19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 15 Eylül 2017 11:23

ALIŞKANLIK

Yazan  Gündüz Murgul

ALIŞKANLIK

Hikâye bu ya…  Bir köylü kadın, bir danayı kucağına alıp sevmiş, sonra bunu alışkanlık haline getirmiş, her gün danayı kucağına alıp taşırmış; sonunda buna o kadar alışmış ki dana büyüyüp koskoca öküz olduğu zaman, onu yine kucağında taşımayı sürdürmüş.

Hikâyenin sonu biraz abartılı oldu, ancak özellikle siyasi hayatımıza yakından bakacak olursanız; halk olarak nice yüzlerce öküz ağırlığında yükleri yıllar boyu taşımaya devam etmişiz ve sürdürmekteyiz.

Önceleri Turgut Özal’la başladı.  Başbakan ve Cumhurbaşkanı iken; devlet adâbına uymayan  davranışlar, “Benim memurum işini bilir” türünden rüşveti meşrulaştıran sözlerle ilgili uyarılara cevabı akıllarda kaldı:

-Alışırlar, alışırlar.

Daha sonra Necmettin Erbakan, başbakanlığı sırasında tarikat reislerini davet edip, onları Başbakanlık Konutu’nda ağırladı. Laik  Cumhuriyet döneminde eşine ilk kez rastlanan bir olaydı.

Toplum bu tür olayların yarattığı şaşkınlığı atlatamadan AKP iktidarıyla o güne dek eşine rastlanmayan “ilk”lere tanık oldu.

*Kamu İktisadi Devlet Teşekkülleri (KİT) değerine değmezine elden çıkarıldı; satış fiyatları arsa değerini karşılamıyordu.  Ülkenin can damarı sanayi kuruluşları yabancı şirketlerin eline geçerken, bir bölük yandaş zengin oldu.

*ABD marifetince askerlerimizin başına çuval geçirilip tutsak edildi.  “Nota verecek misiniz?” sorusuna; “Ne notası, müzik notası mı?” karşılığı verildi.

*Bir türban modası başlatıldı.  Adım adım tüm devlet kuruluşları, okullar, adliyesinden tutun TSK’ya kadar türbanın girmediği yer kalmadı.

*Rüşvet ve yolsuzluk söylentileri ayyuka çıktı.  Yetmedi, ayakkabı kutularıyla gözler önüne serildi.  Daha nice yolsuzluk olayları karşısında alışkanlığın büyüsüne kapılmış yığınların “tepkisi” şöyle oldu:”Yiyorlar, ama yapıyorlar da…”

 

Alışkanlığın şakası yoktur; sinsice içimize adımını atar, zamanla yerleşip kökleşti mi öyle acımasız bir yüz takınır ki, gözlerinizi bile kaldırmaya izin vermez.  Şimdilerde ulusça bu haldeyiz; Ülkemiz her bakımdan çok zengin, ama kredi kartlarından dilenerek yaşamaya alıştırdılar.

Gündüz Murgul

Gündüz Murgul

Gündüz Murgul Hakkında