18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

ATABAY DİDİM’İ tvDEN’ DE DEĞERLENDİRDİ

Faruk Özkan’ın moderatörlüğünde  tvDEN’ de yayınlanan, 5 gazeteci ve 1 konuğun katıldığı 5G1K programının bu haftaki konuğu Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay oldu.

2 Ekim 2017 Pazartesi akşamı gerçekleşen programda, Deniz Atabay canlı yayında gazeteci Mehmet Aydın, Ediz Verdioğlu, Cem Ulucan ve Durmuş Ali Kılınç‘ın sorularını yanıtladı.

‘En Önemli Şey Turizmde Güvendir’

Deniz Atabay’a turizm sezonunu değerlendirilmesi istendiğinde;  Türkiye olarak turizmde son iki yıla kadar son derece iyi yerlere geldiğimizi, öyle ki Avrupa’nın bir çok yaz turizminde tesis kalitesi olarak bir çok ülkenin önüne geçmiş olduğumuzu dile getirirken, günümüz Türkiye’sinde turizmdeki azalmanın sebepleri olarak; terör olaylarını ve Türkiye’nin dışarıdan algısının değişmesinden dolayı olduğunu belirtti.

Turizmin insan hareketi olduğunu söyleyen Deniz Atabay; kimsenin kargaşa olan bir ülkeye tatile gitmeyi tercih etmeyeceğini, turizmde güvenin önemini vurguladı: ‘En önemli şey turizmde güvendir. İnsanlar kendilerini güvenli hissettikleri ülkeye gidip, tatilini orada geçirmek isterler. Turisti tekrar ülkeye getirmeliyiz yoksa turizm çöker.’

Tek Ayak Üstüne Yakalandık Bu İşlere’

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Türkiye olarak Ortadoğu bataklığına giden ülke konumunda görünüyor olmamız ve  Avupa ülkeleri ile bir takım sıkıntılarımızdan dolayı Türkiye turizminde azalma olduğunu dile getirdi. Ve ekledi: ‘Hiçbir ülkenin turizm ile uğraşan başka bir ülke ile sıkıntısı yok mu? Var tabi ki. Dünya’da her yerde var. Biz biraz tek ayak üstünde yakalandık bu işlere.’

Deniz Atabay Didim Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalardan da bahsetti: ‘3,5 yılda seçim beyannamesinde ki 34 taahhütten 28’ini gerçekleştirdik.’

Bunlardan en önemlileri olarak ise; temizlik ve çöp toplama, yolların bozuk olması ve yeşilliğin az olması problemlerini çözümlediklerini söyledi.

Deniz Atabay yapılacak çalışmalar hakkında şu şekilde bilgi verdi: Açık Hava Konseri alanı ve Kültür Merkezi yapımı için Aralık sonunda inşaatına başlayacağız. Bununla beraber Antik tiyatro projesinin %90’nın kağıt üzerinde bitirildiğini açıklayan Belediye Başkanı, kültür merkezinin de çok yakında tahsisini alacaklarını bildirdi.

Apollon Tapınağı’nın önemli bir miras olduğunu vurgulayan Atabay; Aydın Büyükşehir ile birlikte çok iyi koruma planları hazırlayacaklarını  ve tapınağı restore edeceklerini bildirdi.

Yine önemli bir sorun olan Akbük kanalizasyonu için 1,5 ay içerisinde kanalizasyon inşaatı başlatılacağını ve arıtma sistemi yapılacağı şeklinde açıklama yaptı.

Doğalgaz İçin Yeni Umut !

 

Daha öncesinde nüfus talep kriteri istenen yönetmelik değiştirildi; nüfusu 50.000’in üzerinde olan bütün ilçeler, doğalgazdan yararlanmak için başvuru yapabilirler. Didim Belediye Başkanı Atabay, kısa süre içerisinde başvuru yaptığını, şuan dosyamızın Enerji Bakanlığında olduğunu ve dosyayı beklediğini dile getirdi. ‘Müjdenin şuan için bu kadarını verebilirim’ ifadelerini kullandı.

