23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 16 Ağustos 2017 13:22

DİDİM İÇİN…….

Yazan  Şimşek Acar

DİDİM İÇİN…….

Didim için ne lazım diye sorsak kimler ne cevaplar üretebilir. Üretilecek olan cevapların sağlayacağı katkılar ne olabilir belki şimdiye kadar hiç sorulmamış bir soru.

Yeni açılan bir restorana tuzdan şekere, masadan sandalyeye kadar pek çok şey lazım .Didim e de pek çok şey lazım. Yakınlarda bir siyasi partimiz adalet kurultayı yapacak aslında orada bir paragrafta Didim için açılsa çok anlamlı olur. Aynı siyasi görüşün hakim olduğu Didim için de adalet çok önemli. Adalet ve ahlak kavramlarının bu kadar sığ olduğu bir yer için  çok önemli.

Adaletten söz açmışken Didim in adalet le olan ilişkisine bir bakalım. Siyaset olarak ülke siyasetinden pek farkı yok. Kasetler havada uçuşuyor ve siyaset sanki küçük feto nun entrikalarının birer minyatürü. Her türlü  kişilik hakları rahatlıkla çiğnenip  siyaseti bunun üzerine bina edildiği bir yer de Didim. Gelenin gidenin ortak çok yönleri olduğu bir siyaset arenası. İşin ilginç yanı siyasi yarış partiler arasında değil parti içinde yaşanıyor. Siyaset adalet ve ahlak kavramları  sözlük karşılıklarına bir türlü uymuyor. Sonuçta  fatura Didim de yaşayan yaşamaya çalışana  çıkıyor.

O kadar sapmış ki doğrular yerinden kaçak binaya bakan yok ama binanın önünde çöp varsa (misal) yandınız. Yazılar uyarılar  bir birini tetikleyen yöneticilerden derhal sizi hedef alabiliyor. Hatta  daha ötesi  hayali ihracatın hayali mülk edinme evresinide Didimde görmek mümkün.

Söylediğim gibi kavramlar sözlük değerlerinin dışında algılanıyor Didime mahsus bir anlayış. Bir kooperatif  henüz yasal bir araziye sahip olmadan mera vasfından çıkarılıp hazineye oradanda tahsis yoluyla kooperatife satılması aşaması ortada yokken, bu kooperatif kendisine ait olmayan bu arazide yer  veriyor istediğine (neye istinaden hangi bedelle) ve o kooperatifin sınırları içindeki belediyede kamu malını haksız dağıtımına her parsele kapı numarası veriyor.Yani numarataj uyguluyor. Belediyenin numara verip yasal parsel haline getirdiği arazinin sahibi henüz devlet yani kamu.Bu yağmayı yöneten bir kooperatif henüz kendisine ait olmayan yerleri yağma hasan böreği dağıtıyor. Kime bu kooperatifin kuruluş amacı sanayi sitesi yapımı. Ortada belediyenin projelendirip (1996 yılında) kaba inşaatını yapıp  verdiği dört ada sekiz parsel yer sahipli. Yani kooperatifin amacı dışında. olan yapı için kooperatif kurulmaz. İhtiyaç duyulanın yapılması için kurulur. Biz buraya geldiğimizde hastanenin arkasındaki sanayi kooperatifi benim meslek esnaf odalarında gözükmediği için ve esnaf oda kaydı olmayanları üye kaydetmedi. Şimdi  doğrusu bu diyenleriniz olacak ama birde mevcut kooperatifin iş yeri verdiği iş adamı emekli öğretmen bir kişiye birden fazla dükkan verdiyse buna ne denir. DİDİM denir DİDİM.

ŞİMDİ   AYNI KAFA AYNI GENETİK 75.sanayide de geçerli yolu ,ortak alanı içeri katıp ,otopark alanına  restoran yapanlar değil ,tamir bakım yada imalat için dükkanın önünde eşya bulunduranlara ceza tehdidi ile kaldırın tebliğatı yapılıyor. Kim yapıyor beşinci dükkan yerini alan lokantanın sahibi ve etrafındaki ortak alanları içeri katan arka taraflarda yer kapatanlar ile sayın Belediyemiz. Hadi hep beraber ayağa kalkıp alkışlıyoruz. ADALET İSTİYORUZ  diyenlere bu adaletin hangi makamı diye sormak istiyorum. En azından ahlaksızlar kadar cesur olmaktan gurur duyuyorum.

Yazık değil mi bu ilçenin esnafına sanatkarına hak mı reva mı bu yapılanlar. Yıllardır sermayeye soydurulduğu yetmiyor şimdi iki üç çakala da soysun diye meydan veriliyor. Anlaşılan şu ki  adalet insanların işi değil. ADALET İLAHİ . İçinizde inanmayanlar çok biliyorum ama benim bilip gördüğüm çok örnek var garibin yoksulun hakkını yiyip te  hesabını ödemedin giden yok. Daha bu gün bir yenisini duydum hiç te şaşırmadım bir çok garibanın malını kandırıp elinden alarak deli servet yaptı ama makinaya bağlı yaşamak zorunda.

YERKEN KOLAYDA İŞ HESABA GELİNCE kredi kartı falan geçmiyor. Siz mevcut makamlarınızda adaleti gözetmezseniz bunun ortağı olarak İLAHİ ADALETE hesap vereceksiniz. Niye böyle göze sokarcasına yazıyorum o gün beni de hatırlayın diye.

 

Didim de  adalet sözlükteki gibi olsun hırsızın soysuzun ekmeğine yağ süren adaletin inanın kimseye faydası yok. Yıllardır yolsuz ulaşımsız ayakta durmaya çalışan sanayi esnafı kipa sayesinde şehir içi ulaşımla tanıştı bu bile bir utanç olsa gerek daha fazlasına gerek yok.  Her şeyin sahibi var çocuğun babası onun ailesi, mahallesi memleketi milleti devleti ve…………………… sebepsiz olmayan yaratılışın sahibi.

Şimşek Acar

Şimşek Acar

Şimşek Acar Hakkında