20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 04 Ekim 2017 16:25

DENİZ YILDIZLARI MECLİSE TEŞEKKÜR ETTİ

 

DENİZ YILDIZLARI MECLİSE TEŞEKKÜR ETTİ

Didim Belediyesi Ekim ayı birinci oturumu  dün (4 Ekim 2017) belediye meclis salonunda yapıldı.

Meclis toplantısı öncesi Didim Belediyesi Deniz Yıldızı Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencileri meclisi ziyaret ederek meclis üyelerine kendilerinin yaptıkları el işinden hediyeler verdiler.

Öğrencilere meyve suyu ve çikolata ikram edildi. Öğrenciler Didim Belediye Meclis üyelerine kendilerine okulu yaptırdıkları için teşekkür ettiler. Çocuklarla meclis üyeleri toplu resim çektirdiler.

Didim Belediye Meclisine çocukların ayrılmasından sonra başladı. Mustafa Kıray, Aydan Aşık Turgut ve Ercan Atasoy’un mazeretli olarak katılmadılar.

EK gündem maddesi talebi olmadığı için toplantı 5 gündemi görüştü.

Gündemin ilk maddesi olan “Belediyenin 2018 Mali Yılında Uygulanacak Ücret Tarife Cetvellerinin görüşülmesi konusu” Plan Bütçe Komisyonuna gönderildi.

Plan Bütçe komisyonuna sevk edilen diğer iki maddede  “Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün Mali Yılı Performans Programının görüşülmesi konusu ve  yine  Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün Belediyenin  2018 Mali Yılı Bütçesi ile İzleyen İki Yıl 2019 ve 2020 Bütçe Tahmininin  görüşülmesi” maddeleri oldu

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün “Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın talebine ilişkin olarak; Didim Esnaf Sanatkarlar Odası Kurucusu Mehmet Ali Karaca’nın isminin uygun görülen bir parka, tesise, cadde veya sokağa verilmesi” isteği ise İmar Komisyonuna sevk edildi.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün  “ Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Yönetmeliği’nin 44. maddesinin değiştirilmesi” ile ilgili gündem maddesi de hukuk Komisyonuna sevk edildi.

 

Gündemin bütün maddeleri oy birliği ile komisyonlara gönderildi.  Toplantının sona ermesinin ardından Meclis Başkanı Deniz Atabay komisyonlara sevk edilen maddelerin değerlendirilmesi için Ekim ayı 2. Oturumunun 9 Kaim 2017 Pazar günü saat 14’de  toplanacağı duyurusuyla oturuma son verildi.

Yayınlandığı yer Didim

Didim Belediyespor Karpuzlu Maçına hazırlanıyor

Didim Belediyespor hafta sonu aldığı 3-0’lık galibiyetin verdiği moralle bu 8 Ekim 2017 Pazar günü Karpuzlu Alinda Stadında oynanacak maça hazırlanıyor.

Yenilenen ve tadilatı yeniden yapılan Didim Belediyespor tesislerinde kalan sporcular, sabah ve akşam olmak üzere çift antrenmanla maça hazırlanıyor.

Antrenör Ayhan Yıldız ve yardımcı antrenör Nevzat Kafadar denetiminde yapılan antrenmanlarda sporcular teknik ve taktik olarak farklı istasyon çalışmaları yapıyorlar, antrenmanları zaman zaman Didim Belediyespor yöneticileri de takip ederek futbolculara moral veriyorlar.

Saat 15’de başlayacak olan maça Didim Belediyespor takımı Pazargünü yola çıkacak.

Geçen sene BAL’da birlikte oynadığımız Karpuzlu Belediyespor  ve Çine Madran geçtiğimiz hafta Çine’de yaptıkları maçta Karpuzlunun deplasman galibiyetiyle sonuçlandı .

Puan tablosunda 9 puanla 2. Olan Didim Belediyespor’un en yakın takipçisi olan Karpuzlunun 7 puanı var. Çine Madran takımı bu sene yaptığı transferler ve takımda olan değişikliklerden dolayı henüz oturmamış bir takım ve puan tablosunda en alt sırada bulunuyor.

2017-2018 FUTBOL SEZONU AMATÖR SÜPER LİG MAÇ SONUÇLARI, PUAN DURUMU VE GELECEK HAFTA MAÇ PROGRAMI

3.HAFTA MAÇ SONUÇLARI

1.TAKIM

SONUÇ

2.TAKIM

MERKEZ YENİKÖYSPOR

2

1

GERMENCİKSPOR

YILDIZSPOR

2

0

KUŞADASI TRABZON G.

ACARLAR BELEDİYESPOR

1

2

KUYULUSPOR

KUŞADASI 1922

0

2

YILDIZGÜCÜSPOR

DİDİM BELEDİYESPOR

3

0

TUĞLASPOR

ÇİNE MADRANSPOR

2

3

KARPUZLU BELEDİYESPOR

NAZİLLİ SANAYİSPOR

1

4

İNCİRLİOVA BELEDİYESPOR

3.HAFTA PUAN DURUMU

TAKIMLAR

O

G

B

M

A

Y

P

Av.

1

YILDIZSPOR

3

3

-

-

8

1

9

7

2

DİDİM BELEDİYESPOR

3

3

-

-

8

2

9

6

3

KARPUZLU BELEDİYESPOR

3

2

1

-

6

4

7

2

4

MERKEZ YENİKÖYSPOR

3

2

-

1

8

3

6

5

5

YILDIZGÜCÜSPOR

3

2

-

1

8

3

6

5

6

İNCİRLİOVA BELEDİYE

3

2

-

1

8

5

6

3

7

ÇİNE MADRANSPOR

3

1

1

1

9

4

4

5

8

AYDIN ESNAF GÜCÜ

2

1

-

1

3

1

3

2

9

KUŞADASI 1922

2

1

-

1

1

2

3

-1

10

KUYULUSPOR

3

1

-

2

3

9

3

-6

11

GERMENCİKSPOR

3

1

-

2

4

6

3

-2

12

NAZİLLİ SANAYİSPOR

3

-

1

2

3

7

1

-4

13

TUĞLASPOR

3

-

1

2

1

9

1

-8

14

KUŞADASI TRABZON G.

2

-

-

2

1

6

-

-5

15

ACARLAR BELEDİYESPOR

3

-

-

3

1

10

-

-9

 

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 04 Ekim 2017 16:20

İMAR KOMİSYONUNDAN ONAY BEKLENİYOR

İMAR KOMİSYONUNDAN ONAY BEKLENİYOR

Didim Esnaf Ve Sanatkarlar Odası, Kurucu olan Mehmet Ali Karaca’nın anısının yaşatılması için, isminin bir parka, tesise, cadde veya sokağa verilmesine ilişkin konu Meclis’te gündeme alınarak, talep dosyası imar komisyonuna sevk edildi. Onaylanırsa yeni yapılan bir parka Didim Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kurucusu Mehmet Ali Karaca’nın ismi verilecek.Didim Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu’nun gazetemize yaptığı açıklamada; Talepleri gündeme alındığından dolayı Belediye Başkanı ve Meclis üyelerine teşekkür ederek, talep onaylandığı takdirde, uygun görülen park için maddi ve manevi destek olacağını bildirdi.9 Ekim 2017 Pazartesi günü 14:00’de Belediye Meclis Toplantı odasında yapılacak 2. Kongre’ye katılacağını ekledi.07/02/2010 tarihinde hayatını kaybeden, Didim Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Kurucusu ve Kefalet Kooperatifi Kurucusu Mehmet Ali Karaca 1988-1996 arası Didim Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanlığını yapmıştır.

Yayınlandığı yer Didim

“TAKIMINA,SAHİP ÇIK “1 FORMA'DA SEN AL”

Didim Belediyespor  “1 Forma’da Sen Al” adı altında bir kampanya başlattı ve Didimli esnafa Didim Belediyespor’un orijinal formaları armağan  ediliyor.

Didim Belediyespor’un geçtiğimiz hafta Tuğla galibiyeti ile 3 maçta 3 galibiyet Didimli spor severleri takım hakkında  olumlu düşüncelere sevk ederken artan seyirci sayısı da umut verici oldu.

Belediyespor yöneticileri geçtiğimiz günlerde Mavi Beyazlı Kaşkol edinmek isteyen taraftarlarına kaşkolleri işyerlerinde teslim etmeyi sürdürürken, yeni bir kampanyayla isteyen taraftarlarına Didim Belediyespor’un orijinal formasını hediye ediyor ve Didimlilerde takıma maddi ve manevi destek vermesi isteniyor.

1 Formada Sen Al kampanyasına ilk katılanlardan biriside Didimli İşadamı Emin Özer oldu. Her sene takıma destek olan Özer,  geçtiğimiz sene de takımın gidişatı kötü olduğu dönemlerde bile “Söz konusu Didim’de gerisi teferruattır” diyerek desteklerini sürdürmüştü.

 

Kendisine Forma hediye eden Didim Belediyespor yöneticilerine destek için bir çek yazan Özer her zaman takımın yanında olduğunu belirtti. Yöneticiler destek için Emin Özer’e teşekkür ettiler.

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 04 Ekim 2017 16:18

APOLLON TAPINAĞI PODYUM OLDU

APOLLON TAPINAĞI PODYUM OLDU

Miss Dalida markası  2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunu Apollon Tapınağında yaptığı çekimlerle tanıttı.

Apollon Tapınağı turistik ve tarihi değeriyle önemini korurken zaman zaman da farklı güzellikleri de göz önüne çıkartıyor.  Doğal özelliği ve konumu ile boş ışık alan bir mekan olmasının yanı sıra görsel olarak da yapımcıların dikkatini çektiği biliniyor.

Geçtiğimiz yıllarda bazı konserlerin verildiği ve akustik ortamı ile akıllardan çıkmayacak etkinliklerin yapıldığı ören yerinde kalabalıkların ve  yüksek ses düzeyinin yapıya zarar verdiği gerekçesiyle izin verilmemeye başlandı.

Geçtiğimiz ay Miss Dalida Firmasının 2017-2018 koleksiyonu katalog çekimleri Apollon tapınağında yapıldı. Güzel mankenlerin farklı model giysileri ile görüntülendiği bu katalogda tapınağın farklı bölümlerinde çekimler ile bu mekanın görsel güzelliği elbiselerin ve mankenlerin güzelliği ile birleşti. Tapınağı sütunları ve siluetlerinin bolca kullanıldığı çekimler bir video haline getirilerek hem basılı katalogda hem de markanın kendi internet sitesinde yayınlanmaya başlandı.

Tapınağın yakınındaki Medusa House butik otelde kalan mankenler ve çekim ekibi mekanın görsel zenginliğine hayran kaldılar ve yaptıkları çalışmadan ve görüntülerden memnun oldular. Yönetmenliğini Rahman Görede’nin yaptığı   çekimlerden oluşan video  ay başından itibaren missdalida.com adresinde koleksiyon tanıtım videosu olarak tüm dünya tarafından izleniyor ve büyük beğeni alıyor.

Markanın dünya çapında tanınan bir Türk markası olması dolayısıyla bu  çekimlerin Didim’in tanıtımındaki önemi bir kez daha tüm dünya tarafından izlenmesi sağlanıyor.

Mis Dalida  markası kendisini “Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda özgür desenler, mono renk takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.

Mis Dalida’nın yeni koleksiyonundaki uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin kapılarını ayarlıyor. Her zaman sadeliğin ve şıklığın peşinde olan kadınlar için güçlü bir silüet sunan detaylar bu koleksiyonda öne çıkıyor.

Kimi zaman sportif, kimi zaman klasik ama her zaman sofistike parçalardan oluşan Sonbahar-Kış 17’18 koleksiyonu yeni sezonun renkleri olan bordolar, maviler, kırmızılar ve natürel kış tonlarıyla buluşuyor” diye tanımlıyor.

Didim Kültür Mirasını Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk,  çekim için aylar öncesinde Didim’e gelen ünlü aktör ve yönetmen Rahman Görede’nin tapınağın ışığını ve siluetini çok beğendiğini ve daha sonra programı hazırlayarak mankenlerle birlikte Didim’e gelerek çekimleri yaptıklarını belirtti.

Didim’de bulunan Milet Ören yeri Apollon Tapınağı ve sahillerimizde bir çok yer hem film platosu olabilme hem de görsel güzellikleri ile bir çok profesyonel dokümanda sanatsal olarak yer alabildiğini bu güzelliklerin daha fazla ulusal ve uluslararası ortamda görülmesiyle Didim’in farkının daha güzel ortaya çıkarılabileceğini belirtti.

Podyum olarak bu tür tarihi eserlerinin kullanılması kendiliğinde bu mekanın ve  yörenin adının duyurulmasına çok katkısı olduğunu da belirten Şentürk, bu tür sanatsal etkinlikler yapan ajansların ve film şirketinin Didim’e davet edilebileceğini böylece Didim’in marka değerinin artabileceğini de belirtti.

 

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 04 Ekim 2017 16:17

AKBÜK’DE AŞURE ETKİNLİĞİ

AKBÜK’DE AŞURE ETKİNLİĞİ

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Akbük şubesinde aşure günü etkinliği düzenleyecek. Vakıf 6 Ekim 2017 Cuma günü saat 14:00’de gerçekleşecek olan aşure etkinliğine tüm halkı davet ediyor.

Vakfın kendi bütçesi ve hayırseverlerin de yardımıyla hazırlanan aşure dağıtımının yaklaşık 1000 kişiye kadar yapılacağı bildirildi.

 

Aşure dağıtım yeri: Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Didim-Akbük şubesi şantiye alanı Akbük olarak belirlendi. Tahmini olarak 2.8 milyarlık bir harcama yapılacak olan Cemevi 980 m2 üzerine inşa edilecek.Henüz şantiye halinde olan Cemevi’nin inşaatı tamamlandığında, bina içerisinde; aşevi, kurs odaları, morg, konferans salonu, kursiyer ve öğrencilerin kalabileceği konuk evi ve kubbeli, yüksek tavanlı bir cem salonu olacak.

Yayınlandığı yer Didim
Çarşamba, 04 Ekim 2017 08:38

Eril Ut­ku­lar­dan, Eri Se­vi­le­re

Eril Ut­ku­lar­dan, Eri Se­vi­le­re

Lord Kin­ross’un Ata­türk’ün ya­şa­mı­na iliş­kin yaz­dı­ğı ki­ta­bı oku­yan­lar­da­nım…

“The Times” ki­ta­bı; “Bu kitap çağ­daş Tür­ki­ye’yi ya­ra­tan ve ta­ri­hin akı­şı­nı de­ğiş­ti­ren büyük önder hak­kın­da­ki bir­çok bilgi ek­si­ği­ni gi­de­recek bir araş­tır­ma ürü­nü­dür. İşte şim­di­ye kadar ya­yın­lan­mış en kap­sam­lı Ata­türk in­ce­le­me­si…Ata­türk bü­yü­le­yi­ci ve gi­zem­li bir ki­şi­lik ola­rak bel­lek­ler­de ka­lı­yor.” tüm­ce­le­riy­le öv­gü­ye değer bul­muş…

Oysa 1980 son­ra­sın­da pi­ya­sa­ya sü­rü­len, yak­la­şık 600 say­fa­lık bu ki­tap­ta; Ata­türk’e sal­dır­ma­nın, O’nu ka­ra­la­ma gi­ri­şim­le­ri­nin ilk sinsi, ilk gizli iz­le­ri­ne rast­lı­yo­ruz. En önem­li­si de O’nun eş­cin­sel iliş­ki­ler ya­şa­dı­ğı­na iliş­kin gön­der­me­le­ri işte bu ki­tap­tan oku­yo­ruz…Özel­lik­le de eşi Mak­bu­le Hanım’ın ye­ğe­ni genç pi­ya­nis­te duy­du­ğu ya­kın­lık­lar üze­ri­ne ya­zıl­mış say­fa­lar­da bu ka­ra­la­ma gi­ri­şim­le­ri açık, seçik be­lir­gin…

1980 son­ra­sın­da ül­ke­miz­de ya­şa­nan de­ği­şim ve dö­nü­şüm bağ­la­mın­da ve bu ki­ta­bın da kat­kı­la­rıy­la; ulu­sal dü­zey­de yayın yapan ya­zı­lı/sözlü/gör­sel yayın or­gan­la­rın­da…Ve de halk ara­sın­da O’nun eş­cin­sel­li­ği­ne iliş­kin söy­len­ce­ler ya­yı­lı­yor…Daha son­ra­sın­da da çev­ri­len film­ler­le; O’nun zayıf, naif, efe­mi­ne bir ki­şi­li­ği ol­du­ğu sa­nı­sı ve­ril­mek is­te­ni­yor… Sal­dı­rı­la­rın şid­de­ti tin­sel, cin­sel bo­yut­la­rın öte­si­ne ge­çi­yor ki bu kez de ta­rih­sel bo­yut­ta ya­pı­lan sal­dı­rı­lar, ka­ra­la­ma­lar, ta­ri­hi ger­çek­le­ri sap­tır­ma­lar dö­ne­mi baş­lı­yor. Ör­ne­ğin; Ulu­bat­lı Hasan adlı bir kah­ra­ma­nın ger­çek­te var ol­ma­dı­ğı/hiç ya­şa­ma­dı­ğı…Ulu­sal Kur­tu­luş Sa­va­şı’nın baş­lan­gı­cı olan Ban­dır­ma Va­pu­ru ve 19 Mayıs 1919’da Mus­ta­fa Kemal’in Sam­sun’a çı­kı­şı üze­ri­ne türlü, çe­şit­li söy­len­ce­ler tü­re­ti­li­yor…

Ki­mi­le­ri­ni de pek mutlu edi­yor bu söy­len­ce­ler…Özel­lik­le de Ulu Ön­de­ri­miz’in ba­şa­rı­la­rı­na kar­şı­lık cin­sel ya­şa­mı­na iliş­kin tar­tış­ma­lar yapma, do­la­yı­sıy­la O’nu kü­çült­me­ye ça­lış­ma gi­ri­şim­le­ri…O yüce in­sa­nı, cü­ce­leş­tir­me gi­ri­şim­le­ri gi­de­rek daha da hız ka­za­nı­yor… Kuş­ku­suz bu söy­len­ce­ler ne­de­niy­le mutlu olan­lar; O’nun Dev­rim­le­ri’ne, il­ke­le­ri’ne karşı olan­lar…Öy­le­si­ne ki eş­cin­sel­lik­ten, 18 Mart’da Ça­nak­ka­le’de bir utku ka­za­nıl­ma­dı­ğı­na değin pek çok söy­len­ce dil­len­di­ri­li­yor.

Ve bu söy­len­ce­ler öy­le­si­ne gün­de­me otur­tu­lu­yor ki “ulu­sal” ni­te­lik­li ama ulus düş­ma­nı, dev­let düş­ma­nı pek çok ka­nal­da tar­tış­ma­lar ya­pı­lı­yor, açık otu­rum­lar dü­zen­le­ni­yor soy­suz­ca, onur­suz­ca, ha­ya­sız­ca…

Ve, ve en so­nun­da o dil­ler Fatih Sul­tan Meh­met’e kadar uza­nı­yor ki ön­ce­sin­de Par­ga­lı-Ka­nu­ni iliş­ki­si üze­ri­ne uzun süre söy­len­ce­ler or­ta­lık­ta do­laş­tık­tan sonra…

Ki o Fatih; bir çağ ka­pa­tıp, bir çağ açan bir başka önder…Bugün ya­şa­dı­ğı­mız ül­ke­de bir İstan­bul ger­çe­ği varsa; Türk’e ar­ma­ğan eden ku­man­dan­dır Fatih Sul­tan…Ve yedi dü­ve­lin göz dik­ti­ği bu kente ye­ni­den Türk Ulusu adına kilit vuran, tapu çı­ka­ran ku­man­dan da kuş­ku­suz Mus­ta­fa Kemal’dir…

 

De­ğer­li top­lum bi­lim­ci­le­ri­miz­den Prof. Dr. Emre KON­GAR halk­la yap­tı­ğı yüz­yü­ze söy­le­şi­le­rin­de özel­lik­le üç önem­li ta­rih­ten ve üç önem­li ki­şi­lik­ten söz eder ve bir sı­ra­la­ma yapar. Sayın KON­GAR’ın sı­ra­la­ma­sı kı­sa­ca şöy­le­dir:

1)1071 Ma­laz­girt Mey­dan Sa­va­şı ve Al­pars­lan…

2) 1453 İstan­bul’un Fethi ve Fatih Sul­tan Meh­met…

3) 1923 Cum­hu­ri­yet’in Ku­ru­lu­şu ve Kemal Ata­türk…

KON­GAR’a göre bu üç önem­li olay ve bu üç önem­li ta­ri­hi ki­şi­lik; Ana­do­lu ve Ru­me­li top­rak­la­rı üze­rin­de va­ro­lan Tür­ki­ye Cum­hu­ri­ye­ti Dev­le­ti’nin te­me­li­ni atan, bu dev­le­ti geç­miş­ten ge­le­ce­ğe ta­şı­yan olay­lar ve ön­der­ler­dir…

Lord Kin­ross’un ki­ta­bı­nın te­tik­le­me­siy­le ; Ata­türk’e (daha açık bir an­la­tım­la; O’na, Dev­rim­le­ri’ne, İlke­le­ri’ne karşı olan­la­rı pek mutlu eden) bu sal­dı­rı­la­rın ar­dın­dan, sı­ra­nın Fatih Sul­tan Meh­met’e ve diğer Os­man­lı Pa­di­şah­la­rı’na ge­le­ce­ği bek­len­me­liy­di, bu sal­dı­rı­la­rın ger­çek­leş­ti­ri­le­ce­ği bes­bel­liy­di…Çünkü ay­dın­lık kar­şıt­la­rı­nı, Cum­hu­ri­yet kar­şıt­la­rı­nı hoş­nut eden bu tutum ve dav­ra­nış­lar ki Tür­ki­ye Cum­hu­ri­ye­ti Dev­le­ti’nin ku­ru­cu­su­na ya­pı­lan sal­dı­rı­lar, doğ­ru­dan Dev­let’in, Ulus’un var­lı­ğı­na ya­pıl­mış sal­dı­rı­lar ola­rak al­gı­lan­ma­lı­dır ve sı­ra­nın geç­mi­şi­mi­ze, ta­ri­hi­mi­ze, var olu­şu­mu­za do­lay­sıy­la Fatih Sul­tan Meh­met’e, Ka­nu­ni Sul­tan Sü­ley­man gibi dö­ne­mi­nin en güçlü ege­me­ni­ne ge­le­ce­ği de bek­len­me­li­dir.

Ve ben; ya­kın­da, çok ya­kın­da sı­ra­nın Al­pas­lan’a da ge­le­ce­ği­ni bek­li­yo­rum…

Çünkü Türk Ulusu’nu Ana­do­lu top­rak­la­rın­dan söküp atmak ama­cıy­la her türlü gi­ri­şim­de bu­lu­nul­mak­ta, her türlü yol de­nen­mek­te, ulu­sal de­ğer­le­ri­mi­ze yö­ne­lik sal­dı­rı­lar utan­maz­ca sür­dü­rül­mek­te­dir.

Ve bu sal­dı­rı­lar; bu güçlü ön­der­le­rin ta­rih­sel kim­lik­le­ri­ne değil, cin­sel kim­lik­le­ri/se­çim­le­ri/ya­şam­la­rı üze­rin­den söy­len­ce­ler tü­re­ti­le­rek ger­çek­leş­ti­ril­mek­te­dir ki alt kül­tü­re özgü bu tutum ve dav­ra­nış­la­rın, en alt dü­ze­yi olan; de­di­ko­du yön­te­miy­le…

 

Oysa ilk çağ­lar­dan beri; Kenan top­rak­la­rın­dan, Antik Yunan’a, Pers top­rak­la­rı­na, Roma’ya, İsken­der’in Ma­ke­don­ya­sı’na, Bi­zans’a, Os­man­lı’ya ya da Uzak Doğu’da Hint, Çin ve Japon top­rak­la­rı­na değin, eril aşk­lar­dan söz edi­lir, eş­cin­sel iliş­ki­le­rin ya­şan­dı­ğı ileri sü­rü­lür… Ve Sa­mu­ray­lar ara­sın­da ya­şa­nan­lar… Eş­cin­sel aşk­la­rı; ki­tap­lar yazar, bel­ge­ler ka­nıt­lar…Taş­tan mer­me­re oyul­muş anıt­lar var­dır eril aşk­lar üze­ri­ne… Ama…Bi­lin­di­ği gibi 21.​yy’da in­san­la­rı; cin­sel se­çim­le­rin­den do­la­yı dış­la­mak, aşa­ğı­la­mak, eleş­tir­mek, alay ko­nu­su yap­mak, on­la­ra cin­sel se­çim­le­rin­den do­la­yı sal­dır­mak insan hak­la­rı bağ­la­mın­da suç sa­yıl­mak­ta­dır. Böyle bir çağda; Tür­kün ulu­sal de­ğer­le­ri­ne, ulu­sal kim­lik bi­lin­ci­ne, ta­rih­sel geç­mi­şi­ne sal­dır­mak için büyük ön­der­le­ri­mi­zi, kü­çült­mek ama­cıy­la böy­le­si­ne bel­den aşağı vurma gi­ri­şim­le­ri ne kadar da al­çak­ça, ne kadar da za­val­lı­ca…Üs­te­lik de din be­zir­gan­lı­ğı yapan pek çok ta­ri­kat ve vak­fın el­le­rin­de, özel­lik­le de Ensar'da erkek ço­cuk­la­rın ha­sa­ra uğ­ra­dı­ğı ger­çe­ği ya­şa­nır­ken bu ül­ke­de kahve kö­şe­le­rin­de Ulu Ön­de­ri­miz'i ka­ra­la­ma­ğa kal­kış­mak ne kadar da şe­ref­siz­ce...

Yayınlandığı yer Selma Erdal
Çarşamba, 04 Ekim 2017 08:38

Var mı başka çözümü

Var mı başka çözümü

Siyasi hataların ceremesini hep vatandaş çekiyor. Yıllarca besleyip büyüttüğümüz Aşiret lideri olan Barzani’ye kazandırılan paralar bir yanda, buna rağmen ülkemizin avantaj yakalaması gerekirken, hala petrol ürünlerindeki en fazla fiyatın hala bizlerde olması. El insaf be kardeşim. Böyle bir şey hiçbir ülkede bu güne kadar görülmedi. Zaten fakir duruma gelen halkın büyük çoğunluğu, ortaya çıkan ekonomiden dolayı nasıl yaşayacağını kestiremiyor.

Kuzey Irak’ta yaşanan referandum krizinin getirisi sonucunda, daha önce zayıflayan ekonomi biraz daha sos vermeye başladı. Bunun yanında gerilimin ortaya koyduğu ekonomik sıkıntıların aşılabilmesinin tek yolunun, vatandaştan alınacak yeni vergi paketleri ile aşma politikasında yine olanlar vatandaşın sırtına yüklenmiş olacak. Ekonomik sıkıntılar var denilse de, sadece vatandaşın sırtı bu işi kurtarmak için düşünülüyor. Halbuki, öyle çok kısılması gereken konu var ki, buna muhalefette istediği kadar sesini yükseltmediğini görmekteyiz. Bunun en bariz örneğini mecliste bulunan fuzuli görevlerin getirisine bağlı ekonomik girdilerin çokluğu görülüyor. Araç sayılarındaki fazlalık ve onun içeriğinde olan yakıt ve personel giderleri. Her vekilin yanında bulunan en az iki kişilik yardımcı personel ve onların maaş ve giderleri. Bugün beş yüz elli olan vekile en az bin yüz ilave personel. Bu yarıya inebilir. Son günlerde dile getirilen ve bakanların yardımcıları konusu. Bu nedenle en az üç bin lira bedelin her ay boşa harcanması konusu. Bunların iptali olduğunda vatandaşın sırtından kazanılması gereken o paralar, buradan karşılanabilecek güçtedir. Çalışanın sırtından kazanılan onca vergiler varken, yaşam standardına bir çivi bile çakamayan dar gelirliye çok küçük oranlarda zam yapılırken, vekillere verilen bunca yüklü miktar kısılırsa bu yük ortadan kalkacaktır.

 

Enflasyonun çift hanelere çıktığını beyan eden yetkililer, sıkıntıda olduklarını beyan etmişler. Asıl yıllardır o sıkıntı gündemdeydi ve acısını yıllardır dar gelirli çekiyor. Derin dondurucu, pinpon topu, stor perde gibi ürünlerin getirisindeki artışı karşımıza koymak bence üzüntünün nereden kaynaklandığının açık bir örneği. Vatandaş yiyecek ekmeği, yanına katığı nasıl bulurum derdi yaşarken, derin dondurucuyu düşünecek hali olmasa gerek. Alsa da zaten içini dolduracağı ne et için parası, ne de onu saklayacak yüz elli metre karelik evi var. Kuzey Irak konusunda sıkıntıyı bölge halşkı yaşayacağı bir gerçek. Elbette bu kaçınılmazdır. Bu tür sıkıntılar olmasa da bölge halkı zaten sıkıntıyı yaşıyordu. Varsın biraz daha yaşasın. Ülke bu hale gelirken sıkıntılar yaşanmıştı, ülke yeniden eski konumuna kavuşacaksa bırakın yaşasın. Gönderin ülkeye aldığınız ve onlara yapılan harcamaları keserek elde edeceğiniz gelir zaten bu sıkıntıyı ortadan kaldıracaktır. Bu göremiyorsak biz bu işten anlamıyoruz ya da işimize geldiği gibi hareket ediyoruz demektir. Var mı başka çözümü.

Yayınlandığı yer Erol YILDIZ