20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 20 Ekim 2017 14:50

BİZ BİZE ELEŞTİRELİM Mİ ?..

BİZ BİZE  ELEŞTİRELİM Mİ ?..

Öğrendiğim kadarı ile gelecek günlere hazırlık içinde siyaset.

Olmalı mı?

Elbet olmalı,

Ancak, Ülkemin çıkarı ve menfaatleri göz önüne alınıp  Ülkemin ve Milletimin geleceği her şeyin üstünde tutulmak koşulu ile her türlü hazırlık yapılmalı.

Basından öğrendiğimiz kadarı ile Y-CHP  ve HDP  yönetim kadroları arasında gelecek ittifakları görüşmeleri yapılmaktaymış,

Yapılmalı mı?

Elbet yapılmalı,

Ama ,

İlkeli olmalı.,

Nedir bu ilkelerin başında gelenleri,

Bir kerem Y-CHP, eski CHP haliyle  bu Devleti kuran bir partidir,

Bunu unutmamalıdır.

Bu  şiar içinde,

Bir defa HDP ile  ittifakın  temelinde

HDP bir ırkın yada zümrenin değil TÜRKİYE’nin partisi olduğunu  deklare etmeli,

Teröre karşı olduğunu ve her nereden gelirse gelsin Terörün karşısına çıkmalıdır,

Ve  de PKK’nın bir terör örgütü olduğunu ilan etmelidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin  Misak-ı Milli sınırları içinde Türk Milletini oluşturan Halkların birlik, beraberlik ve bütünlüğünü savunmalıdır.

Bu çerçeve içinde Emperyalizme ve kalıntısı Feodalizme  karşı Millet olarak el,ele vererek karşı çıkmaya hakkımız olsun.

Emperyalizm’in maşası olan tüm örgütlere karşı Birlikte mücadele etmeyi başarmalıyız.

Yoksa,

Emperyalizm  lime, lime parçalara ayırarak bizi böler ve yutar.

Ne maşalar kalır,

Ne militarist güçler.

Hedefte  Yerel seçimler ve hemen ardından da Devletin tüm genlerini yerle yeksan edecek olan Başkanlık seçimleri var,

Bu seçimlere ittifakların yapılması söz konusu ve bu ittifaklar içinde HDP de olacaksa,yukarıda  saydığım  koşulları HDP kadroları Türk Milletinin gözleri önünde kamu oyuyla paylaşmalıdır.

Böyle bir çıkış yolu hem CHP’yi Y-CHP’ lilikten kurtarır, hem de ittifak yolunun önündeki engeli kaldırır.

O zamanda hiç kimse CHP’yi PKK’nın kuyruğuna takılma gibi bir iftira söyleminde bulunma hakkını vermez.

Bence böyle bir girişim  sadece CHP’nin elini güçlendirmez, HDP’nin elini güçlendirmez,

Tüm Türkiye’nin güçlenmesinin önünü açar.

Akıllın yolu birdir,

Doğru yalnız ve yalnız bir tanedir.

Bu doğruyu seçmek, tercih etmek siz sayın aklı selim siyasetçilerin elindedir.

Böylece hem çamurları, yağdıkaraları ve izlerini silip götürecektir.

Parlamenter Demokrasimiz için,

Laik Cumhuriyetimiz  için gereğinin yapılması da bu olmalıdır…

 

Yayınlandığı yer Ünsal Yalçınkaya

‘GÜVENLİĞİNİZ GÖREVİMİZ’

Jandarma Komutanlığı Güvenliğiniz İçin Eğitim  Veriyor

Çocuklarımız okula gidip gelirken, onları emanet ettiğimiz servis araçlarında, yolda giderken emniyet konusunda endişelerimiz olabiliyor: ‘Şoför trafik kurallarına uyuyor mu, çok hızlı mı gidiyor acaba?’ gibi düşünceler ile endişelenebiliyoruz. Velilerin bu düşüncelerle endişeye kapılması gereken durumları ortadan kaldırmak için, çocuklarımızın güvenliği ve emniyetini korumak amacıyla Aydın İl Jandarma Komutanlığı devreye girdi.

Aydın İl Jandarma Komutanlığı ‘Güvenliğiniz Görevimizdir’ sloganı ile 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci taşımacılığı yapan servis şoförleri ve okul servisi ile evden alınıp, tekrar eve bırakılan öğrenciler için eğitim seminerleri başlattı.

