17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Ege’de Pamuk Üreticisinin Yüzü Gülüyor

Tekstil ve dokuma sanayinin hammaddesi olan pamuğun yetiştiriciliği Ege Bölgesinde, özellikle Aydın ilinin Söke ilçesinde önemli yer tutuyor. Ege’de pamuk ihracatının önemi sebebiyle Tekstil ve Hazırgiyim ihracatçıları kontaminasyonsuz ve uzun elyaflı pamuk isteyince; üreticileri teşvik etmek amacıyla pamuk üreticisine kilogramda 80 kuruşluk prim yaptı. Yaşanan prim artışı Egeli pamuk üreticisi için sevindirici bir haber oldu.

Ege’deki pamuk üreticileri, pamuk dikim alanlarını bu yıl 110 bin 228 hektarlık alanda pamuk dikimi yaparak %20 arttırırken, pamuk rekoltesini de %12.5’e yükseltti; Ege Bölgesi Pamuk rekoltesi 187 bin ton oldu.

Türkiye 2016/2017 sezonunda, pamuk ithalatına 1.4 milyar dolar harcamıştı fakat bu yıl pamuk üretimindeki artış sebebiyle pamuk ithalat rakamlarında ciddi bir gerileme öngörülüyor.

Pamuk Rekolte Tahminleri Yapıldı

Ege Bölgesi Pamuk Rekolte Tahmin Çalışmaları yapılmak üzere; İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri ve Söke Ticaret Borsası işbirliğinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü ile yapılan protokol dahilinde

bir basın toplantısı düzenlendi. İzmir Ticaret Borsası’nda düzenlenen, Ege Bölgesi Pamuk Rekoltesi Basın Toplantısı'na katılan isimler: Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nuri Uz, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bolca, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Bülent Uçak katıldı.

Yapılan basın toplantısında Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk yaptığı konuşmada; pamuk kalitesini yükseltmenin önemini vurgularken, Tekstil ve Hazırgiyim sektörlerinin kontaminasyonsuz pamuk istediklerini de dile getirdi. ‘‘Özellikle beyaz renkli üretimlerde kontaminasyonsuz pamuk arayışımız öne çıkıyor. Ayrıca, uzun elyaflı pamuk üretimi için tohum seçimine de büyük önem verilmesi gerekiyor.’’ Dedi.

Açıklama ve görüşlerin paylaşılması ile devam eden toplantıda, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı ve Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz; Geçtiğimiz yılın rekolte tahminlerinin binde 4’lük bir yanılgı payıyla tuttuğunu belirtirken, bu yılda yoğun çalışıldığını ve UPK olarak Türkiye genelinde yüzde 17 gibi bir artış beklediklerini dile getirdi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bolca da, "Bölgemizde pamuk ekili alanlarının artmış olduğunu mutlulukla izliyoruz. Bu artışın verime de yansımasını ümit ediyoruz. Pamuk ülkemiz için önemli ve katma değeri yüksek bir ürün" şeklinde görüşlerini bildirdi.

 

2017/2018 dönemi pamuk üretim beklentisi üzerine bilgi aktaran İTB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bülent Uçak ise; ‘’Bu sezon pamuk ekim alanlarının yüzde 20.4 artışla 110 bin hektara yükseleceği tahmin edilmektedir. Ortalama kütlü verimin 447 kg/dekar olması beklenmektedir. Buna göre kütlü üretimin 492 bin 393 ton olması bekleniyor. Yeni sezonda çırçır randıman oranının yüzde 38 olacağı ve bu randıman oranı ile mahlıç pamuk üretiminin 187 bin ton olacağı tahmin edilmektedir.’’ Dedi.

Yayınlandığı yer Didim

Didim Hayvanları Ve Doğayı Koruma Derneği Toplandı

Didim Hayvanları Ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Birsen Özçelik, yöneticiler ve üyeler bir araya gelip toplantı düzenlediler. Dernek konuları ile beraber genel sorunları ve yapılacak faaliyetleri görüşmek üzere 23 Ekim Pazartesi günü saat 13:00’de bir toplantı gerçekleştirildi.

Çamlık Mahallesindeki Değirmen Restorant’da düzenlenen toplantı, Didim Hayvanları Ve Doğayı Koruma Derneği kurucu üyeleri ve dernek üyeleri arasında gerçekleşti. Toplam 22 kişinin katıldığı toplantıda; Didim Hayvanları Ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Birsen Özçelik ve Yardımcıları: Şengül Güz ve Bilal Süren, Sayman: Yaşar Çelebi, Kurucu Üye: Elif Çağın, Kurucu Üye: Cihangir Sarıkaya da toplantıda yer alan isimler arasındaydı.

