19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 25 Ekim 2017 15:49

Savcı Çoban Kooperatife Konuk Oldu

Savcı Çoban Kooperatife Konuk Oldu

Didim Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban dün Didim Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.

Savcı Fatih Çobanı Kooperatif Başkanı Ali İhsan Kubaliç ve yönetim kurulu üyeleri karşıladılar. Didim’deki sosyal hayatla ilgili yapılan sohbetin ardından Kooperatif yöneticileri Didim’de küçük esnafın desteklenmesi için yaptıkları çalışmalardan bahsederek çözüm üretmeye çalıştıklarını söylediler.

Kooperatif Yönetim Kurulu üyelerinden Emin Gümüş,  Küçük esnafın durumun zorda olduğunu ancak hükümetin yaptığı iyileştirme çalışmalarının da masa başında hazırlamış olmasından dolayı alana çok yansımadığı Didim’de 75. Yıl Sanayi Sitesi’nin yıllardır devam eden sorunu ile ilgili olarak çözümün sanayideki kooperatifinde müdahil olması ile daha kolay çözüle bileceğini söyledi.

Kooperatif Başkanı Kubaliç’te konuyla ilgili olarak halen Aydın Büyükşehir Belediyesinin buranın durumu ile ilgili bir çalışma yürüttüğünü, çözüm getirilmesi halinde kooperatif olarak buradaki esnafa kredi konusunda yardımcı olabileceklerini, şartların ve günün durumuna göre bunun değerlendirilebileceğini belirtti.

Daha sonra kooperatif yönetim kurulu ile tek tek sohbet eden Savcı Fatih Çoban  yönetimle birlikte fotoğraf çekindikten sonra kooperatiften ayrıldı.

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 25 Ekim 2017 15:49

Dünya Vegan Günü Kutlamaları

Dünya Vegan Günü Kutlamaları

28 Ekim Dünya Vegan Günü olması sebebiyle, 28 Ekim 2017 Cumartesi günü Türkiye Vegan ve Vejeteryan Derneği Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu olarak Dünya Vegan Günü etkinliği dahilinde kutlama yapılacak. Geçtiğimiz yıl ilki Didim’de gerçekleştirilen Veg&Fest, Didim Halkı tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmıştı. Bu yıl da Didim’de ikincisi düzenlenecek olan festival için Didimliler de bu festival için heyecanla bekliyor. Didim’in tarıma elverişli topraklarıyla sebze yetiştiriciliğinin önemi bilinirken, Didimlilerden Vegan etkinliğine katılımın yüksek olması bekleniyor.

Veg&Fest Festivali İçn Turizmciler Çalışmalara Başladı

Bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan Uluslararası Didim Veg&Fest için turizmciler çalışmalara başladı. Konuyla ilgili bir araya gelen Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, DİTAB Başkanı Sevinç Karataş, Belediye Başkan Yardımcısı Salih Bankoğlu, Fahri Hemşeremiz Hüseyin Barıner, Didim Ticaret Odası Strateji Geliştirme Komisyonu Başkanı Hikmet Atilla ve Didimli turizmciler bir araya geldiler. Toplantıya katılan turizmciler ve yabancı uzmanlar festival programını paket tur olarak Avrupa’da binlerce seyahat acentesi tarafından satışa sunulacak, yapılacak hazırlıklar sonunda bu turlar aralık ayı itibariyle müşterilere sunulacak. Veg&Fest Festivali kutlama etkinlikleri dahilinde 20-22 Nisan 2018 tarihleri arasında Didim’de kadınların Ege Bölgesine ait zeytinyağlı yöresel yemekler yapmalarıyla katılım sağlayacakları, Didim Veg&Fest’da ‘Vegan Anadolu Köy Yemeği Yarışması’ gerçekleşecek. Böylece Didim’in Veganlar için uygun şekilde yapılan yemekleri ile yöresel yemeklerimiz de tanıtılacak.