Yayınlandığı yer Didim

TÜM EMEKLİ SEN’DEN CEMEVİ VE HDP’YE ZİYARET

Geçtiğimiz Günlerde genel kurulunu yaparak şube statüsüne kavuşan Tüm Emekli Sen Didim Şube yöneticileri Cemevi ve HDP’yi ziyaret ederek  sendikalarının kuruluş amacını ve Didim’de başlatılan üye seferberliği ve çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

İlk olarak Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cemevi Derneği’ni ziyaret eden emekliler burada dernek Başkanı Hüseyin İlhan ve Cemevi yöneticilerine sendikanın kuruluş süreci ve Didim’deki çalışmalarını aktardılar ve Muharrem ayı dolayısıyla yaşadıkları Matem’e ortak olduklarını söyleyip aynı duyguları içlerinde hissettiklerini bildirdiler.

Cemevi yöneticileri de tarihler boyu devam eden baskılardan dolayı bir arada olmanın gerekliliğine inandıkları söylediler  ve Sendika yöneticilerini Cumartesi Günü Cemevi bahçesinde ikram edilecek olan Aşure dağıtımına davet ettiler.

Tüm Emekli Sen yöneticileri daha sonra HDP  Didim İlçe örgütünü ziyaret ederek burada ilçe başkanı Emin Özden ve yönetim kurulu üyelerine sendikalaşmalarının gerekliliğini anlatarak demokrasi platformu içinde ortak tutum içerisinde olmak istediklerini ve emeklilerin hak ve taleplerini içerecek eylemliliklerde yan yana olmak istediklerini belirterek destek istediler.

HDP İlçe Başkanı Emin Özden hak arama ve demokratik talepli tüm eylemlere katıldıklarını belirterek destek vereceklerini söyledi ve HDP’nin 21 ekim 2017 günü Aydın Efelerde Eva Emir Belediye düğün Salonunda yapılacak olan 2. Olağan kongreye davet ettiler.

 

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 03 Ekim 2017 14:49

HAYVANSEVERLER İŞ BAŞINDA

HAYVANSEVERLER İŞ BAŞINDA

Didim Hayvanları Ve Doğayı Koruma Derneği, Altınkum Yazarlar Festivali Standı'nda düzenlendikleri kermes ile sokak hayvanlarının yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Grup üyelerinin  kek, börek, poğaça vb. yiyecekler  yapıp  satmalarının  yanı sıra; yine çok ucuz fiyatlarda kitap ve ikinci el giysilerde satışa sunuluyor.

Didim Hayvanları Ve Doğayı Koruma Derneği üyeleri sokak hayvanlarını besleyip, tedavi etmekle kalmıyor, küçük dostlarımız olan kediler için birde kedi evleri yapıyorlar. Rötart Kulüp ve Didim Belediyesi işbirliği ile artık 5 ayrı noktada kedi evleri var: Altınkum, Yazarlar parkı, Avcılar çukuru,

PTT karşısı ve Altınekmek karşısında  minik evler mevcut.  Dernek üyeleri kedilerin temizliği ve bakımı ile ilgilenip, mama takviyesinde bulunuyorlar.

Didim halkı ve turistlerinde büyük ilgi gösterdiği kermeste toplanan para, yine sokak hayvanların tedavisi, mamaları ve bakımları için kullanılacak.

