18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 23 Ekim 2017 07:37

Y A Z L I K K Ü L T Ü R Ü

Yazan  İlter Gözkaya-Holzhey

 

Y A Z L I K   K Ü L T Ü R Ü

Ev sahibi olma, bir yerde oturma hakkı insan haklarından biridir. Berlin’e gelen Suriyeli bir sığınmacı akademisyenin ilk sözü, burada sokakta yaşayan hayvan yok, ama bu nasıl olur, hele böyle zengin bir ülkede sokakta yaşayan insan var, olmuştu.

Yazlık sahibi bu çoklukta olabilme Türkiye’de mümkündür ve lüks denecek bir durumdur. Ülke çapında yatırımda kayıp olarak düşünülsede, turizm ilçelerine ekonomik kazanç getirmektedir.

Belediye hizmeti yazlık sitelere önce çok yavaş, son yıllarda hızla gelişti. Yeşilkent MİGROS çevresi yollar yapılmış, yeşil alanlar tertemiz. Plajda, sahilde komşular şehirden hemen kaçıyor ve burada nefes alabiliyoruz, diyorlar.

Bu satırları okuyan sorumlulara, görevlilere komşuların teşekkürünü iletiyorum. Öneri ve eleştirileri ciddiye almaları oldukça önemli. Avrupa’da yaşayan yazlıkçılar da Yaz aylarında, birinci nesil emekli olanlar daha uzun süre kalanlara da bu satırları okuyan gençler mutlaka iletmelidir.

Türkiye’de sürekli yaşayanların, bazı Avrupa’da yaşayan komşuların örnek davranışları gözden kaçmıyor. Fakat az da olsa burası Türkiye deyip, kurallara uymayanlar var.

Bugün karşılaştığım bir aileye neden Almanya’daki gibi bez torba kullanıp örnek olmuyorsunuz, diye sordum. Cevap, efendim yasak etsinler, burada özgürlüğe sınır yok, oldu. Naylon torba orada parayla satıldiği için, tekrar kullanıyor ve bez torbayı tercih ediyor.

Kurallara uymamak özgürlüğü yanlış anlaşılıyor. Plajda işletme sahipleri müziği sonuna kadar açmıyor artık, ama sürekli açık bırakarak kendi müzik anlayışını, zevkini konuklara zorla dinletme özgürlüğünü kullanıyor. Bu, aynı şekilde Yaz’ın tur gezileri organize eden teknelerin çaldığı kuvvetli müzik için de geçerli.

İşletmeci kendi hasta olacak ve hasta yapma özgürlüğüne sahip olduğuna öyle inanmış ki, uyaranlara bozuk çalıyor. Aslında kendini dinlememek için sorunlarını müzik gürültüsüyle baskı altına alıyor.

Kızgın olmasa anlatacağım, Türkiya’de her iki erkekten biri kalp ameliyatı oluyor. Zira erkekler gürültüyle daha fazla karşılaşıyor. Gürültü hem kulağa, hem beyin hücrelerine etki ederek kalbe yansıtıyor. En güzel konser doksan dakika sürmelidir. Yıllarca müzik dersi veren emekli öğretmen olarak ülkedeki kalp ve kulak doktorlarına, müzik öğretmenlerine ve diğer sorumlulara çağrı yapıyorum.

Lütfen gelecek Yaz sanatların en etkili ve güzeli olan müziği gürültüden kurtarınız. Böylece çocuk ve gençlerin işitme sağlığını korumak mümkündür.

Göz yorulunca kapağını kapatır, ama kulağın bu çaresi yok, çare eğitime erken başlamaktır.

Yeşilkent ve çevresinde komşular ana caddeye konan trafik işaretleri için Yeşilkent Çevre Gönüllüleri Derneğine teşekkür ediyorlar. Bir zeytinağacının doğal korumaya alındığına çok sevindim. Bulgaristan’dan gelen bir otobüs turist fotoğraf çektiler. Yalnız ağacın gövdesine bilgi veren bir levha henüz asılmamış. Daha başka antik ağaçlar da var. İlçe ziraat görevlileri dolaşıp tespit etmeli.

