20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 31 Mart 2017 15:48

ATABAY SOKAKLARDA

ATABAY SOKAKLARDA

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, son günlerde tüm siyasiler gibi sokaklarda halk  ziyaretinde bulunuyor.

İlçede  özellikle ana caddeler üzerindeki esnaf ziyaretlerine giden Atabay bazı sivil toplum kuruluşlarını da ziyaretlerine ekliyor.

"Esnafımızın yanında, vatandaşımızın içinde, vatandaşımızla birlikteyiz" diyen Atabay , esnafa ve dernek temsilcilerine ziyaretlerini sürdürerek, ilçede yaşayan vatandaşların sorun ve görüşlerini yakından dinliyor.

Geçtiğimiz gün Didim Yöresi Engelliler Derneği (DİYED), Didim 75.yıl Sanayi Sitesi Güzelleştirme Geliştirme ve Dayanışma Derneği, Didimli Denizliler ve Denizli Severler Derneği ile Didim Cemevi’ nde vatandaşlarla bir araya gelen Atabay  İlçeye yapılan önemli hizmetler ve yatırımlar hakkında vatandaşlara bilgi verdi.  Vatandaş görüşmelerinde "Modern bir şehir oluşturmak için çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Çağımızın gereklerini göz önünde bulundurarak yıllardır mahrum bırakılan hizmetleri öncelik edinerek kentimize bir çok alanda hizmet getirdik. Gelecek için, Didim için çalıştık “ diyen Atabay Akbük’te  ziyaretlerde bulundu.

 

Ziyaretleri sırasında beraberinde belediye meclis üyelerini de alan Atabay, sorunları yerinde görme ve vatandaşın şikayetlerini dinleme fırsatı da buluyor. Çok önemli bir iş ya da şehir dışında olmadığı zaman kapısının açık olduğunu söyleyen Atabay Cuma günleri yaptığı halk gününde kapısının  herkese açık olduğunu da belirttiği ziyaretleri sırasında vatandaşları belediye de davet etti.

Yayınlandığı yer Didim
Cuma, 31 Mart 2017 15:47

ÇERÇİOĞLU’NDAN LOKMA HAYRI

ÇERÇİOĞLU’NDAN LOKMA HAYRI

Aydın Büyükşehir Beleidyesi 3 ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk günü Reagip kandili dolayısıyla diğer 16 ilçe ile birlikte Didim’de de lokma döktürdü bazı ilçelerde pilav da dağıtan  büyükşehir ekipleri vatandaşlara Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nn selamını iletti.

Didim’de Merkez Cami önünde 500 kişilik lokma hayır dağıtan Büyükşehir Belediyesi kurduğu çadırda  Aydın halkının kandilini kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun selamın da ilettiler.

Çerçioğlu yayınladı mesajlarda “Tüm hemşehrilerimizin Regaib Kandilinizi kutlar, sağlık ve mutluluklar dilerim. “dedi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Cuma, 31 Mart 2017 15:47

“SEYİRCİSİZ MAÇ AVANTAJ”

“SEYİRCİSİZ MAÇ AVANTAJ”

Didim Belediyespor sezondaki en son maçına yarın (2 Nisan 2017) Ödemiş Saraçoğlu Stadyumunda çıkacak. Saat 15,00’de başlayacak olan maçın hakemliğini Alkan Parsak, Melih Kurtuluş, Yusuf Batuhan Yıldızla ve Sercan Şahan yapacak.

Didim Belediyespor BAL ligi 8. Gurupta kalabilme mücadelesi verdiği için ve sayısal olarak son hafta da maçının olmadığı hesabıyla sahaya çıkıp mutlak galibiyet alması gerekiyor.

Vural ve Kaleci Tayfun dışında eksiği olmana Didim Belediyespor Ödemiş maçı çalışmalarını hafta boyunca sıkı bir şekilde sürürdü.

Yöneticilerinde izlediği son antrenmanda kulüp başkan vekili Evren Ermurat “hedefimiz kesin galibiyet, takımın son haftalardaki performansıyla birlikte değerlendirdiğimizde Ödemiş’i yenebilecek  güçteyiz, Aydınlı takımların skorlarda önemli olmakla beraber, matematiksel olarak ligde kalabilme durumumuz hala var, Çine Madran ve Karpuzlu takımlarının maçlarını da takip edeceğiz, ancak takım olarak tek hedefimiz yenmek olacak” dedi.