Dernek Başkanı Birsel Özçelik ile yaptığımız röportajda, sokak hayvanları için yardımlaşmanın önemini vurguladı: ‘’2 yıldır gönüllü olarak çalışıyoruz ve hayvanlara sağlanan yardımın büyük bölümünü kendi imkanlarımız ile yapıyoruz. Derneğimiz barınak ve bir veterinerle müşterek çalışıyor.  Barınaklarda tahlil ve röntgen gibi imkanlar sağlanamadığı için; özellikle çalıştığımız bir veteriner var, tedavi masraflarının yarısını biz kendi imkanlarımızla karşılıyoruz, kalan yarısını veterinerimiz kendisi karşılıyor. Yine önemli ölçüde destekçilerimiz olarak HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) ve Migros ile yardımlaşma içerisindeyiz.’’ Migros’tan aldığımız şarküteri ürünlerini Didim’in farklı bölgelerinde sokak hayvanlarına götürüyoruz.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 03 Ekim 2017 14:49

GÖZÜMÜZDEN KAÇMAYANLAR

GÖZÜMÜZDEN KAÇMAYANLAR

Didim Belediyespor Tepecik Tuğlaspor maçı unutulmaz dakikalara sahne oldu

Maç öncesi Didim’e yeni atanan Kaymakam Mehmet Türköz’ün ve Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın soyunma odasına giderek futbolculara moral vermesi ve ardından Didim Belediyesporlu oyuncuların “Sayın Kaymakamımız Didimimize Hoş Geldiniz” “Hoş Geldiniz Yeni Kaymakamımız Mehmet Türköz yazılı pankart açması maç öncesi taraftarlar tarafından alkışlandı

Tuğla Kalecisi Eray Maçı Ağırlaştırdı

Maçın başlamasıyla birlikte Tuğlaspor Kalecisi Eray’ın takım kaptanı gibi oyuncuları yönlendirdiği dikkati çekerken, maçı yavaşlatmak için gösterdiği çaba  gözlerden kaçmadı, agresif tutumları ile sahada adeta yürüyen kale arkasından verilen topları almayıp, dakika geçirmek için daha uzaktaki topları adeta yumurta küfesi taşır gibi  yavaş hareketlere atışlar yapan Eray bir de sarı kart gördü, ikinci yarıda golsüz beraberliğe razı olmuş gibi davranması hakeminde dikkatini çekti ve bu davranışını devam ettirirse kart göreceği konusunda uyarıldı.

Didim Belediyespor ataklarının birinde topun dışarı çıkmasına rağmen dakikalarca yerde yatan ve sağlıkçı müdahalesi bekleyen Eray’ın aslında bunu taktik olarak yaptığı da taraftarlar tarafından da tepki ile karşılandı.

Yaşar Var’a Özel Seyirci

Didimli antrenör Yaşar Var için Didim’de ailesinden ve komşularından çok sayıda seyirci Tuğlaspor taraftarı gibi tezahürat yaptı. Hakemin kararlarından memnun olmayan Yaşar Var’ın zaman zaman hakemle tartıştığı da gözlendi.

Centilmen Yaşar Var

Girdiği mücadele sırasında bileği dönen Taylan’ın durumunu fark edince hakemi uyararak  sporcuya ilk müdahalenin yapılmasını sağlayan Yaşar Var bu davranışı ile de  takdir edildi.

Herkes Var Ayhan Yıldız Yok

Sahada yaralanan Didimsporlu Taylan’a saha kenarında bulunan Tuğlasporlu yedek oyuncular ve saha görevlileri yardımcı olurken, DidimBeleidyespor antrenörü Ayhan Yıldız’ın sporcusu ile ilgilenmemesi  yanına dahi gelmemesi dikkatlerden kaçmadı.   Didim Belediyespor taraftarları Ayhan Yıldız’ın bu umursamaz tavrına anlam veremedi.

Didim Belediyespor Başkanı Cezmi Arslan yaralanan Futbolcuya ilk müdahalenin sahada yapılmasının ardından hastanedeki muayenesinde kırık olmadığının tespit edilmesini sevindiğini  belirtti ve Taylan’ın bir müddet sahalardan uzak kalacağı  bilgisini verdi.