Hem Öğrenciler Hem Servis Şoförleri Bilinçlendirildi

Çine ve Efeler İlçe Jandarma Komutanlığınca, hem servis şoförünün hem de öğrencilerin bilgilendirildiği seminerde detaylı bir şekilde eğitim faaliyetleri icra edildi. Düzenlenen seminerlerde verilen eğitim kapsamında, servis sürücülerine yolda acele etmemeleri gerektiğini ve trafik kurallarına uymalarının önemi özellikle vurgulanırken; Taşımacılık alanında kullandıkları servis araçlarının kontrollerinin düzenli bir şekilde mutlaka yapılması vurgulandı.

Ayrıca okuldan eve gidip, gelirken servis kullanan öğrencilere de verilen eğitim kapsamında; Kazaya sebebiyet vermemek için, çocuklara hareket halindeki servisin içerisinde yaptıkları hareketlerde daha dikkatli olmaları gerektiği konusunda bilgilendirme yapılırken; servis araçlarına binme ve inme, servis araçlarında oturma ve emniyet kemeri kullanmanın önemi vurgulandıktan sonra güvenli yol kullanımı ile yaya olarak karşıdan karşıya geçme konusunda detaylı bilgilendirmeler yapıldı.

 

Yayınlandığı yer Didim

Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği’nden Aşure Dağıtımı

Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Aşure etkinliği, Didim Belediye Düğün Salonu önünde gerçekleştirildi. Aşure etkinliğine katılanlar arasında; Didim Turizm Derneği Başkanı Tayyar Cengiz, Didim Kent Konseyi Başkanı Osman Ayyıldız, Meclis Üyesi Sevinç Karataş ve Meclis Üyesi Ali Çağlar da vardı. Öğle saatlerinde başlayan etkinlikte, 2000 kişiye yetecek kadar aşure kazanları hazırlandığı bildirilirken; Aşure dağıtımını Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Üyeleri ve Belediye çalışanları yaptı. Etkinlik dahilinde Didim Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gülay Zübeyde Yalçın’ın da bir süreliğine kazan başına geçip, Didim halkına aşure dağıtımı yaptı.

 

Yayınlandığı yer Didim

Merhum Gazeteci İçin Lokma Yemeği Dağıtıldı

Didim gazetecilerinden ‘Kireç’ lakabı ile bilinen Muhterem Yıldız’ın ölüm yıldönümü sebebiyle lokma dağıtımı gerçekleştirildi.

 

Gazeteci Muhterem Yıldız’ın oğlu Tamer Yıldız, babasının 11. Ölüm yıldönümü olması sebebiyle babasının ruhuna lokma niyetiyle Tapu Dairesi önünde Didim halkına yemek verdi. Tavuklu pilav, ayran ve lokma dağıtımı yapan Tamer Yıldız gazetemize yaptığı açıklamada; ‘‘Babam ‘Kireç’ lakabıyla tanınırdı. Hem mesleki açıdan hem de ailesi ve arkadaşları tarafından çok sevilen bir insandı. Her sene babamın hayrına lokma yapıyoruz zaten, bu sene daha fazla insana lokma dağıtmak niyetiyle yemek yaptırıp dağıtıyoruz.’’ Şeklinde konuştu.

Yayınlandığı yer Didim
Cuma, 20 Ekim 2017 14:44

CHP MUHTARLARI UNUTMADI

CHP MUHTARLARI UNUTMADI

19 Ekim günün Muhtarlar günü olması sebebiyle CHP ilçe yönetimi Didim’deki mahalle muhtarlarını ziyaret ederek yaptıkları görevin önemini bildiklerini ve kamu işlerinde halk ile devlet arasındaki koordinasyonu yürüttükleri ve komşularının sorunlarında gösterdikleri özveriden dolayı kendilerine teşekkür ettiler.

Parti yöneticileri 19944 yılında çıkarılan 4541 Sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanun ile görevlerinin yasal statüye kavuştuğunu o günden bu yana kuralları da olan bir kurum olarak vatandaşla devlet arasındaki görevlerini yerine getirdikleri için kendilerine ve geçmişteki tüm muhtarlara teşekkür ettiler.
Didim’in en eski muhtarlarından olan .Bahri Aşık’ı da ziyaret eden yöneticiler Aşık Muhtarın ilçe için çok önemli işler yaptığını bunların bir çoğunu ekonomik beklenti içerisine girmeden yaptığını hatırlatarak. Didim’deki tüm muhtarların bu anlayışla çalıştığının emin olduklarını söylediler.

