18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 23 Ekim 2017 15:27

Didim’de Tarihi Ders Niteliğinde Resim

Didim’de Tarihi Ders Niteliğinde Resim

Mimar Sinan Universitesi ressamlık bölümü mezunu olan Sabahat Haytaoğlu, tarihi mirasımıza sahip çıkmak için trafolara resim çizerek sanatını sergilemek istedi. Bunun üzerine Didim Belediyesi Kültür Müdürlüğü’ne resim çizmek için, izin içerikli dilekçe gönderdi. Kültür Müdürlüğünden onay gelmesiyle beraber ilk olarak Efeler muhtarlık hizmet binasının dış cephesine ‘Çanakkale Şehitleri Ve Kurtuluş Savaşı’ konulu resim çizdi. Sonrasında Muhtarlıkla aynı park içerisinde bulunan trafo ve Efeler mahallesi mevkiinde trafo ile toplam 2 trafoya daha resim çizmesi için izin verildi.

‘Çanakkale Şehitleri Ve Kurtuluş Savaşı’ konulu çizdiği resimlerde; ülkemizin tarihine sahip çıkmak, ülkemiz için verilen Kurtuluş savaşını, dökülen şehit kanlarını unutmamak adına tarihi ders niteliğinde çalışmalar sergiliyor. Gelecek nesil olan çocukların da tarihimizi bilmesi ve sahip çıkmalarının önemini vurgulamak için mahallenin çocukları da çalışmaya dahil olacak. Onlara da birer fırça verilerek hem resim çizmeyi öğrenirken hem de tarihi ders niteliğinde ‘Çanakkale Şehitleri Ve Kurtuluş Savaşı’ konusu hakkında bilgi edinecekler.

Boya ve fırça malzemelerini, Efeler Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Öztürk ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin karşılamasıyla; Sabahat Haytaoğlu çizdiği resimler karşılığında bir ücretsiz almıyor. Eski gazetecilerden olan Sabahat Haytaoğlu, geçtiğimiz dönemlerde Devlet kanalına bağlı olarak, çocuklar üzerine çekilen bir televizyon programında uzun süre yer almıştı.Haytoğlu gazetemize yaptığı açıklamada; ‘‘Çanakkale Şehitleri Ve Kurtuluş Savaşı konulu resimler çiziyorum. Çünkü savaşan bir toplumuz ama elimizdeki değerleri koruyalım. Özellikle Çanakkale Şehitleri ve Kurtuluş Savaşı gelecek nesillerinde öğrenmesi gereken bir konu. Sonrasında mahallenin çocukları velileri ile birlikte gelip, ellerine birer fırça alarak bir duvarı da onlar boyayacak ve kendi imzalarını atacaklar. Çanakkale Şehitleri ve Kurtuluş Savaşı onlar içinde tarihi ders niteliğinde olacak. ’’ Dedi. Resim çizmenin kendisini mutlu ettiğini söyleyen Sabahat Haytaoğlu; ‘‘Çanakkale Şehitleri Ve Kurtuluş Savaşı konulu resimler için oldukça tebrikler alıyorum. Didimlilerin tarihi mirasımıza böyle sahip çıkmaları çok güzel. Çanakkale Şehitleri Ve Kurtuluş Savaşı konulu resimlerin yanı sıra ilerleyen zamanlarda, izin verdikleri takdirde Didim konulu, deniz ağırlıklı resimlerde çizmek istiyorum; içlerinde yunus balıkları, mercanlar ve denizkızlarını çizmeyi düşünüyorum.’’ Dedi.

 

Yayınlandığı yer Didim

İnşaat Sektörünün Sorunları için Anket Yapılıyor

MÜTEAHHİTLERİN TOPLANTISI 2 GÜN ERTELENDİ

Didim Ticaret Odası’nda  18 Ekim 2017 tarihinde ilçemizde faaliyet gösteren müteahhitlerle bir toplantı gerçekleştirilmiş, o toplantıda konuşulanlar neticesinde yeni bir toplantı yapılmasına karar verilmişti.

Toplantıda alınan 25 Ekim çarşamba olarak kararlaştırılan toplantı   öncesinde hazırlık yapılması ve gündem oluşturulması için Oda tarafından bir anket hazırlanmış ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren iş adamlarına mesaj yoluyla bildirdi.

