Cumartesi, 04 Kasım 2017 20:15

Bunun adı aklımızla alay etmektir

Yazan  Erol YILDIZ

Bunun adı aklımızla alay etmektir

Ülkenin yarısı kabul etti diye diğerinin ezilmeye asla hakkı yoktur. Çalışan dar gelirliler sanki bu ülkede ikiye ayrılmış gibi gösteriliyor. Bizim dar gelirlimiz, sizin dar gelirliniz. Bizim dar gelirlimizin ek geliri var. Bedava dağıtılan kömür, makarna, gıda maddeleri. Et ihtiyacı ise, iktidar belediyelerinin, imarethaneler kanalıyla halka sunduğu yiyeceğin içinde var. Haftanın üç günü etli yemek yiyerek o ihtiyacını karşılayanlar, gelecek olan zamlardan etkilense de, önemsemiyor. Zaten düşüncesinde dini duygularla alıştırma olduğundan, rızık olayı kendi isteği dışında gelişen bir olgu olarak değerleniyor. Gerisi mi? Hiç sormaya gerek bile yok. Aldığı zamlarla değil et bulmak, yiyecek temel gıdaları bile zor temin ediyor.

Birileri aç susuz beklerken, diğerleri karnını doyuruyor. Bu reva mı? Bence değil. Eğer böyle bir haksızlık karşısında hala bir adaletten söz ediliyorsa, ben bu işin aslından bir şey anlamış değilim. Resmen insanların aklıyla oynamaktır. Dar gelirli değil, orta gelirli bile artık et yiyemez oldu. Et en büyük besin maddesidir. Etin girmediği evde yaşam standartları tam çalışamaz haldedir. Enerjinin en büyük kısmı yenilen kırmızı ette mevcuttur. Et girmeyen eve hastalık girer. Biz sağlık sektöründe bu şekilde öğrendik. Hücrelerin yenilenmesi ve aktif hale gelmesi için kırmızı etin önemi bilim adamlarının çalışmalarında mevcuttur. Bilim derseniz o bile yok edildi.

Bir bakan kalkıp da kamuoyu önünde gülerek, et ucuzlayacak, fakir halk artık et yiyecek diyorsa, bu halk ile alay etmektir. Bir çok kişinin halkın büyük bölümünün fakirleştiğini söylediğinde kabul etmeyenler, şimdi et konusu devrede olunca halkın fakirleştiğini sonunda anladılar. Peki ne olacak bu işin sonu diye merak edenlere anlatalım. Ülkede et fiyatlarının düşmesi tek konuya bağlıdır. Hayvan üretiminin artması ile bu iş gerçekleşir. İlgili olan kurum tarafından verilen bilgilere göre, etin kısa zamanda zincir marketler aracılığı ile ucuz satılacağı belirtilmiş. Peki bu satılacak et dışarıdan geldiğine göre, ne ile alınacak? Sanırım bunlara para verilerek ithal edilecek. İthal edilirken öpücük verilmeyeceğine göre, bunun tek şartı dolar ile alımıdır. Dolar bu gün itibariyle durmak bilmediğine göre çözümünün ne olduğunun da halka anlatılması gerekir.

 

Et fiyatları bir şartla düşer ve halkın her kesimi tüketebilir. Yeni teşviklerle başlayarak, hayvancılık geliştirilmelidir. Üreticiye destek verilmeli ve hayvan üretimi arttırılmalıdır. Bunca boş duran arazilerimiz, hayvan yemi için ekilerek ihtiyaçlar karşılanmalıdır. Bunca boş arazimiz boş yere bekletiliyor. Çiftçiye gerekli destek sağlanmalıdır. Mazot için çiftçiye indirim yapılmalı, zenginlerin gezdiği tekneler gibi değerlendirilerek ucuz mazot sağlanmalıdır. Kısa sürede çiftçiye gelen imkanlarla, et üreticilerinin imkanları doğru orantılarda desteklenerek ancak et ürünlerindeki bolluk ve ucuzluk sağlanabilir. Yurt dışından et gelecek de, vatandaş et yiyecek. Üstelik kurların pik yaptığı günlerde. İnsanların aklıyla alay etmektir bu.

Erol YILDIZ

Son eklenenler Erol YILDIZ

yukarı git