19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 01 Ağustos 2017 12:05

TURİZMDE NELER OLUYOR.

Yazan  Konuk Yazar


TURİZMDE NELER OLUYOR.

Uzun süredir,Mavi Didim gazetesine yazmıyordum. Yazacak fazla bir şey olmadığından yazmıyordum. Didim"de hayat fazla bir değişiklik olmadan,her sene bir sene önceki gibi devam edip gidiyordu. Ancak geçen sene ve özellikle bu sezon hiç bir sezonla mukayese edilemeyecek kadar farklı oldu. Bunu nedenlerini incelemek,gelecek yıllara da ışık tutacaktır. Bu bir kaç yazı ile bu araştırmayı yapmaya çalışacağım.

Didim"de,Panormos Hotel nedeniyle 23 yıldır turizmcilik yapıyorum. Artık Didim"lilerin turizm duayeni olduğumu düşünüyorum. Elbette buna ben değil,yine Didim"ler karar verecek,takdir edecektir. Ben ancak bilgilerimi ve görüşlerimi paylaşabilirim.

Turizm bölgelerinde yaşayanlar,bunlara sadece Ege değil,Antalya bölgeside dahildir,turizmde yaşanan sıkıntının nedenlerini ve nerelere kadar varacağını merak etmektedirler. Herkes bir şekilde turizmdeki gerilemeden etkilenmektedir. Turizmin sorunları geçen yıl başlamıştı. Rusların gelmemesi,özellikle Antalya bölgesinde büyük bir çöküşe neden olmuştu. Bu yıl Rusların yarısı gelse dahi,bu defa Avrupalı turistte büyük bir azalma yaşanmaktadır. Bu da sadece Antalya bölgesini değil,Ege"yi de etkilemektedir.

Bu sezon başta Alman olmak üzere Avrupalı turist yok denecek kadar azdır. Bu azalmanın başlıca nedeni AlmanyaYla olan kavgamızdır.Almanların,özellikle Alman halkının kendilerine Nazi muamelesi yapılmasını kabullenmesi mümkün değildir. Hükümetler kavga ederler,sonra çıkarları birleşir,barışırlar,ancak halklar arasında kırgınlıklar yavaş oluşur ve çok zor ortadan kalkar. Özellikle Alman halkı sakin bir halktır,ani kararlardan kaçınır,sert tepkiler göstermez. Tepkileri yavaş yavaş oluşur ancak kalıcı olur. Görünen o ki,Alman halkı ile aramızda büyük bir mesafe oluşmuştur. Kimse kendi kendini avutmasın; Almanya"da yapılan anketler Almanların % 92"sinin Türkiye tatile gitmek istemediğini ortaya koymaktadır.  % 50, % 60,%70 değil,tam tamına % 92. Bu dehşet verici bir orandır. Türkiye turizmi için tehlike çanlarının çalmaya başladığının habercisidir. Alman demek,Avusturyalı demektir,Hollandalı,Belçikalı demektir. Hatta Fransız demektir. Alman halkı,bu hakların öncüsüdür. Diğer Avrupalı halklar Yönlerini zengin Almanya"ya göre tayin ederler. Alman gelmezse,onlarda gelmez. Bu böyle biline.

Dün yılın ilk yarısının,yani Haziran sonuna kadar olan altı aylık turizm gelirleri açıklandı. Geçen yıla göre % 6.5 artmış. Geçen yıl Türk turizminin en düşük gelir elde ettiği yıldı. Ruslar yoktu,Antalya çökmüştü. Bu yıl Ruslar"ın bir kısmı geldi ancak Avrupalı yok. Bu yüzden de turizm gelirleri ancak % 6.5 artabilmiş. Yani geçmiş yıllara,turizmin başarılı olduğu yıllara göre artmamış,hatta düşük kalmış. 2016 yılı turizm gelirlerini dibe vurduğu bir yıldı,2017"de ise sadece % 6.5 artmış gözüküyorsa,belki bu durumla politik olarak övünülebilir,turizm iyiye gidiyor propagandası yapılabilir ama gerçekte çöküş devam ediyor demektir. Kimse kendini kandırmasın,hele turizmle uğraşıp,ayakta kalma mücadelesi veren otelciler,esnaf hiç kendilerini avutmasınlar. Turist sayısı artmazsa,hele Avrupalı turist gelmemekte ısrar ederse,bir işletmenin,bir çok kişinin geleceği karanlık demektir. Gerçekleri bilip ona göre kararlar vermek gerekir.  Katrilyonlarca liralık devlet hazinesinden geçinip,sırtını devlete dayamış tuzu kuruların her şeyi pembe gösterme masallarına inanmak kimseye fayda sağlamaz.

Bu sezonu gördük,bu sezonu yaşadık. Gelecek senenin,gelecek sezonun çok daha iyi olacağı yönünde bir işaret var mı?

