23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 12 Ekim 2017 15:37

TURİZMCİLER EĞLENDİ

TURİZMCİLER EĞLENDİ

Didim Turizm Derneği (DİTUR) önceki gün düzenlediği yemekli bir toplantı ile  Didim’deki turizmcilerin büyük çoğunluğunu yan yana getirdi.

Didim Beach Otelde kalabalık bir toplulukla yapılan Dayanışma Toplantısına Didim Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Deni Atabay, emniyet Müdürü Serkan Demircioğlu ve bir çok Sivil Toplum Kuruluşun yöneticileri ve üyeleri de katıldılar.

Yemek öncesinde açılış konuşması yapan DİTUR başkanı Tayyar Cengiz 1986 yılında kurulan derneğin bu güne gelmesine katkı koyan tüm yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti.

Cengiz, Didim Turizmindeki değişimlere rağmen Didim’in turizm beldesi olarak kalacağına inandığını söyledi.

Didim’de konaklama tesislerinin yıkılıp yerine konut yapılmasının endişe verici olmasına rağmen resmi kurumlarla birlikte turizmin sorunlarını çözmek istediklerini söyledi ve Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı ile işbirliği içinde olacaklarını belirtti.

Didim Kaymakamı Mehmet Türköz de yeni göreve başladığını  hatırlattı Derneklerin STK’ların kurumasının kolay olduğunu ancak bunu yürütmenin zor olduğunu belirtti ve DİTUR’u kurup bu güne getirenleri kutladı.

Kaymakam Türköz; “ kentlerin gelişiminde Turizm ve sporun  birlikte değerlendiğini kendisinin spordaki gelişimlere de önem verdiğini belirterek herkes spor hakkında bir şeyler bilir ancak başarı ve başarısızlık takımdaki oyunculara aittir” dedi.

Yeni gelmesine rağmen  Didim’deki gelişmeler ve sorunlara vakıf olduğunu belirten Kaymakam Türköz sorun mutlaka olabildiğini birlikte bu sorunların üstesinden gelineceğine inandığını belirtti.

Didim Belediye Başkamı Deniz Atabay bir dönem kendisinin de başkanlığını yaptığı didim turizm Derneğinin  bu toplantısında olmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti ve yeni yönetimi bu organizasyon için tebrik ederek başladığı konuşmasında Kaymakam Türköz’ün STK’ları kurmak kolaydır, yürütmek zordu sözlerine katıldığını belirterek gelir getirici işler yapamayan dernekler başka kurumlardan destek isterler ancak o kurumlarında bazı kuralları olduğu için zorlandıklarını söyledi.

Turizmin sorununu bildiğini de söyleyen Atabay; Didim’in tanıtımına önem vermek gerekir ve Didim’de yaşayan herkesin bir turizmci gibi davranması gerekir, taksicisinden garsonuna, kent sakinlerinin bir turizm kentinde yaşadığını bilerek güler yüzlü ve saygılı davranması gerekir.

1980’li yıllardaki turizm anlayışı bitti, artık her şey dahil sisteminde Avrupa’dan başlayarak sonlanıyor bizim de buna hazırlıklı olmamız gerekir. Başkan Tayyar Cengiz’in söylediği gibi oteller yıkılıp yerine konut yapılıyor bu da başka bir turizm olanağı yaratıyor. Halkla iç içe ve samimi ortamlar yaratmak lazım, Her şey dahil sistemlerde yürüyüş mesafesindeki dünya mirası Apollon tapınağını görmeden giden misafirlerimiz var bunun değişmesi gerekir” dedi.

Artık turizmin dijital olarak yapıldığını acente veya tur operatörüne ihtiyaç duyulmadan  turistin gelebildiğini belirterek Didim’deki tüm işletmelerin dijital ortamda yer almaları gerektiğini de savundu. Didim Belediyesinin geçtiğimiz yıllarda yaptığı Analogdan Dijitale çalıştayı’nda bunu önceden gördüklerini belirtti ve bu çalıştayın sonuçlarının iye değerlendirilmesi istedi.

