20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 09 Kasım 2017 07:57

Seni Minnetle Anıyorum Ata’m

Yazan  Erol YILDIZ

Seni Minnetle Anıyorum Ata’m

Yüce Atatürk; bizlere bu ülkeyi bıraktığın için sana minnettarız. Bundan doksan dört yıl önce güzel vatanımızın her yanı emperyalist güçler tarafından kuşatılmıştı. Bu kuşatma ile halk perişan bir halde adeta esir hayatı yaşarken, ya istiklal ya ölüm sloganıyla bizlere yeniden hayat kattın sana minnettarız.

Bizlere yenilikler sunarak, çağdaş ülkeler seviyesine getirerek, ülkemizin ufkunu açtın. Sana minnettarız. Kısa zamanda çok yeniliklere yön verirken, başta okuma kültürümüzün simgesi olan Latin harflerine dönmemizi sağlayarak, bu ülkenin geleceğine renk kattın. Sana minnettarız.

Tekke ve zaviyeleri kaldırarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin şeyhler, müritler ve dervişler memleketi olamaz sözlerin başta olmak üzere, bizlere din ve devlet işlerini ayıran laikliği öngördün, sana minnettarız. Verdiğin Milli Mücadele ile, başta yurtta sulh cihanda sulh düşüncelerin ile bizlere barış içinde yaşamasını öğrettin, sana minnettarız.

Erkeklerin arkasında ezilen ve gerisinden takip eden hatta hiçbir hakkı olmayan kadınlarımıza kadın haklarını vererek, onların erkeklerle eşitliğini sağladın, sana minnettarız. Medeni kanunda yaptığın yeniliklerle, resmi nikahı onayladın. Bu sayede sahte evliliklere ve gençlerimizin erken evliliğine onay vermedin, sana minnettarız. Bu ülkenin efendisi köylülerdir sözünle, köylünün haklarını koruyan toprak reformunu gerçekleştirdin. Çiftçinin haklarına sahip çıktın. Malının satımı için gerekli olan kanunları çıkararak onların üretici olmalarını sağladın, sana minnettarız. Çok kısa zaman içinde ülkeyi üreten toplum haline getirdin ve kendi ürünlerimizi kendimiz yapmaya, kendi tüketimimizi kendimiz üretmeye başladık, sana minnettarız.

Orman sevgisini bizlere aşıladın. Ağaçlara olan bağlılığın ile bizleri büyüleyerek, başta zeytinin korunması için verdiğin çaba ile, dünyanın en sağlıklı meyvesinin işlenmesi yolunda bizlere en iyisini öğrettin, sana minnettarız. Dört bir yanımız emperyalist ülkelerce zapt edilmesine rağmen, ülkeyi kurtarmakla kalmadın ve Lozan Barış Antlaşması ile de ülkemizin ticaret hacminin ufkunu açtın, sana minnettarız.

Basına karşı hep saygı ile baktın. Onların çalışmalarının sağlanması için yenilikler getirdin, sana minnettarız. Daha önce kadıların elinde olan hukuk sistemini yenileterek, modern hukuku bizlere sundun, sana minnettarız. Giyim ve kuşamı modern hale getirdin, sana minnettarız. Bizlere hep doğru ve dürüst olmayı öğrettin. Yalanı söyletmedin, sana minnettarız. Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını verdin, sana minnettarız. Güzel sanatlara karşı mücadele göstererek, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi tüm yenilikleri taşıdın, sana minnettarız. Futbolu birilerinin yükselme aracı olarak değil, tüm sporları zevk için yapmayı bizlere aşıladın, sana minnettarız. Andımız ile tüm çocuklarımızın ruhlarını okşayarak, bizleri bu ülkeyi koruma ve kollama görevini her defasında hatırlamamızı sağladın, sana minnettarız. Tam bağımsız bir devlet oluşturarak, bizleri mandacı bir devlet içinde yaşayan fertlerden yapmadın, sana minnettarız.

 

İyi ki varsın Atam. İyi ki bu ülkeyi kurtararak, Cumhuriyet’i kurmuşsun Atam. Senin kurduğun bu devlet sayesinde ve koyduğun modern kurallar ile halen ayaktayız. Yabancıların ve destekçilerin bunca mücadelesine rağmen senin verdiğin emirler ile bu ülke ömrümüzün sonuna dek yaşayacaktır. Ruhun şad olsun Atam. Sen rahat uyu.