18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 30 Ekim 2017 15:32

BU COŞKU HİÇ BİTMEYECEK

BU COŞKU HİÇ BİTMEYECEK

Cumhuriyetin kuruluşunun 94. Yılı  tüm ilkede olduğu gibi Didim’de de coşkuyla yaşandı.

29 Ekim gün Kaymakamlıkta resepsiyonla başlayan kutlamalar Cumhuriyet meydanında okulla ve resmi erkân dışında vatandaşlarında büyük katılıyla sürdü. Kent merkezine uzak bölgelerde kutlamalar devam ederken bazı Didimliler de Çamkoru Sahil Sitesi sakinlerinin yaptığı gibi oturdukları sitelerde kutlama törenleri düzenlediler.  Site içindeki sosyal tesilerde bir araya gelen  Çamkoru sakinleri Cumhuriyet Coşkusunu  site içerisinde yaşadılar.

Hafta Sonu yapılan maçlarda da stadyum Atatürk Posteri ve bayraklarla süslenirken Yenihisarspor ve Didim Belediyespor futbolcuları da Cumhuriyetten vaz geçilmeyeceği içerikli pankartlarla sahaya çıktılar.

İlk olarak saat 13’te başlayan Yenihisarspor  Söke Gençlikspor, futbolcular selamlama seremonisine   “Bu sevgi hiç bitmeyecek, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet Yaşayacaktır” yazılı pankartla çıktılar ve spor severlerden büyük alkış aldılar.

Daha sonra oynanan Didim Belediyespor  ile Kuşadası Trabzon Gücü karşılaşma öncesinde de Didim Belediyesporlu futbolcular sahaya “…Türk Milletinin Karakter ve Adetlerine En Uygun Olan İdare Cumhuriyet İdaresidir” yazılı pankartla çıktılar ve büyük alkış alıp hep beraber İstiklal Marşı söylediler.

Didim Poseidan Bisklet Derneği’de 94. Yılı bisklet üzerinde kutladı. Dernek 70 kadar öğrenci ve Dernek üyelerinin katılımıyla 29 Ekim’de 29 km adıyla  düzenledikleri Cumhuriyete saygı turunu Cumhuriyet Meydanından başlayıp Altınkum  üzerinden  Liman yolu ile sürdürüp Didim Belediyesi önünde bitirdi.

Gündüz yapılan bu coşkulu kutlamaların ardından  Saat 19’da Didim Beleidyesi önünden başlayan fener alayıda Didimlilerin yoğun katılımıyla yapıldı.

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Garnizon Komutanı Çetin Gülseven’in  kortejin başına geçerek başlayan yürüyüş,  Yol boyunca alkışlarla sevgi gösteriyle devam etti kortej uzadı ve  Fener Alayı, Cumhuriyet Maydanı’nda sona erdi.

Figen Biricikten Cumhuriyet Konseri

Didim Belediyesinin organize ettiği Fener alayına katılanlar ve meydanda bekleyenlerin buluşmasında marşlar söyleyen kalabalık Cumhuriyetin İlelebet Yaşayacağının göstergesi oldu ve burada buluşan Didimlilere,  Saygı Duruşu İstiklal  Marşı okunmasının ardından  Belediye Başkanı Deniz Atabay bir konuşma yaptı.

Atabay konuşmasını Didimlileri selamlayarak başlattı. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin 15. Kuruluş yıldönümünde söylediği  “Kısa zamanda çok büyük işler yaptık, bu işlerin başınsa Cumhuriyeti kurmak geliyor” sözünü hatırlatarak sürdürdüğü konuşmasında, “Cumhuriyetin kurulduğu günden beri düşmanları hiç bitmedi ancak bizler Cumhuriyeti korumak ve yüceltmek için ant içenler olarak Atatürk’ün her zaman uyanık olmalıyız diskuru ile  emanetine sahip çıkmak mecburiyetindeyiz” diye tamamladı.

Atatürk’ün Cumhuriyetin kuruluşundan kısa sür sonra hayatını kaybetmiş olmasına rağmen iktisadi ve gelişmelerin yanı sıra Kültürel  devrimlere de imza attığını belirten Başkan Atabay; “ Emperyalizme karşı  savaşarak bu ulusu kimsenin boyunduruğu altına sokmayan  Atamıza karşı bizimde görevimiz, çalışmak, çalışmak, çok çalışmak olmalıdır. Cumhuriyet korumak kendimiz olduğu kadar Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan uğruna canını veren tüm şehitler adına görevimizdir. Tüm Cumhuriyet Sevdalıları ve Atatürk sevdalılarının bayramını tekrar kutluyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Atabay’ın konuşması bittikten sonra sahneye çıkan sanatçı Figen Biricik  kalabalığın muhteşem ve Cumhuriyete yakışır bir kalabalık olduğunu belirterek geceyi organize eden Bakan Atabay’a ve belediye personeline teşekkür etti.

