu arazi üzerinde alenen bir yağma yaşanıyor.Birileri veriyor diğerleri alıyor ve arada ne olduğu meçhul paralarda el değiştiriyor.Kimin cebine giriyor yada hangi kurum dernek kooperatif alıyor kaydı kuydu var mı meçhul.Yazıyoruz aslında bir duyuru bunlar muhatabına ama başata söylediğim gibi seyrediyoruz hep birlikte.Her halde konunun sahipleri Didim dışında.Başka bir izahı da yok.Bir zamanlar kaçak peşinde hafiye olan maliye sahada yok.Bu sitede yüzlerce kiralık dükkan var.sahibi yok ama kiracısı var.Birileri paraları cebe indiriyor ne stopaj ne vergi hak getire.Sanayinin ortak kullanım alanlarına dükkan yapıp kiraya verenler,bu alanları dükkana katanlar hatta yolu bile dükkan yapanlar var. Ama seyrediyoruz sanki bayram kutlamasında erkan ve ahali resmi ortadaki görüntü.

Bu talanın resimleri belgeleri en üst makamların masasında.Ne oldu bilmiyorum.Bende siz okurlar gibi merakla bekliyorum bakalım ne olacak.Yoksa seyre devam mı.

Gelelin asıl bit yeniğine.Bu alan mera dendi,ot parası  yatırılırsa mera vasfından çıkacak dendi dendi dendi bir çok şey ama ciddi bir rakam var toplanan ot parası adı altında. Buranın mera vasfı yoksa bu para nerede bankada birileri faizini iç ediyor yoksa kökten lüp ettiler.Geçen yazımda da bahsettim  bu sitenin son numarataj   sayfasında ikişer üçer dönüm çevrilmiş bir sürü alan var.Bunlar kim ?  Bunlara buraları kim verdi ?  Para karşılığı mı aldılar ? yok kafalarına göre çevirdiler de Belediyede numarataj mı yaptı.yani kısaca ne nasıl oldu para nerede kime gitti makbuz tutanak var mı? Bu soruları soruyoruz  çünkü seyircilerin arasında bu cevapları bulmakla mükellef olanlar var belki sahip çıkarlar sorumluluklarına .

Daha öncede bir yol hikayesiyle ciddi paralar toplandı makbuz falan verilmeden .Yol yapıldı yapan belli değil kimi parayı belediye aldı onlar yaptı dedi bu konuda müfettişler geldi belediyeden her hangi bir para girişi ve çıkışı olmadığı anlaşıldı.Ama hala  anlaşılamayan yolu kim yaptı kaça yaptı kaç para toplandı kaç para ödendi.Hesabı kitabı var mı? İşte sıkıntılar burada  .

NE ARAYANI VAR NE SORANI.Birde bu işi yapanlar sus pus tek bir açıklama belge sözleşme yada bir ihale ilamı tık yok tık.Çiftlik sahipsiz  olunca kimin otladığı da belli olmuyor.Neyse seyrediyoruz şimdilik elbet bir son sahne final olacak .Olacakta kime nasip olacak görmek.

Başım köpük köpük bulut içim dışım deniz
Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı'nda
Budak budak serham serham ihtiyar bir ceviz
Ne sen bunun farkındasın ne polis farkında

 

Cem Karaca   (rahmetle anıyoruz)

Şimşek Acar

Şimşek Acar

Şimşek Acar Hakkında