18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 21 Eylül 2017 09:47

ÖLÜLERE SAYGI.

Yazan  Ferhan Ercan

ÖLÜLERE SAYGI.


Ölüye saygı, yaşayanların kendilerine duyduğu saygıyı gösterir. İnsanlığın gereği insanca davranabilmektir. Aşağıdaki alıntı Atatürk’ün büyüklüğünün ve erişilemez liginin kanıtıdır. Alttaki alıntı da Hırant Dink’ten.Ortalama duyarlı bir vatandaşın bulduğu erişilmez çözümü gösteriyor:

“Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sessizlik içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

“Şu telefonum benim çaldı Sivas’ın bilmem ne köyünden yaşlı bir amca oğul dedi seni söylediler seni buldum ben. Burada bir yaşlı kadın geldi Fransa’dan bi 10 gün buralarda kaldı dolandı durdu sonra Allah’ın rahmetine kavuştu, bizde aldık onu gömdük, duamızı ettik namazımızı kıldık gömdük. Ama öğrendik ki bu herhalde sizlerdendir. Seni söylediler bende seni buldum bir bak araştır. Adı soyadı şudur kimlerdendir varsa eşi dostu akrabası oğlu kızı buyursunlar biz burda onlara yardımcı oluruz cenazeyi alıp götürmek istiyorlarsa, biz gömdük ama isterlerse alır götürürler. Peki amca ben bakarım dedim Sivaslı bir Efe abim var benim, hemen ona açtım adı soyadı şu. Oğul dedi senin karşı kaldırıma geç dedi oradaki ufak kunduracıya sor git onlar bilir dedi. Gittim sordum böyle birini tanır mısınız. Ya sapet bilmem neydi, Döndü bana o benim “anam” dedi. Dedim senin anan nerede Fransa’da yaşıyor dedi. Dedim Türkiye’ye gelir mi. Abi dedi Türkiye’ye gelir ama dedi İstanbul’a bize ya uğrar ya uğramaz dedi o bizim memlekete Sivas’a gider doğduğu yere bi 15 gününü orada geçirir orada köylülerle sonra dönüşte bana ya uğrar ya uğramaz gider. Bacı böyle böyle dedim bi telefon aldım, hüngür hüngür ağladı tabi. Neyse yolladım tabi dedim gidin. Gittiler ertesi gün kız telefon açtı. Abi geldik doğru anamdır bulduk. Peki getiriyor musun?-Abi ben getireceğim de burada bir yaşlı amca var geldi kulağıma dedi ki,+Ne dedi ? -Başladı ağlamaya +Yahu kızım niye ağlıyorsun ne oldu? Panikledim bişey mi var diye Yaşlı amca aldı, Amca ne yaptın ki? Oğul hiçbir şey yapmadım yavrum hiç bişe yok Ona dedim ki kızım anandır hakkındır alırsın gidersin sen bilirsin ama bana sorarsan bırak “Su Çatlağını Buldu” kalsın. Bu cümle beni mahvetti ben oturdum ağladım su çatlağını buldu! o ne laf yarabbim, o ne edebiyat, o ne dervişlik, o ne Anadolu insanının cümlelerle, sayfalarla anlatılamayacak özdeyişi bu. Geliyor kendi çatlağını su buluyor giriyor.”

Ferhan Ercan

Ferhan Ercan

Ferhan Ercan Hakkında

Bu kategorideki diğerleri: « TÜRKİYE’DE GÖÇ TEOG »