Anket sonuçlarının toplanabilmesi  için düzenlenen Toplantı 27 Ekim 2017 Cuma saat 17:00'ye ertelendi.

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren  sorunlarının tespiti ve çözümü için hazırlanan  ankete katılarak fikirlerin paylaşmasını isteyen Oda yönetimi http://didimto.org.tr/sektor-analiz.html linkinden sorunların iletilmesini istedi.

Odanın İnternet sitesinde anketle ilgili olarak üyelerine şu bilgi verildi; “İlettiğiniz sorun ve çözüm önerisi 27 Ekim 2017 Cuma günü saat 17:00'da İnşaat meslek komitesinde yer alan üyelerimizle yapılacak toplantıda istişare edilerek raporlaştırılacaktır. Bu rapor İlçe ve il belediyeleri, Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü, Aydın milletvekilleri ve ilgili bakanlıklarla paylaşılarak çözüm yolları aranacaktır.”

 

Yayınlandığı yer Didim

Didim Ticaret Odası Yönetimi bir basın toplantısı düzenleyerek  programa giren Didim Devlet Hastanesine 75 yataklı ek binanın kendilerinin v ve diğer sivil toplum kuruluşlarının yetkililere sorunu bildirmesinin ardından programa alınmasına sevindiklerini belirterek, Didim’e bir hastanenin zorunlu olduğuna dair gerekçeli raporu oda olarak tüm siyasilere ve bürokratlara anlatmaya çalıştıklarını belirtti ve en çok Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Didim’de esnafa ziyaretlerinin de tüm Didimlilerin Didim’in en büyük sorununun hastane olmasını belirtmeleri üzerine kapsamlı bir dosyayı bakan Zeybekci’ye ulaştırdıklarını belirtti.

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başknaı Şaban Üstündağ hazırıladıkları raporda sayısal veriler ve önümüzdeki günlerin  istatistik çalışmalarından faydalandıklarını belirtti ve “ En kalabalık turizm beldelerinden biri olan Didim’de yaz nüfusu ortalaması 350 bin seviyesindedir.  100 binin üzerinde konut ve 20 Binden fazla yatağa sahip turizm tesislerine sahip ilçenin nüfusu yoğun sezonda 550 bine ulaşmaktadır. Resmi kayıtlarda 77 bin olarak gözüken Kış nüfusuna hizmet verirken bile ciddi bir yoğunluğa sahip olan 50 yataklı Didim Devlet Hastanesi yazın hizmet veremez hale gelmişti.

Yatak sayısının 50 olmasından dolayı her servisin açılamadığı hastanemize birçok branşta doktor atanamamakta, ilgili branşlarda çevre hastanelere hastaları sevk etmek durumunda kalmaktadır. Özel hastane de bulunmayan ilçemize en yakın hastane kara yoluyla bir saat mesafededir.  Kabul edilmesi gerekir ki bu durum sağlık için çok uzun bir süredir. Bu sebeple kimi zaman sevk olan ağır hastalarımız yolda kaybedilmektedir.” Dedi.

“TUİK kayıtlarına göre nüfus artış oranı en yüksek yerleşim yeri olan Didim’de hastane bugünün ihtiyaçlarına cevap verememekte, Özellikle acil hizmetleri ve poliklinik hizmetlerinde kapasitesinin çok üzerinde çalışılmaktadır. Hastalar doktor branş eksikliği sebebiyle yeterli sağlık hizmetinden faydalanamamaktadır. Bu da hem ilçemizde yaşayan vatandaşların hem de ilçemize gelen misafirlerin mağduriyetlerine sebep olmakta turizm gelişiminin önünde engel teşkil etmektedir. Yeni turizm tesisleri ve her yıl binlercesi yapılan ikinci konutlara olan rağbet sonucunda 2025 yılında kış nüfusunun 300 binin üzerine çıkması öngörülüyor”  dediği raporda odanın raporunda   sorunların çözümü olarak daha etkin ve kaliteli sağlık hizmeti verilebilmesi için zaten müsait olan alana İlçemize de yakışan daha modern ve personel sayısı açısından daha etkin en az 150 yataklı yeni bir hastaneye yapılmasını talep edildiğini” söyledi.