 

CHP yöneticileri Didim’deki tüm muhtarları bürolarında ziyaret ederek kendilerine görevlerinde başarılar dilediler ve çiçek armağan ettiler.
Yayınlandığı yer Didim
Cuma, 20 Ekim 2017 14:43

ONUR AKBUDAK OKURLARIYLA BULUŞACAK

ONUR AKBUDAK OKURLARIYLA BULUŞACAK

Didim Kitap Severler Kulübünün gerçekleştirdiği yazar buluşmalarının bu ayki konuğu Yazar Onur Akbudak olacak.

Kitap Severler Kulübü Didim’deki kitap severlerinin bir araya gelip kitap okuyup tartıştıkları ve yeni çıkan kitapları değerlendirdikleri bir topluluk olarak geçtiğimiz yıldan beri faaliyet gösteriyor.

Gönüllü 25 kadar kitap severin en az ayda bir kez toplanarak  yeni okudukları kitapları birbirlerine tavsiye ettikleri toplantıları düzenli olarak devam ederken  gurup üyeleri okudukları kitapları değitirerek daha çok okunmasını sağlıyorlar ve kimi zaman da yol üzerindeki ya da parklardaki banklarda kitap unuturak herkesin okumasını sağlıyorlar.

 

Kulüp bu ay Kasabada Yeni Bir şey Yok adlı ilk kitabı yayınlanan  Onur Akbudak’ı Didimlilerle buluşturacak. 20 kısa öyküden oluşan, kasaba yaşamına dair yazdığı kitabı çeşitli dergilerde ve kitap çalışmalarında ismine rastlanan bir yazar 28 Ekim 2017 günü Didim’de Cafe Mania’da okurlarıyla buluşacak.  kitabının yazılış süreci, hangi duygularla yazdığı  gibi bir çok soruyu da yapacağı söyleşide anlatacak olan yazar okurları için kitapta imzalayacak.

Yayınlandığı yer Didim

İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ BİR ARAYA GELDİ

Didim Ticaret Odası toplantı salonunda bir araya gelen  İnşaat Sektöründe faaliyet gösteren  oda üyeleri sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşmak üzere istişare toplantısı yaptı

Toplantıya Didim’de ki inşaat sektörü üyeleri yanısıra, Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü, Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Urgancı, Belediye Meclis Üyesi Maşallah Subaşı, Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Ömer Vela ve Mekin Subaşı, Meclis Başkan Yardımcısı Aydın Çağlayan, Meclis Üyeleri Ali Hikmet Atilla ve Deniz Demir, Efeler Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Öztürk katıldı.

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu adına toplantının açılışını yapan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Urgancı, sektörün sorunlarını konuşmak için üyeleri bir araya getirdiklerini belirterek katılanlara  teşekkür etti. S Urgancı açılış konuşması ardından sözü Yönetim Kurulu ve İnşaat Meslek Komitesi üyesi olan Ömer Vela ve Mekin Subaşı’na verdi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Didim Temsilcisi de olan Ömer Vela,  katılımın az olduğunu belirterek, davanızı sahiplenmezseniz neticeye ulaşılamayacağını belirterek 1 Ekim 2017 günü  uygulanmaya başlayan İmar yönetmeliğinin tüm Türkiye’de aynı olduğunu belirterek  “Buna bir şey yapamayız, İlçemizde de herkese eşit uygulanırsa sorun olmaz, dedi. İlçemizde en önemli sorunlar; iskân sorunları, seviye tespitindeki sıkıntılar, imardaki farklı uygulamalardır, dedi. Biz işimizi düzgün yapacağız, sonra hakkımızı arayacağız. El pençe divan duracak hatalar yapmayacağız, sıkıntıların giderilmesi için yerel yönetimdeki muhalefetin de iyi çalışması gerektiğini “söyledi ve  “bu gün yerel yönetimi uygulamalardaki hatalara düşüren yine bu sektörde iş yapan bizleriz” dedi.

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mekin Subaşı söz alarak kendilerine iletilen sıkıntılar olduğunu belirterek bir araya gelme sebeplerinin bu sıkıntıları analiz etmek ve çözüm önerileri geliştirmektir, dedi.