Turizmin değiştiğini belirten Atabay, turiste karşı davranışların önemli olduğunu belirterek “bu işler artık amatör ruhla ancak profesyonelce yapılmalıdır” görüşünü de savundu.

 

Geç saatlere kadar süren dayanışma gecesine katılanlar müzik eşliğinde doyasıya eğlendiler.

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 12 Ekim 2017 15:33

“TURİZM ve SPOR ÖZDEŞTİR!..”

“TURİZM ve SPOR ÖZDEŞTİR!..”

Didim Turizm Derneğinin toplantısında Didim’in kentsel sorunlarının çözülmesi ve tanıtılması için  Turizm kadar Sporunda önemli olduğunu belirten Kaymakam Mehmet Türköz’ün değerlendirmesi Didim Belediyespor yöneticilerini memnun etti.

Kaymakam Türköz DİTUR’un yemekli toplantısında kentin sorunları işbirliği içinde çözülebileceğini anlatırken, tanıtımın önemli olduğunu belirtmiş ve bu tanıtımda turizm kadar Sporunda önemi vardır  açıklamasını yapmıştı.

Yemekli dayanışma toplantısına katılan Didim Belediyespor yöneticileri  Kaymakam Türköz’ün bu açıklamasının gecenin daha anlamlı hale gelmesini sağladığını belirttiler.

 

Didim Belediyespor Başkanı Cezmi Arslan; “Kaymakam Mehmet Türköz bizim yıllardır söylediğimiz ve inandığımız bir konuyu konuşmasına taşıdı bundan çok memnun olduk ve umutlandık, kendisinin spor konusunda bu kadar duyarlı olması Didim’deki spor camiası için çok önemli bunu fırsat bilerek kaymakamlık ile birlikte bir çok şeyi başarabiliriz. Kendisine  teşekkür ediyoruz. Kendisini Didim Belediyespor taraftarı kabul ettiğimiz kendisine söylem şansımız olmuştu. Bundan sonra tüm maçlarımızda yanımızda olursa çok seviniriz” dedi.

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 12 Ekim 2017 15:32

Didim Spor Basketbol Şubesini Açıyor

Didim Spor Basketbol Şubesini Açıyor

Didimspor alt yapı çalışmaları ile birlikte şimdi de Basketbol okulu açarak Didim’deki gençleri  geleceğin basketbolcuları olarak yetiştirmeyi Amaçlıyor.

14 Ekim 2017 günü Didim Kapalı Spor Salonunda yapılacak olan A takım seçmeleri için  basketbol sever gençleri davet eden Didimspor yönetimi böylece  Didim’den aydın genelinde ve ülke çapında başarılı basketbolcular yetiştirmeyi amaçlıyor.

 

Didimspor Başkanı Kadir Akar; “Kulüp olarak Cumartesi günü açacağımız basketbol şubemizin ardından farklı branşlarda da takımlar oluşturmayı planlıyoruz. Saat 19’da yapılacak olan seçmelerle Aydın2ın en iyi takımını oluşturacağımıza inanıyoruz. Ve Tüm Basketbol severleri takımımıza destek olmaya çağırıyorum” dedi.

Yayınlandığı yer Didim

DİDİM İMAM HATİP LİSESİ SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Geçtiğimiz gün Aydın İl Koordinasyon kurulu toplantısında ele alınan ve Didim İmam Hatip Lisesi olarak yapılan ve bu güne kadar teslim edilemeyen okulun arazisinin kamulaştırma ve tahsisindeki sorunlar yüzünde ruhsat alamayan binanın işlemleri tamamlanıyor.

24 Derslikli ve Pansiyonlu olarak yapılan ve Nisan ayında bitmesine rağmen teslim alınamayan okulun elektrik ve su aboneliği de yapılamamış dolayısıyla eğitim öğretim yılında burada başlaması gereken İHL öğrencileri geçici olarak Eski Gonca Koleji Olarak bilinen binada eğitimini sürdürüyor.