İstanbul’da Dünya Vegan Gününü Kutlayacak

 

TVD’nin düzenlemesiyle Dünya Vegan Günü etkinliği, Didim’in yanı sıra bu yıl İstanbul’da etkinlik dahilinde faaliyetler gerçekleşecek. 28 Ekim Cumartesi günü saat 11:00-20:00 saatleri arasında, İstanbul Kalamış Wyndham Otelinde; Vegan ürünlerin tadılması için standlar açılacak, belgesel gösterim ve konser gibi bir çok sosyal faaliyet gerçekleştirilecek.

Yayınlandığı yer Didim

Didim’de Seramik-Heykel Dersleri Başlıyor !

Aydın ilinin ilçesi olan Didim’de kışın da sosyal faaliyetler sürdürülüyor. Didim Belediyesinin açtığı çeşitli kurslara kayıt olan Didimlilerin bekledikleri dersler yakında başlıyor.

Belediyenin çeşitli kurs faaliyetleri bu yılda yapılmaya devam ediyor. Didim Belediyesi 2017-2018 Eğitim yılı için; Seramik-Heykel, Dikiş-Nakış, Ahşap Boyama, Takı vs. kurslarına yazılmak isteyenler için kurs kayıt başvuruları geçtiğimiz aylarda başlamış, beklediği kursların kayıt zamanının gelmesini bekleyen Didimliler kısa sürede kontenjanları doldurmuşlardı. Belediyedeki görevliler tarafından, derslerin Ekim-Kasım aylarında başlayacağı belirtilmiş ancak net tarih verilmemişti. Seramik ve Heykelcilik üzerine açılan Seramik-Heykel kursunun ilk dersleri Ekim ayı sonlarında faaliyete geçecek. Çeşitli alanlarda kurs kayıtlarını yaptıran Didimliler derslerin başlayacağı tarihlerin bildirilmesini bekliyorlar.

Kurslar farklı bölümlerden oluştuğu için her kursun dersleri aynı yerde işlenmeyecek, bunun için farklı yerler belirlenecek. Seramik-Heykel dersleri için uygun görülen eğitim yeri Belediye garajındaki Atölyede olarak belirlenirken, eğitim burada verilecek. Seramiğe ve heykelciliğe merakı olan insanlar bu Atölyede, daha önceden başvurduğu kursa katılarak seramik ve heykel yapımı için ilk adımlarını atacaklar.

Mesut Çam’ın eğitmenliğinde başlayacak olan Seramik-Heykel dersleri sabah 10:00’da başlayıp, akşam 17:00’de bitecek. Yetişkinlerin katıldığı kursta; Eğitim programı dahilinde heykelciliğin temel tanımından başlayarak, bütün yapım aşamalarına kadar detaylı bir şekilde dersler verilecek. Kursa katılan Didimliler derslerde, uzun süre emek harcayacak ve yaptığı eserlerin sonunda, emeğinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşayacaklar.

Eğitim programı dahilinde kurs sonunda, isteyen sadece hobi için heykelcilik derslerine katılırken, isteyen de seramik ve heykelcilik derslerinde öğrendiklerini ticari olarak da değerlendirebilecek.

 

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 25 Ekim 2017 15:47

KİBELE ‘EYLEM’ İÇİN HAREKETE GEÇTİ

KİBELE ‘EYLEM’ İÇİN HAREKETE GEÇTİ

“Katledilen kadınlar isyanımızdır, Eylem’in Cenazesini Biz Kaldırmak İstiyoruz”

Didim Kibele Kadın Dayanışma Derneği Didim’de yakılarak katledilen kadın için harekete geçti.

Kibele Kadın Dayanışma Derneği basın bildirisi yayınlayarak Didim’de makilik bulunan ve boğulduktan sonra yakılarak katledilen Eylem Gülçin Kanık’ın suçlularının en ağır şeklinde cezalandırılması istediler ve davanın takip çisi olacaklarını Dernek olarak kadın cinayetlerinin durdurulması için çabalarının süreceği belirtildi.

Didim Kibele Kadın Derneği basında çıkan 17 gündür İzmir Adli Tıp Kurumunda bulunan kızı Eylem Gülçin Kanık'ın cenazesini almaya kimsenin gelmedi haberleri üzerine de  , cenazenin hala adli tıp kurumunda olduğu öğrendiklerini  kimsesizler mezarlığına gömülecek olan Eylem Gülçin Kanık’ın  cenazesini  Kibele olarak  kendilerinin almak için girişim başlattıkları bilgisi de basın bildirisinde paylaşıldı.

