18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

BÜYÜKŞEHİR’İN ARITMA TESİSLERİ TAM NOT ALDI

KUYUCAK’TA BULUNAN 3 ADET TESİS SAYESİNDE EKOLOJİK SİSTEM KORUNUYOR

 

Aydın Büyükşehir Belediyesi her konuda olduğu gibi çevre konusunda da duyarlılığını sürdürüyor. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun talimatı ile arıtılmamış tek bir damla su kalmayacak hedefiyle yola çıkan ve en modern atık su arıtma tesislerine sahip olan Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı,  Aydın genelinde 36 adet atık su arıtma tesisi kurdu. Özellikle Kuyucak bölgesine kurulan 3 tesiste temizlenen sular Büyük Menderes Havzasına bırakılarak doğanın ekolojik dengesi korunuyor.

 

Çevre duyarlılığı konusunda Türkiye’de adından söz ettirin illerin başında gelen Aydın Büyükşehir Belediyesi, özellikle Kuyucak’ta faaliyet gösteren üç adet arıtma tesisi ile doğal su elde ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun talimatıyla özenli bir çalışma yürüten Atıksu Arıtma Tesisi yetkilileri Kuyucak merkez, Pamukören ve Yamalak’ta kurulan arıtma tesislerinde elde ettikleri değerlerle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın değerlerini bile geride bırakıyor. Pamukören ve Yamalak sazlık doğal atık su tesisi özelliğini taşırken, Kuyucak merkezde bulunan atık su arıtma tesisinde  teknolojinin son sistemi olan havalandırmalı (blower) sistem kuruldu.

 

GÜNLÜK DEĞERLERİ ÇOK İYİ

Yamalak’ta günde 300 metreküp, Pamukören’de 525 metreküp, Kuyucak merkezde bin 200 metreküp arıtılan kanalizasyon ve atık sular çevreye geri bırakılıyor. Tesisler Aydın Ticaret Borsası ve Çevre ve Şehircilik  Bakanlığı tarafından günlük, haftalık ve aylık olarak denetlenerek, ölçüm yapılıyor ve değerleri kaydediliyor. Evsel atık su artıma tesisleri Aydın genelinde 36 adet bulunurken, Kuyucak’taki 3 adet tesisin diğerlerine göre daha farklı bir özelliği bulunuyor. Buradan elde edilen doğal sular Büyük Menderes havzasına ve sazlıklara bırakılarak ekolojik denge korunuyor.

 

BÜYÜKŞEHİR YASASI TOPARLAYICI OLDU

Daha önceleri fosseptiklerde biriktirilen sular toprak ve halk sağlığını da tehdit ederken, ekolojik dengelerin korunması ve evsel atık suların kanalizasyon sistemleriyle toparlanması 5216 sayılı kanunla Büyükşehir belediyelerine devredildi. İlçe Belediyeleri işletmelerinde bulunan bu tesisler yeterli kapasitelerde çalıştırılamazken Büyükşehir’e devredilir devredilmez Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu hemen talimatı verdi ve Ekolojik Çevre Denge Sistemleri Aydın’da tek tek elden geçirildi. Yenileme çalışmaları ve tekrar düzenlemeyle atık su tesisleri Doğal Atık Su ve Havalandırmalı Blower sistemli olarak ayrıldı. Aydın Büyükşehir Belediyesi Aski Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan artıma tesislerinde doğala yakın arıttıkları sular, yeniden temiz su havzasına bırakıldı.