Ardından şarkılara başlayan Biricik,  İzmir Marşı başta olmak üzere birçok eseri meydandaki kalabalıkla birlikte söyledi.

 

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 30 Ekim 2017 15:31

AMACIMIZ VEG FEST OT FESTİVALİ DEĞİL

AMACIMIZ VEG FEST OT FESTİVALİ DEĞİL

28 Ekim Dünya Vegan Günü’nde Didim Belediyesi stand açarak  belediye Başkanı düzeyinde katılarak 2018 yılı 20-21-22-23  Nisan günleri ikincisi düzenlenecek olan  Didim VegFest2in tanıtımı yapıldı.

Kalamı’ta yapılan toplantıya katılan Didim Belediyesi burada yerel vegan lezzetlerden oluşan aperatif yiyecekler ikram etti. Ençok ilgi gören stantlardan olan Didim standını ziyaret eden öğrenciler Didim Belediye Başkanının festival için Didim’e gelecek ancak bütçesi düşüm öğrencileri için imkanlar hazırlayabileceği sözü üzerine Didim hakkında bilgiler aldılar.

Kalamış’ta yapılan toplantıda bir de konuşma yapan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim’in Cumhuriyet döneminde balkanlardan gelen mübadillerin oluşturduğu bir kent olması dolayısıyla bu yerleşimcilerin beslenme alışkanlıklarının bilmeden de olsa Vegan bir özellik gösterdiği belirtti. Büyüyen bir kent olan Didim’in aldığı göçlerden dolayı her gelen yerleşimcinin kendi beslenme kültürünü Didim’e getirmesine rağmen  çekirdek bir yerleşimcinin halen doğaya ve çevreye saygılı beslenmeye devam ettiğini  söyledi.

Geçen yıl yapılan Festivalin kendilerinin de beklediğinin üstünde bir katılımla gerçekleşmesinden cesaretle bu sene daha geniş katılımlı ve daha büyük bir organizasyon için çalışmalar başlattıklarını  belirten Başkan Atabay, Didim’de yaşayanlarında bu festivale katıldıklarını dolayısıyla festivalin kendi bütçesini de bu vesileyle oluşturduğunu ve Didimlilerin festivale sahip çıktığını belitti.

Vegan kent olmayı neden istediği de açıklayan Başkan Atabay, kendisinin de geçmişten gelen alışkanlıkla vegan beslenmediğini ancak Didim’e yerleştikten sonra burada yaşayan insanların bu  felsefeye saygılı beslendiğini gördükten sonra Türk Vegan Derneği ile irtibata geçerek girişimde bulunduklarını belirtti ve sırf ekonomik girdi olsun diye bir ot festivali yapmak istemediklerini, çevreye ve doğaya saygılı vegan felsefesinin tüm Türkiye’yle  ile birlikte dünyaya da duyurmak istediklerini belirtti ve toplantı öncesi gösterilen tanıtım belgesinde gördüğü şeylerden sonra “iyi yaşamak için vahşi olmaya gerek yok” diyerek anlattı.

Geçen yıl turizdde yaşanan sıkıntılar dolayısıyla uluslararası katılımda zorluk çektiklerini, ancak son günlerde Avrupalı turistin yeniden Türkiye’yi tercihleri arasına aldığını gördüklerini ve  Almanya, İngiltere ve Hollanda başta olmak üzere Nisan ayından başından  itibaren festivali de içine alan paket turların  Aralık ayı itibariyle acenteler tarafından satışına başlanacağını belirti.

Didim’in vegan kent olması için sürdürülen çalışmaları anlattığı bölümde beslenme sektörü içindeki işverenlerle bu konu ile ilgili olarak görüşmeler yaptıklarını ve eğitimler verdiklerini belirten Atabay hayvanlara ve doğaya saygının göstergesi olarak, hayvanların parklarda, sirklerde  faytonlarda kullanılmasını istemediklerini, Didim’de de bu konuda bir çalışma başlatarak elektrikli ya da motorlu faytonlar planladıklarını belirterek atların yalnızca çocukların görüp severek dokunarak ilgileneceği canlılar olarak kalmalarını planladıklarını da belirtti.