Skorbord Neden Çalışmıyor

Didim Atatürk Stadındaki skorbord geçtiğimiz sezonun sonuna doğru arızalı olduğu gerekçesiyle çalışmıyordu. Eski  bir takım yöneticisi skorbordla ilgili bazı malzemelere el koyduğu dolayısıyla çalışmadığı, yeniden çalışması için yüksek miktarda bir bedel istendiği dolayısıyla takım yönetiminin başka çözümler aradığı dedikodusu da taraftarlar arasında dolaşıyor.

Sahada Ambulans Yok

Geçtiğimiz hafta girdiği müdahale sırasında sakatlanan oyuncunun uzun süre saha  kenarında yatmasına sahadaki sağlıkçının acil müdahalesinden sonra hastaneye gitmesi gerek sporcunun acı içinde kıvranması dikkat çekti.

Yalnızca bir çanta ile sağlık müdahalesi yeterli olmayabiliyor.

Amatör küme maçlarında ambulans bulundurulması zorunluluğu öğrenilmesine rağmen Didim’de bu durumun esnetilebileceği ve 2 saatliğine de olsa bir ambulansın saha da bulunması konusunda yetkilerin duyarlı davranması bekleniyor.

Hüseyin Baraner’de Maçı İzledi

Didim Belediyesi tarafından Fahri Hemşerilik beratı verilen  turizmci Hüseyin Baraner’de hafta sonundaki Didim Belediyespor Tuğlaspor maçını protokol tribünlerinden izledi.

Bu sezonun en kalabalık taraftarının izlediği maçta  minik karatecilerin tribünden Didim Belediyespor lehine yaptıkları tezahürat maçın en sempatik görüntülerini oluşturdu. Bu minikleri stadyuma getirerek spor sevgisini  aşılayan çalıştırıcısı takdir topladı.

 

 

 

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim

İDEA  DERGİ ARTIK CEP TELEFONUNUZDA !

Didim Gazeteciler  Cemiyeti  üyesi  Umut  Kasan, Didim ‘in kültür, sanat ve ekonomisi üzerine yaptığı haber ve röportajlar ile bilinen İdea Dergisi’ni  daha fazla kitleye hitap etmesi amacıyla sınırları genişletiyor.  İdea Dergi, Turkcell  Dergilik uygulamasında yerini aldı.

2,5 milyon takipçisi olan Turkcell Dergilik uygulaması ile İdea Dergisini artık internetten de okuyabileceksiniz. İngilizce-Türkçe olarak yayınlanan dergi, daha fazla kesime hitap ederek beklentileri karşılıyor.

 

Gazetemize açıklama yapan Umut Kasan, uygulamanın nasıl kullanılacağını şöyle ifade etti: ‘’AppStore’dan ya da Android işletim sistemli tablet ve telefonlarınızdan kullanmak için Google Play’den Turkcell Dergilik uygulamasını indirdikten sonra ücretsiz dergilerin içinde İdea Dergiyi bulabilir ya da doğrudan arama bölümüne idea dergi yazarak da okuyabilirsiniz.
Keyifli okumalar dilerim.’’

Yayınlandığı yer Didim

HAVAİ FİŞEK ATIMINA DÜZENLEME GELDİ

Aydın Valiliği bir karar yayınlayarak gelişi güzel havai fişek atılmasını yasakladı.

Valilikten yapılan bildirimde  19 Eylül  2017 tarihinde yürürlüğe giren  kararla Havai Fişek Maytap, fişek ve torpil benzeri patlayıcıları yalnızca mülki amirliğe başvuru yapılıp izin alınması halinde ve yetkili kişiler tarafından eğlence amaçlı kullanılabileceği bu kurllara uymayanların idari para cezası veya hapis cezası ile cezalandırılacağı duyuruldu.

Yayınlanan genelge de ve kapalı alanda da olsa yapılıcak düğünlerin ve kına gecesi benzeri eğlencelerin  gerekli önlem alınması için izine bağlanması, çatpat, torpil, havai fişek benzeri patlayıcıların gereli ruhsatı olan işyerlerinde satılabileceği bakkal market benzeri işyerlerinde bunların satışını yasaklandığı açıklandı.