Didim Belediyespor teknik direktör Ayhan Yıldız takımın antrenmanlarında kondisyon ve taktik değerlendirmeleri yaptığını yarınki maça takımın en klas topçularıyla bir 11 kuracağını  söyledi. “Ödemiş maçının seyircisiz oynatılması bizim için  bir avantajı olacak 12. Adam sayılan taraftarın stadyumda olamamasının Ödemiş’e ev sahibi takım motivasyonu vermeyecek  biz de kendi evimizdeymiş gibi sahaya çıkacağız” dedi.

Kendisinin ve futbolcuların Ödemiş takımını bildiklerin, hangi futbolcunun hangi kabiliyette olduğunu analiz ettiklerini ve dolayısıyla “Didim Belediyespor’un bulunduğu yeri hak etmeyen bir takım olmasına rağmen şansını son haftaya bırakmasının tedirginliğini tersine çevirerek averajı da yükseltecek bir skorla Ödemiş deplasmanından dönme hedefindeyiz” açıklaması yaptı.

Didim Belediyespor kafilesi bugün öğlen saatlerinde Ödemiş’e gidecek ve  hava şartları da uygun olursa maç öncesi son antrenmanı da Ödemiş Saraçoğlu Stadında yapacak.

 

 

FİKSTÜR

Karpuzlu Bld.     v             Yatağanspor

Ortaca Belediye               v             Aliağa Futbol A.Ş.

Ödemiş Spor     v             Didim Belediyespor

Sarayköyspor    v             Çine Madranspor

Sökespor            v             Pamukkalespor

Utaş Uşakspor  v             Demirten Yeşilköyspor

 

O            G            B             M           P

1             Çiğli Bld                              23           14           5             4             47

2             Utaş Uşakspor                 21           13           6             2             45

3             Sökespor                           22           14           3             5             45

4             Ödemiş Spor                    21           10           5             6             35

5             Yatağanspor                     22           10           5             7             35

6             Ortaca Bld.                        22           9             7             6             34

7             Aliağa F.A.Ş.                     22           9             7             6             34

8             D.Yeşilköyspor                22           10           3             9             33

9             Didim Bld.                         23           7             3             13           24

10           Çine Madran                    22           5             8             9             23

11           Karpuzlu Bld.                   22           5             6             11           21

12           Sarayköyspor                   22           3             5             14           14

 

13           Pamukkalespor                              22           1             3             18           6

Yayınlandığı yer Didim

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİNDEN TİYATRO GÖSTERİSİ

Didim Atatürkçü Düşünce Derneği  bünyesinde oluşturduğu Tiyatro gurubuyla önümüzdeki  hafta sonu Özgürlük Oyunu’nu sergileyecek.

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesinden yapılan açıklamada, dernek üyeleri Çetin Keskin, Ayfer Gültekin, Kadir Ataş, Sumru Derebeyli, Eşref Bahar Saray, Esat Elçiseven, Belgin Ece Eşkinat,Buse Toksoy,Ragıp Uğur Uz,Cem Özbek,Kemal Bayındır’dan oluşan ADD Didim Tiyatro grubu, Adem Atar’ın yazdığı,üyemiz Adnan Çelik tarafından sahneye konulan “Özgürlük Oyunu”isimli eseri 7 Nisan 2017 Cuma günü saat 20.00’da Didim Ticaret odası Nurullah Kocabıyık Kültür Salonunda sergilenecek. .

Oyunla ilgili olarak ADD Didim Şube Başkan Türker Bacaksız “Sergilenen oyun ülkemizin birçok alanında olduğu gibi hapishanelerdeki bitmez dramları, mahkûmların kendi aralarında oyunlaştırmaya karar vermeleri ile başlıyor ve oyun kendi yaşamlarından kesitler sunan mahkûmların nasıl bir kısır döngü içinde olduklarını seyirciye sunuyor.” Dedi.

 

Bacaksız ; “Didim’in kültür, sanatsever halkının bu muhteşem tiyatro gününde bizi yalnız bırakmayacaklarına inancımız tamdır” dedi.

Yayınlandığı yer Didim
Cuma, 31 Mart 2017 15:46

‘HAYIR’ İÇİN PEDAL ÇEVİR

‘HAYIR’ İÇİN PEDAL ÇEVİR

Aydın ve Didim CHP Gençlik Kolları üyeleri Pazar günü Apollon Tapınağından başlayıp Altınkum Yalı Caddesi üzerinde sona erecek  "Geleceğimiz İçin Hayır" diyoruz sloganıyla yapılacak bisiklet turu’nda bisikletini de al gel deniyor.

Saat 13,00'da başlayacak olan bisiklet sürüşü ile ilgili olarak Aydın Gençlik Kolları Başkan Vekili Aşkın Atlı; “ Pazar günü Aydın İl Gençlik kolları Başkanı Yılmaz Tilki ve yöneticilerimizin katılacağı, Gençler Hayır Diyor temalı bir sürüş düzenliyoruz,  bisikleti olan arkadaşların yanı sıra elektrikli motoru olan arkadaşlar ve  davet ettiğimiz Bisiklet Gurupları ve motor gurupları da var, geniş katılımlı ve eğlenceli bir sürüş olacağına inanıyorum.” Dedi.

 

Atlı; “Gençler olarak geleceğimizi karartmak isteyen, tek adam rejimine karşı  “gençler olarak özgürlüğümüzü vermeyeceğimizi”  göstereceğiz, seçilme yaşının düşürüldüğü aldatmacası ile gençlerin kendi geleceklerini kendi elleriyle karartılmasına izin verilmeyeceğini göstermek istiyoruz. Biz siyaset yaptığımız kurumlarda kendimizi çok rahat ifade ediyoruz, parti içi demokrasi işlediği zaman zaten bir sıkıntı yok,  seçilme yaşının düşürülmesi uygulamasının en kolay ve gönül rahatlığı ile uygulanacak parti CHP olmasına rağmen bunun bir aldatmaca olduğu bilincindeyiz, tek adamın iki dudağı arasına sıkıştırılmış milletvekili listelerinde  halkın çocuklarına yer verilmesini bekleyen arkadaşlarımızı da uyarıyoruz” dedi.

Yayınlandığı yer Didim
Cuma, 31 Mart 2017 15:45

HAZİNE AVCILARI YAKALANDI

HAZİNE AVCILARI YAKALANDI

Aydın Emniyet Müdürlüğü Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele  şubesi 3 ilde eşzamanlı operasyonla 4 şüphelinin ev ve işyerlerine  düzenlediği operasyonla tarihi önemde kaçakçılık malzemeleri ele geçirdi.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “KOM Şube Müdürlüğümüz tarafından tarihi eser kaçakçılarına yönelik yapılan çalışmalarda: Ç.C., S.A.,E.Ç. ve S.İ. isimli şahısların tarihi eser ve define arayışı içinde oldukları ve ellerinde bulunan tarihi eser değeri olan bir Kuran-ı Kerim’i satmaya çalıştıkları tespit edilmiş, şahıslar, 29.03.2017 günü Aydın, İzmir ve Manisa İllerindeki ikametlerinde yapılan eş zamanlı operasyonla yakalanmışlardır.

Ç.C. isimli şahıstan;1 adet metal dedektör, E.Ç. isimli şahıstan;  19.yy ait, üzerinde kazıma tekniği ile Allah yazan kutu içerisinde, yeşil renkli deri ciltli, el yazısı ile yazılan Kuran-ı Kerim  ve -Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait toplam 19 adet sikke ve sikke parçaları, obje, kurşun ele geçirilmiştir” denildi.

Zanlılar,  haklarında yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan evrakla adli makamlara sevk edildi.

 

 

 

 

 

Yayınlandığı yer Didim

Didimli Çocuklar Bilimle Tanışıyor

 

Didim Belediyesi gelecekte kuracağı Tales Felsefe  okulu öncesi Tales’in teorilerini ve uygulamalarını sergileyen Müzeyi ve Bilim Parkını Didim’e getiriyor.

Didim Belediyesinden edinilen bilgiye göre  Türkiye’nin ilk matematik müzesi Tales Matematik Müzesi ve Türkiye’nin ilk  bilim parkı IQ Center Bilim Parkı’nı Didim’e davet edildi.

 

3 Nisan – 18 Mayıs 2017 tarihleri arasında Tales Matematik  Müzesi ve IQ Center  Bilim Merkez’inin oluşturduğu sergilerle  Didim’deki  ilkokuldan,  liseye  toplam 23 okulda 11233 öğrenciye bilim farkındalığı ve bilimi sevdirme amacıyla sergiler düzenlenecek..

 

Ortaokul ve liselerde gösterimi yapılacak IQ Center bilim müzesinde; İçten Yanmalı Motor Modelinden, Kuantum Fiziğine, Dinamikten Van Der Graf Jeneratörüne kadar yaklaşık olarak 50 ye yakın fen bilimlerine ait demonstrasyon olacak.

Tales Matematik Müzesi tarafından oluşturulan ve daha küçük çocuklar için hazırlanan  Tales Kids sergiside  Anaokulu ve ilkokullarda sergilenecek. Tales Kids sergisinde Leonardo Köprüsünden Dişli Çarklara, Köpüklerle Geometri deneyiminden Labirent’lere Dört İşlemden Kesir Problemlerine yaklaşık 22 ayrı bilgi oyun şeklinde sergilenecek.

Didimli çocukları bilimle tanıştıracak olan sergiler  3 Nisan 2017 Pazartesi Atatürk İlkokulu ve Didim Anadolu Lisesi ile saat 09:00 da eş zamanlı başlayacak, 18 Mayıs 2017 Perşembe günü Selçuk Özsoy ortaokulu ile son bulacak.

 

Konuyla ilgili olarak Didim Belediyesi Basın Bürosundan yapılan açıklamada “Geleceğimizin ve Cumhuriyetimizin teminatı gençlerimize ve çocuklarımıza Ulu Önder Atatürk’ün belirttiği gibi “Hayatta En Hakiki Mürşidin İlim” olduğu gerçeğini göstermek üzere yaptığımız bu çalışmayı tüm kamuoyuyla paylaşırız.” Denildi.

 

Duvarsız eğitim modeli olan bu tür müze ve sergilerde  olduğu gibi  Tales Matematik Müzesinde ilköğretim müfredatından üst düzey matematiğe kadar her seviyeye uygun istasyonlar mevcut., Tales Matematik Müzesi olarak hayal gücü yardımıyla matematiksel algıyı arttırıcı eğitim vererek ilköğretim 3. Sınıf ve üzeri her bireye hitap ediyor. İlkokul grubuna atölye çalışmalarıyla ve matematiksel oyunlarla hitap ederken, yüksek matematik grubu için uygulamalı laboratuvar destekli eğitim veriliyor. .

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 30 Mart 2017 15:20

TURSAB BYK BAŞKANI BAL BATMAN’DAYDI

TURSAB BYK BAŞKANI BAL BATMAN’DAYDI

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin Türkiye geneline yayılan Bölgesel Yürütme Kurulları (BYK) Başkanlarını bir araya getiren BYK Başkanlar Toplantısının 7’incisi 24-26 Mart tarihleri arasında Batman Mesopotamia Hotel’de gerçekleşti.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Yönetim Kurulu Üyeleri Davut Günaydın ve Numan Olcar ile TÜRSAB BYK Başkanlarının katılımıyla düzenlenen toplantının açılışına Batman Valisi Ahmet Deniz, Batman İl Emniyet Müdürü M. Ali Akkaplan, Batman Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Batman İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı katıldı. 26 Mart tarihinde sona eren olan toplantıda Türk turizmi üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.  yapılan  TÜRSAB 7. Başkanlar Kurulu Toplantısına Didim Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Aylin Bal’da katıldı.

TURSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy’unda katıldığı toplantılarla birlikte bölgedeki tarihi ve turistik yerlerde gezildi. 3 gün süren toplantı boyunca Batman Valisi , Batman Üniversitesi Rektörü ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından bölge hakkında bilgiler verildi.

Etkinliğin son gününde katılımcıları ağırlayan  Vali Ahmet Deniz, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Batman Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve turizmciler bir araya geldi. Toplantıda konuşan Vali Ahmet  Deniz, konuklara Batman’ın 15 Temmuz gecesindeki duruşunu hem anlattı hem de görüntülerle gösterdi. Vali Deniz; “Sizler Batman’a geldiniz. Buradaki huzur ve güveni gördünüz. Sizler geldiniz ama misafirlerinizi de gönderin bize. Batman sizin eviniz. Batman okuyan bir kent. Kütüphanelerimiz 22.00’lere kadar öğrencilerle dolu. İl ve ilçelerimizde tarihi güzelliklerimiz var” dedi.

TURSAB Didim BYK Başkanı Aylin Bal’da katıldığı toplantılar sonunda Batmanla ilgili değerlendirmelerde bulundu, yerel basının özellikle izlediği toplantılarda Bal’ın konuşması takdir topladı.

