19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 14 Ekim 2017 13:09

78’LİLER BULUŞTU

78’LİLER BULUŞTU

Sivas Meslek Yüksek Okulundan 1078 yılında mezun olan öğrenciler Didim’e geldiler.

40 kadar 78 Mezunu MYO öğrencisi Garden Of Sun otelde bir araya geldiler. Eşleri ve çocuklarının da katıldığı buluşmada üç kuşak bir arada eğlendi.

Dede Babaanne oğul ve torunlarında katıldığı  buluşmada türküler ve oyunlarla  coşan 78’liler okul günlerinden anekdotlarla buluşmaya renk kattılar.

Didim’de 78’lilerin buluşmasını organize eden emlakçı Servet Karakuş okuldan mezun olduktan sonra uzun süre haberleşemeyen arkadaşlarını  daha sonra iletişime geçerek yılda iki kez buluştukların  söyledi 2017’de bir kez Adana’da buluşan arkadaşlar bu yılın son buluşmasını Didim’de yaşadılar.

 

Buluşmanın en güzel görüntüsünü oğlu gelini ve torunuyla eğlenceye katılan üç kuşağın temsilcileri oluşturdu.

Yayınlandığı yer Didim
Cumartesi, 14 Ekim 2017 13:08

Ambalajsız Meyve ve Sebze Yasağı

Ambalajsız Meyve ve Sebze Yasağı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının yaptığı düzenlemeyle, ‘Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standartlara İlişkin Tebliğ’ 3 Ekim Salı günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeye göre yaş meyve ve sebzeler 2018’den itibaren ambalajsız taşınmayacak. Birçok düzenlemeyi beraberinde getiren bu tebliğe göre: meyve ve sebzeler tek kullanımlık veya tekrar kullanılabilir ambalajlarda taşınacak, böylece yabancı maddelerden arındırılacak ve korunarak taşınması sağlanacak. Meyve ve sebzelerin taşınmasında kullanılan ambalajların da soğuk zincire uygun şekilde üretilmesi zorunlu olacak. Meyve ve sebzeler ambalajlanmadığı için tüketiciye ulaşmadan 15-20 milyar civarında zarar ediyorken; alınacak yeni önlemlerle bu israf önlenmiş olacak. Ambalaj Sanayiciler Derneği (ASD) Genel Sekreteri Aslıhan Arıkan, "Hasattan sonra standartları belirlenen çuval, plastik kasa ve karton /oluklu mukavva kutu ve benzeri taşıma amaçlı kutular içerisinde (nakliye ambalajları); yerleşim merkezleri, ilçeler ve şehirlere yaş meyve ve sebzelerin ulaştırılması planlanıyor. Bu ambalajlar yıllardır üretiliyor ve sektörde kullanılıyor. Bu gelişme sayesinde israfın azalmasına olumlu yönde etki edecek ve ekonomiye büyük bir katkı sağlanmış olacak" dedi.

Yeni tebliğin getirilerine göre: Ahşap, kağıt veya kağıt esaslı olarak sınıflandırılan tek kullanımlık ambalajların 1 Haziran 2018 tarihi itibariyle kullanılması zorunlu olacak. Taşıma esnasında standartları belirlenen tek kullanımlık ve tekrar kullanılabilen ambalajlar kullanılacak. Yaş meyve ve sebzenin, perakende noktalarına taşınırken ve depolama esnasında yaşanan israfın önlenmesi için getirildi. Tebliğe göre, artık standartları belirlenen; çuval, plastik kasa ve karton/oluklu mukavva kutu ve benzeri taşıma amaçlı kutularla yaş meyve ve sebzenin taşınması zorunlu olacak. Plastik malzemelerden üretilen ve birden çok kez tekrar kullanılabilen ambalajlar, kasa, kutu ve sepet şeklindeki ambalajlar ise 1 Ocak 2019 itibariyle zorunlu olacak. Tekrar kullanılabilen ambalajlar, gıda güvenliğine uygun dezenfekte edilecek. Bal kabağı, beyaz lahana, karpuz, kavun, patates, soğan (kuru), tatlı patateslerin taşınmasında ise soğuk zincire gerek duyulmadı. Tebliğde küçük üreticiler de düşünüldü. Üreticilerin ürettikleri malları perakende olarak doğrudan tüketicilere sunması durumunda ambalajlama yapılmasına gerek görülmedi. Tebliğ aynı zamanda israfın önlemesi için yaş meyve ve sebzenin soğuk hava depolarında veya kalite kaybına sebep olmayacak uygun ısı ve nem ortamında depolanmasını istiyor. Alışveriş merkezleri, büyük ve zincir mağazalarda yaş meyve ve sebzeler soğutuculu reyonlarda ambalajlarından çıkartılmadan satışa sunulacak.