Üstündağ; “ Hazırladığımız rapor hastanenin ne kadar elzem olduğunu sayısal ifadelerle ispat etmiştir. Raporumuz ve yaptığımız lobi çalışmaları Bürokrasi cephesinde mevcut hastanenin bile etkin kullanılmadığı, yeni bir hastaneye ihtiyaç olmadığı algısını kırmakta önemli bir aşama olmuştur. Aynı rapor Kaymakamlığımızın konu ile ilgili hazırladığı ikinci bir raporun temelini oluşturmuştur.

Kısaca bu zorlu süreç aşağıdaki şekilde gelişmiştir.

2014 Haziran ayında Yönetim Kurulumuz Didim Devlet Hastanesi yönetimini ziyaret etti. Aldığı bilgiler doğrultusunda sağlık hizmetlerinde arzu edilen iyileşme sağlanması için ilçemize yeni bir hastane binası kazandırmak üzere girişimlerde bulunulmasına karar verildi.

TİCARET ODASINDAN HASTANE İÇİN TEŞEKKÜR

 

Vakit kaybedilmeden bu konu hakkında bir rapor hazırlandı.

Mayıs 2015’de 7 Haziran’da yapılacak genel seçim çalışmaları için Didim’e gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye de konu iletildi. Ziyaret öncesinde bakanımızın gerçekleştireceği esnaf ziyaretlerinde de esnaflarımız öncelikli olarak Didim’e yeni bir hastane yapılmasını talep etti. Zeybekçi Odamızın da bir rapor hazırlayarak ilgili mercilere ilettiği Didim’e yeni bir hastane kazandırılması konusunda müjde verirken sonbaharda yeni hastane için somut adımların atılacağını ifade etti.

Şaban Üstündağ konuyla ilgili gelişmelerde ilk haberi vali Yavuz Selim  Köşger’de aldıklarını belirtti ve   “ Valimiz 150 Yataklı yeni bir hastane talebimiz yatırım programına alındığını bildirdi.”

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünden gelen teknik ekibin ilçede çalışmalarda bulunduğunu ve mevcut hastane arsasının boş olan yaklaşık 12. 500 m2 lik kısmına yeni hastane projesi için uygun olduğuna karar verildiğini bildirmişti.

75 yataklı ek hizmet binası 2018 yatırım planına dahil edilerek, Hastanenin 2018’ in ilk yarısında temelinin atılması ve 1 yıl içerisinde de bitirilmesi hedeflendiği vurgulamıştı.

Yoğun bakım ve ek servislerle birlikte 150 yatak kapasitesine ulaşacağı ön görülen Didim Devlet Hastanesinin C grubu hastane olan mevcut durumunun B grubuna yükseltilmesi neticesinde uzman hekim ve hemşire sayısı iki katına ulaşacağını, Modern ameliyathaneler, 2. seviye yoğun bakım ve nitelikli yatak sayısının arttırılması ile ilçeden dışarıya hasta çıkışı minimize edileceğini söylemişti.

Didim Ticaret Oadsı Başkanı Şaban Üstündağ çalışmaları birlikte yürütükleri  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve Aydın Milletvekili Mehmet Erdem başta olmak üzere, bu konuda gayreti ve desteğini esirgemeyen Eski ve Yeni Aydın Milletvekilleri, Valileri, Kaymakamları ve Aydın Kamu Hastaneleri Birliği yöneticileri ile  Ak Parti ilçe Teşkilatına, Hastane Yönetimine ve tüm bürokratlar ile siyasetçilere teşekkür etti.

 

Yayınlandığı yer Didim

Bu Salon Artık Yetmiyor ! DİKSAD Konseri Yerlerde İzlendi

Didim Kültür Ve Sanat Derneği’nin (DİKSAD) Didim Ticaret Odası Kültür Merkezinde düzenlediği Cumhuriyet Konserinde DİKSAD Didim halkının kulaklarının pasını silmeye geldi. Tük müziği eserlerinin seslendirildiği konser Didim halkı tarafından büyük bir ilgiyle dinlendi. DİKSAD Didim Ticaret Odası Kültür Merkezinde, ‘Cumhuriyet Konseri’ etkinliği ile Didim halkına müzik ziyafeti çekti. Didim Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan konser 21 Ekim Cumartesi günü saat 21:00’de ücretsiz olarak Didim Ticaret Odası Kültür Merkezinde gerçekleşti. Etkinlikte, konseri izlemeye gelenlerin sayısının oldukça fazla olması sebebiyle Didimliler salona sığmakta zorluk çekince zaman zaman yer sorunu hakkında tartışma çıktı.

DİKSAD Kulaklarımızın Pasını Silmeye Geldi

Tarık Altınbaş’ın sunuculuğunda gerçekleşen konserde, koronun şefliğini Saliha Aygün’ün üstlenmesiyle, kırk sekiz kişiden oluşan koroda başta Atatürk’ün en sevdiği şarkılar olmak üzere Türk müziğinden güzel parçalarla konsere başlandı. Cumhuriyet Konserinde 1. Bölümde 14 parça ve 2. Bölümde de 14 olmak üzere toplam 28 eser seslendirildi. Konser etkinliği; Hüseyni Makamından Necdet Varol’un ‘Benim Güzel Vatan’ım’ parçasıyla açılış yapıp, yine Atatürk’ün en sevdiği parçalarla devam etti. Kısa bir aradan sonra 2. Bölüm; Nihavend Makamındaki  Şekip Ayhan Özışık’ın ‘Yine Hazan Mevsimi Geldi’ isimli eserinin koro tarafından seslendirilmesiyle başladı. 4 eserin koro tarafından seslendirilmesi ile diğer parçalar da solistler tarafından seslendirildi. Orkestrada;  Ud’ da: Zafer Oytun, Hüseyin Sekü ve Ersin Koçbaş’ı dinlerken Kanun’da: Murat Sezar, Klarnet’de: İmdat Elmas, Keman’da: Hüseyin Bilgen ve Selma Akova, Bağlama’da: Cem Sezgin ve son olarak Ritim’de: Soydan Elmas, Menderes Soydemir, Süheyla Deniz ve Ünal Turan eşliğinde müzik ziyafeti çekildi. Konseri izleyenler arasında; Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Kaymakam Mehmet Türköz ve Meclis üyeleri de vardı. ‘Vardar Ovası’ türküsünün en son parça olarak çalınmasıyla konser sona erdi.

 

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 23 Ekim 2017 15:23

GALİBİYETİ BAŞKANA HEDİYE ETTİLER

Liderlik Koltuğuna Sahip Çık

GALİBİYETİ BAŞKANA HEDİYE ETTİLER

 

Aydın Süper Amatör kümede Didim Belediyespor, deplasmanda İncirliova Belediyespor’u 2-3 yenerek liderliğini sürdürdü.

 

Aydın Süper Amatör kümenin lideri Didim Belediyespor 3 puanı 3 golle alarak kayıpsız yoluna devam ediyor.

 

12. Adam Faktörü Kazandırıyor

22 Ekim Pazar günü saat 15:00’de İncirliova Sentetik sahada oynanan maçta Didimli taraftarlar  3 otobüsle takımlarını yalnız bırakmazken az sayıda İncirliovalı sporseverler maçı izledi. Didim Belediyespor kulüp başkanı Cezmi Arslan ve yöneticiler de maçı takip etti.

 

Maçtan Dakikalar

Didim Belediyespor maçın ilk dakikalarında Taylant’ın ve Onur’un iki şutu direkten döndü. Dakika 28’de Didim Belediyespor korner kazandı. Onur’un ortasında arka direkte topa kafayla vuran Cüneyt takımını 0-1 öner geçirdi.

Dk 45’de İncirliova’da kaptan Süleyman’ın ortasında topa dokunan Yusuf skora eşitlik getirdi. İlk yarı 1-1 sona erdi.

Maçın ikinci yarısında 69. dakikada Didim Belediyespor penaltı kazandı. Cüneyt topu ağlarla buluşturdu ve skoru 1-2 yaptı.

Maçın 78. dakikasında Didim Belediyespor atağında Taylant skoru 1-3 yaparak farkı açtı. Maçın son dakikalarında doğru İncirliova’da Tolga skoru 2-3 yaptı fakat kaşan dakikalarda gol sesi çıkmayınca Didim Belediyespor deplasmandan 3 puanla döndü.

Maçı sonunda Didim Belediyesporlu futbolcular 3 puanı doğum günü olan Başkan Cezmi Arslan’a hediye ederken, galibiyeti ise taraftarlarıyla kutladı.