Toplantı dahilinde görüşülen konular arasında daha fazla sokak hayvanına nasıl yardım edileceği görüşüldü. Her Çarşamba ve Cumartesi günleri Pazar yerinde 2. El eşyaların satışını yapan ve buradan elde edilen gelir ile sokak hayvanlarının tedavisi, bakımı ve yemeğini karşılayan Didim Hayvanları Ve Doğayı Koruma Derneği, yardımsal anlamda daha fazla hayvana ulaşabilmek için yapılacak faaliyetler kapsamında; Yılsonuna kadar her Pazar günü Altınkum Yazarlar Festivali Standında 2. El eşya standı açmak istediklerini, oradan toplanan gelir ile daha fazla hayvanın tedavisi, bakımı ve yiyecek ihtiyaçları karşılanacağını dile getirildi.

 

Konuşulan bir diğer konu da; ‘Atom Karınca’ ismini verdikleri hayvanları taşımak için kullanılan ambulansın, eski bir araç olduğu için bazı bakım ve tadilatların yapılması gerektiği oldu. Toplantı sonunda sokak hayvanlarına yardım amaçlı toplanan ücretlerin gelir ve gider hesapları yapılarak, hayvanlar için daha fazla faaliyet gösterileceği aktarıldı.

Yayınlandığı yer Didim

ADD AYDIN ŞUBELERİ EŞGÜDÜM TOPLANTISI DAVUTLAR’DA YAPILDI

Atatürkçü Düşünce Dernekleri Aydın Şubeleri Davutlarda gerçekleştirilen eşgüdüm toplantısında bir araya geldi. Aydın ilçelerindeki derneklerin başkanları ve temsilcilerinin katıldığı toplantının sonunda bir de sonuç Bildirgesi Yayınlandı.

Toplantıya Katılan ADD Didim Şube Başkanı Türker Bacaksız  toplantıda ülke gündemi ve yaratılan fiili durumlara karşı dernek olarak refleks gösterme kararı aldıklarını belirterek “Başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e,  Laik Cumhuriyete karşı yapılan hareketlere mutlaka verilecek cevabımız vardır. Büyük liderimiz Atatürk’ü unutturmak yolundaki dış destekli projelerin ortalıkta uçuştuğu günlerde, ulusal bayramlarımızın bile kutlanmasına yasak getirilmiştir, izin verilmemektedir, ancak bizler buna izin vermeyip Cumhuriyet Coşkumuz yaşayacağız ve yaşatacağız” dedi.

ADD Şube Başkanı Türker; “ bir yandan ülkedeki gelişmeleri kaygı ile izlerken bizim var olma sebebimiz olan Cumhuriyeti ve bayramını bir balo coşkusuyla yaşayacağız, 28 Ekim Akşamı Didim Beach otelde düzenlenecek  balomuzda tüm Atatürkçüleri bekliyoruz. Vals gösterisi, Halkoyunları Gösterileri ve çeşitli eğlenceleri Cumhuriyet ve Atatürk’ümüz için yapacağımız havai fişek gösterisi ile coşkumuzu paylaşacağız” dedi.

ADD Didim Şube Başkanı Türker Bacaksız Davutlardaki Eşgüdüm Toplantısı sonunda bir sonuç bildiriş yayınlandığını, bildiride şu tespitler yapıldığı söyledi.

“Türkiye Emperyalist Kuşatmadan Atatürk’te Birleşerek Kurtulacaktır”

Bugün Türk Milleti’nin birliği, Türk Devleti’nin varlığı ve Türk Vatanının bütünlüğü tehdit altındadır. Ülkemiz, bölücü ve dinci terör örgütlerinin oyuncağı olurken, onlara destek verenleri de unutmamak gerekir. Zamanı gelince hepsinin yargılanacağı da bilinmelidir. Atatürk’e, laik cumhuriyete, demokrasiye ve aydınlığa saldırılar gündelik yaşamımızın bir parçası haline gelmiş artık aymazlığa dönüşmüştür. Saldırı sınır tanımaz bir şekilde Atatürk ilke ve devrimlerine, Atatürk’ün anısına büyük saygısızlığa kadar varmış, Atatürk büstlerine ve heykellerine planlı saldırılar her geçen gün tırmanmıştır. Bu olaylara iktidarın ve muhalefetin yeterli ve gerekli tepki göstermediğine, hatta sessiz kalındığına tanık olmaktayız. Büyük liderimiz Atatürk’ü unutturmak yolundaki dış destekli projelerin ortalıkta uçuştuğu günlerde, ulusal bayramlarımızın bile kutlanmasına yasak getirilmiştir, izin verilmemektedir.
İktidar temsilcileri tarafından dillendirilen yeni bir devlet kurulduğuna yönelik açıklamalar ülkenin birlik ve beraberliği ile düzen ve geleceği için çok tehlikeli bir söylemdir. Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmak ve yerine yeni bir devlet kurmak kimsenin haddi de değildir, hakkı da değildir ve asla olamaz da. Devlet kurmak ile Habur'a seyyar çadır mahkemesi kurmayı birbirine karıştıranlar, demokratik ve laik cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşayacağını akıllarından çıkartmamalıdırlar.