 

DOĞAL ATIKSU TESİSLERİ KENDİ KENDİNE ÇALIŞAN BİR SİSTEM

 

Yapay sulak alan temizleme sistemi olarak adlandırılan işletmeler Atık suyu temizleyici doğal bitkiler yetiştirildikten sonra yeniden Büyük Menderes nehrine bırakılıyor. Doğal ve Havalandırmalı Atık su tesislerinde arıtılan sular ekolojik alana bırakıldıktan sonra ortaya çıkan posalarda değerlendiriliyor. Kuyucak’da bulunan 3 tesis ve diğer 33 tesisle birlikte elde edilen posalar ASKi Genel Müdürlüğü Atık Su Arıtma Daire Başkanlığına bağlı atık su merkezinde toplanarak bentpress yapılıyor ve son posa enerji üretiminde kullanılıyor.

Rumeli Kültürü Didim’de Yaşatılmaya Devam Ediyor

Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Selanik mübadil torunlarının kurduğu bir dernek. 5 Haziran 2012 yılında kurulan derneğin üyeleri, yalnızca mübadil torunlarından oluşuyor. Derneğin Kurucu Üyesi Gülay Zübeyde Yalçın.  Aynı zamanda Didim’in ilk bayan öğretmen olan Gülay Zübeyde Yalçın, 3. Dönemden beri derneğin başkanı olarak görev alıyor. Kendisinden önce 2 dönem başkanlık yapan ilk başkan ise; Muharrem Bilgin.

Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği; Kaybolmaya yüz tutmuş Rumeli kültürünü yaşatmak, Didim’in (eski adıyla Yoran) tarihini, dedelerin çektikleri zorlukları gençlere anlatabilmek, yeni nesilin birlik beraberlik içine olmalarını sağlamak, Dernek çerçevesinde fikir alışverişi yapmak, acıları, sevinçleri belirli günlerde toplanarak paylaşmak, yardımlaşmak, dayanışmak amacıyla açıldı.

Yönetim Kurulu Üyeleri; Ali Tıkkın, Salih Yarmacı, Başak Budak Kamacı, Mehmet Emre Kamacı, Azim Oğuz, Aydan Aşık. Üye sayısı 348 kişiden oluşan dernekte; üyelerin mutlaka Dedeleri, Ataları ve kendilerinin burada doğup büyüyen kişiler olması zorunlu. Dışarıdan üye almıyorlar. Alınırsa ancak fahri üye alıyorlar fakat derneğin tüzüğüne göre; dışarıdan gelen bu üyelerin yönetim kuruluna girme hakları ve seçimde oy kullanma hakları bulunmuyor.

Didim çok hızlı geliştiği için Rumeli gelenek görenekleri kaybolmasın, gelecek nesillere aktarılsın, Selanik mübadilleri’ nin kültürleri de yaşatılsın diye bu derneği kurduklarını dile getiren Gülay Zübeyde Yalçın gazetemize yaptığı açıklamada; “Bu yıla kadar yalnızca Yoranlıları ilgilendiren ve onlarla bir araya gelebilmek için faaliyetler yapıyorduk. 1 yıldır derneği tanıtmak açısından bütün Didimlileri kapsayan etkinliklerimiz oldu. Bu yıl ilk kez 20 Ekim Cuma günü, Belediye’nin Çok Amaçlı Toplantı ve Düğün Salonu önünde Aşure Günü düzenledik. Mübadele gecesi kutlaması bu açıdan en önemli etkinliklerden biridir. Bütün yaşlılarımızı ve gençlerimizi toplayarak orada eski günleri anmak, büyüklerimize saygı duymak açısından birlikte olmak, beraber yemek yemek, eğlenmek amacıyla her yıl Mart ayında etkinliğimizi düzenliyoruz. Bu sene 7.sini yapacağız. Bunun yanı sıra dedelerimizin ilk ayak bastığı yer kovale limanıydı. Şimdiki adıyla sedef koy deniyor. Oradaki iskeleye ilk kez Gülcemal gemisiyle dedelerimiz oraya ayak basıyor. Bu sebeple orada denize çiçek bırakarak dedelerimizi saygı ile anıyoruz. Her sene Mayıs ayında düzenlediğimiz pikniklerin ilk üçünü sedef koyunda düzenledik bu şekilde daha anlamlı olacağını düşünerek.  Son iki yıldır da orman kampında pikniklerimiz oluyor. Derneğe katkı sağlaması amacıyla pikniklerde çekilişler düzenliyoruz. Daha önce Zeytin festivalinde Didim’in mübadil yemeklerini tanıttık; meşhur kaşopita yemeği tanıtıldı. Kumarika topluluğu adı altındaki kent konseyi ile birlikte yöresel yemek tariflerimizi vererek Meandros Derneği’nde de yemeklerimizi tanıttık. 29-30 Nisan da Vegan festivaline katıldık, yine orada mübadil lezzetlerimiz Veganlara uygun şekilde yiyecekler hazırlandı. Yine etkinliklerimiz dahilinde Yaşlılar Haftası’nda yaşlılarla  toplanıp yemek etkinlikleri düzenliyoruz.” Dedi. Zübeyde Gülay Yalçın’ın, kaleminden yazılan Didim’in tarihi içerikli kitabı da yakında piyasaya çıkacak ve okuyucularıyla buluşacak.

