19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 01 Kasım 2017 08:38

YÜREĞİMDEN DAMITILANLAR - X

Yazan  Musa Dinç

Musa DİNÇ /  Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

YÜREĞİMDEN DAMITILANLAR - X

* Bezelyeli baklava / Bir gün canımız Gaziantep baklavası yemek istedi. Bol fıstıklı baklavayı satın alıp, eve getirdim; yiyorum; ama tadı bana tuhaf geliyordu. Meğerse içindeki fıstık değil, bezelye imiş. Vay sahtekarlar vay!...

*

* Dünyanın Süper Devletleri ve Japonya; yeni icatlar, keşifler, otomasyon amaçlı robotlar üretirken, ülkemizdeki gıda hilebazları ise; sahte bal, sahte pul biber, sahte yoğurt, sahte sucuk ve en son icat ettikleri sahte döner ile sahtekârlıkta özendirme ödülüne layık görüldü.

*

* Yaz-Kış / saati uygulamasıyla sözde elektrik tasarrufuna gidiliyormuş, günün aydınlığından yararlanıyormuş. Hep miş, muş; yani masal anlatıyorlar. Elektrik tasarruf edilmiyor, aksine daha fazla elektrik tüketiliyor; ama asıl sebebini buldum galiba: " İnsanlar uykulu, uyurgezer işe gitsin – gelsin, okula da öyle gitsin, gelirken de çok yorgun ve uykusuz gelsin;, sersem bir kafa, ayakta uyusun, dumura uğrasın. Uykusuzluk ve yorgunluktan haliyle kafa da çalışamaz, beyin durduğunda, düşünce eylemi de olmaz. Egemenler öyle istiyor,  işlerine çomak sokulmasını istemiyorlar galiba. Yorgun, argın, uykusuz, sersem bir kafa; sağlıklı düşünemez zaten!

*

* Bizim oralarda bir söz vardır: " Daha bu nina, tırninası vardır!..."

*

* Cumhuriyet güzeldir, tadından geçilmez; ama' Demokratik Cumhuriyet;' tekçi zihniyetin egemen olduğu bir Cumhuriyet, sadece bir kesime, egemen sınıfa hizmet eder. "

*

* Yeni bir parti kuruldu, parti genel başkanının mazisi yeni değil, eski. Amblemine bakıyorsunuz, basit: " Biz iyiyiz, " diyorlar. Bırakın da halk size: "İyisiniz," desin.

*

* Haberleri dinledim. Haber konuları: “Gözaltılar, canlı bombalar, tutuklamalar, şehit haberleri, cinsel taciz, linç ve operasyonlar... Normal bir yaşam yok şiddetten başka. Oysa gelişmiş, çağdaş, gerçek demokrasiyi özümsemiş bir ülke olsa; daha nasıl iyi yaşanılır, sağlıklı bir toplum nasıl inşa edilir, ömür nasıl uzatılır, yeni kaynaklar ve istihdam nasıl sağlanır?” Gibi konular gündemde olurdu.

*

* Demokrat, demokrat değildi; sol, sol değildi; sosyal demokrat, sosyal demokrat değildi; ak, ak değildi; doğru, doğru değildi; adalet, adaletli değildi; iyi, iyi olabilecek mi? ama şunu biliyorum; sağ her zaman sağdı; milliyetçi her zaman milliyetçi idi; dinci de her zaman dinci oldu.

*

* Helva, helvadır; ha kakaolu, ha vanilyalı...

*

* Vay be! Gözlerimiz yaşardı (!) iktidarın iki bakanı daha, Ana Muhalefet Partisi’nin Eski Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’ı hastanede ziyaret etmişler. İyileşmesi için dua da bulunmuşlar.

*

* Elin adamı bilim, teknoloji peşinde koşarken, bizim Türkiye'de de; kimileri tekbirle zikir çeker, kimileri de düğünlerde ha bire:  “ Ho, ho, ho!” deyip halay çeker.

*

* Politikacı =   En çok kıvıran.

*

* Liyakat yoksa çürüme vardır.

*

* Yeni Terimler Sözlüğü / Faşizm: Bu dünyanın cehennemi, Faşist: Bu dünyanın zebanisi

*

* Memlekette yaşam= İsot

*

* Çivi tutmaz.

*

* Bundan sonra, pekâlâ; bundan öncesi ne olacak (?)

*

* Millet konuşmazsa, içine atsa; herkes kanser olur.

*

* Korsan kitaplarının varlığı, dağıtımı, alenen satış noktaları; beni kitap yazmaktan ve yazarlıktan soğutuyor

* Susan değil, konuşan bir Türkiye istiyorum.

***

.