Dernek tarafından yayınlanan basın bildirisinde şu görüşlere yer verildi: “ Biz kimden soralım Özge Can ın hesabını ? Biz kimden soralım Eylem Gülçin ‘ in hesabını ? Daha kaç kadın yakılmalı ? Daha kaç kadın bedeni rant kapısı olmalı ?

Biz doğurdukça onlar çoğalıyor ve onlar çoğaldıkça  biz ölüyoruz , tecavüze uğruyor ve yakılıyoruz , her gün yeniden yeniden !

Eril zihniyetin ata erkil kültüründen aldığı zorbalıkla kadın bedenleri istismar ediliyor sonra üzerine benzin dökülerek yakılıp ormanlık alana atılıyor . Ve unutuluyor o yanan beden... O yanan hayat ... O yanan kadın ...

Tüm savaşların vazgeçilmezi olan insan ölümünde rant tüccarları ile bütünleşen insan kaçakçılığının ger geçen gün yaygınlaşmasının temelinde haksız kaza ve adil olmayan gelir dağılımının olduğu aşikardır.

Savaş mağduru on binlerce insan ; yakın zamanın Suriyeli yurttaşları özellikle kadın ve çocukları bu ranta kurban edildi . Peki bizler bu kirli hesapların canlı şahitleri olmadık mı ? Neredeyse pek çok ülke bu insanlar üzerinden milyon dolar ve Euro pazarlığına girmediler mi?

Bizler çok iyi bilmekteyiz ki hiçbir adalet, hiçbir hukuk ve hiçbir ceza tüylerimizi ürperten bu tecavüz ve yakılarak ölümü karşılayamaz”

Kibele’nin açıklaması: “İlçemiz Didim de yaşanan bu vahşi cinayetin sorumlularının en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz . Onlar en ağır cezaları alsınlar ki daha büyük acılar yaşanmasın . İnsan kaçıran bu çeteler cezalandırılsın ki başka Eylem Gülçin ler ölmesin , yanmasın bir ormanda ; başka Suriyeli  Aylan bebek uzanmasın bir Ege sahilinde .

 

Bir kez daha sesleniyoruz insanlığa ! Dur deyin artık bu rant ve para hırsına . Dur deyin artık bu erkek suçlarına . Yeter artık !” diyerek tamamlandı.

Yayınlandığı yer Didim

ASKİ Didim’in ve Akbük’ün  Su Sorunu İçin Çalışma Başlattı

Aydın Büyükşehir Belediyesi Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), Didim’de çalışmalarına aralıksız olarak devam ediyor. Didim’de  su sıkıntısı yaşadığı mahallelerdeki sorunu çözmek için kaynak arayışına giren ASKİ ekipleri ilçenin farklı noktalarında sondaj çalışması başlattı. İlk sondajı Kapalı Spor Salonunun yan tarafına vuran ekipler buradaki çalışmayı tamamladı. Teknik  işlemler bittikten sonra buradaki suyu şebekeye bağlayacaklar.

160 metre derinliğe inecek olan ikinci  çalışma Erdal Demirel Parkı içinde devam ediyor. Avcılar çukuru olarak bilinen  mevkinin başlangıç noktasında geçtiğimiz aylarda yapılan jeofizik etütleri sonuçlarına göre yüksek debide çıkacağı tahmin ediliyor. Buradan çıkacak su da yine şehir su şebekesine bağlanacak.

 

Didim Merkezde 3. kuyu çalışmalarına da önümüzdeki günlerde başlanacağı, ayrıca Akbük’te yerleri tespit edilmiş 3 mevkide de sondaj çalışması yapılacağı da  öğrenildi.

Yayınlandığı yer Didim

Didim Halk Oyunları Topluluğu Yetişkinler Kursları Devam Ediyor.

Dahot Halk Oyunları yeni dönem iki hafta önce başlamış kayıtları alınan  kursiyerlerle birlikte çalışma programlarının belirlenmesinin ardından başlanılmıştı.

