22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 02 Kasım 2017 15:28

KILIÇDAROĞLU’NDAN RADİKAL HAMLELER

Yazan  Hasan Sani Güneş

KILIÇDAROĞLU’NDAN  RADİKAL  HAMLELER

Sayın Kılıçdaroğlu, son  seçimlerde ,ön seçim kararını MYK’dan geçirerek özelliklede  büyük şehirlerde ,   aday adaylarını sandıkta  yarıştırarak , tüm üyelerin seçtiği milletvekillerini meclise taşıdı.Bunun’lada  yetimeyip  kontejandan parlemontaya  giren milletvekillerine aynı ilden birkez daha  vekil  olamama kaydını getirerek, hem onların bir dahaki dönemde  çok çalışmasını olanak tanımış oldu ,hemde  merkez yoklaması ile parlemonto’ya girmek isteyen diğer adayların önünü açmış oldu .bu uygulamanın getirdiği başarı anlaşılan  yeni radikal kararlarıda beraberinde getirmiştir.

Ön seçimle ,hem tüm üyelerin seçime dahil edilmesi  sağlamış , adayların  partililerin  ayağına kadar  gidilmesi  partilileri    hareketlendirmiştir ,  en sade üyenin dahi seçime  yoğun katılımı  doğal  olarak  CHP’nin yüzünü güldürmüştür.

Cumhuriyet   Halk  Partisinin  özelliklede,  İzmir , İstanbul Ankara, gibi  metropol  illerde başarısının  altında’da bu uygulama yatmaktadır. Deyilse inanın, milletvekili bazında, bu sayıları yakalamak mümkün olamayacaktı, olmayacaktı.EĞER, BENDEN OLSUN, ÖNEMLİ DEYİL, AZ OLSUN ANLAYIŞI HAKİM KILINSA  İDİ   kazanım  mümkün olamayacak ve  CHP’ de halen  varolan  milletvekillerden bir çoğu  bugün parlemento  sıralarında olmayacaktı.

 

Sayın Kılıçdaroğlu’nun son hamlesi  yerel seçimlerde aday  belirleme yöntemi oldu, ve oldukcada’da ses  getirdi. Alınan kararla bundan böyle, yani,önümüzdeki dönem belediye başkanlığı seçimlerinde ,  belediye başkan aday adaylarına yönelik, birtakım uygulamalar, kıstaslar  getirildi, partililerin görüşü, halkın  beklentısi, stk’ların ve hayır kampanyası ,partnerlerinin düşüncelerinin alınması  bunların önde gelenleri . Burada yeni bir uygulama dikkate değerdir .Alınan karlara ilave olarak, aday adayı olacak belediye  başkan adaylarının  sözlü sınavdan geçirileceğidir, son derece anlamlı bu uygulama aday adaylarının partiliğini,yöneticiliğini , yerel yönetimler konusundaki bilgisini yaşamındaki  başarısını ölçmeye yöneliktir. Bu  uygulama en azından aday adayları enflasyonunu azaltacak,ve  söyleyecek sözü olanları yüreklendirecektir.

Anlaşılan o’ki sayın Kılıçdaroğlu özelliklede önümüzdeki belediye başkanlığı seçimlerinde başarılı olmak adına, benden olsun kelimesini   kullanmayarak, kendisi adına  belediye başkan aday adaylarını  başkanlğa taşıyan veya taşımaya çalışan  ve bunu meslek haline  getirenlerinde önünü kesmiş oluyor.Eğer iktidar olma iddianız  varsa böyle yaparsınız. Sayın kılıçdaroğluda bu yolu tercih ediyor, iyide ediyor.