Aydın ili Mülki Hudutları Dahilinde Havai Fişek Kullanımında ve Atılmasında uygulanacak Esaslar konulu kararında kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu kapsamında kabul edilen bu tür konuların şikayete bağlı olmadan güvenlik kuvvetlerince cezai müeyyidelerin  uygulanacağıi kamu güvenliği genel sağlığı bozacak davranışlardan kaçınılması da istendi.

Özellikle konser, miting benzeri etkinliklerde güvenliği bozma ve panik yaratma riski yğksek alanlarda kullanılamayacağı ve Tekel dışı patlayıcıları saklama ve ruhsatlı işyerleri dışında bulnduruulamayacğıda hatırlatıldı.

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Salı, 03 Ekim 2017 14:30

Bu Ül­ke­de Çocuk Olmak

Bu Ül­ke­de Çocuk Olmak

Tak­vim yap­rak­la­rın­da­ki her sayfa için özel bir gün ad­lan­dı­rıl­mış ve an­lam­lan­dı­rıl­mış; 2 Elim'in pa­yı­na da Dünya Ço­cuk­lar Günü düş­müş...​Ve her günü kut­la­ma­ğa, an­ma­ğa, al­kış­la­ma­ğa me­rak­lı hal­kı­mız/ulu­su­muz ve bu­gün­ler­de de Saint Tay­yip Efen­di­nin söy­le­miy­le üm­me­ti­miz bu­gü­ne iliş­kin de top­lan­tı­lar dü­zen­le­miş, ko­nuş­ma­lar yap­mış, ço­cuk­la­ra ne denli önem ver­di­ği­ni vur­gu­la­mış yıl­lar­dır...

Ya ger­çek­ler?...​Ya ül­ke­de ya­şa­nan­lar?...​Ya ço­cuk­la­rın ba­şı­na ge­len­ler?...

Ah, ah!...​Bir de yaz­mış Nazım usta; “Hoş gel­din bebek; ya­şa­ma sı­ra­sı sende… Senin yo­lu­nu göz­lü­yor... Kuş­pa­la­zı, boğ­ma­ca, sarı çiçek, sıtma, yürek, en­fark­tüs falan... Polis copu, açlık, iş­siz­lik filan…” vs. vs…

Oysa Nazım Usta, gör­sey­di bu­gün­le­ri şük­re­der­di o çok ya­kın­dı­ğı geç­mi­şe… Hey gi­di­nin Nazım Us­ta­sı; kay­gı­lan­mış­tı o gün­ler­de sı­ra­dan say­rı­lık­lar ve bir takım so­run­lar ne­de­niy­le ya­şa­ya­ca­ğın ay­rı­lık­lar ne­de­niy­le… Ah keşke, ah keşke; Na­zım­ca ol­say­dı kay­gı­la­rın, kal­say­dı Nazım’ın bil­di­ği bi­çim­de...​Ah be çocuk!...​Oysa sen biraz zor gö­rür­sün bu ya­şa­dı­ğın dü­zen­de; işsiz, aşsız ve de aşk­sız ka­la­ca­ğın gün­le­ri… Çünkü gün­le­rin sa­yı­lı…O çok say­gı­lı Mafia tü­rev­le­ri­nin pa­za­rın­da bir MAL sa­yıl­mak­ta­sın bu gün­ler­de…Yaşam yol­cu­lu­ğun tez­den bi­ti­ver­mek­te, süt kokan ce­se­din üç ka­rış­lık çocuk me­za­rın­da…Sen en de­ğer­li, en pa­ha­lı me­ta­sın 21.yüz­yıl eş­ki­ya­sı­nın na­za­rın­da… Do­ğur­ma ve de do­ğurt­ma özür­lü­le­re sa­tı­lır­san; yine de yırt­tın sa­yı­lır, şans­lı­sın… Kü­çük­ler­le seks oyun­la­rı­na düş­kün olan­la­rın elin­de hem ruhun, hem de tenin görür iş­ken­ce; ölüm kalır ya­nın­da bir eğ­len­ce…