Yetişkinlere yönelik özellikle Zeybek oyunları kursu Salı ve Çarşamba günleri yapılıyor. Saat 19 ile 22 saatleri arasında yapılan çalışmalar her yaştan yetişkin katılabiliyor. DAHOT Başkanı Ilyas Aydur '' Kurs çalışmalarımız haftanın iki günü Salı ve Çarşamba günleri saat 19.00 dan 22.00 a kadar kurs merkezimizde devam ediyor'' katılmak isteyenler için kayıtlarımız bir süre daha devam edecek her yaştan Didimliyi bekliyoruz” dedi. .
Dahot Başkanı Aydur kursla ilgili bilgiler verdi ve “yeni dönem çalışmalarımıza yeni eğitmenler ve yeni kursiyerlerle hızlı bir şekilde başladık. İnşallah Ülkemizi Yurt içinde ve Yurt dışında en iyi şekilde temsil edeceğiz. Didim’in adıa yakışır başarılar elde edeceğimize inanıyorum” dedi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 25 Ekim 2017 15:46

HASTANEDE DİYABET OKULU DEVEM EDİYOR

HASTANEDE DİYABET OKULU DEVEM EDİYOR

Didim Devlet Hastanesi,  Diyabetli hastalar ve yakınlarını bilgilendirmek ve hastalığın seyri hakkında  bilgilerin aktarıldığı Diyabet okulu geçtiğimiz yıl  14.11.2016 tarihinde açılmıştı. . Hastanede bu güne kadar 112 kişiye eğitim verildi ve sertifikaları düzenlendi.

Didim Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Veysel Kılıç, bir yıldır devem eden okulla ilgili olarak verdiği bilgide   diyabet eğitimini her ay düzenli olarak 3 gün yapıldığını. Okulda, Diyabette genel bilgiler, Neden diyabet?,  Diyabette yaşam,  Diyabette beslenme, Diyabette egzersiz, Diyabette tedavi konularında eğitim verildiğini söyledi.

Başhekim Kılıç  konuyla ilgili olarak ayrıca şunları söyledi: “Eğitim hemşiresi, diyabet hemşiresi, diyetisyen, fizyoterapist ve dahiliye uzmanının  katılımıyla gerçekleşmektedir. Hastanemizde 1 yılda toplam 112 kişi diyabet okuluna katılmış ve sertifikaları verilmiştir. Diyabet okullarında sadece diyabetli hastalara değil yakınlarına da eğitim verilmektedir. Eğitimin amacı ülkemiz de ve tüm dünyada hızlı yayılmakta olan Diyabet hastalığı hakkında farkındalık yaratmak ve komplikasyonlar oluşmadan hastalığı teşhis etmek, öncelikle hastalıktan korumak, hasta olanların  Diyabet komplikasyonlarından korumak ve Diyabet komplikasyonu oluşturan tablonun daha ağırlaşmasını önlemek amacıyla yapılmaktadır.

Diyabet Tedavisinde sadece ilaçla tedavinin yeterli olmaması bunun yanında yaşam tarzı değişikliği de gerekmektedir. Tedavi maliyetinin çok fazla olması, komplikasyonların sebebiyle yaşam kalitelerinin düşmesi Diyabet konusunda farkındalık ve eğitim önem kazanmaktadır.

Eğitim alan hastalarda öncelikle tedavinin sadece ilaçla olmayacağını bilinci oluşturulmalıdır. Beslenme ve egzersiz yapılmadan tedavinin etkisinin kısıtlı olacağı, komplikasyon oluşmaması için mutlaka diyabetin kontrol altında olması gerektiği bilincini oluşturmaya çalışmaktayız. Eğitim alan kişilerde gördüğümüz en önemli değişim beslenme ve egzersizin tedavide öneminin anlaşılması olmuştur. Hastaların bu eğitimden  sonra beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri, egzersiz yapmaları ve rutin kontrollerini önemsemeleri konularında farkındalık yaratılmıştır.

Didim Devlet Hastanesi olarak sosyal sorumluluk projeleri kapsamında diyabet eğitimi ve buna benzer diğer eğitimler devam edecektir. Didim halkının katılımını bekliyoruz.”