 

Yayınlandığı yer Didim

Didim’de Muhtarlar Günü Kutlama Etkinliğine Davetlisiniz

Yerel demokrasinin en eski örneği olan muhtarlar, 1829 yılından bu yana mahalle sakinlerinin devlet kurumuyla ilişkilerinde aracı olarak görev alıyorlar. 19 Ekim 2015 ve 29507 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2015/11 sayılı Başbakanlık Genelgesi kapsamında düzenlenen yasa gereği her yıl 19 Ekim ‘Muhtarlar Günü’ olarak kabul edildi. Artık her yıl 19 Ekim Muhtarlar Günü olarak kutlanacak. Geçen yıl ilki kutlanan Muhtarlar Günü etkinliği artık her yıl çeşitli etkinlikler kapsamında gerçekleşecek.

Muhtarlar Günü Kutlama Programı 19 Ekim 2017 Perşembe günü saat 10:00’da Cumhuriyet Meydanı’nda başlayacak. Tüm Didim Halkı’nın davetli olduğu etkinliğe katılacak isimler arasında Mahalle muhtarları başta olmak üzere; Bütün Daire Amirleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları’nın katılması bekleniyor.

Program kapsamında İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından güvenlik tedbirleri alınacağı bildirilirken, Atatürk Anıtına Hisar Mahallesi Muhtarı Bahri Aşık ve Yenimahalle Muhtarı Şaban Tokmak tarafından çelenk sunumu yapılmasıyla etkinlik başlayacak. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal marşı okunup, Türk bayrağı göndere çekilecek. Efeler Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Öztürk’ün yapacağı konuşma ile etkinlik devam edecek.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Cumartesi, 14 Ekim 2017 13:07

DİDİM MHP’DE 19 İHRAÇ

DİDİM MHP’DE 19 İHRAÇ

MHP Didim İlçe Başkanı Ramazan Aşkar, ilçe binasında düzenlediği basın toplantısında partiden ihraç istemiyle 19 kişinin İl Disiplin Kuruluna sevk edildiğini duyurmuştu.

Geçtiğimiz gün (13 ekim 2017) günü İlçe başkanlığının Didim’de düzenlediği aşure dağıtımına katılan MHP il Başkanı Levent İlter  konuyla ilgili olarak parti kurallarına uymayan ve partinin ilkeleriyle teres düşen 19 kişinin il disiplin kuruluna sevk edildiğini doğruladı ve 15 Temmuz sonrası partilerine Pensilvanya kaynaklı bir saldırı girişimi olduğunu ve bu darbeyi görmeyip Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin söylemlerine uymayan bazı partililerin partiden ihraçlarının devam edeceğini söyledi.

İl Başkanı İlter Aydın genelinde Didilin kurulu marifetiyle 86 kişinin  partiyle ilişikisinin kesildiğini basında yer alan sayıların abartılı olduğunu belirterek “doğru bilgileri bizden alabilirsiniz” dedi.

 

İlter, ülkenin gündemiyle ilgili olarak ta Musul ve Kerkük sorununun MHP’liler için  önemli olduğunu Misak-ı Milli sınırlarına yapılmak isteyen tecavüz için sessiz kalamayacaklarını ve Genel Başkanı Devlet Bahçelinin 5 bin ülkücünün bu bölgelere gitmek için  hazır olduğu sözlerine katıldığını “gerekirse 500 bin kişi bu bölgelere gitmeye hazır” olduğunu belirtti.