 

 

 

Cumartesi, 18 Kasım 2017 12:34

LAUBACH’A TEŞEKKÜR

Yazan mavi didim

LAUBACH’A TEŞEKKÜR

Belediye Başkanı Deniz Atabay, Yalıköy mahallesinde bulunan Yalıköy Ortaokulunu ziyaret etti.

Türk- Alman Derneği Başkanı Ayhan Zeybek’inde katıldığı ziyarette Kardeş şehir Laubach'ın okula yaptığı yardımlar için bir teşekkür plaketi verildi.

 

Okul müdürünü ve öğrencileri de ziyaret eden Atabay ve beraberindekiler okul bahçesinde öğrencilerle birlikte oyunlar oynadılar.

Aşık Veysel THM Korosu Yılsonu Konseri Veriyor

Aşık Veysel THM Korosu Didim Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezinde yılsonu konseri verecek.  Didim Cemevinin düzenlediği yılsonu konseri, Didim Cemevi Aşık Veysel THM Korosu tarafından 02 Aralık Cumartesi günü, saat 20:00’de Ticaret Odası Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Cem Sezgin’in şefliğinde gerçekleşecek olan konserde; Bağlamalar: Cevahir Doğan, Hüseyin Yıldızay, Raşit Yılman ve Veysel Murat Dinçer. Ritim: Süheyla Deniz, Menderes Soydemir, Mesut Özgiresun, Mustafa Alp. Ud: Ersin Koçbaş. Gitar:Rıza Atik. Nefesli ve Kanun’da ise; Konuk Sanatçılar eşlik edecekler. Yaklaşık kırk kişiden oluşan koronun şefliğini Cem Sezgin üstlenecek.

 

2 bölümden oluşan konserde; 1. Bölüm 15 parça ve 2. Bölüm de 15 parça; toplam 30 parça olmak üzere farklı yörelerden türküler seslendirilecek.  1. Bölümün açılışı Tunceli Yöresinden ‘Elma Attım Yuvarlandı’ parçası ile başlayıp, Aşık Gülabi’nin ‘Döngel Birtanem’ parçasıyla bitecek. 2. Bölümün açılışı ise Aşık Kerem’in ‘Yazımı Kışa Çevirdin’ parçası ile başlayıp, Muhlis Akarsu’nun ‘Deli Gönül Feryad Etme Boşuna’ parçasıyla ikinci bölüm bitecek. Parçaların seslendirilip bittikten sonra, en son halay türküleri çalınacak. Müzik ziyafeti çekmek isteyen tüm Didimliler Didim Cemevi Aşık Veysel THM Korosu konserine davetli.