Hükümetin TBMM Başkanlığı’na sunduğu Nüfus Hizmetleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile Nüfus Hizmetleri Yasası’nın “evlendirme yetkisi” başlıklı 22. maddesine ekleme yapıldı. Bu tasarıyla il ve ilçe müftülüklerinin resmi nikâh kıymasının önü açılarak, müftülüğün görevlendireceği imamların da resmi nikâh kıyması sağlanmış olacaktır. Laik hukukun en önemli göstergesi olan resmi nikah, toplumu birleştiren bir düzenlemedir. Dini makam olan müftülerin evlendirme memuru olarak görevlendirilmeleri, laik medeni kanundan vazgeçiş olduğu gibi, demokratik ve laik cumhuriyet rejimini ortadan kaldırmaya yönelik planlı girişimlerden biridir.

Bunun yanında hemen hemen her yerde çocuklara yönelik cinsel istismar davasında adı geçen Ensar Vakfı ile beş yıl geçerli olmak üzere ‘çeşitli eğitim, seminer ve sosyal etkinlikler düzenlenmesine dair işbirliği’ yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı, gerek öğretim programlarında, gerek ders içeriklerinde, gerekse okul kitaplarında bilimsel eğitime ters düşen bir çok değişiklik yapmıştır.

 

Yeni ortaöğretim tarih dersleri içeriğinde Atatürk’e, ilke ve devrimlerine daha az yer verildiği görülmektedir. Aslında yapılmak istenen Cumhuriyet devrimiyle hesaplaşmaya çalışmaktır. Okul kitaplarından Atatürk kaldırılarak, ibadet olarak kabul edilen “cihat” kavramının, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin programında okutulması kararlaştırılmıştır. Cihad, insanın maddî-manevî bütün varlığını Tanrı yolunda ortaya koyarak, Hakkın düşmanlarını ortadan kaldırmak için savaşmasıdır.  Bir ilkokul çocuğuna yurttaşlık bilinci, insan ve vatan sevgisi öğretilmeyip, din uğrunda ölmek anlatılmak istenmektedir. 
İzlediği yanlış dış politika ile neredeyse sorunlar yumağı haline gelen bir dediği, diğeri ile örtüşmeyen, sürekli yalpalayan AKP iktidarı Suriye’den sonra Irak’ın Kuzeyinde yaşanan referandum sürecinde de kayıtsız kalmış Peşmergeyi ve Barzani’yi kontrol edememiştir. Bağımsız bir Kürdistan kurulmasının, özellikle ülkemizin ve bölge ülkelerinin toprak bütünlüğünü tehlikeye atacağını göremeyen ufku dar siyasetçiler, emperyalizmin taşeronluğunu yapmaktadırlar.
Bütün bu tehlike ve tehditler karşısında Mustafa Kemal gibi düşünerek, bilinçli ve kararlı bir şekilde örgütlenerek, demokratik ve laik cumhuriyetimiz için mücadele ederek, ülkemizi yeniden aydınlık günlere getirmek için çalışmalıyız. Bugün Atatürk ilke ve devrimlerinde buluşanların, tam bağımsızlık ve emperyalizm karşıtlığında birleşenlerin yeni emperyalist kuşatmalara karşı bilinçli tepki vermeleri gerekmektedir. Bu tepki tarihsel bir sorumluluk olduğu kadar aynı zamanda aydınlık ve güzel günler için de bir zorunluluktur
Ülkemizi içinde bulunduğu bu zor koşullardan kurtarmanın yolu yurtseverlikten, tam bağımsızlıktan, emperyalizm karşıtlığından, Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemekten geçmektedir.
Atatürk’ün cumhuriyeti emanet ettiği nesil olarak, başarısız bir sınav verdiğimiz ortadadır. Ancak gelinen nokta ne kadar kötü olursa olsun, Atatürk’ün takipçileri için umutsuzluğa yer yoktur. Yurtseverler, vatanseverler, ülkesini sevenler bilinçli ve kararlı örgütlenme ile yapacakları haklı ve demokratik bir mücadele sonucunda, bu yaşanılan karanlığı, aydınlığa çevirebilme potansiyeline sahiptirler. Yolumuz uzun ve çok zor ama başaracağız, başarmak zorundayız.
.

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 24 Ekim 2017 13:47

FEN LİSESİNE KİM MANİ OLDU?

FEN LİSESİNE KİM MANİ OLDU?

Didim’de Fen Lisesi eksiği herkesin gördüğü mutlaka yapılması gereken bir okul olarak kabul ediliyor. Konuyla ilgili olarak yapılan girişimler arsa tahsisleri ve ön kabullere rağmen Sümen altı edilmesi ya da takip edilmemesi bu konuda kasıtlı bir durum olduğu fikri doğurdu.

Didim’de Fen lisesi yaptırmak için Okul aile Birliklerinin başlattığı kampanya ile  5000’e yakın toplanan imzalar dışında resmi kurumlarında bazı başvuruları olduğu bilgisine ulaştık.

Bu günlerde Didim Devlet Hastanesine ek bina yapılması ile ilgili olarak gündeme gelen yeni yatırımlar konusunda Geçtiğimiz yılın Mart ayında bir basın toplantısı ile Ak Parti İlçe Başkanlığı’da bu konuyu gündeme getirmiş ve bakanlık düzeyinde çalışmalar yürütüldüğü bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştı.

