24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 06 Kasım 2017 11:44

KARAOĞLAN ECEVİT…

Yazan  Ünsal Yalçınkaya

KARAOĞLAN  ECEVİT…

Karaoğlan denince akla ilk gelen Rahmetli Bülent Ecevit gelir,ölüm yıldönümlerinde ve Kıbrıs barış harekatlarının yıldönümlerinde  rahmetle anılır,

Bizde KARAOĞLAN  Bülent ECEVİT’ i rahmetle anıyoruz.

Dürüstlüğü  ile, devletçilik anlayışı ile, yurtseverliği ile halkının kalbini fetih etmiş bir siyasi insandır Karaoğlan Bülent Ecevit.

Bülent ECEVİT Türk siyasi hayatında çok önemli bir yere sahiptir,

Özellikle CHP tarihinde,

Cumhuriyet Halk Partisi, tarihte Cumhuriyet Halk Fırkası iken  devletimiz Türkiye Cumhuriyetini kurmuş bir partidir,

İktidarı döneminde Genç Cumhuriyetin  “KEMALİST  DEVRİMLERİ “ ini gerçekleştiren bir partidir.

Yani Devrimci bir partidir.

Bu devrimciliğini  çok partili demokrasi geçişinden sonra  da devam ettirmiş ancak 1960 devriminden sonra İsmet Paşanın genel başkanlığında genç bir milletvekili Bülent ECEVİT’ in  parti içindeki hareketliliği ile Ortanın solu ve daha sonrasında da Bülent ECEVİT harekatı, Demokratik Sol hareketi ile gelişen daha sonrasında da İsmet Paşa döneminin kapanması ve Bülent ECEVİT dönemi ile 1970’li  yıllara gelinmiştir.

Bülent ECEVİT’ in  Demokratik sol hareketi 1970’li yıllarda damgasını vurmuş,

Tıpkı Kemalist Devrimlerin ışığı olan Altı ok harekatında içerik olarak aynı olmak üzere isimlerini değiştirerek CHP ideolojisi olarak devam etmiştir.

Bizim gençlik yıllarımıza denk gelen,bizim kuşağın fırtına biçtiği o dönemlerde işte Karaoğlan ECEVİT olması bu nedenle TÜRK Siyesi tarihine geçmesi  olmuştur.

1974 seçimleri ile iktidar ortaklığı ve o günün koşullarındaki Kıbrıs Barış harekatı ve sonrasında ABD  emperyalizmine karşı koyması ve Demokrat partiden miras kalmış ve Adalet Partisiyle devam eden  Emperyalizm bağımlılığına karşı çıkış ve sonrasın ABD ve Ambargoları.

Ecevit harekatının en önde gelen Demokratik sol projeleri yarıda bıraktırılmış, ambargo kıskacında nefes aldırılmaz duruma getirilmiş, ülkede yarım yamalak bir hükümet ortaklığında Demokratik Sol projeler  ile devam ettirilmiştir CHP tarihinde.

Karaoğlan’ın Demokratik solu Devrimci. Milliyetçi ve tam bağımsızlıkçı laik devlet anlayışından uzaklaştırılarak “BİZİM ÇOCUKLARIN  “ darbesi ile sosyal Demokratlığa soyundurulmuş ve liberalizme kaydırılmıştır.

İşte Cumhuriyet Halk Partisinin  tarihinde KEMALİZM ile başlayan devlet kurma ve devlet yönetme anlayışı  Ortanın soluna dönüşmüş ve sonrasında Demokratik Sol düşünce ile ECEVİT önderliğindeki  Türkiye  Cumhuriyeti Devleti yönetim biçimi 1980  darbesi ile Sosyal Demokrat olan CHP bu günlere öylece taşınmıştır.1990’lı yıllarda bir Karaoğlan ruhu daha sonra  DEMOKRATİK SOL PARTİ adı altında  devam ettirilmeye çalışılsa da maalesef kuşatılmış Türkiye,Yeşil Kuşak Projesi içinde nefes aldırılmamış ve BOP projesi hayata geçirilmeye çalışılmış ve iktidara taşınmıştır.

Karaoğlan ECEVİT tam bağımsızlıkçı ve Özgür birey anlayışı içinde Kemalizm’in karma ekonomisini  bir başka ad altında sürdürmeye çalışmış,ne yazık ki emperyalizmin siyasi ve ekonomik baskısı içinde hayata geçirilememiştir.

Ne mükemmel bir ideoloji, felsefe idi  o Demokratik sol  düşünce,

Tüm ülkede bir heyecan getirmişti.

Ecevit’in   “Toprak işleyenin,su kullananındır” ilkesi,

“ Emek en yüce değerdir” ilkesi,

Köy-KENT projesi,

Haşhaş ekimi konusundaki ABD ye karşı koyması

v.s. gibi atılımlar emperyalizmi ürkütmüş ve sonuçta al aşağı edilmiştir.

Ecevit’in ölümü bile  şaibe altındadır bana göre

Uydurulmuş bir hastalık,

Bence araştırılmaya  değerdir

Turgut ÖZAL’ ın,  ECEVİT’ in  ölümleri,

Hatta son günlerde yaşanan sayın BAYKAL’ ın  rahatsızlığı.

Ancak şu anki yönetim anlayışı ile mümkün değildir

Belki  bir gün…

TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE’ de…

 

Ünsal Yalçınkaya

Ünsal Yalçınkaya

Ünsal Yalçınkaya Hakkında