İmar yönetmeliğinde yaşanan belirsizlikler ve aksamalar, arsaların küçük olmasından kaynaklı problemler, çatı ve kot uygulamaları, harç kalemleri ve ücretlerinde artış inşaat maliyetlerini yükseltiyor ve müşteri bulmakta zorlanıyoruz, dedi. Bu sıkıntıların ve çözüm önerilerinin belirlenerek muhatap kurumlarda dile getirilmeli, mümkünse müteahhitlerimizin tüm kurumlarda ilgili komisyonlarda yer alması sağlanmalı dedi.

Subaşı; “Bizler buralıyız burada yaşıyoruz güzel şık kullanışlı binalar yapmak aynı zamanda kazanmak istiyoruz, beraber çalışalım, beraber kazanalım, kentimize güzellik katalım, konuta talep var, yeni bir konutta oturma isteği ve kentsel dönüşüm bunu tetikledi, turizm ilçesiyiz turizmle entegre bir sektörüz ama bugün ilçemizin kazancı ağırlıklı olarak inşaat sektöründen sağlanıyor, bunun görmezden gelinmemesi gerekir” dedi ve bunların yanında beton ücretlerinde de ciddi artış olduğunu belirterek, “çevremizdeki birçok ilçeye göre daha büyük rakamlar ödeyerek beton temin ediyoruz. Bunun neden kaynaklandığını da merak ediyoruz, dedi. İnşaatçı üyelerimizle bir araya gelmek istiyorduk, nasip bugüneymiş” diyerek sözü üyelere bıraktı.

Kendisi de inşaat müteahhitliği yapan Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü de Odanın bu konuda daha fazla inisiyatif alması gerektiğini söyledi ve “hatta tam zamanlı bir avukat istihdam ederek sadece inşaatçılar değil tüm üyelerinin hukuki sorunlarını takip edebilir, bu sorunların kişisel çekişmelere dönüşmesini de önler” görüşünü paylaştı. .

Sonrasında söz alan üyeler; ilçemizdeki inşaat sektörü sorunları, yönetmelik değişiklikleri, yasa ve yönetmelikteki problemler, yerel yönetim uygulamalarından kaynaklanan sorunlar, maliyet artışları gibi konuları dile getirdi.

Toplantı sonunda daha sonra yeni toplantılar yapılması gerektiğini daha fazla katılımlı ve daha hazırlıklı olarak  25.10.2017 Çarşamba günü saat 17:00’da Didim Ticaret Odası toplantı salonunda tekrarlanması kararı verildi.

Şehir dışında olduğundan dolayı toplantının son kısmına yetişen Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Üstündağ;  “kayıt altına aldığımız sorunlar ve çözüm önerileri İnşaat meslek komitesinde kayıtlı olan üyelerimizle yeniden yapılacak toplantıda istişare edilerek raporlaştırılacaktır. Bu rapor İlçe ve il belediyeleri, Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü, Aydın Milletvekilleri ve ilgili bakanlıklarla paylaşılarak çözüm yolları aranacaktır” dedi

 

 

Yayınlandığı yer Didim

SPOR CAMİASI GEÇEN HATFA DİDİM’İ KONUŞTU

Aydın Amatör küme 2 gurupta çizdiği başarılı grafikle dikkatleri üzerine çeken Yenihisar spor kulübü bu hafta  gideceği Güzelçamlı deplasmanı öncesi çalışmalarını sıkı tutarken, taraftarının desteğini de alıyor.

Sentetik çim sahada yaptıkları antrenmanlara zaman zaman gelen taraftarlar hem takımın moralini yükseltiyor, hem de desteklerini bizzat bildiriyorlar.

Geçtiğimiz gün yapılan antrenmanı izleyen Kulüp Başkanı Ünal Bulut ve mimar Bülent Öz, antrenman bitişinde futbolculara baklava ikram ettiler.

 

Takımın başarısı tüm Didimliler gibi kendisinin de takip ettiğini söyleyen Bülent Öz takımın başarısından gurur duyduğunu belirtti ve başarılarının devamını beklediğini belirtti. Didim’in  diğer takımlarının başarıları ile ilçe dışından da hafta boyunca Didim’in konuşulduğundan emin olduğunu belirten Mimar Öz “taraftar olarak bizlerinde görevi sizlerin yanınızda olduğumuzu göstermektir” dedi ve takımın özverili başarılarında büyük katkısı olduğunu bildiği başkan Ünal Bulut’u da tebrik etti.

Yayınlandığı yer Didim