 

Veganların en büyük sıkıntılarından olan vitrinde et satışı yapan kasapların ne olacağın konusunda da Başkan Atabay insanlık tarihiyle başlayan bu alışkanlıkların değiştirilmesi için çaba gösterirken bu insanlara barış içinde herkese saygılı doğayı koruyup kollayan vegan felsefesini anlatarak konuyu kendi içinde halledebileceğini düşündüğünü de söyledi.

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 30 Ekim 2017 15:31

KREDİ LİMİTLERİ 50 BİN LİRA ARTTI

KREDİ LİMİTLERİ 50 BİN LİRA ARTTI

Didim  Esnaf Ve Sanatkarlar  Kredi Ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu adına bir açıklama yapan Başkan  Ali İhsan Kubaliç son alınan kararlarla esnafın kredi  limitlerinin arttığını oda olarak bu durumdan Didimli esnafın yararlanmasını istedi.

Kubaliç yaptığı açıklamada Yıllardan beri, Hükümetin , Gümrük ve Ticaret Bakanlığın ,  Halkbank’ın,   Kooperatifin Merkez ve bölge birliklerinin verdiği mücadele  esnaf ve sanatkarlara bir hizmet daha verebileceklerini  söyledi.

23 Ekim  2017 tarihli Halkbank tarafından  yapılan açıklama ile  1. Risk grubunda yer alan Esnaf  Kefalet Kooperatiflerinin, azami 150 bin TL. olan şahıs üst limiti 200 bin TL. ye çıkarılmış.

Didim ESKK’da, Esnaf Kefalet Kooperatifleri sınıflandırmasında, 1 risk grubunda yer alıyor. Didim esnafının kooperatife sahip çıkması ile  başarı çizgisini korumaya devam ettiğini belirten Başkan Kubaliç: “esnaf ve sanatkar arkadaşlarımıza Hazine Destekli, yıllık %5 faiz oranıyla 200 bin TL. şahıs üst limitli İşletme Kredisi kullandırmaya hak kazanmıştır. Bu kadar da değil. En az bir yıllık faaliyet süresini tamamlayan esnaflarımıza, 500 bin TL’ye kadar, aylık veya üçer aylık dönemlerle geri ödenmek üzere 120 ay vadeli işyeri edinme,  60 ay vadeli ise sıfır km araç kredisi (anahtar teslim fiyatına) tahsis edebileceğiz” dedi.

Sıfır Araba Alacaklara Destek

 

Didim  Esnaf Ve Sanatkarlar  Kredi Ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali İhsan kubaliç açıklamasının son bölümünde : “Ancak 200 bin TL. İşletme Kredisi kullanmış olan bir ortağımız, 300 bin TL tutarına kadar işyeri edinme veya sıfır km araç kredisi kullanabilecektir. Yani, Kooperatifimizden kredi kullanan bir ortağımızın, işletme + yatırım kredileri toplamı 500 bin TL yi geçmeyecektir. Verebilecek olduğumuz hizmetler yeterli mi, tabii ki değil ancak elimizden geldiğince esnafımızın finansman ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Bu hususta en büyük pay sahibi, hiç şüphesiz ki bizlere ‘Başarılı Kooperatif ‘olma sıfatını kazandıran, kredi taksitlerini zamanında ödeyerek hassasiyet gösteren ortaklarımızdır. Kendilerine teşekkürlerimizi sunar ve böylesi duyarlı bir esnaf sanatkar kitlesine hizmet etmekten onur”  duyacaklarını belirtti.

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 30 Ekim 2017 08:14

MEYDANDA CUMHURİYET COŞKUSU YAŞANDI

MEYDANDA CUMHURİYET COŞKUSU YAŞANDI

Cumhuriyetin 94’. Yılı 28 Ekim günü Atatürk anıtına çelenk koymayla başmış ardından 29 Ekim günü kaymakamlıkta Cumhuriyetin 94 yılı dolayısıyla vatandaşların ve protokolün tebriklerinin kabulüyle başladı. Burada Didim’deki kamu yöneticileri ile Siyasi Partilerin ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar Kaymakam  Mehmet Türköz,  Garnizon Komutanı Çetin Gülseven’ Belediye Başkanı Deniz Atabay ve Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban’la bayramlaştılar. Daha sonra Kaymakamlık girişinde düzenlenen kokteylde Kaymakam Türköz ziyaretçileriyle tek tek ilgilendi.

Buradaki protokol kabulünün ardından Cumhuriyet Meydanına geçen Kaymakam Türköz ve Başkan Atabay ve Albay Çetin Gülseven’le öğrencilerin ve halkın bayramını kutladı. Kaymakam Türköz burada yaptığı konuşmasına: “Cumhuriyetin Türk Milletinin tarihindeki dönüm noktalarından birisi” olduğunu söyleyerek başladı.