 

 

Stadyum: İncirliova Sentetik Saha

Hakemler; Ercan Aydın, Çağrı Çetin, Ferhat Bircan

 

İncirliova Belediyespor: Eray* Semih* Ahmet**Yusuf* Oray* Murat**Hilmi* Yiğit*Tolga* Süleyman* Hafız*

 

Didim Belediyespor: Umut* Savaş** Hasan**Bilal**Cüneyt** Muhammed Amın**Ömer** Cihad*** Onur***Uğur*** Taylant***

 

Goller: Dk:28- Dk 69 Cüneyt Dk 78. Taylant (Didim) Dk 45 Yusuf Dk. 88 Tolga (İncirliova)

 

 

6.HAFTA MAÇ SONUÇLARI

1.TAKIM                                            SONUÇ          2.TAKIM

İNCİRLİOVA BELEDİYESPOR                2          3          DİDİM BELEDİYESPOR

KUŞADASI TRABZON G.                     0          2          ÇİNE MADRANSPOR

GERMENCİKSPOR                              3          0          ACARLAR BELEDİYESPOR

YILDIZSPOR                                     3          0          MERKEZ YENİKÖYSPOR

TUĞLASPOR                                     3          3          AYDIN ESNAFGÜCÜSPOR

KUYULUSPOR                                  1          5          YILDIZGÜCÜSPOR

KARPUZLU BELEDİYESPOR               2          0          KUŞADASI 1922

 

6.HAFTA PUAN DURUMU

TAKIMLAR                                          O         G         B         M        A         Y         P          Av.

1          DİDİM BELEDİYESPOR             6          6          -           -           14        4          18        10

2          YILDIZSPOR                            5          5          -           -           14        2          15        12

3          KARPUZLU BELEDİYESPOR        6          4          1          1          13        5          13        8

4          MERKEZ YENİKÖYSPOR           6          4          -           2          12        6          12        6

5          ÇİNE MADRANSPOR                6          3          2          1          17        6          11        11

6          AYDIN ESNAF GÜCÜ               5          3          1          1          8          4          10        4

7          YILDIZGÜCÜSPOR                 5          3          -           2          13        5          9          8

8          İNCİRLİOVA BELEDİYE           6          2          1          3          11        10        7          1

9          GERMENCİKSPOR                 6          2          -           4          8          13        6          -5

10        TUĞLASPOR                        6          1          3          2          7          15        6          -8

11        KUYULUSPOR                      6          2          -           4          6          16        6          -10

12        KUŞADASI 1922                   5          1          1          3          3          7          4          -4

13        NAZİLLİ SANAYİSPOR          5          1          1          3          7          12        4          -5

14        KUŞADASI TRABZON G.       5          -           -           5          3          14        -        -11

15        ACARLAR BELEDİYESPOR      6          -           -           6          2          20        -       -18

 

 

Yayınlandığı yer Didim

DİDİMSPOR 9 PUANLA 2.LİK KOLTUĞUNA OTURDU

21 Ekim 2017 günü  saat 15.00 Söke sentetik sahada başlayan Söke Gençlikspor – Didimspor maçını  Özkan Demirci                Rüçhan Yürek    Veli Günay’ın yönettiği maç Didimspor’un 3-1 üstünlüğü ile bitti.

Didimspor aldığı 3 puanla  2’lik koltuğuna oturarak Bağarası maçında 7 gol atan Davutlar Belediyespor’un peşinden Lideri zorlamaya başladı.

Maçın ilk 3. Dakikasında Söke Gençliksporlu oyuncunun kaleciye verdiği geri pas gol olunca kendi kalesine gol atan Gençlikspor pişmanlık yaşadı ve ardından Didimspor’un kalesine attığı golle beraberliği sağladı.

Havanın çok güzel olmasından tribünler de çok sayıda taraftar maçı izleme fırsatı buldu. Beraberliğin ardından  Didimspor’un yoğun atakları gol getirdi.  30. Dakika da Metinin köşe vuruşundaki top  Anıl'ın kafa vuruşuyla filelerle buluştu.  Didimspor bu golle 2-1 öne geçerek ilk yarıyı bitirdi .

İkinci yarıya başlayan takımlardan Didimspor atak futbolunun semeresini aldı ve  58. Dakika da Metin’in nefis golüyle skoru belirledi.  Söke Gençlikspor 1-3 Didimspor’luk skorla maç sona erdi. Bu skor Didimspor’un 9 punana yükselmesine ve puan tablosunda 2. Sıraya yükselmesine de katkısı oldu.

 

Didimsporlu futbolcular ve yöneticiler galibiyetin sevincini beraber yemek yiyerek kutladılar.

Yayınlandığı yer Didim

BOL KIRMIZI KARTI MAÇTA ÜZÜLEN TARAF YENİHİSAR OLDU

Aydın Futbol 1. Amatör Küme 2. Grup'ta  3'te 3 yaparak lige iyi bir başlangıç yapan Yenihisarspor, konuk olduğu  Güzelçamlı Belediyespor'a 2-1 mağlup oldu. Karşılaşmada 4 kırmızı kart çıktı.

Güzelçamlı Stadı'nda oynanan maçta Güzelçamlı Belediyespor, Çağlar Can Güneç ve Yakal Taylan ile maçta 2-0 öne geçti. Yenihisarspor ise Burak Tıkkın'ın çektiği şutta, Güzelçamlı Belediyesporlu İbrahim Taylan'ın kendi kalesine golü atmasıyla farkı 1'e indirdi. Öte yandan karşılaşmada 4 kırmızı kart çıktı. Güzelçamlı Belediyespor'dan Yusuf Tuncel ve Rasim Tuncel, Yenihisarspor'dan da Yemen Baran ve Ahmet Var kırmızı kart görerek takımlarını 9 kişi bıraktı. Güzelçamlı Belediyespor bu galibiyetle puanını 7 yaparken, Yenihisarspor ise 9 puanda kaldı.

 

MAÇ SONUÇLARI

DAVUTLAR BELEDİYE     7             1             BAĞARASI BELEDİYE

GÜZELÇAMLI BELEDİYE              2             1             YENİHİSARSPOR

SÖKE GENÇLİKSPOR                  1             3             DİDİMSPOR

2.GRUP-PUAN DURUMU

TAKIMLAR                           O            G            B             M           A             Y             P

DAVUTLAR BELEDİYE           4             4             -              -              23           3             12

DİDİMSPOR                         4             3             -              1             19           4             9

YENİHİSARSPOR                  4             3             -              1             11           7             9

GÜZELÇAMLI BELEDİYE         5             2             1             2             9             18           7

SÖKEGÜCÜSPOR                  4             1             -              3             6             17           3

SÖKE GENÇLİK                    4             -              2             2             5             10           2

BAĞARASI BELEDİYE            5             -              1             4             6             20           1

 

 

 

6.HAFTA MAÇ SONUÇLARI

1.TAKIM                                      SONUÇ 2.TAKIM

İNCİRLİOVA BELEDİYESPOR        2             3             DİDİM BELEDİYESPOR

KUŞADASI TRABZON G.               0             2             ÇİNE MADRANSPOR

GERMENCİKSPOR                       3             0             ACARLAR BELEDİYESPOR

YILDIZSPOR                             3             0             MERKEZ YENİKÖYSPOR

TUĞLASPOR                             3             3             AYDIN ESNAFGÜCÜSPOR

KUYULUSPOR                            1             5             YILDIZGÜCÜSPOR

 

KARPUZLU BELEDİYESPOR        2             0             KUŞADASI 1922

Yayınlandığı yer Didim

TÜM EMEKLİ SEN SAĞLIK SEMİNERLERİNE BAŞLIYOR

Tüm Emekli Sen Didim Şubesi sağlıkla ilgili bir dizi seminere yapma kararı aldıktan sonra ilkini Perşembe günü gerçekleştiriyor.

Tüm Emekli Sen Didim şubesi Toplum Sağlığı merkezi ile birlikte 26 Ekim 2017 günü Didim Belediye Düğün Salonunda Kanserin nedenleri, tedavisi ve önleme yolları ile ilgili seminer verecek.

 

Sendikanın Didim Şubesi Başkanı Asaf Pınarbaşı Cumartesi pazarında davetiye dağıttarak Didimlileri çağırdıkları seminerin Toplum Sağlığı Merkezinde Kanser ve önlenmesi ile ilgli çalışmalara destek olmak amacıyla  eğitim veren sağlıkçılar tarafından verileceğini saat 14,00’de yapılacak seminerin sendikalarının planladığı sağlık seminerlerinin ilki olduğunu önümüzdeki zamanlarda sağlıkla ilgili  her türlü konuda bu seminerler dizisine devam edeceklerini bildirdi.

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 23 Ekim 2017 11:18

YEŞİLLİK / ÖYKÜ

Musa DİNÇ / Sağlık İletişim Uzmanı, Yazar

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

YEŞİLLİK /  ÖYKÜ

Bir hafta sonuydu, canımız lahmacun istemişti. Uğradım şatafatlı bir restorana.