15 Temmuz Girişiminden sonra KHK ile el konulan ve Gonca Koleji olarak bilinen binanın Fen Lisesi olarak kullanılması konusunda yapılan öneriler de kabul görmüş ancak pansiyon eksikliği nedeniyle olamayacağı  Ticaret Odası ve TOBB işbirliği ile buraya bir pansiyon yapılması halinde 2017/2018 eğitim öğretim yılında faaliyete geçebilme şansı oluşmuştu. Ancak Bu okula İmama Hatip Lisesi öğrencileri yerleştirilerek eğitime başlamıştı.

Tüm bunlar tartışılırken Didim’e Ortaokulu ve Lisesi olan pansiyonlu İmam Hatip okulları yapımı başlamıştı. El konulan kolejin İmam Hatip Lisesi olarak devam etmesi yeni yapılan pansiyonlu lisenin Fen Lisesi olarak kullanılması için oluşan kamuoyuna rağmen okullar bir türlü teslim edilemedi.

2 Mart 2016 günü Parti binasında bir toplantı yapan Ak Parti İlçe Başkanı Cenk Ünlü’de “Akbük mahallesinde 1 Anadolu Lisesi, ilçe merkezinde 2 ortaokul, 2 ilkokul, 1 teknik ve endüstri meslek lisesi projeleri için yer tahsisi sağlandığını söylemişti. “Fen Lisesi için ilçemiz sınırlarındaki 835 parselin ön tahsisi yapılmıştır. Fen lisesinin yatırım programına alınması için ise Bakanlık düzeyinde çalışmalarımız başlamıştır,  bu okullarımız projelendirilmekte olup 2017 yılında hizmete açılması için gerek hükümetimiz gerekse parti yönetimi olarak tüm çalışmalar titizlikle yürütülmekte ve tamamlanması için çalışılmaktadır” açıklaması ile Fen lisesi ile ilgili gelişmeleri anlatmıştı. O günlerdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve daha sonraki referandumlardan önce yapılan bu açıklamalarla ilgili hiçbir gelişme gerçekleşmedi.

Didim Devlet Hastanesi yatırımları ardından sıranın Fen lisesine geldiğini düşünen Didimlilere bu konuda hiçbir yazışma ya da resmi girişim olmadığı rivayetleri yayılması üzerine gazetemizin yaptığı araştırmada konuyla ilgili yazışma belgelerinde  ilk olarak,  27/12/2015 günlü 81234371/755/13294285 sayılı yazı ile 835 parsel numaralı 13.852,92 metrekare alanın Eğitim Alanı olarak tahsis edilmesi Mal müdürlüğünden  Fen Lisesi yapılmak üzere tahsisi istenmiş.

1.3.2016 günü Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü söz konusu alan için 43811747-750-E2391134 sayılı yazı ile ivedi koduyla,  parselin Takiyatlı Tapu Kaydı, Aplikasyon Krokisi, İmar Durumu, İmar Planı, Kot Kesit belgesinin Müdürlüğün İnşaat Emlak Müdürlüğüne gönderilmesini istemiş.

Yapılan çalışmalarla Mal Müdürlüğü ve Defterdarlık tarafından 18/2/2016 günü ve 1738 tahsis numarası ile verilen karar 2 yıl Ön tahsisli olarak 3/3/2016 günü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne şayet 2 yıl içinde tahsis amacında kullanılmaz ise mevcut haliyle idareye devredilmesi koşuluyla teslim edilmiş.

Bu durum devam ederken yine,  24.2.2017 günü 81234371-755.01-E-2420019 Kaymakamlık yazısı ile 667 Sayılı KHK ile Milli Eğitime devredilen okul bölgesinde 2291 ada 1 parselde 200 yataklı bir pansiyon yapılıp yapılmayacağı konusunun araştırılması istenmiş. Konu il müdürlüğüne iletildikten sonra okulun içindeki 25 yataklı bir pansiyon olduğu tespit edilmiş ve bu pansiyonun imam hatip lisesi için bu yıl yeterli olacağı ve gerçekleşirse 1 yılda yeni bir pansiyonun yapılabileceği ilk başta kabul görmesine rağmen sonuç alınamamış.

 

Sonuç olarak anlaşılan Didim’e Fen Lisesi Yapılması konusu birileri tarafından engellenmiş ya da ihmal edilmiş. Mal Müdürlüğünün 835 no’lu parsel ile ilgili tahsisi de 5 ay sonra sona erdiği düşünülürse şayet buraya 3 Mart 2018 tarihine kadar ilk kazma vurulmaz ise tahsis edilen arazi mal müdürlüğüne iade edilecek ve yeniden başlayacak işlemler bir 5 yıl Fen Lisesi konusunu geriye itecek. Bugün başlansa bile planlarının çizilmesi, onaylanması ve ihale edilmesi mümkün görülmeyen bu isteğin sorumluları Didim halkına hesap vermesi gerekecek.

Yayınlandığı yer Didim

DOKU PROJESİ TÜRKİYE’NİN ÖRNEK PROJESİ OLDU

Didim Belediyesi ve Doğuş Holdingin ortaklaşa hayata geçirdiği Doku Projesi Didimli kadınların kişisel gelişimlerine katkı sağlamakla kalmıyor aile bütçelerine de destek olmalarına olanak veriyor. Belediye Başkanı Deniz Atabay'ın öncülüğünde belediye tarafından açılan Kadın Uygulamalı Eğitim Merkezin de ( KUEM ) kadınlarımız üretmeye devam ediyor.

İstenilen siparişler üzerine bir araya gelerek üretim yapan kadınların buradan ekonomik gelir ettikleri kadar kişisel gelişimlerine de katkı koyması amaçlanıyordu.

Proje Dün 23 Ekim 2017 günü sabah kuşağında yayınlanan Özlem Denizmen ile Kadınca adlı programda da anlatıldı.

 

Doku projesi ile birlikte hayatlarında bazı şeylerin değiştiğini ve bu proje ile eila bütçesinde katkı koyabildiklerini belirten Kursiyerlerden Hülya Karamustafaoğlu ve Elif Ata’nın katıldığı programda bu proje ile Didim’de eğitim gören 150 kadar kadının alınan kurumsal siparişlerle çeşitli tekstil ürünleri yaptıklarını böylece hem sosyal hayata karışabildiklerini hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlamakla birlikte ekonomik olarak da gelir elde ettikleri belirtildi.

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 24 Ekim 2017 13:46

29 EKİM’DE FENER ALAYI ve KONSER

29 EKİM’DE FENER ALAYI ve KONSER

Cumhuriyetin ilanının 94. Yılı tüm Türkiye’de olduğu gibi Didim’de de kutlanacak.

Resmi kutlamalar henüz netleşmezken Didim Belediyesi çeşitli etkinliklerle Bayram coşkusunu yaşatacak.

Kaymakamlığın çelenk koyma töreni yine son yıllarda olduğu gibi sadece resmi çelenk koyma şeklinde olursa Cumhuriyet Halk Partisi alternatif çelenk koyma töreni düzenleyecek. CHP İlçe Başkanı Gökmen Karataş konuyla ilgili olarak; “daha önceki milli bayramlarından halktan kopuk ve sönük geçmesi halinde alternatif törenlerle Cumhuriyet ve Milli Egemenlik duygularımız yaşayacağız,  29 Ekim günü Didim Belediyesinin düzenlediği Fener Alayına ve ardından kent meydanında Atatürk’ümüzün sevdiği şarkıları söyleyecek olan Figen Biricik Konserine katılacağız” dedi.

Didim Belediyesinden alınan bilgiye göre de Saat 19’da Didim Belediyesi önünden başlayacak fener alayı ile “Cumhuriyet Coşkusu yaşanacak ve birlik beraberlik ve Laik Cumhuriyete Sahip Çıkıyoruz” mesajı verilecek. Fener alayının sonunda Kent Meydanında saat 20:00’de Atatürk’ün sevdiği şarkıları söyleyecek olan sanatçı Figen Biricik’in konseri ile Atamızın manevi şahsiyetine duyduğumuz saygıyı göstereceğiz” denildi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Didim Şubesi (TYSD) Yardımda Sınır Tanımıyor

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Didim Şubesi 29-08-2012 yılında faaliyete geçen ve kamu yararına oldukça değerli hizmetlerde bulunan dernek yeni faaliyetlerine devam ediyor.

2012 yılından bu yana gönüllü olarak birçok kuruma, öğrenciye ve hastalara yardımda bulunan Türkiye Yardım Sevenler Derneği Didim Şubesi, yardım çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Düzenledikleri kermeslerden ve kahvaltılardan elde edilen gelirleri sağlık, sosyal yardım ve eğitimde harcayarak yardımda bulunmaya devam ediyorlar.

19 Ekim 2017 Perşembe günü Türkiye Yardım Sevenler Derneği Didim Şubesi olarak kahvaltı toplantısı düzenlendi. Eş, dostunda olduğu kahvaltıya katılan isimler arasında: Türkiye Yardım Sevenler Derneği Didim Şubesi Başkanı Deniz Baylan, Yönetim Kurulu üyeleri ve Dernek üyeleri de vardı. Toplantıda görüşülen konular olarak;  yeni yapılacak yardım etkinliği olan öğrenci bursları etkinliği üzerine görüşülüp, değerlendirmeler yapıldı. 

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Didim Şubesi Başkanı Deniz Baylan’dan aldığımız bilgilere göre; Türkiye Yardım Sevenler Derneği Didim Şubesi olarak, Didim Devlet Hastanesinde kullanılmak üzere hastanenin eksik cihazlarını hastaneye bağışladılar. Bu cihazlar: Kemik Ölçüm Dansiometrisi, Panoramik Diş Röntgeni, Vivid S 6 Kalp Kardiyo cihazı, Eforlu Kardiyo Cihazı ve CR Röntgen cihazı. Huzurevi ziyaretlerinde de her gittiklerinde huzurevinin bir eksiğini tamamlayan Türkiye Yardım Sevenler Derneği Didim Şubesi ve Yönetim Kurulu üyesi Eylem Aydın’ın büyük katkılarıyla ortak asansör yaptırdılar. Rehabilitasyon Okulu öğrencilerinden de desteğini eksik etmeyen Türkiye Yardım Sevenler Derneği Didim Şubesi, Didim’deki ilk-orta öğretim ve Adnan Menderes Meslek Yüksek Okulu öğrencileri içinde sürekli olarak yazlık ve kışlık olmak üzere sıfır kıyafet yardımında bulunuyorlar. Bununla da yetinmeyen Dernek, Didim’deki okullara Atatürk köşeleri ve Anasınıfları yaptırdı. Didim yanı sıra Ağrı Patnos ve Şırnak’taki iki okula da sıfır kış giyimi yardımında bulunurken, Üniversite öğrencilerini de unutmayıp, onlara Atatürk Öğrenci Bursu verdiler. Nusaybin’de onlarca şehit veren, kahraman 2000 askere moral olması amacıyla sıfır giysiler gönderildi.

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Didim Şubesi; Hasta ve hasta yakınlarına, gurbette okuyan öğrenci ve evlenen çiftlerden de desteğini eksik etmemiş, Pazar yeri camisine de yardımda bulundular.

Birçok yere, birçok yardımda bulunan Dernek tek başına her yere yetişmekte güçlük çekiyor. Daha fazla yardım yapabilmek için, Derneğinde bağış yardımına ihtiyacı olduğu bildirilip, duyarlı çevremiz için derneğin hesap numarası paylaşıldı:

TYSD DİDİM GARANTİ HS NO
547/6298353

 

IBAN
TR 58 0006 2000 5470 0006
2983 53

Yayınlandığı yer Didim

Didim Ticaret Odası Turizm Derneğini Ziyaret Etti

Turizm Derneği Başkanı Tayyar Cengiz ve Yönetim Kurulu Üyeleri; Ercüment Alkaner, Egemen Baylan, Mustafa Şentürk, Mustafa Mutlu ve Erdinç Ülker, Didim Ticaret Odası adına Başkan Şaban Üstündağ, Başkan Yardımcısı Mehmet Urgancı, Yönetim Kurulu Üyesi Celal Gümüş ve Ömer Vela ile Meclis Üyesi Ali Hikmet Atilla’yı, misafir etti.

Dernek Başkanı Tayyar Cengiz Oda heyetine ziyareti için teşekkür etti. Tanıtım ve turizm için her türlü işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti. Kurumların başındaki kişilerin iyi arkadaşlık ilişkilerine sahip olduğunu, karşılıklı tecrübe paylaşımı ile bir çok şeyin halledilebileceğini belirtti.

Yönetim Kurulu Üyesi Ercüment Alkaner de önemli bir sivil toplum örgütü olan Ticaret Odası’nın maddi ve manevi olarak güçlü bir kuruluş olduğunu, kendilerinin de insanların çabaları ve desteği ile ayakta duran turizmin gelişimine katkı sunan bir dernek olduğunu belirtti. Diğer sektörler ve yönetimlerle işbirliği içinde olduklarını, Didim’in bir adım daha ileri gitmesini istediklerini söyledi. Turizm sektöründeki sıkıntının tüm sektörlerde iş yapan insanlara yansıdığını belirten Alkaner, Sıkıntılarla karlılık ve personel sayısında düşüş oldu, bu da tüm ilçenin ekonomisine yansıdı, dedi.

Didim Ticaret Odası Başkanı Şaban Üstündağ da bu sorunların işbirliği, güç birliği ile aşılacağını belirterek, sorunların tartışılması ve ilgili makamlarla paylaşılmasında da birlikteliği sergilemeliyiz, bu muhataplarımız karşısında elimizi güçlendirecektir, dedi.

Ziyarette taraflar 2017 turizm sezonu değerlendirildi. Özellikle nitelikli tesislerin bile geçtiğimiz senelerden birkaç hafta erken kapanmış olduğu vurgulandı. Diğer destinasyonlarla yaz ve kış sezonu haraketliliği kıyaslandı. Turizm sektöründeki krizin bölgemizdeki siyasi belirsizliklerin bitmesi halinde sonlanacağını, sektörün eski günlerine döneceği, 2015 yılı öncesinde olduğu gibi kış aylarında bile alternatif turlarla bir hareketlilik yakalanabileceği vurgulandı.

Didim’in önemli bir büyüklüğe eriştiğini, kabuk değiştirdiğini belirten taraflar artık kent olarak tanımlanan bir Didim’in turizminde beklenen düzelme ve gelişim sağlanması için düzenli yapılaşma, kent estetiği, kolay ulaşım ve nitelikli tesislerin artmasının da çok önemli olduğu belirtildi. Özellikle kent estetiğinde küçük rötuşlarla önemli bir aşamanın kaydedilebileceği söylendi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 24 Ekim 2017 08:55

YAPMANIZ GEREKENİ YAPTINIZ MI?..

YAPMANIZ GEREKENİ YAPTINIZ MI?..