" Şunu  unutmayalım ki Cumhuriyetimiz Atatürk'ün önderliğinde, Aziz milletimizin azim ve kararlılığı ile vücut bulmuş  büyük bir eserdir. Kurtuluş savaşımız, Cumhuriyeti taçlandırarak tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak geçmiştir" diye devam eden Kaymakam Türköz "Türk milleti, Cumhuriyetle teba olmaktan çıkmış, yurttaş konumuna yükselmiş, devletin tek ve gerçek sahibi olarak ulusal egemenliğin kaynağı durumuna gelmiştir " sözleriyle sürdürdü.

Didim Kaymakamı Mehmet Türköz öğrenciler yönelik olarak ta yaşanan coğrafyada birlik ve beraberlik bilincin sahip çıkılmasını istedi ve "Bu Cumhuriyeti kuran Atatürk ve dava arkadaşlarına, bağımsızlık uğruna büyük bedeller ödeyen milletimize bir borcumuzdur" dedi.

 

15 Temmuz darbe girişiminde bu milletin Esfel-i Safile tayfasına  haddini bildirdiğini de belirten Kaymakam Türköz konuşmasının sonunda Birlik ve beraberlik içerisinde hoş görü  ve sağduyuyu kaybetmeden ilerlenmek gerektiğine vurgu yaptı ve Başta Cumhuriyetin kurucusu  Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz vatanımızın bütünlüğü ve bağımsızlığı için hayatlarını ortaya koyan tüm şehitlere sonsuz şükran ve rahmet diledi.

Yayınlandığı yer Didim
Pazartesi, 30 Ekim 2017 08:14

MUHTEŞEM CUMHURİYET BALOSU GERÇEKLEŞTİ

MUHTEŞEM CUMHURİYET BALOSU GERÇEKLEŞTİ

Cumhuriyetin 94. Yılı Atatürkçü Düşünce Derneğinin düzenlediği balo ile de kutlandı.

Didim ADD her yıl olduğu gibi bu yılda bayram kutlaması için bir balo düzenledi. Didim Beach Otelde düzenlenen baloda Cumhuriyet sevdalıları doyasıya eğlendiler. Atatürk makyajı yapmış bir kadının vals ve dans gösterisi ile renklenen gece Şube Başkanı Türker Bacaksız’ın konuşması ile başladı.

Başkan Türker Bacaksız  Bugün Türk milletinin birliği, Türk devletinin varlığı ve Türk Vatanının bölünmez bütünlüğü tehdit altındadır. Ülkemiz bölücü ve dinci terör örgütlerinin oyuncağı olurken onlara destek verenleri unutmamak gerekir” diye başladığı konuşmasında  Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine  saldırıların olduğundan milli bayramların yasaklanır hale geldiğinden bahsetti.

“İktidarın temsilcileri tarafında dillendirilen yeni bir devlet kurulduğuna yönelik açıklamalar ülkenin birlik ve beraberliği ile düzen ve geleceği için çok tehlikeli bir söylemdir” diye devam eden konuşmasında müftülüklere nikah kıyma yetkisinde eleştiren Başkan Bacaksız bu durumun demokratik laik Cumhuriyeti rejimini ortadan kaldırmaya yönelik planlı bir girişim olduğunu belirtti.

Milli Eğitim bakanlığı müfredatında  ders içeriğine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden ‘Cihad insanların maddi ve manevi bütün varlığını Tanrı yoluna koyarak Hakkın düşmanlarını ortadan kaldırmak için savaşmasıdır’ konusunun akılla ve bilimle çelişmesidir eleştirisini de getiren  Bacaksız . Dış politika konusunda da iktidarın başarısın olduğunu söyledi ve Bağımsız Kürdistan kurulmasının ülkemizin toprak bütünlüğünü tehlikeye sokacağı” endişesini de paylaştı.

Atatürk’ün Bursa Söylevinin herkesin okuması gerektiğini  de belirten ADD Didim Şube Başkanı Bacaksız, hukuksuzluğun    başını alıp gittiğini belirtti ve konuşmasının son bölümünde kurtuluş yolunun Cumhuriyet sevgisi ve Cumhuriyete bağlık ile ve Atatürk’ün emanet ettiği  Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatma azminin gösterilmesi  gerektiğni belirtti.

Geç saatlere kadar süren balo da şiirler okunun halaylar çekildi.

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim