19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 28 Eylül 2017 07:44

ÇALANLA ÜRETENİN AYRILDIĞI GÜN

Yazan  Şimşek Acar

ÇALANLA

ÜRETENİN AYRILDIĞI GÜN

BİNGÖL sanayi esnafı  yıllardır verilen sözlerin tutulmadığından kara yolunu kapatma eylemi yaptı bugün.

Anadolu ajansından bir haber. İçim sızladı demek ki  genelde çaloşan ter akıtan emek verip üretenin kaderi  hep bu. Yöresel yönetimler için çok kapsamlı bir düzenleme yapılmadığı sürece  müteahhit – emlak rantı dışında her şey ranta kurban edilmeye devam edecek.

Şimdilerde bir büyük şehir yapılanması ile imar yolsuzluklarını tek elden kontrol amaçlanıyor.Kısacası milletin hakkını çalanlar için bir engel oluşturulmaya çalışılırken bu seferde yöresel sorunlar araya gidiyor.Hırsızı kollarken halkın temel ihtiyaçları sekteye uğruyor.Yıllardır bu köşeden sadece düşünce üretip paylaşmayı amaçladım.Hiç bir siyasi görüşün borazanlığını yapmadım . Tok geldiğim için her halde haktan yana eşitlikten yana özel olmaktan sakındığımdan için sadece çalanların hedefinde kaldım.Bana çaldırmadıkları içinde eylem yapmadım.Hatta o kadar midem bulandı ki işimi bile sonlandırdım.Diş geçiremedikleri için komik tertiplerle taciz ettiler.hatta bunda maalesef Didim belediyesinide alet ettiler.Bir karavanla bir tekne(müşteriye ait) sitenin görünüşünü çirkinleştirdiği gerekçesiyle resimlerle tebligat yaptılar .Kaldırdım derhal en azından KENDİ ÇİRKİLNİKLERİYLE BAŞ BAŞA KALSINLAR. Bu da onların hakkı.

Yerel yönetimler maalesef sermaye uşaklığından kurtulamıyor.Asıl sorum devletin temsilcilerinde.Masaya yumruğunu vuracak idari adli bir beklenti bu ilçede hiç hayat bulamadı.Gelen tören açılış festival üçgeninden kafasını kaldıramadan gitti.Hırsız edebiyatının   en güncel olduğu bir ülkede yaşarken hırsızların hırsızlara sövdüğü bir ortama karıştık.Hem çalıyor hem de etrafına bağırıyor  HIRSIZ VAAAAAR.

Mahkeme kararları rafta, arazisi olmayan kooperatifin dağıttığı avanta iş yerleri ile hırsız hırsızı soyuyor konunun muhatapları seyirci.Böyle güzel bir yerdeyiz.

Bir yarım ada bir turizm kenti adı ama,balık yiyecek bir restoranı,balıkçı meyhanesi bile yok.Didim sardalyesi diye  iki buçuk liraya heryerde satılırken Didimli on liradan yiyor.Zaten başak balıkta bulma şansı az çünkü bir balık hane bir mezat alanı yok.33 adet koyundan on adedi ancak hizmet verirken!!!!! Atıl duranlardan bir tanesi balıkçı barınağına tahsis edip düzenlenmiyor.Bu konu yu gündeme getirdiğin de büyük şehirden arayıp görüşlerime müracat edeceklerin söylediler.Saf saf birkaç proje taslağı  hazırlayıp bekledim.

Yani BEKLİYORUM.Şunu  anladım büyük şehir küçük şehir fark etmiyor belediye aras inşaat işinin yan kuruluşu olmaktan öte geçemiyor.3.sınıf sanatçılarla yaz konserleri tamam hizmet bu.Büyük şehrin tek esamesi sarı civciv minibüs ve otobüsleri oldu.Buda büyük aşama yıllardır yalı köy dolmuşlarını bu ilçeye ulaşım diye yutturdular.

Didim in en büyük artısı arıtma tesisi  olmasına rağmen başta yolu yok. Kocaman vidanjörler tarla gibi yollarda atıkları arıtmaya ulaştırmaya çalışırken milli servet araçlar mahvoluyor. Zamanımın çoğunu o koyda geçirdiğim için bazen güney rüzgarları esince koy pislik doluyor bu da bir soru işareti acaba arıtılamadan mı basıyorlar. Tesisin kokusu ve deşarj borusundaki patlaktan kimsenin haberi var mı . takriben yüz metre mesafede denizin yüzeyine  fışkırıyor ve tam arıtılmadan verildiği çoğu zaman da deniz pis ve kanalizasyon kokuyor. Haberiniz olduğunu sanmıyorum çünkü milyon liralık arabalarınızla o yola girmezsiniz.

Yarın demek umut olduğu için her yarından bir şeyler bekliyoruz. Gidenler gidiyor gelenler umut oluyor her yeni bir umut. Hayal kırıklıklarına o kadar alıştık ki kimse artık bir şey beklemiyor. Yani meşhur sürü pisikolojisi . Yürüyor geziyor ama görmüyor. İstenende bu. Ne zamana kadar diye soruyorum kendi içinde rant kavgasın dan kurtulamayan siyasetin yerelleri halkın ihtiyaçlarına kafasını kaldıracak.

 

Bir gün  kamunun haklarını çalanlardan hesap sorulacak o gün umutta yeşerecek. Çalan gününü gün ettiği sürece kamu arazileri yağmasının sürdüğü sürece Didim li isen didin didin  sadece hayalle yaşarsın  .

Şimşek Acar

Şimşek Acar

Şimşek Acar Hakkında

Bu kategorideki diğerleri: « DİDİM İÇİN…….