 

 

Yayınlandığı yer Didim

2018 EĞİTİM BÜTÇESİ EĞİTİM HARCAMALARINI YİNE HALKIN SIRTINA YIKIYOR!

Eğitim Sen Didim Temsilciliği Yürütme Kurulu adına Öğretmen Turgay Elçi Eğitime ayrılan bütçenin artmış gibi görülmesine rağmen milli gelir içinde ayrılan payın oransal olarak az olduğunu ve asıl harcamanın halkın sırtına yüklendiğini belirten bir basın bildirisi yayınladı.

Öğretmen Elçi, 2018 Merkezi Yönetim Bütçesi, geçtiğimiz hafta TBMM’ye sunulduğunu ve . 2018 yılı Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi ise 7 Kasım Salı günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüleceğini belirterek eleştirilerini sıraladı.

“2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) ayrılan bütçe rakamlarına bakıldığında, iktidar temsilcilerinin aksi yöndeki tüm iddia ve çarpıtmalarına rağmen eğitimin en temel ihtiyaçlarının yine görmezden gelindiği, bütçenin önceki yıllarda olduğu gibi sadece zorunlu harcamalar dikkate alınarak hazırlandığı anlaşılmaktadır. Yıllardır kamu hizmetlerine özellikle de eğitime ayrılan kaynaklar sadece rakamsal olarak artmakta, doğrudan eğitim hizmetlerine yönelik yatırımlar açısından bütçelerde gerçek anlamda bir artışın olmadığı açıkça görülmektedir. 2017 yılında 85 milyar 49 milyon TL olan MEB bütçesi, 2018 yılı için 92 milyar 529 milyon TL olarak belirlenmiştir. Bütçe rakamları içinde en kapsamlı ve en yaygın kamu hizmetleri içinde yer alan eğitime ayrılan pay, hükümetin eğitim hedeflerini gerçekleştirmek bir tarafa, mevcut ihtiyaçları bile karşılayabilecek seviyede olmadığını göstermektedir”

“EĞİTİM HARCAMALARI BÜYÜK ÖLÇÜDE HALKIN SIRTINA YIKILMAKTADIR”

 

Eğitim Sen Didim Temsilciliği Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Turgay Elçi açıklamasının son bölümünde; “Yıllar itibariyle baktığımızda MEB bütçesinde sayısal olarak bir artış yaşanmasına rağmen, asıl bakılması gereken eğitim bütçesinin milli gelir içinde ne kadar yer aldığıdır. Geçtiğimiz 15 yıl içinde MEB bütçesinin milli gelire oranı çok az artmış olmasına rağmen, belirlenen rakamlar ihtiyacın çok altında kalmış ve eğitim harcamalarının esas yükü, eğitimi adım adım ticarileştirme ve kamu kaynaklarının özel okullara aktarılması politikalarının da etkisiyle büyük ölçüde halkın sırtına yıkılmıştır. 1 AKP hükümetinin son 15 yıl içinde en başarısız olduğu alan tartışmasız eğitim alanıdır. Her bütçe döneminde eğitime en çok payı ayırmakla övünen siyasi iktidar, son yıllarda okulöncesi eğitimin zorunlu olacağı ve 2019 yılına kadar tüm okullarda tam gün eğitime geçileceğini iddia etmiştir. Bütün bu iddiaların gerçekleşebilmesi için 2018 MEB bütçesinde önceki yıllara kıyasla ciddi bir artış yapılması gerektiği açıktır. TBMM’ye sunulan 2018 Bütçe Kanun Tasarısında MEB’e ayrıla bütçe rakamlarına bakıldığında, bir önceki yıla kıyasla oransal olarak artış değil, yüzde 1’lik bir azalma olduğu dikkat çekmektedir. Her fırsatta eğitime en çok payı kendilerinin ayırdığını iddia eden AKP hükümetleri döneminde eğitim bütçesinin milli gelire oranı OECD ortalaması olan yüzde 6’nın çok altındadır. 2017 bütçesinde MEB bütçesine merkezi bütçeden ayrılan pat yüzde 13,18 iken, 2018 yılı için ayrılan miktar oransal olarak yüzde 12,13’e gerilemiştir. Benzer bir şekilde 2017 bütçesinde MEB Bütçesinin milli gelire oranı yüzde 3,54 iken, 2018 bütçesindeki oran 2,69 ile son yılların en düşük seviyesine gerilemiştir. Bütün bu verilerin en açık anlamı, eğitim harcamalarının önemli bir bölümünün, tıpkı geçmiş yıllarda olduğu gibi, 2018 yılında da halkın sırtına yıkılacağıdır” tespitini paylaştı.