Aylin Bal “Bize söylenenler ile gördüklerimiz arasında çok fark var” diye başladığı konuşmasında ; “Batman’da insanlığın ne kadar güzel olduğunu gittiğim her yerde anlatacağım” dedi. Gece konuşan Didim TÜRSAB Başkanı Aylin Bal, Batman’ı gerçekten böyle bilmediklerini belirterek; “Batman’a gelmeden önce küçük bir kent olarak biliyorduk. ‘Kadınsınız, Batman’a nasıl gidersiniz?’ denildi bize. Bize söylenenler ile gördüklerimiz arasında çok fark var. Oysaki Batman yaşanılabilir bir kent. Biz Ege’de bölgenin bittiğini biliyorduk. Meğerse öyle değilmiş. İnsanlığın ne kadar güzel olduğunu geldiğimiz Batman’da görüyoruz. Biz Batman’ı gerçekten böyle bilmiyorduk. Biz Ege’de bölgenin bittiğini biliyorduk. Fakat gördüğümüz tablo çok daha güzel. İyi ki Batman’a geldik ”  dedi ve  “Ülkemizin güzel bir şehri Batman'da TÜRSAB başkanlar toplantımız gayet güzel geçti, Misafirperverliği için Diyarbakır Ve Batman Başkanlarımıza ve halkına çok teşekkür ediyorum,  Hepimizin gezip görmesi gereken yerler kesinlikle tavsiye ederim.” Dedi.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 30 Mart 2017 15:20

Didim Kiev’de de Görücüye Çıktı

Didim Kiev’de de Görücüye Çıktı

29 31 Mart tarihleri arasında yapılan UITT Turizm fuarına Didim  olarak Turizmci Hikmet Atilla ve DİTAB Turizm Danışmanı Tayyar Cengiz Katıldı.

Atila ve Cengiz Fuarda Didim adına ayrılan fuarda Didim’i anlatan ve tanıtan CD’ler, broşürler ve tanıtım dokümanları dağıttılar ve katılımcılara hazırlanmış bazı hediyeleri verdiler.

Didim Turizmi ile ilgili tartışmalarda Avrupa ülkelerinin tutumundan sonra  Balkan ülkeleri ve Rus turizmine yönlenmesi gerektiği konusu gündeme gelmişi ve Rusça konuşulan ülkelerin turizm potansiyelinin ülkeye ve Didim’e çekilebileceği buralarda yapılacak tanıtım çalışmalarının turizme katkısı olabileceği görüşü kabul görmüştü. Mart ayı içinde konu ile ilgli bir de toplantı düzenlenmiş bunu üzerine,   Didim Turizm Altyapı Birliği  (DİTAB)Danışmanı Tayyar Cengiz ve  Didim Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Strateji geliştirme Komisyonu başkanı Hikmet Atilla konu ile ilgili olarak görevlendirilmiş ve hafta içinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki UITT fuarına  katıldılar. .

 

Bugün sona erecek olan  fuarda iki ilk izlenimler,  Rusların,  Türkiye’de tatil yapmaya yönelik eğilimlerinin devam ettiği ve Akdeniz’deki alışkanlıklarının yanısıra Ege bölgesinde de yatırım ve turistik amaçlı ziyaretlerinin olabileceği  görüldü.

Yayınlandığı yer Didim
Perşembe, 30 Mart 2017 15:20

Aşık Veysel Korosu Bahar Konserine Hazır

Aşık Veysel Korosu Bahar Konserine Hazır

Didim Cemevi Aşık Veysel Korosu 6 Nisan günü Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık  Kültür Merkezinde  Bahar Konserlerinin ilkini yapacak.

Konser Cem Sezgin’in şefliğinde ve  Hatice Kum’un sunumuyla yapılacak.  Saat 20’de başlayacak olan konserde Bağlamalarda  Ali Mete Çıplak, Arda Kaçar,  Ayfer Karslı, Ayhan Bulut, Ayşe Alper, Büşra Baksil, Cemil Durak, Elif Sütoluk, Elif Vural, Gülsüm Başar, Hilmiye Alsancak, Hüseyin Yıldızay, İdris Gümüşsuyu, Kader Beyazkaz, Önder Vural, Özgül Aydın, Rabia Yıldırım, Raşit Yılman, Şaduman Çakır, Şahzade Şahin, Zehra Demirhan görev alırken,  Ritim Sazlarda Süheyla Deniz, Mesut Özgiresun, Menderes Soydemir ve Ud’da  Ersin Koçbaş ile Akordeon’da Tarık Kurali sahne alacaklar.

Cemevi kurulduğu günden bu yana yapılan çok sayıda konserde bağlama çalımış, geçtiğimiz ay vefat eden Didim Cemevi Aşık Veysel Korosu’nun bağlama ustalarından Veysel  Yerlikaya’nın da unutulmayacağı konserde 35 korist Anadolu’nun çeşitli yörelerinden 13  türkünün seslendirecek. Konsere giriş giriş ücretsiz olacak.

 

 

Yayınlandığı yer Didim
Sayfa 1 / 18