Bu binanın teslim alınması halinde lise öğrencileri yeni binaya taşınacak ve Milli Eğitim Müdürlüğü altında eğitim gören ortaokul öğrencileri de İHL’nin şimdiki binasına taşınacak böylece Gazi İlköğretim okulundaki derslikleri kendileri için kullanabilecek.

Önümüzdeki dönem başka bir çalışma yapılarak  Milli Eğitim Müdürlüğünün başka binaya taşınarak  Müdürlük olarak kullanılan dersliklerinde Gazi İlköğretim okuluna teslim edilmesi bekleniyor.

 

Ancak başka bir beklentisi olan ve Fen Lisesi ile ilgili olarak bazı Didimlilerin bu binanın Fen Lisesi olarak kullanılmasını istiyorlar.

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 12 Ekim 2017 15:31

Ege’de Deprem

Ege’de Deprem

Haber merkezimize ulaşan bilgilere göre Ege Denizinde 5.0 büyüklüğünde deprem oldu. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesindeki açıklamaya göre; Saat 01:49’da meydana gelen depremin 5.0 büyüklüğünde olduğu ve Yunanistan’ın Magnesia Adası açıklarında gerçekleştiği bildirdi. Yaklaşık 7 kilometre derinlikte gerçekleşen deprem Didim’de de hissedildi.

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 12 Ekim 2017 15:30

Kaçak Göçmenler Didim’de Yakalandı

Kaçak Göçmenler Didim’de Yakalandı

İstanbul’dan Didim’e gitmek üzere yola çıkan kamyonun içerisinde Suriye uyruklu 40 kişi yakalandı.Aydın’ın Söke ilçesinde, Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan yol uygulaması sırasında kamyon, polis kontrol noktasından kaçtı. ‘Dur’ ihtarına uymayan 52 AB 071 plakalı kamyonun, Didim istikametine gittiği tespit edilip, yolda önlem alındı. Jandarmanın yol kontrolü yaptığını gören sürücü, Akyeniköy Mahallesi yakınlarında aracı durdurup yaya olarak kaçtı. Kamyon sürücüsü A.T’nin yakalanması için çalışmalar başlatılırken, kamyonda yapılan aramada kasada saklanan Suriyeli 40 kaçak göçmen yakalandı. Suriye uyruklu kişilerin Didim’den Yunanistan’a kaçmayı planladıkları öğrenildi. İşlemleri tamamlandıktan sonra Aydın İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildiler.

Yayınlandığı yer Didim

KARATAŞ PARTİ BİNASINDA PARTİLİLERLE BULUŞTU

Cumhuriyet Halk Partisi ilçe binasında, yarın (14 Ekim 2017) yapılacak delege seçimleri öncesi parti üyelerinden bir kısmı yeniden başkan adayı olduğunu açıklayan Gökmen Karataş’a desteklerini bildirmek için bir toplantı yaptılar ve yanında oldukları açıkladılar.

 

Yapılacak delege seçimlerine Kırmızı liste ile girecek olan Gökmen Karataş yapılan toplantıyı partil kadınlar ve gençlerin istediğini belirtti. Partili bir kadın ve genç bir partili yaptıkları konuşmada yaklaşan 2019 seçimlerinde başarılı olmak için gökmen Karataş’ın göreve devam etmesi gerektiğini söylediler.

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 12 Ekim 2017 15:28

BİK GAZETECİLERE EĞİTİM VERDİ

BİK GAZETECİLERE EĞİTİM VERDİ

“BİK, basının gelişimi için KOSGEB, İŞKUR ve Kalkınma Ajanslarıyla işbirliği içinde çalışmakta”

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) görev alanına 5216 ve 6360 Sayılı Kanunlarla dahil olan gazetelerde çalışan basın mensuplarına yönelik eğitim semineri programı, BİK Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin’in kapanış konuşmasının ardından düzenlenen sertifika töreniyle sona erdi.

Basın İlan Kurumu Darıca Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen ve iki gün süren “Basın Mensupları Eğitim Semineri”nin kapanış programında BİK Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin konuşma yaptı. Cem Elçin konuşmasına Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen basın mensuplarına, eğitimin verimli geçmiş olması temennileriyle başladı.

Uzun yıllardan beri uygulanmakta olan 67 sayılı Genel Kurul kararının yerine 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren kısaca Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği olarak adlandırılan yeni Yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini, bu eğitim programında da ağırlıklı olarak Yönetmenlik hakkında bilgilendirmeler yapıldığını, bundan sonra uygulamalarda karşılaşılabilecek her türlü sorunda BİK personelinin yardıma hazır olduğunu  belirten Genel Müdür Yardımcısı sözlerini şöyle sürdürdü;

“Hepinizin bildiği üzere Basın İlan Kurumu olarak resmi ilan ve reklam yayın süreçlerimizi tamamen elektronik ortama taşıdık. İLANBİS Yönetmeliği uyarınca, 01 Temmuz 2017 tarihinden itibaren resmi reklamların da müşterilerden elektronik ortamda alınmasıyla birlikte elden veya posta yoluyla ilan kabulü ortadan kalkmıştır.

İLANBİS adını verdiğimiz programla artık ilan süreçlerinin tamamı ile birlikte Aylık Beyannameler ve gazetelerinizin PDF nüshalarının Kurumumuza intikali elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.

“BİK, gazetelerde istihdam edilen personelin niteliğinin artması için çeşitli kurumlarla işbirliği içindedir”

Kurumumuz resmi ilan ve reklamların süreli yayınlarda yayınlatılmasına aracılık etmenin dışında gazeteciliğin, dolayısıyla gazetelerde istihdam edilen personelin niteliğinin ve kalitesinin arttırılması için de KOSGEB, İŞKUR ve Kalkınma Ajanslarıyla işbirliği içinde çalışmaktadır.

İŞKUR ile birlikte gerçekleştirdiğimiz “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programları” ile Kocaeli, İstanbul, Bursa, Samsun ve Ankara illerinde yeni gazeteci adaylarına eğitim verilmiş ve bu eğitimi alan birçok kişinin de gazetelerde istihdam edilmesi sağlanmıştır.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansıyla birlikte “Yerel Gazetelerde Reklamcılığın Geliştirilmesi” projesi Eylül ayı içerisinde gerçekleştirilmiş, Doğu Marmara ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajanslarıyla birlikte “Yerel Basında İnternet Haberciliğinin İyileştirilmesi” projesi ise Ekim ayı içerisinde uygulanacaktır. Bunlar gibi birçok projemizde değerlendirme aşamasındadır.”

Cem Elçin konuşmasında Avrupa Birliği ERASMUS programı kapsamında kabul edilen Gençlerin Katılımı ile Yerel Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü ve İnternet Yasası Çalıştayları’nın 7 bölgede yapıldığını, bu Çalıştayların genel değerlendirmesini içeren Forumun ise 21-22 Ağustos 2017 tarihlerinde BİK’in Bayramoğlu tesislerinde gerçekleştiğini ve son olarak 10 maddelik Ana Yapısal Diyalog Forumu deklarasyonunun yazımıyla bu projenin de tamamlandığını katılımcılarla paylaştı.

Elçin son olarak “Ülkemizde devletin mali, teknik ve idari desteğinin yanı sıra faizsiz kredi imkânı da sunun tek kurum KOSGEB’dir. Bu desteklerden faydalanabilmek için KOBİ statüsünde olmak ve KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekmektedir. Bu şekilde yazılı basın işletmeleri nitelikli personel desteği, mobil uygulama desteği ve makine teçhizat desteğinden yararlanma imkânına kavuşabilecektir.” hatırlatmasında bulunarak, programa katılanlara teşekkür etti.