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 25 Ekim 2017 10:20

YETMEZ AMA !..

YETMEZ AMA !..

Treni binene kadar kimlere el açmadınız ki!

Ne Soros kaldı,

Ne de Hikmetyar,

Üç Y’leri bitirdiniz, trenden inmeye  başladınız,

Yetmez amma EVET diyenlere  bir diyeceğiniz yok mu?

En azından bu günlere taşıdıkları için bir TEŞEKKÜR de mi yok?

Ey YETMEZ AMA,evet  diyenler,

Demokrasi treni daha istasyonuna varmadan  durdurulup inilmeye çalışılırken,

Sizinde söyleyeceğiniz bir şeylerin olduğunu  sanıyordum.

Yiğitlik sizde kalsın,

Çıkın artık kendinizi ifade edebileceğiniz bir medya kuruluşunun sahnesine de,

İtiraflarınızı,  söyleyeceklerinizi  söyleyin artık bu Millete,

En azından öyle olduğunu inanmıştık ama KANDIRILDIK  deyin,

TREN istasyona varmaya ramak kalmışken.

Siyaset çok nankör ve aynı zamanda Kördür derlerdi de inanmazdım,

Hatta vefasızdır da derlerdi,

Gerçekten öyle

Birlikte  yola çıktığınız insanları bile yarı yolda bırakıp yok ederek yolunuzu devam etmek,

Yolunuzu çıkıp dur ,ne yapıyorsun dedirtmeden yok edersiniz en yakınınızdakini,

Sonra dönüp bakarsınız arkanıza,

Yanınızda yol arkadaşlarınızdan kimse kalmamış,

Ama ne çare,

Yeni yol arkadaşlarınız oluşmuştur çoktan,

Nitelikleri ve nicelikleri önemli değil,

Önemli olan senin aldığın yoldur,

Ne büyük,ne küçük,

Ne akil, nede bilge tanımazsınız hırsınızdan,

Bir bakmışsın ki bir gün yapayalnız kalmışsın

VEFA, VEFA,

Yok be kardeş,

Siyasetin VEFASI kalmamış küresel Kapitalizmde,

Olanlar,

Olması beklenenler,

Ve hatta yarın olacakların sorumluları

Yetmez ama

EVET diyenlerdir.

Kafanızı  iki elinizin arasına alıp  önünüze eğerek başınızı  utancınızdan değil usunuzun önünüze doğru akmasını sağlamak için,

Belki AKLINIZ başınıza gelir.

Çok uyarıldınız,çok söylenildiniz

Ama siz hep yetmez ama  EVET diyerek varlık sebebiniz olan Laik Cumhuriyetle hesaplaşmaya gelenlere destek oldunuz,

Laik Cumhuriyetle hesaplaşmalar  sona gelindi sayılır,

Çok mutlu olduğunuzu sanıyoruz,

Yarın sizin içinde çok geç olacak.

Yaşananlar bunların bir göstergesi olsa gerek…

 

Yayınlandığı yer Ünsal Yalçınkaya
Çarşamba, 25 Ekim 2017 08:18

Bir za­man­lar...

Bir za­man­lar...

 

*Bir za­man­lar SA­ADET PARTİLİ KA­DIN­LAR; 17 Eylül 2014 günü gös­te­ri yap­mış­lar­dı PEMBE MET­RO­BÜS İÇİN...​Ve de eleş­ti­ri­ler gön­der­miş­ler­di o gün­le­rin şeh­re­mi­ni, bu­gü­nün müs­te­fa­si­si (is­ti­fa etmiş demek) TOP­BAŞ EFENDİ haz­ret­le­ri­ne; 60 BİN İMZALI baş­vu­ru­la­rı­na yanıt ver­me­di­ği için...

