20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 19 Eylül 2017 10:15

HEYKEL

Yazan  Konuk Yazar

HEYKEL

Heykel antik çağdan günümüze kadar gelen inanç ve devlet yöneticilerini karşı duyulan sevgiyi taşlandırma adına yapılan sanat eseridir.

İslam anlayışında putlara tapıldığı için yıkılmıştır. Bu başka bir olaydır. Tapınma sadece yaratana olur. İnancını taşır dolayısı ile put ile heykelin mesajı ayrıdır.

Zamanın ruhuna uygun yapılan uygulamalarda, öyle eski Mısır firavunlarının iç organları alınarak mumyalanır, mezara öyle konurdu. Böyle bir uygulama bizim inancımızda kültürümüzde varmı? Yok.

Kanuni’nin Belgrat seferine bakanlım. Kanuni  vefat edince neler olmuş?  Hangi sebeple olursa olsun, ölümü ordudan gizleniyor. İç organları alınıp cesedini ilaçlayıp, bir nevi mumyalanıp otahumayında ceset tahta oturtuluyor. Belgerat seferi sonlanıyor. Kanuninin naşı Peyitah da (İstanbul) defnediliyor. Böyle bir hal bizim inancımızda kültürümüzde var mı? Yok. İşte zamanın ruhu.

Heykellerin dili ayrıdır. Sembol kahramanlık mesajları verir. Ülkenin gününe ve gelecek nesillere bir çocuğun elinde kitap ne söylüyor dersiniz, bu heykelin illa dilimi olmalı, o halde kırın bütün robotları konuşuyorlar, savaşıyorlar. Heykellerin tarzı tavrı ile ve duruşu ile verdiği mesajlar ayrı ayrıdır.

İki belediye, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın heykel ve büstünü meydanlara koydu. Ne amaçla koymuş olursa olsun, karşı bir itiraz Recep Tayyip Erdoğan’dan. Derhal kaldırın bizin kültür ve geleneğimizde yok. Tam da Atatürk heykellerine saldır yapıldığı günlerde. Yetmiyor tekbir nidaları ile cenazeye saldırmak hangi dinde ve kültürtürde var. Amamsın fakatsız insanlığı bittiğinin resmidir.

Akıl tatilde araki bulasın.

Güzel bir Türkiye’de yaşamak umuduyla....

Bu kategorideki diğerleri: « HAYAL Demokrasi »