İki gün süren programda dijital gazetecilik, yeni Yönetmeliğin genel uygulama esas ve usulleri, denetleme ve içerik kontrolü hakkında uygulama esas ve usulleri, BİK ile Resmi İlan ve Reklam Yayınlayan Gazeteler Arasındaki faturalaşma, ödeme ve mutabakatlar, İLANBİS ve dijital dönüşüm çalışmaları, yerel gazetelerin dijital reklam piyasalarına entegrasyonu hakkında sunumlar yapıldı. BİK’in özellikle yerel basının dijital dönüşümü, yerel basın çalışanlarının istihdamı ve personel niteliğinin artırılmasına yönelik farklı kurumlarla geliştirdiği projelere dair bilgiler verildi.

Eğitim, programa katılanlara verilen sertifikaların dağıtıldığı törenle sona erdi.

 

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 12 Ekim 2017 12:18

NEREYE KOŞUYORUZ !..

NEREYE KOŞUYORUZ !..

Yıl 1923, Cumhuriyet ilan edilmiş,

Yıkılmış,yakılmış bir devleti yeni idari sistemi olan Cumhuriyet ile İmar etmeye çalışan Osmanlıdan kalmış bir Kadronun Cumhuriyet inancı ile kolları sıvayarak geldiği tarih 1923 Ekimi.

Cumhuriyet Bayramları tıpkı kurulduğu gün gibi neşeli,coşkulu ve yine aynı ruh ve heyecan içinde kutlanıyordu.

Ta ki  2002 de iktidarı  üç tane  Y’yi yaşamlarından kaldırmayı vaad eden bir iktidara kadar.

Ne olduysa oldu,

İşte o iktidar, görevi devir alıp  iş başı yapana kadar,

Bu Milletin % 40 da SÜRÜ halinde değildi.

Milli ve Dini Bayramlarını aynı RUH ile kutlayan,

Üretime  Çoluk çocuk demeden katkıda bulunan,

Tarımından Sanayisine kadar her alanda üretim yapan,

BACA’ larının  tüttüğü bir ortamda,

Siyasetinden  eğitimine,

Sağlığından güvenliğine,

“Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesiyle DIŞ Politikasını yürüten MONŞERLERİ  ile,

Onurlu ve Dik duruşlu  dış politikasında ülkesinin bağımsızlığı söz konusu olduğunda Kenetlenmesini bilen bir Milletin varlığı hissedilirdi.

Dünyanın sayılı güçlerinden olan TSK, erinden,erbaşından,Paşalarına kadar KARA HARP, HAVA HARP VE DENİZ HARP  okuluna girdiği o andaki ruhu ile dimdik ayakta dünyaya çelikten örülmüş ZIRH’ını hissettirirdi,

Ne oldu bize,

Niçin,

Neden,

Kime hizmet için,

90 yıllık Laik Cumhuriyet ruhundan zerre kadar kalmamış duruma nasıl düştük,düşürüldük,

Kim ve kimin için,

Milletin üzerinde  serpilmiş ÖLÜ toprağını  bir türlü atamayan bu milletin gözüne gözükecek bir şeyler mi oluyor bilmem,

Ama,

Gerçek şu ki gidiş, iyi bir gidiş değil.

Ekonomi,

Dış politika,

Dünya Barışı,

Karşılıklı çıkar ilişkileri içindeki komşuluk diyalogları,

Yok be birader hiç biri yok artık,

Bitti, bitirildi.

1950 ye kadar bu devleti yönetenler Meclis iradesi dışında karar alıp Devlet yönetmemişler,

Ne olduysa 1950’den sonra olmuş,

Ne olmuş,

Demokrasi uğruna,

Çok partililik adına,

Tek kişi iktidarına adım atılmış,Meclisler devre dışı bırakılmış

Adı Milli irade denilen hikaye ile uyutulan Millet,Tek kişi rejimi ile bu günlere taşınmış,

Ne olduysa olmuş 2003 den sonrası malum,

Hepimiz birlikte yaşayarak görüyoruz ve gördük.

Rus Duvarına toslayanların son haline bakın,nerelere gelindi,

Ya şimdi,

Son duvarı toslayanlar nereye koşacak hep birlikte yaşayarak  göreceğiz…

 

Yayınlandığı yer Ünsal Yalçınkaya
Perşembe, 12 Ekim 2017 12:17

AMERİKA YA DİKLENMEDEN DİK DURABİLMEK

AMERİKA YA DİKLENMEDEN  DİK DURABİLMEK

Amerika”ya onun paydaşı molla BARZANİYE üst perdeden, halk dalkavukluğuna soyunmadan,hamaset yapmadan,  Aatürk gibi  olup ,SÖZ KONUSU VATAN SA GERİSİ TEFERRUATTIR diyebilmeliyiz. Deniz GEZMİŞ gibi darağacına giderken dahi , KAHROLSUN AMERİKA YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE diyebilmeliyiz. Vatan içinde NAZIM HİKMET gibi sürgünde ölene kadar  vatan hasreti ile yanıp tutuşmalısınız. Ve Türk askerlerinin başına un torbası geçirilirken gereğini yapacaksınız.                                                                                                                                                                               Emperyalizim ve onun ağababaları ,ülkelerin bağımsızlıklarından hiç hoşlanmazlar, onun içindirki;  ulusal kurtuluş savaşımızı güdüklemek, dün olduğu gibi bu günde yerli işbirlikçilirini devreye sokarak Atatük düşmanlığına devam ediyorlar. AMERİKA ilk olarak,  ortadoğuda yaptığı gibi, önce  merhum İSMET  İNÖNÜ yü itibarsızlaştırıp , MARŞHAL planı  ile kokmuş süt veyoğurdu ile ülkemize  birdaha çıkmamak üzere girmiştir, giriş o giriş, Kenan EVREN vasıtası ile 1980darbesini yaptırarak ,aydınlararı,  vatan sevdalılarını ,solcuları, milliyetçileri darağaçlarına, işkencelere  tabi tuttular. Rahmetli Mahsuni ŞERİF  boşuna yazıp söylemedi KATİL KATİL AMERİKA diye . Kim yasakladı lütfen onuda siz araştırın.

Amerika  biliyorsunuz  rahmetli Erbakan’ın Kıbrıs harekatı ve milli devlet politkalarından rahatsız olmuş, evladım dediği Erdoğan’la devirmiş ve ERDOĞAN’ la büyük otadoğu pilanını yaşama geçirerek  Kuzey Irakta molla BARZANİ  ye kuzey kürdüstanı  güney Suriyedede PKK lı MÜSLÜM’e teslim etti . Sayın Erdoğan bukadarda olmaz deyince, bu kez yine en iyi bildiği karşı kardeşle  vurmayı devreye sokarak , her istediğini verdiği Türkiye’nin MOLLA  HUMEYNİ’si Fetullah Gülen’e  darbe yaptırarak  Erdoğa’ nı alaşağı etmek  istedi . Allah’ tan ki  vatansever askerimiz, polisimiz, ana muhalefeti ile parlementomuz  ve canları pahasına vandaşlarımız  bu kez Amerkan projesine geçit vermedi . İyi ki olmadı  yine olan  vatan severlelere, Ataükçülere , solculara olacaktı ,yine bize zindanlar,yine bize işkence ve ölümler  ya onlar onlara en fazla kendi bakanlarının dediği  gibi lağım çukurlarına süprülmek sonra  da gusul abdesi alıp  aklanıp paklanıp  bir müddet sonra  yola devam.

Sevgili ATATÜTÜRK’ ÇÜLER,  VATANSEVER  ÜLKÜCÜLER ,SOLCULAR  SİZ  SİZ OLUN  bu ara Amerika’ karşı Tayyip ERDOĞAN’A DİK DUR  REİS  EĞİLME   sözcüğünü  heryerde  hemde yüksek  sesle dillendirin.Bende,DİK DUR  REİS ARKANDAYIM diyorum.

 

 

 

 

 

 

Yayınlandığı yer Hasan Sani Güneş
Sayfa 1 / 2