Yayınlandığı yer Didim

Eda Sürücü Kursu’ndan Trafik Kültürü Eğitimi

Eda Sürücü Kursu motor teknikleri yanı sıra sürücüye; sürüş teknikleri ve trafikte başka sürücülere karşı saygı ve sevgiyi geliştirmesini de hedefleyerek yeni bir dönem başlatıp, öğrencilerine trafik kültürünü öğretiyorlar. Önceliklerinin eğitim olduğunu dile getiren kurs yeri; önemli olanın çok sayıda kişiye ehliyet vermek değil; sürücüyü bilinçli ve eğitimli şekilde yola çıkartmak olduğunu belirtti. Basın ve sosyal medyadaki kendi tanıtımlarında da sürücü kursunun niteliğinden çok; eğitici ve dikkat çekici niteliği ile kendilerini gösteriyorlar. Kursta hemen her sınıf ehliyet verilirken, sürücü belgesini yükseltmek için SRC belgesini almak isteyenlerde katılabiliyor. Motosiklet, motor, sürüş teknikleri, güvenli sürüş teknikleri öğretilerek ehliyet veriliyor. Toplam kontenjan 45 olmak üzere, 15 kişilik sınıflarda ders veriliyor. 34 saat teorik ders ve 16 saat direksiyon dersi (2 saati simülatör olarak) veriliyor. Kursta toplam 6 hocanın katılımıyla; ilkyardım dersini emekli hemşireden alıyor, trafik, motor, çevre ve direksiyon dersleri de görüyorsunuz. İl Trafik Komisyonu’nun belirlediği noktalarda; şehiriçi 4 binek otomobil, 1 otobüs ve 2 motosiklet ile eğitim veriyorlar. Dilediğiniz takdirde özel direksiyon dersi de alabiliyorsunuz. Kurs kayıtları her ayın 10’una kadar yapılabiliyor.

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim

‘İnce Memed’ Didim’de Perdelerini Açıyor !

Yaşar Kemal’in ilk romanından uyarlanan ‘İnce Memed’  23 oyuncu ve 15 figüranın yer alacağı dev kadroyla seyirci karşısına çıkıyor !

Yaşar Kemal’in başyapıtı olan ‘İnce Memed’ eseri, Ünal Çeken’in yönetmenliğinde16 Ekim 2017 Pazartesi günü ‘Ankara Ortaoyuncuları Tiyatrosu’ oyuncuları tarafından sergilenecek.

Merakla beklenen oyunun konusu: Cumhuriyetin ilk yıllarında Anadolu halkının geri kalmışlığı, köy hayatının sefaleti ve ağaların tüm yöreye bu denli hakimiyet kurmasına karşı bir isyanın öyküsü. Oyun, Çukurova köylüsünün ağalık sistemine karşı olan mücadelesini anlatıyor.

Esra Karakaya Anadolu Lisesi’nin getirdiği, Didim Belediyesi’nin de katkılarıyla gerçekleşecek oyun, ücretsiz olarak Didim Ticaret Odası Aytaç-Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi’nde perdelerini açacak.

Oyun saat farkıyla aynı gün içerisinde iki kez sahne alacak. Oyun bugün saat 16:00’da önce lise öğrencilerine oynanıp, sonrasında saat 20:00’de Didim Halkı için tekrar sergilenecek.

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim

15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nüz Kutlu Olsun

Tarımsal işgücünde kadının rolü oldukça fazla. Tarlalara baktığımızda kadın çiftçilerin sayısının çok daha fazla olduğunu, tarımsal üretimde harcadıkları emeği görüyoruz. Zeytin bahçelerinden çilek tarlalarına, her çeşit bostanda çiftçi kadınlara rastlamak mümkün. Kadınların bu emeği ödüllendirilmek istenmiş ve Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği tarafından 15 Ekim ‘Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’ ilan edilmişti ve 1997 yılından beri Türkiye’de de her yıl 15 Ekim ‘Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’ olarak kutlanıyor.  Didim’in tarıma elverişi topraklarında çeşit çeşit meyve ve sebzeler üretiliyor ve bu alanda kadın çiftçiler üretimden pazarlamaya kadar her aşamada çalışıyorlar.

Didim Ziraat Odası Başkanı Bahattin Gökdemir gazetemize yaptığı açıklamada: ‘’Didim’in toprakları tarımsal ekimler için oldukça elverişli ve bunu olumlu anlamda değerlendiren çiftçilerimiz de oldukça fazla. Tarımsal alanda kadın çiftçi sayısı her geçen gün artıyor. Onları her gün bahçede, tarlada ve çeşitli bostanlarda emek harcarken görmek mümkün. Ülkemizde kadın çiftçilerin bu kadar aktif rol oynaması mutluluk verici bir durum.’’  Dedi.

Başkan Gökdemir Didimli kadın çiftçilerin ülke çapında yapılan yarışmalarda birincilikleri olduğunu ve bu ve buna benzer  yarışmalarda daha çok kadın çiftçiden başarı beklediklerini belirtti.

Gökdemir Kuşadası’nda Tarım Bakanlığının düzenlediği Kadın Çiftçi eğitimine Didim’den 8 kadının giderek burada daha iyi tarım ve daha bol ürün alabilmeleri için neler yapmaları gerektiği ve pazarlama konusunda da eğitim aldıklarını bu eğitimin tarlaya, bahçeye mutlaka yansıyacağını belirtti Kadın çiftçilere destek olunacağını belirterek, 15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

 

Yayınlandığı yer Didim