Uyuş­tu­ru­cu müp­te­la­sı olmak da var ya yaz­gın­da… Ki bu du­rum­da sa­nır­sın ilk an­lar­da; ooooh ne ke­yif­li din­len­ce, uyur­sun da uya­na­maz­sın günün bi­rin­de… En kö­tü­sü var ya, şu en kö­tü­sü; son yıl­lar­da iyice bor­sa­da seni tavan yap­tı­ran, böb­re­ği­ni, da­la­ğı­nı, yü­re­ği­ni sa­ka­tat­çı­la­ra kap­tı­ran Organ Ma­fi­ası­nın eline düş­mek…

İşte böyle; Nazım Usta; boşa yazdı di­ze­le­ri­ni… Gö­re­bil­sey­di bu gün­le­ri; döve, döve pa­ra­lar­dı diz­le­ri­ni…Baş­lar­dı yaz­ma­ya sil baş­tan:

- Gelme Bebek; dön geri !...

Ve senin çek­ti­ğin çi­le­yi daha da kat­mer­le­mek için midir, yoksa bu Mafia pa­za­rı­na yeni, yeni kay­nak bul­mak için midir ül­ke­ni yö­ne­ten­ler buy­ruk ve­ri­yor ka­dın­la­ra:

-En az üç çocuk do­ğu­run…

Çünkü ÇOCUK mal; onun sö­zü­nü din­le­yip de ha bire do­ğu­ran­lar da ana değil, an­da­val…

VE SON KER­TE­DE ARTIK ÇO­CUK­LAR BİR DE TE­RÖ­RE ve SA­VAŞ­LA­RA KUR­BAN... Ah be çocuk;Dünya Ço­cuk­lar Günü sana adan­mış olsa neye yarar, bü­yük­ler sana böyle ver­dik­çe zarar?...

Yayınlandığı yer Selma Erdal

CHP DİDİM’ de GENÇ ADAY   AŞKIN ATLI

Aşkın Atlı  ismi basına düştü, kendisini arıyarak  sordum, cevabı evet ağabey adayım oldu. Kendisini kutlayarak başarılar diledim.

AŞKIN Atlı  halen genclikten sorumlu il başkan yardımcısı, belliki gençlik kollarındaki başarısı bunda rol almış.  Her nekadar son  yorumumda  dördüncü  aday zorlama olur dediysemde ,gençler adına bende varım dedi.  İLÇE BAŞKANI, İLÇE SEKRETERİ, PARTİ EĞİTMENİ derken İL ÖNETİCİSİ sıfatıyla  kendisinin adaylığı   yarışı renklendirdi.                                                                                                                                      Hep söyleriz ama uygulamada yan cizeriz, sonu ne olursa olsun gençlerin önünü açmak  ve heveslerini kırmamak lazım.İşte sandık,işte partili üyeler, karşınızda da gençlik kollarından gelen Aşkın Atlı İYİ OLAN KAZANSIN............                                                                                    Bu vesile ile özellikle Ankara’da yerel yönetimler derneğinde birlikte çalıştığımız arkadaşlarım neden yerel yönetimler konusunda yazmadığımı soruyorlar.Referandum,adalet yürüyüşü etkinlikleri, kurultaya giden chp seçim süreci gündemi belirlediği için yerel yönetimler konusuna değinemedim,bu konuları yerel seçimler arifesinde kaleme alıp okurlarımla paylaşacağım.

Hasan Sani GÜNEŞ

 

Yayınlandığı yer Hasan Sani Güneş

Saygıdır insanları birbirine bağlayan

Geleneklerimiz gerçekten başka bir ülkede olmayacak düzeyde. Yediden yetmişe bu saygı içinde büyüdük ve devam ediyoruz. Ne olursak olalım, ne mevkide olursak bile tevazu olayı olması gereken en önemli unsurumuz. Bunları neden yazıyorum. Kimsenin saygısı beni ilgilendirmiyor ama, beşeri ilişkiler içinde insan bir şeyler bekliyor.

Efendim, birileri sağcı olmuş, bir başkası solcu olmuş olabilir. İlk olarak insan olmak zorundadır. Hem kanunlarımızda bu konunun yeri olduğunu hem de vicdani özgürlüğümüz içinde yer aldığını söylemekte yarar görüyorum. Son yıllarda yaşanan sosyal ilişkilerin, tamamen ekonomik ve yaşanan sıkıntılarının getirisi olarak gördüğüm boş vermişliğin önemli unsuru olarak görülüyor.

İletişim çağının en önemli katılımı olarak görülen sosyal medyada, tanıyıp da yıllarca göremediğimiz, eskiden beri görmekte güçlük çektiğimiz büyüklerimiz, yeni dostlukları bir araya getirdiğimiz gibi güzellikleri yaşıyoruz. Buna bir örnek verirsem, birkaç yıl önce, bir okurum beni çok uzaklardan sosyal medya üzerinden arayarak, “değerli dost, kitabını bir türlü getirtemiyorum. Sorduğum yerler elimizde kalmadı getirtelim diyorlar olmuyor. Bana lütfen imzalayıp gönderir misiniz.” Bende olmadığını ve yayın evinde olduğunu iletiyorum. Ben buradan araştıracağım ve size temin edersen arayacağım adres için diyorum. Aradan birkaç gün geçince tekrar bir yazı düşüyor özelime. “Erol Bey, ben kitabınızı temin ettim. Adres verirseniz size yollayacağım. İmzalayıp bana gönderirseniz sevinirim.” İşte işin güzelliği ve insanı duygulandıran durum.

Geçenlerde her fikre saygı duyduğum gibi , Atatürkçü dernekte yönetici olan bir dosta Atatürk Devrimlerine Bakış isimli kitabımın çıktığını özeline yazmıştım. Bunu yazmam sanırım kötü bir amaç taşıdığını sanmıyorum. Aradan geçen sekiz ay gibi bir zaman içinde hiçbir şekilde cevap yazmamış bu dost. Olabilir herkes herkesle görüşecek diye bir şey yok. Tatlı bir dille bana meşgul olduğunu ve görüşemeyeceğini yazarsa ben darılmam. Üstelik de o kişi gibi bende kendimi aynı kulvarda gören Cumhuriyetçi biriyim. Tekrar açık görünce yazdığım halde hakaretleri biri bir ardına geldi. Ben ticaret yapıyormuşum falan filan diye. Neyse bunlar önemli değil. BU dili kullanmaya bağlı. İnsanlar dilini ne şekilde kullanırsa o kadar değer alır karşısından.

 

Biz çocuklarımıza ilk olarak saygı ve sevgiyi öğrettik. Bizler de bunu büyüklerimizden öğrendik. Büyüklerimiz ise, onlarda geleneklerimizi bizlere kadar taşıyarak öğretmeyi başardılar. Ne zamandan beri diye soracak olursanız, çok eskiden beri. Atatürk ve silah arkadaşlarının bu ülkeyi yeni baştan kurduklarında, ortaya çıkan çağdaş anlayış ile başladı bu güzel gelenek. Bayanlara saygılı olmayı, onları korumayı, onlara haklarını vermeyi, eşitliği, sevgiyi. Çocuklarımıza vereceğimiz geleceği. Onların bu ülke için yapması gerekenleri hep anlattık. Yurtta sulh çihanda sulh olması gerektiğini öğretildik ve öğrettik. Büyüklere saygılı olunmayı, küçüklere sevgi sunmayı öğrendik. İşte Atatürk ilkelerinden yoksun bir toplum yaratılırsa, herkes bunlardan uzak, sevgi ve saygıdan uzak, kibirli ve kendini beğenen, kendisinden başka insana değer vermeyen kişiler oluşuyor. Ben çıkardığım kitaplarımı elbette satarak ticari de düşünerek çalışacağım ki, ileride yenilerini sunayım. Yoksa, bana yeşil paraları aklayan biri gel senin masrafın bana ait deyip kitabımı bastırırsa, ben o zaman kalemimi bazı şerefsizler gibi satmış olurum. Saygı ve sevgilerimle.