Moda deyimi ile Metal yorgunlarının  dinlendirilmeye alınmaları ile ilgilenmekte sayın Siyaset  aktörleri,

Ya  Allah aşkına sizin başka işiniz mi kalmadı,

Bu sorun AKP iktidarının sorunu  size ne?

Ülkemin sorunları var iken günler AKP’li atanmış ve halka dayatılarak seçtirilmişleri azledilenlerin  durumlarını  tartışmakla geçiyor,

Dolar şu an 3,67… Avro 4,35…

Vay ihracatçımın haline,

Vay İthalatçımın haline,

Vay imalatçımın haline…

Ülkenin Ekonomisi kimin umurunda.

Düşünen bile yok,

Ver Mehteri, al vergiyi,götür götürebildiğin kadarını.

Muhalefet soruyor “… başkanları sen atamış olabilirsin ama vatandaşın oyu ile seçilmişleri görevden azletmek hakkı nereden geliyor, suçları var ise  yasal yollar var ve görevden alırsın ve yargıda  hesap sorarsın” diye,,

Sorulan sorulara duyan bile yok, bırakın cevap vermeyi.

Sayın Partili Cumhurbaşkanının hesaplarını bozmak için sizin sorularınız yetmez.

Zaten gücünüz de yetmemekte,

Hatırlayınız  filan tarihte gitti “One Munite” dedi, verdi Mehteri,götürdü oyları. Tabanını ayaklandırıp arkasından gemicikleri ile İsrail’e  petrol taşımayı kamufle etmeyi becerenler neyi halledemez ki bu ülkede.

“…eylerin” çoğaldığı bir dönemde gürleyip yağanlar Ey ABD diyebiliyorlar mı?

Önümüzde Seçim var,

Gerek erken,

Gerekse zamanında

Tabanda  kaybedilenleri, rahatsızları tekrar kazanabilmek için iç hesaplaşmada güç gösterisidir bütün bunlar,

16 Nisan’ nın rövanşı bile olsa.

Yani güç kimdeyse gereğini yaptığını gösterme işidir.

Feto  çetesi ile mücadelede siyasi ayak sorulduğunda ne ayak ya denip geçiliyor,

Sonuçta hep kandırılma ile geçiştiriliyor.

Her akşam Kamuoyu yattı kalktı Gökçek istifa edecek mi,

Yok rest çekecek mi?

Sonuçta kuzu, kuzu meeeee diyerek istifa edeceğini açıkladı.

Piyasalar,

Kamuoyu rahatladı mı?

Şimdi sırada ne var,

İthalat-İhracat makası açıldıkça açıldı,

Ekonomi allak bullak,

Ama Muhalefet hala kayıkçı kavgasında,

Yok “GÜL” aday göster ilsinmiş,

Yok İngilizler ABD ile anlaşmışlar,GÜL’ de karar kılmışlar,

Muhalefet aday göster sinmiş.

Bu mantığınızla,bu tutarsızlığınızla 2019 yine kayıp ,yine kayıptır.

Bu ülkeyi TÜRKLER değil Emperyalistler yönetiyormuş haberimiz yokmuş,

Ülke siyasetini onlar belirliyor,kararları onlar veriyor sanki.

Bürüksel Merkezli kararları uygulayanların yönettiği bir yerde iktidarda kim olursa olsun ne değişecek.

Ey Muhalefet,

Ey CHP, fabrika ayarlarına dön ve görevini yap,

Yoksa yarın senin içinde,ülken içinde çok geç olacaktır…

Yayınlandığı yer Ünsal Yalçınkaya
Salı, 24 Ekim 2017 07:34

Müjde;Yeni Ba­cı­nız Ge­li­yor

Müjde;Yeni Ba­cı­nız Ge­li­yor

*Düne Bakış:

Ha­cı­yız, ba­cı­yız de­di­ler

İli­ği­mi­zi, ke­mi­ği­mi­zi erit­ti­ler

"Saçı bit­me­dik yetim hakkı" unu­tul­du

Hır­sız­lık, yol­suz­luk hüner oldu

Gün geldi ve­kil­ler mil­le­ti­ni soydu

Bu biz­le­re daha bir koydu

Gü­ve­ni­miz kal­ma­dı artık ha­cı­ya, ba­cı­ya

Yüce Mec­li­si­miz son ver­sin bu acıya

Gizli kal­ma­sın suç­lar, suç­lu­lar

Fır­sat bu­la­ma­sın kötü ni­yet­li güç­lü­ler

HUKUK'un üs­tün­lü­ğü il­ke­si ya­şa­ma geç­sin

Ulu­su­muz bir­kez daha ay­dın­lı­ğı seç­sin

Sı­ğı­nıl­ma­sın do­ku­nul­maz­lık zır­hı­na

Sor­gu­la­ma­lar baş­la­sın; hır­lı­sı­na, hır­sı­zı­na

Çık­sın Yüce Mec­li­si­miz'den yüce bir karar

Ül­ke­miz, ulu­su­muz gör­me­sin zarar

Doğ­ru­luk ye­ni­den erdem olsun

Say­gın ve­kil­ler Mec­lis'de ye­ri­ni bul­sun...