Bu bağ­lam­da ge­ri­ci­lik ya­rı­şın­da; karar ve­re­mi­yo­rum bir türlü, acaba kim­ler ilk sı­ra­da?...

SA­ADETLİ SA­LAK­LAR MI, YOKSA İKTİDARIN DİŞİLERİ AK­MA­LAK­LAR MI ?...

Her neyse...​Onlar ya­rı­şa dur­sun­lar yo­baz­lık ipini gö­ğüs­le­mek için kendi ara­la­rın­da, biz­ler ba­ka­lım kendi iş­le­ri­mi­ze...​YAZILAR YA­ZA­LIM, BELKİ BİR OKU­YAN, AK­LI­NI AY­DIN­LIK­LA DO­KU­YAN OLUR­SA DİYE... Ah, ah avu­turken ken­di­mi­zi, ne yazık ki Bursa'nın ufak tefek taş­la­rı­na şim­di­ler­de do­ku­nu­yor pembe met­ro­bü­sün tekerlekleri...​Oysa o Bursa ken­tin­de ne tür­kü­ler söy­le­nir­di?...

 

Bur­sa­lı mısın ka­di­fe­li gelin

Çay­dan mı geç­tin?..

Ya­nak­la­rın al, al olmuş

Kon­yak mı içtin?...

İçti­ği­miz kon­yak, me­ze­miz kay­mak

Sen kimin ya­ri­sin yav­rum her yanın oynak?...

 

Oysa bugün Bursa'da her yerde yobaz; kent­de ay­dın­lık yurt­daş koymaz...​Ama Tay­yi­ba­nın gözü; yal­nız­ca Bursa'da kal­maz...Şimdi de dik­miş gö­zü­nü İzmir'e...​Sinsice ke­mi­re, ke­mi­re; gü­ve­ni­yor Su­ri­ye­li Arap­lar'la dök­tü­ğü çi­men­to­ya, demire...​Aman, aman dik­kat İzmir­lim, Ege­lim; ben ki Zeki Mü­re­nin, Mü­zey­yen'in Bur­sa­lı­sı, eyvah ki eyvah di­yo­rum ya­man­dır halimiz...​Sakın ola ki sakın; tes­lim ol­ma­yın yobaza...​Her bi­ri­miz çok iyi bi­li­yo­ruz ki bu kez de attı Ege Böl­ge­si'ne kanca...

 

 

*Bir za­man­lar dö­ne­min Baş­ba­ka­nı Men­de­res; 1957'de Öde­miş'de halka yap­tı­ğı ko­nuş­ma­sı­nı bir

Ka­sa­ba İmami gibi bi­tir­miş ve şu söz­le­ri söy­le­miş:

-Al­lah, mü­na­fık­la­rın şer­rin­den he­pi­mi­zi ko­ru­sun!...

Ve genel se­çim­ler yak­la­şın­ca da hı­zı­nı ala­ma­mış ve seç­me­ne şu va­at­ler­de bu­lun­muş:

-İstan­bul'u ikin­ci bir Mekke, Eyüp Sul­tan Camii'ni de ikin­ci bir kabe ya­pa­ca­ğız!...

 

İşte bu­gün­ler­de ER­DO­GAN ger­çek­leş­ti­ri­yor MEN­DE­RES'in bu söz­le­ri­ni; EYÜP SUL­TAN İKİNCİ KABE OLMA YO­LUN­DA HIZLA İLERLİYOR...

 

 

*Bir za­man­lar yine MEN­DE­RES 1955'de, DP Mec­lis gru­bun­da ar­ka­daş­la­rı­na şöyle ses­len­miş:

-Siz öyle güç­lü­sü­nüz ki, şu anda is­ter­se­niz Ana­ya­sa'yı de­ğiş­ti­re­bi­lir, hi­la­fe­ti bile ge­ti­re­bi­lir­si­niz!...

VE BU­GÜN­LER­DE ER­DO­ĞAN ONUN DÜŞ­LERİNİ GER­ÇEK­LEŞTİRİYOR...​AZ KALDI, AZ; YA­KIN­DA HALİFENİZ DE OLA­CAK...