Bu sezon otellerin sadece Türk turiste kaldığını artık Didim"de, bilmeyen,duymayan kaldı mı. İngiliz yoktu,Avrupalı yoktu. Sadece bir miktar Bulgar,Polonyalı ve Ukraynalı geldi. Onlarında kaça geldiklerini,Herşey Dahillerde nasıl tükettiklerini artık herke biliyor. Koca bir şehir bu turistlerle ayakta kalamaz. Bu turistin esnafa,otellere faydası dokunmaz. Otelleri dolduran yerli turist ise her zamanki gibi temmuz ortalarında geldi. 20 ağustostan sonra çekilmeye başlayacak,bayramın son günü olan 4 eylülden sonrada arada bulasın. Koca bir şehir,para harcamayan,Herşey Dahillerde yiyip içen ve sadece 1,5 ay içinde gelen bir yerli,yabancı turist profili ile turizm destinasyonu olma iddiasını sürdüremez. Olsa olsa Erdek olur. Senin bizim oğlanın yazları kısa bir süre için gelip kaldığı,ufak bir kasaba haline dönüşür.

Bu kadar moral bozucu,herkesi korkutucu haberlerden sonra bir tesellimiz var. Yine de bir umut mevcut. Didim"i Didim yapan sevgili İngiliz halkı.

Onlarla henüz böyle bir sorun yaşamıyoruz. Eli kulağındadır demek istemiyorum,büyük bir endişe içinde inşallah yaşamayız

diye temenni ediyorum. Ancak bu sezon İngilizlerde çok önemli bir azalma olmuştur. Azalmanın başlıca nedeni,uçak sayısının azlığıdır. İngiliz acentalar,uçak planlarını Ekim ayında yaparlar. O ülkeye kaç uçak kaldıracaklarını,haftanın hangi gün uçuracaklarını planlar. Bu bildirimlerini Ekim ayı sonuna kadar yapma zorunluluğu vardır. Havaalanlarında yer,yani "slot" almak zorunlulukları vardır. Gecikirlerse havaalanlarında yer bulmakta zorluk çekerler. Geçen yaz,15 temmuz askeri darbesi İngiliz acentalarını ürkütmüştür. Ülkenin nereye sürükleneceği belli olmadığı için Ekim ayında tedbirli davranarak,kendilerini riske atmadan uçak sayısını azaltmışlardır. Örneğin Dünyanın ikinci büyük acentası olan Thomas Cook başta Ege bölgesi olmak üzere,neredeyse Türkiye"den çekilmiştir. Bir diğer büyük acenta olan Jet2, haftalık 7 olan uçak sayısını,haftada bir güne ve sadece 3 uçağa düşürmüştür. Bu da uçak fiyatlarını pahalandırmış,bir çok havaalanından uçak bulunamaz olmuştur. Bir ingilizin Türkiye"ye gelmek için başka şehirlere gitme zorluğu ortaya çıkmıştır. Bu da İngiliz turist sayısını azaltmıştır. Hatta öyle azaltımıştır ki,bir çok İngiliz evlerine bile gelememiştir.

Ancak İngiliz acentalar gelecek yıl için uçak sayılarını arttırmışlardır. Hatta öyle arttırmışlardır ki,bir önceki yılların önüne bile geçmişlerdir. Bunun nedeni,bu sezon yanlış kararları yüzünden talepleri karşılayamadıklarını görmeleri,İspanya,Yunanistan gibi ülkelere giden İngilizlerin euro yüzünden çok fazla para harcayarak tatil yapmak zorunda kalmalarını sayabiliriz.  Örneğin Jet2,bu yıl sadece haftada 3 olan uçak sayısını,haftanın dört gününe ve 8"e çıkarmıştır. Diğer acentalarda da benzer artışlar görülmektedir. Görünen odur ki,gelecek sezon Ege"de İngiliz turist konusunda fazla sıkıntı yaşanmayacaktır.

Bu gelişmeler Didim için hayırlı haberlerdir. Didim"liler kadim dostu olan İngilizler"i ; Didim"lilerin yıllardır cafelerini,restoranların dolduran,onlara ev sattıkları,mobilya sattıkları,dostluklar kurdukları İngilizleri tekrar kazanmak zorundayız. Onları üzdük,kandırdık,gerçek misafirperverlik göstermedik. Ancak yine de Didim"den tam anlamıyla vazgeçmediler. Evlerini satıp gidenler oldu ama hala önemli bir kısmı gelmeye devam ediyor. Bunu değerini bilmeliyiz.

Son yıllarda,kısa bir zamana sıkışsa bile yerli turistinde kadrini bileceğiz,temmuz ağustos ayları dışındaki ayları da dolduran İngiliz turistin...   Hiç bir şehir tek bir pazara dayanarak varlığını sürdüremez. Bunun asla unutulmaması gerekir.

Ferda Aykan