Bugün bir­lik za­ma­nı­dır, hem de dir­lik

Arın­dı­rıl­sın Mec­li­si­miz'deki kir­li­lik...

De­mok­ra­si­nin ge­re­ği­dir ba­ğım­sız yargı

Do­ku­nul­maz­lık­lar kal­dı­rıl­sın, baş­la­sın sorgu...

Ya­ra­şır Mec­li­si­miz'e gü­ve­ni­lir­lik, say­gın­lık

Kal­dı­rıl­maz­sa do­ku­nul­maz­lık­lar sü­recek bu dar­gın­lık

Bi­lin­sin ki du­yu­lun­ca­ya dek se­si­miz ulus­ca dar­da­yız

Ay­dın­lık gün­ler için bir da­ki­ka­lık ka­ran­lık­lar­da­yız...

 

Veee

 

Olay; Su­sur­luk

Durum; ku­sur­luk

An­la­tım­da; kı­sır­lık

Sonuç; çö­züm­süz bil­me­ce

Oysa uyu­ma­dı bu adam­lar

Ne gün­düz, ne gece

Kı­lı­fı­na uy­dur­mak için çal­dık­la­rı mi­na­re­yi

Na­sıl­sa hal­kı­mız ka­tık­sız enayi

Ke­yif­le yu­dum­lar­ca­sı­na du­ma­nı tüten kah­ve­si­ni

Yudum yudum sin­di­rir­ler­di iç­le­ri­ne

Hır­sız­la­ra yol­daş olan kah­pe­si­ni

Değil mi ki ülkem kal­mış­tı

Yol­dan çık­mış­la­rın p..​le­ri­ne...

İşte bun­dan do­la­yı;

Derin uy­ku­la­ra masal olsun diye ya­zıl­dı

Say­fa­lar do­lu­su kan­dır­ma­ca, yalan

Ey hal­kım biraz da böyle oya­lan

Gün olur da bir­gün baş­kal­dı­rır­san bu yaz­gı­na

Su olup da bo­şa­lır­san, ül­ke­ni saran yan­gı­na

Kül­len­di­re­bi­lir­sen yok­sul­lu­ğu

Ulu­su­nun umut­suz yü­re­ğin­den

Fı­rın­cı­nın ekmek kü­re­ğin­den

Ge­ti­re­bi­lir­sen ay­dın­lı­ğı Kaf­da­ğı'nın ar­dın­dan

İşte ogün,ir ama­cım yok­tur bi­le­sin

Güneş'den de ay­dın­lık olur

Ge­le­cek­te­ki gün­le­rin...

 

*Güne Akış:

Ye­ni­den AY­DIN­LIK GÜN­LER İÇİN kay­gı­lan­ma­ya­ca­ğı­mız, mum­lar yak­ma­ya­ca­ğı­mız AY­DIN­LIK BİR TÜRKİYE umu­duy­la biz ne ya­zı­lar yaz­dık...​Ve bize bu ya­zı­la­rı yaz­dı­ran­lar­sa; oynak tür­ban­la­rıy­la (ki bir ba­şın­da, bir om­zun­da; nabza göre şer­bet veren bir tür­ban) kar­şı­mız­da duran bir BACI...​Ya­nın­da da İçiş­le­ri Ba­kan­lı­ğı ma­ka­mın­da otu­ran bir başka BACI...​Ve yan­la­rın­da, yö­re­le­rin­de de ne idüğü be­lir­siz cüb­be­li bir şak­la­ban, bu­gün­ler­de Ame­ri­ka'nın inin­de sak­la­nan...İşte bu oynak tür­ban­lı Ba­cı­nın, Ba­cı­sı; İçiş­le­ri'ndey­ken, ül­ke­nin hali pür me­la­li sanki düz­dey­miş gibi... Şim­di­ler­de avu­cu­nun içi ay-yıl­dız­lı kı­na­lı bu hatun kişi NE MUTLU TÜR­KÜM di­ye­rek Tür­kün gö­zü­ne gir­me­ğe ça­lı­şı­yor.Şaş­kın­lar, dünde ya­şa­nan­la­rı unu­tan­lar da gi­de­rek ona alı­şı­yor, onu al­kış­lı­yor.

Ve bu BACI'nın da Ame­ri­ka­dan ica­zet­li ola­bi­le­ce­ği acaba hiç kim­se­cik­le­rin usuna gel­mi­yor mu?...

Ne der­sin dünü, dünde ya­şa­nan­la­rı unut­tu­ğun yet­mez­miş gibi; olan bi­te­ni sor­ma­yan, sor­gu­la­ma­yan dü­şün­me üşen­ge­ci sev­gi­li hal­kım?...​Meral Ak­şe­ner Bacı'dan umut bek­le­yen­ler gi­de­rek ço­ğa­lı­yor da ondan ötürü so­ru­yo­rum; yoksa hiç bir art ni­ye­tim yok bi­le­sin...

Yayınlandığı yer Selma Erdal
Sayfa 1 / 2