 

Bir za­man­lar yazar Mark Twain demiş ki:

-God cre­ated war so that Ame­ri­cans would learn Ge­og­raphy...

 

Türk­çe çe­vi­ri­siy­le de­ğer­li okur "ki azılı Türk düş­ma­nı ola­rak bi­li­nen bu adam" demiş ki:

-TAN­RI SA­VA­ŞI NEDEN YA­RAT­MIŞ?... AMERİKA­LI­LAR COĞ­RAF­YA­YI ÖĞ­RENSİNLER DİYE...

 

Bi­le­me­dim ağ­la­ya­lım mı gü­le­lim ya­za­rın bu dü­şün­dü­rü­cü söz­le­ri­ne?...

İşin ger­çe­ği her yeri ka­rış­tı­ra­rark/savaş çı­ka­ra­rak gez­mi­yor mu dün­ya­yı en sı­ra­dan bir Ame­ri­ka­lı; bazen dip­lo­mat, bazen casus, bazen lo­bi­ci, bazen barış el­çi­si ve ge­nel­lik­le de Az­ra­ilin dünya tem­sil­ci­si bir asker kim­li­ğiy­le?...

İnsan ister, is­te­mez "ne kadar da doğru bir tes­pit" di­ye­rek nasıl da onay ve­ri­yor şu Türk düş­ma­nı İngi­liz ya­za­rın söz­le­ri­ne...

 

*Bir za­man­lar AN­DI­MIZ oku­nur­du her sabah, her okul­da...O gün­ler­de ül­ke­miz, ulu­su­muz yem ol­ma­mış­dı kurda, kuşa...

Eylül 2012'den beri okul­lar­da "AN­DI­MIZ" okun­ma­dan ders­le­re gi­ri­yor ço­cuk­lar...Çünkü bi­ri­le­ri is­te­mi­yor bu ül­ke­de NE MUTLU TÜR­KÜM il­ke­si ve ül­kü­sü doğ­rul­tu­sun­da ya­şa­ma­yı...​Elinde bir ka­şa­ğı; ka­şı­yor da ka­şı­yor bö­lü­cü­lük ya­ra­sı­nın ka­buk­la­rı­nı ülke kan revan...

Ki onlar ille de is­ter­ler­se; böl­mek is­te­dik­le­ri bu ulusu oluş­tu­ran her­kes için birer ANT...​Ve eğer sağ­la­ya­cak­lar­sa bun­dan da bir rant...İşte hazır onlar için bir na­ka­rat; söy­le­sin­ler dur­mak­sı­zın ve rengi or­ta­ya çık­sın sin­si­ce giz­len­miş kal­le­şin, bö­lü­cü­nün, iş­bir­lik­çi­nin,hır­sı­zın...

 

TÜR­KÜM, DOĞ­RU­YUM, ÇA­LIŞ­KA­NIM demek İTİCİ GELİYORSA ON­LA­RA, DESİNLER ARTIK HER SABAH;KÜR­DÜM, KAL­LEŞİM, ASA­LA­ĞIM, ASİMİLE OLA­MA­YAN İNATÇI BİR SA­LA­ĞIM...

VE KENDİNİ TÜRK ULU­SUN­DAN AYRI TUTAN; NE MUTLU TÜR­KÜM DİYE­ME­YEN KİMLER VARSA BU ÜL­KE­DE ARA­MIZ­DA, ON­LA­RA DA YA­ZA­RIZ BİRER ANT, TA­KA­RIZ GÖ­ĞÜS­LERİNE "BU AY­RI­LIK­ÇI­DIR" DİYE BİR BANT...

Ondan sonra yedi düvel yine gelir ül­ke­ne; pay­la­şım­lar par­sel, par­sel...Üm­met-i Tay­yi­ba­nın sıb­yan­la­rı­nın adı olur mu olur; Ge­or­ge, Eric,Vic­tor, Marsel...​Papa Haz­ret­le­ri de on­la­rı bir güzel tak­dis eder...

 

Hey!...​Sana söy­lü­yo­rum yüzde 99'u Müs­lü­man­cı­lık oy­na­yan ahali!...

Yayınlandığı yer Selma Erdal
Sayfa 1 / 2