19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 22 Haziran 2017 10:21

NEDEN BECEREMİYORUZ………..

Yazan  Şimşek Acar

NEDEN BECEREMİYORUZ………..

Yaz ve sezon kabuslarla birlikte geldi.Didim in en belirgin girdisi turizm.Yıllardır hep bir sonrasına umut bağlayarak  yılları deviriyoruz.Sebepsiz  sorunlara her yıl kayıpla kapanıyor NEDEN.

Çözüm üretemiyoruz en başta.sonra sorunları görmekte zorlanıyoruz anlamsız bir şekilde.Hepsinden önemlisi profesyonel  düşünecek beyinlerimiz yok.En önemlisi de yerli nüfus baskısı bunu kıramıyor gelen hiçbir yönetim.Yerli nüfus yönetimi kaybetmenin bedelini kazananın çalışmasına engel olarak telafi etme çabasında.Artık bu gayet net ve aşikar olarak bir kavgaya dönüştü.Eskinin özlemini duyanlar yeniye  her türlü tezgahı kurmak la hırsını almaya çalışıyor.Sonuç umut olan her şey  basit hırslarla yok ediliyor.

Didim de   yerel iktidarın görevi aracılık hizmetleri olarak kalıplaşmış. Bu iş hem kolay para hem ucuz itibar sağlıyor. Bunun müptelası da çok ve şu an eskiye hasretle yanıyor tutuşuyorlar.

Yıllardır çözülmeyen arabesk yapılaşma hem Didim in değerini düşürüyor hem de yaşanılmasını zorlaştırıyor.merkez cami ile belediye arasındaki Cumhuriyet caddesi dışarıdan bakınca yomlu otopark mı belli değil.Alternatif yolları bilmeyen yabancı bu yüz metrelik yolda  on onbeş dakika beklemek zorunda NEDEN  çünkü anlamsız bir inadın eseri tek şeride düşen yol.Başka yerlere gerek yok tam gözlerinin önündeki kabusa müdahale edemeyenler Didim in gerisine ne çözüm üretebilir.Elbette hiçbir şey.Turizm  ulaşım konaklama görsel öğeler üçgeninde şekillenir.Ulaşımda ayağımıza gelen  havaalanın teperek ilk taşı ayağımıza düşürdük,sonrası daha yeni  bir yola kavuştuk.Yol bitti de  çevre rezaleti gürselliği öldürüyor.Ucuz siyasetin eseri görme oy al mantığıyla yol boyu işgal ve yapılaşma zaten gelen turist için ilk hayal kırıklığı.Konaklama ise yeni kazanılan otellerle biraz düzelir gibi olsa da yetersiz hizmet  her şeyi paraya çevirme mantığı ile müşteri yolma işlemi sayesinde dönüşümü olmayan değerler üretiyor Didim i tercih eden misafirlerin aklında.Gidenin tavsiyesiyle kaç kişi bir sonraki yıl Didim i tercih ediyor hiç merak ettiniz mi? Meraka gerek yok zaten hiç.

Siyaset bile üretemeyen yürümekle durmakla politika yaptığını zanneden mantıktan koşmalarını bekler misiniz hiç zannetmem.

Bu günden gelecek sezon planlanmalı.Şu an en canlı  örnekler aksayan yeri tespit için tespit edilip  sezon sonu çözüm için çalışmaya başlanmalı.Altın kum deniz ,kafe ve gezi amaçlı düzenlenirken Didim de alışveriş  yeme içme merkezi olarak düzenlenerek birinden ayrı amaçlı turist tiplerinin homojenliğini genel coğrafyaya yaymalı.Hem insanların rahat edeceği ortam oluşur hem de gelirin Didim e adil dağılımı sağlanır.Rekabeti fiyat yerine kaliteye çevirmeden Didim değer kazanamaz.sokak aralarında olması gereken döner ekmek gibi ayaküstü beslenme mekanları sektörün merkezine yerleşmişse bırakın turizmi emlakçılığa devam.alın satın kaçak yapılaşmaya göz yumun , iskan problemlerinde anlayış !!!!!!!  gösterin .SON GÜNLERİN BİR MEDYA REKLAMI GİBİ  “MERT ASLAN ACIKTI”

 

AÇ ASLANLAR GELECEK SEÇİMİ BEKLİYOR PARÇALAYIP YEMEK İÇİN DİDİM DE 20 YILDIR AYNI FİLMİ ÇEKİP DURUYOR………………..

Şimşek Acar

Şimşek Acar

Şimşek Acar Hakkında