18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 03 Ağustos 2017 12:29

ÜLKE KLASİĞİ İDİ DİDİM KLASİĞİ OLDU...NASIL ZENGİN OLURUM.

Yazan  Şimşek Acar

ÜLKE  KLASİĞİ İDİ

DİDİM KLASİĞİ  OLDU……….

NASIL ZENGİN OLURUM.

Soru bu. Bu sorunun cevabı  yerel siyasete yaslan.Önce masumane isteklerle bir yer çevir ,sonra etrafını çevir sonra onunda etrafını çevir,içine ufak ufak yapılaş ,sonra kiraya ver,ve sonunda iyi bir fiata sat yani devret, işte ilk sermayen yasal bir  yer al araba al,sonra bir başka yer çevir ,bir  önceki yola devam artık zengin sin ve kamudan çaldıkların başka ellerde seni kirletecek bir şeyde yok sıra siyasette önce dernek,sonra ilçe yönetimi ardından  yerel meclise kafayı soktun mu işlem tamam.

Bu anlattıklarım hikaye değil  gerçek.Hani meşhur taş hikayesi.kuyu başı dolu suda var ama içinde taş siz onunla uğraşırken suyu taşıyıp götürenleri göremiyorsunuz.

Didim de  adı 75. Yıl Belediye sanayi sitesi olan bir yer var.Burada işinizi yönetimden ayarlayabilirseniz  yer yurt ve para sahibi olabilirsiniz.sonra  yukarıdaki düzenle bir daha bir daha ve sonunda en önde kendinizi bulursunuz.Mayası siyasi ayrıcalıkla karılmış,devamı avanta ve rüşvetle devam etmiş,sonunda tam bir talana dönüşmüş  devlet malı bir arazinin birilerini nasıl zengin ettiğini görmek için ziyaret etmeniz tavsiye edilen örnek  site.Biraz ağır oldu ama için dekleri bilseniz çok hafif kalır.

Sıraya koyalım ,önce yerel yönetime yakın olanlar köşe başlarını rezerve etti,sonra  cebi kuvvetli olanlar bir kamyon demir,bir kamyon çimentoya gözde olan yerleri kaptı.geri kalanda kalana razı oldu.Ama her yerde çıkan şark kurnazları için işlem bitmedi.önce yönetim sonra boş yerler sahipsiz yerler el altından sanayiyle alakasız kişilere dagıtıldı.otelciler gıda ve inşaat malzemecileri depolar edindi.sonra bu depolara dükkanlar yapıldı  kiraya verildi satıldı aracılarda ihya oldu avantacılarda.Bitti mi  yok canım şimdi sade kurnazlar  önce dükkanın önüne bir sundurma sonra etrafı kapat sonra kaldırım yol ne varsa içeri kat ,sonra sat.Hatta sitenin otopark alanına önce küçük bir berber dükkanı kamuflajı ile ardından berber boş arsaya,yerine bir lokanta ve neredeyse on yıldır kira getiriyor.ön cepheler de adım adım yola çıkarak büyütüldü sonra küçük dükkanlara bölündü şimdi oto esnafı kiracı kimler mi canım elbette bal tutanlar.

Sitede öyle akla ziyan usulsüz mal edinimleri var ki 10 hakim girse işin içine  10 senede çözemez.Bir tanesini anlatayım.İnşaat sektöründe sıhhi tesisat işi yapıyordu çinden ithal getirip satıyordu arkadaşım.A.E.ö.   Sonra son krizden etkilendi iflas etti her şeyini satıp İstanbula döndü.Bu arada sitedeki dükkanını da.Tabi yönetime de hiçbir bilgi vermedi.İflas etmiş bir insan psikolojisi. Sonrası işte iğlin olan kısım bu.Site arazisinin mera  vasfından çıkarılıp sanayi sitesine dönüşme sürecinde 115 dönümden 470 dönüme çıkması ve hak sahiplerinin belirlenmesinde bizim arkadaşın adı var yeri yok.Ne yaptılar tam bilmiyorum ama takriben 200-300 metre kare yer verildi hem de yönetimin kendine ayırdığı yerden.Ya şansınız olsun şaşkın yönetici sizi mal sahibi edebilir.Gelelim bu hikayede bahsi geçen yeni yerleri önce yönetim kendine ne hakla tahsis etti.kendi yerleri zaten var.ve diğer kişiler kim.Nasıl bu yerlerin sahibi oldular.para karşılığımı hatır gönül mü yoksa yetkililer tarafından mı.Burada da yetkili krizi var çünkü yetkili yok.yağma hasan böreği ………….

Bu kadar yolsuzluk usulsüzlük varken bu kadar kaçak yapı varken,yol boyları ve arkaları talan edilmişken,sadece yasal olarak belediye encümen kararı ile zorla buraya getirilen küçük esnaf sindirilmek,gündem değiştirmek amacı ile site yönetiminin  katkıları ile  Belediyenin safiyane  katkıları ,Kaymakamlığın onayı ile dükkan önlerindeki çirkin görüntüye sebep olduğu söylenen eşya ,tamir için bırakılan araçlar,ve  esnafın  fazlalıkları görüntü sebebiyle kaldırılması yoksa cezai müeyyide uygulanacak.

Tamam güzelde bunca milletin malı talan olmuş onlar ne olacak.Sayın kooperatif başkanı,Sayın Belediye başkanı Sayın kaymakamım.Devleti soymaktan daha mı göze batıyor  esnafın üç beş fazlalığı.Asıl görsel kirlilik Akbük yolunun sağında solunda boy gösterirken sanayinin en arkasındaki 21 yıldır Belediyenin mağdur ettiği   esnaf mı  günah keçisi.

Kamu adına hizmet yapmak büyük bir yüktür. Adil olmak kamunun hakkını korumak kolay iş değildir. Güç halkın hakkını savumaktır garibanı mağdur etmek değil.Yine  söylüyorum sitenin projesi ortada  son numarataj da ortada talanın boyutu da.Güzel şeyler yazmak kısmet olmayacak mı  Didim çukurunda.

 

Şimşek Acar

Şimşek Acar

Şimşek Acar Hakkında