“ On lahmacun isterim; üçü acılı, yedisi normal. Bak Usta, bol yeşillik olsun; yeşilliksiz yiyemeyiz lahmacunu.”

Yeşillik dememle, Usta’nın kaşları çattı, sinirleri gerildi, meğerse Usta’nın yarasını deşmiştim. Usta dayanamadı dile geldi:

“ Ah kardeşim, ah! Yeşillik iflahımızı kesti, yedi bitirdi bizleri! Bol kıymalı diyeydin de, yeşillik demeyeydin!”

“Nedendir Usta?”

“Bak kardeşim, yeşilliğe verdiğim parayı biriktirseydim, yılda bir daire satın alırdım; çok fena alıştırmışlar bu halkı yeşilliğe! Bir kasa domatesin fiyatı ne kadardır, biliyor musun? Havucu, turpu, karalâhanayı, yeşil soğanı, marulu, maydanozu… İçim yanıyor arkadaş! Yeşillikle de yetinmiyorlar, bir de üstüne üstlük limon istiyorlar; acımıyorlar! Sık babam sık!

“Yahu Usta, yeşillik olmadan, lahmacun da yenilmiyor be!”

“Batıda böyle midir sanki bir domatesi söğüşlerler; bir güzel hesaba yüklerler!”

“Sahi Usta, müşteriden yana çok mu dertlisin?”

“Müşteri velinimetimizdir; ama gel gör ki; vicdan, merhamet ne gezer. Acımazlar bizlere, buldular beleş peçeteyi, sil babam sil! Sosyete lahmacun istediğinde işimize gelmediği için yok deriz; çünkü iki de bir zırt - pırt peçeteyle ellerini silerler. Şişman ve yaşlı müşterilerimize limon yetiştiremez olduk! Vay efendim, tansiyon düşürüyormuş; birader tansiyon düşürme mercisi biz miyiz sanki (!?)  Limon mu dayanır, verdik limon suyu, bu sefer de üzerine su ilave edip, içine de birkaç kesme şeker; limonata niyetine içtiler. Gel de sızlanma!”

Yayınlandığı yer Musa Dinç
Pazartesi, 23 Ekim 2017 07:39

İnsan­lık Du­rum­la­rı

İnsan­lık Du­rum­la­rı

 

Bazı Havva kız­la­rı hoş­lan­mı­yor­muş ken­di­le­ri­ne BAYAN de­nil­me­sin­den...​On­la­ra KADIN de­nil­me­liy­miş. Ör­ne­ğin yolda giden bir kadın, ona ses­le­ne­cek­se­niz demek ki ona Hey KADIN diye hay­kı­ra­cak­sı­nız.

Bay; Mr...​Bayan; Mrs kar­şı­lı­ğı­dır Cum­hu­ri­yet'in ku­ru­lu­şun­dan beri...Üs­te­lik geç­miş­de (e-ma­il sa­nall­lı­ğı ya­şam­la­rı­mı­za bu­laş­ma­dan önce) mek­tup yazıp, bir­bi­ri­mi­ze gön­der­di­ği­miz gün­ler­de; zar­fın üze­ri­ne ya­zar­dık Bay ve Bayan ni­te­le­me­le­ri­ni, üs­te­lik de önüne SAYIN sö­zü­nü ek­ler­dik önüne...

Bı­ra­kın sözde fe­mi­nist­ler­le, dön­me­le­rin ille de KADIN de­necek söy­lem­le­ri­ni...​Bay ve Bayan ön ek­le­ri; saygı ve res­mi­yet içe­rir. KADIN ve ERKEK ta­nım­la­ma­la­rı da cin­si­yet kim­lik­le­ri için­dir. Eğer gö­ğüs­ler yerli ye­rin­de, 35 nu­ma­ra ayak­lar ve mi­ni­cik eller varsa gör­dü­ğün bi­rey­de; KADIN ol­du­ğu bes­bel­li­dir.​Ola ki gö­ğüs­ler bomba, eller mala gibi, ayak­lar en az 42 nu­ma­ra ve de boy­nun­da da ADEM EL­MA­SI...​Bu gö­rü­nen cisim; dön­me­nin da­nis­ka­sı...​Sen buna KADIN desen ne olur, BAYAN desen ne olur?... Ya­ra­dan ve ya­ra­dı­lış ko­nu­la­rı bir yana; tıb­bın in­din­de, he­kim­le­rin gö­zün­de bal gibi de ERKEK olur ken­di­le­ri...​Ve KA­DIN­LIK bi­lin­ci­ne ere­me­miş, cin­sel kim­li­ğin­den kuş­ku­lu şu fe­mi­nist has­pa­sı da illa ki BAYAN ye­ri­ne KADIN den­me­si­ni is­ti­yor­sa ken­di­si­ne (belli ki bir ek­sik­lik var ben­li­ğin­de); ve­re­lim bir paye, belki ula­şır cin­sel kim­li­ği­ne...

 

Her şey dir­li­ğin­de, dü­ze­nin­de...Ülke dört, dört­lük...​Bol­luk, be­re­ket sar­mış her yanı...​Aman efen­dim ne de çok sı­kı­lı­yor­muş ba­zı­la­rı­nın canı ken­di­si­ne BAYAN di­yen­le­re...Gülüp, geç­me­li mi?...​Acaba ne so­run­la­rı var diye; bir psi­kaytr eş­li­ğin­de, bi­lin­çal­tı­nı deş­me­li mi?...​Ata­türk İlke ve Dev­rim­le­ri'nin ken­di­si­ne sağ­la­dı­ğı ka­za­nım­la­rı gün geç­tik­çe yi­tir­di­ği­ne al­dır­mak, hak­la­rı­nı elin­den alan­la­ra sal­dır­mak ye­ri­ne; gü­nü­mü­zün si­li­kon­lu dil­ber­le­ri ne­le­re ka­fa­la­rı­nı ta­kı­yor­lar ne yazık ki...

 

Bir ara­lar ya­zar­dım MANİLER; arada ol­ma­sın diye en­gel­ler, özel­lik­le de gi­de­rek ge­ri­len, ger­gin­le­şen ül­ke­miz­de... Pay­la­şı­ve­re­yim de MANİLER'imi...​Kim bilir, belki de gi­de­rek ay­rış­tı­rı­lan ulu­su­mu­za olur bir yudum te­sel­li ?...​Ve BAY-BA­YAN say­gın­lı­ğın­da, eşit yurt­daş­lar ko­nu­mun­da, ER­KEK-KA­DIN elele bir­lik­te, yü­rü­rüz güzel ya­rın­la­ra içi­miz­de bin­bir umut­la di­ye­rek...

Yü­rek­ler sevgi dolu

El­ler­de zey­tin dalı

Gönül kır­mak ni­ye­dir

Var mı böyle bir deli?

Ka­pi­ta­list kö­pe­ği

Talan etti ül­ke­yi

Dü­şe­se saten düşes

Kal­ma­dı Bursa ipeği...

Dost­la­rım ister börek

Da­yan­maz buna yürek

Doğ­mu­şum Boş­nak kızı

Bö­re­ğe usta gerek...

De­ği­lim Banu Alkan

Elim­de kı­lıç-kal­kan

Be­ce­ri­rim her işi

Var mı bö­rek­ten kor­kan?

Kalma hiç kışa kara

Dü­şün­me kara kara

Ay döner bahar gelir

Ka­vu­şur­sun bir yara

Sev­gi­den yana yürek

İster­se yapar börek

Dos­tun sof­ra­sı­na da

Pas­kal­ya için çörek

Yedi hece say­ma­lı

Bir sı­ra­ya koy­ma­lı

Eğer zorca ge­lir­se

Şu ma­ni­den cay­ma­lı

Dedik de hiç cay­dık mı?

He­ce­le­ri say­dık mı?

He­ce­ler şöyle dur­sun

Ge­ce­le­ri say­dık mı?

Ge­ce­ler de sa­yıl­dı

Selma çokça ya­yıl­dı

Yetti artık tem­bel­lik

Sı­kın­tı­dan ba­yıl­dı

Sı­kıl­ma­sın ca­nı­mız

Kay­na­sın hep ka­nı­mız

Mani dü­ze­lim dost­lar

Du­yul­sun bre şa­nı­mız

Pa­ra­la­rı say­ma­dım

Yedi hece kadar

Bunca sı­kın­tı yeter

Bende ma­ni­ler biter

Yayınlandığı yer Selma Erdal
Sayfa 1 / 2