Ayrıca yeşil alanları gönüllü bakan, sulayan komşulara örnek olması için ödül verilmeli. Gönüllü, çevre koruma ve sosyal işlerde hizmet edenlere övgü esirgememelidir.

Sitede dernek başkan ve yönetimi yanında, Çevre Gönüllüler Derneği sosyal bir varlık olan insan için olmazsa olmazı. Çevre derneği yönetiminde genelde kadınlar görev aldığı için kadın erkek paylaşımında eşit muamele görmüş oluyor, kadınlar eş değerde söz sahibi olmalıdır.

Yakın komşular arasında arkadaşlıklar ilerleyip, dostluklar gelişiyor. Nerede kaldınız, hasta mıydınız, soruları insan ilişkilerinde değeri biçilmez. Bikhassa ilk nesil köy kökenli, imeceyi hatırlıyor. Yıllardır aynı sitede yaşadığı halde hâlâ birbirini tanımayan komşular var.

Yeşilkent/Didim’de ev sahiplerinin hemen hemen üçte ikisi yurtdışında Avrupa’da yaşayanlar. Krizlerde, döviz sıkıntısında Türkiye’nin ekonomik durumuna katkıda bulunuyorlar. Onlara diğer turistlere gösterilen ilgi maalesef gösterilmiyor.

Ev kapılarına konan maylon torbalar çok çirkin görüntü yapıyordu. Sinekler çoğalıyordu, bu nedenle konteyner konması çok isabetli olmuştur. Çöpler zamanında alınıyor, artık Yeşikent üvey evlât muamelesi görmüyor. Belediye hizmet varlığının izleri görülüyor.

Sonbahar’da sitelerde yaşayan az komşu var. Basınçla borularda patlama görülüyor. Telefon ettim, yirmi dakika sonra gelip tamir ettiler. Bir hafta olmadan da yol onarıldı.

Öğrenci servis dolmuşlarını görünce seksen yıllarını hatırlıyorum. Gaye 2’de posta memuruyla imza toplamıştık. Sitelerde Yaz Kış yaşayan işçi çocukların okula gitmesi çok büyük sorundu. Okul servis dolmuşları çok iyi çalışıyor, Valiler Ortaokulu şoförleri ve okul idaresi parkyeri için Milli Eğitim Müdürlüğü’nden izin bekliyorlarmış. Dolmuşlara belli parkyeri ayrılırsa öğrenciler kolay bulabilir, ana çıkış kapısında kalabalıkta zorluk çekmezler.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun organize ettiği altmışbeş üstü emeklilerin sarı civciv dediği, ücetsiz dolmuşlar şahane. Yaşlılar oturacak yer buluyor. Balık istifi gibi dolmadığı için ter kokmuyor, hijyen bakımından da çok sağlıklı.

Sevgili okuyucularım, biz yazarlar köşeyazılarımız okunmuyor, diye şikâyet edersek halktan uzaklaşmış sayılırız. Plajda, sokakta, alışveriş merkezinde, dolmmuşta, durakta ve dernek yönetiminde görevli insanlarla konuşarak bu yazıyı yazdım. Gereken yerlere ulaşacağını umut ediyorum.

Avrupa’da yaşayan ve orada öğrendiklerini Türkiye’de uygulamayanları da gelecek Yaz tatilini beklemeden, şimdiden uyarmalıdır.

Didim’in havası akciğer hastalıklarına karşı koyacak ve hastaları iyileştirecek kadar gözeldir. Kür amaçlı ikinci bir hastahane daha mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca bir üniversite öğrencisi ve bir komşum şu öneriyi yaptı: Akbük sahilinden başlamak üzere Yeşilkent sahiline kadar sahili takiben bir yürüyüş gezi ve bisiklet yolu yapılmalıdır.

Güzel günler göreceğiz, umut gerçektir, insanı şiir ve çoşku ülkesine götürür.

Hoşça kalın!

 

 

 

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey Hakkında