Yayınlandığı yer Erol YILDIZ
Salı, 03 Ekim 2017 14:28

EYYY SİYASETÇİ ARKADAŞ!

EYYY SİYASETÇİ ARKADAŞ!

Uzunca bir süredir bu sütunlarda boy göstermedik.

Tatilde miydik?

Hayır, değildik.

Yazımını sürdürdüğümüz bir kitaba son noktayı koymakla meşguldük. Neyse ki, sonunda o son noktayı koyabildik…

Mutlu muyuz?

Evet.

Son nokta önemlidir.

Başlamanın bir adım daha ötesindeki bir mutluluktur bu.

Ve işte kürkçü dükkânına geri döndük.

Hoş geldik mi?

Maalesef hayır.

Yazmayı sürdürmekte olduğum kitabın o “hoş” ortamından, yaşamakta olduğumuz ortamın “boş”luğuna geri dönmüş olmanın sıkıntısını yaşıyorum.

Boşluktan ziyade anlamsızlık… Daha doğru ifade bu.

Didim Ege’nin parlamakta olan bir yıldızı.

Ülkenin aydınlık Batı kıyılarının en sağlam kalesi…

Kalenin burcunda CHP’nin bayrağı dalgalanıyor.

Ama Didim CHP’nin içinde kocaman bir kazan kaynıyor.

CHP, ülkeyi 2019 sınavına taşıyacak olan kadrolarını oluşturmak amacıyla Kurultay’a koşuyor. Kurultay delegelerini taban belirleyecek. Taban dediğimiz, delegeler,il ve ilçe örgütlerinin başkanları, yönetimleri…

Bu hareketlilik içinde Didim CHP, birkaç gün sonra kendi ilçe başkanını ve ilçe örgütünün yöneticilerini belirleyecek.

İşte kazan bu meydanda kaynıyor.

CHP’nin bir türlü tedavi edilemeyen hastalığı olan hizipler, gruplar, köşe başlarında küme küme bölünmeler yine gündemin en başındaki temel madde…

- Ben delegeleri cebime koyar, sonra başa güreşenlerle pazarlığa otururum…

Gerekçe, “vatan-millet-sakarya”dır… Küçük ölçekte ise, [sanki] bir mahallenin yararı gözetilmektedir…

Gerçek midir bu gerekçe? Yanıtı kolay:

- Kah gidi kah kah!

Öte yanda sönmeyen bir koltuk hırsının ateşlediği “Bitmeyen Kavga![lar]”…

Ama bu kavgayı sakın, Steinbeck’in devrimci kavgasıyla karıştırmayın… Kavga değil, çekişme… İtişme, kakışma!

Eeee, sonra?..

İnsanın umudu kırılıyor bu “kakışma”yı görünce…

Bizce bu kaos ortamında şu sorunun yanıtı çok önemli:

- Ülke 2019 engelini aşamadığında senin uğrunda tozu dumana kattığın koltuk ne işe yarayacak?

Eyyyy siyasetçi arkadaşlar… İçinde yaşamakta olduğun itiş-kakış ortamında bu soruyu yanıtlayacak küçük bir zaman bulabilecek misin?

 

www.haksal.av.tr

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 

 

 

Yayınlandığı yer Av. Faruk Haksal