Cumartesi, 18 Kasım 2017 12:32

“NE DESEYDİK SAVAŞ MI İSTESEYDİK”

Yazan mavi didim

“NE DESEYDİK SAVAŞ MI İSTESEYDİK”

Barış ve Gülzade Öğretmen’e Adliye Önünde Destek

Eğitim Sen Didim  Aydın Şubesi üyeleri, Gülzade Bozkır ve Barış Bozkır’ın yargılandıkları davanın ilk duruşması yapıldı.  Didim Emniyetin, yaptıkları yasal eylemleri terör propagandasına dönüştürdüğünü iddia eden Barış ve Gülzade Bozkır çifti, “Silahlar sussun barış konuşsun dediğimiz için yargılandıklarını” iddia ettiler.

Mahkeme Öncesi kendilerine destek için adliyeye gelen Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Kadir Özdemir ve Didim’den çok sayıda kadın da davayı izlemek için Aydın Adliyesine gittiler.

Eğitim Sen aydın Şube Başkanı Mehmet Özdemir burada yaptığı açıklamada Kumpas kurularak kamu çalışanları hakkında dava açıldığını söyledi ve “15 yıllık AKP iktidarı döneminde Türkiye'nin yaşamadığı kötülük kalmamıştır. Türkiye bu iktidar döneminde kurumların içerisi boşaltılmış, daha düne kadar birlikte yol yürüdükleri yol arkadaşları ile davaları uğruna bu ülkede yaşayan bizler gibi insanlara kurdukları ve uydurdukları kumpaslarla yapmadıkları kötülükler kalmamıştır. “ dedi.

Özdemir, “Aydın’da yargılanan üyelerimiz Gülzade ve Barış Bozkır, Ankara’da yargılanmakta olan üyelerimiz Nuriye Gülmen ve Semih Özakç’ya, AKP/FETÖ kumpasları ile dava açılmış, bunların yalan iftira ve düzmece iddianameleri ile yargılanmaktadırlar. Burada tekrar iktidara seslenmek istiyoruz. Sizlerin zorlama ve dayatmalarınızla yargılanmakta olan üyelerimiz haklı oldukları davalarında onurlu bir şekilde kazanarak çıkacaklardır” diyerek sözlerine son verdi.

Mahkeme öncesi sosyal medyadan bir açıklama yapan,  Barış Bozkır ve Gülzade Bozkır dava sürecinin 155’e yapılan isimsiz bir ihbarla başladığını ancak dava dosyasında komediye benzer fezlekeler bulunduğunu söyledi ve 1 Eyül Barış gününde barış istemem terör propagandasıymış ne diyeydim, savaş mı deseydik ifadelerini kullandı ve Sendikamın katıldığı tüm yasal eylemlere katıldım ve akademik demokratik haklarımız ve ekonomik haklarımız için eylemlere katıldım ve katılmaya devam edeceğim, ancak dava konusu olan ihbarda adım doğru soyadım yanlış, görevimin öğretmenlik olduğu doğru görev yerim yanlış bundan da anlaşılıyor ki tamamen düzmece bir fezleke ile  dava açılmış,   daha önce beraat ettiğim dava bile dosyada yeniden suçmuş gibi gösterilmeye çalışılıyor. Açıklaması yaptı.

Öğretmen Barış  Bozkır: Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak için ülkemizde ve tüm dünyada kimse akşamları aç uyumasın, Barış olsun mutlu olsun diye yola çıkan insanlarız. Eşimle birlikte çok sevdiğimiz öğretmenlik mesleğinden 25 Ocak ta açığa alındık. Ardından 7 Şubat'ta ben ihraç edildim. Bu haksızlığa boyun eğmedim alanlarda işimi istedim” dedi.

 

Cumartesi, 18 Kasım 2017 12:31

DİDİM BELEDİYESPORLULAR STRES ATTI

Yazan mavi didim

DİDİM BELEDİYESPORLULAR STRES ATTI

Dicle Vizyon Sineması ve Mavi Didim İşbirliği

 

Didim Belediyespor futbol takımı oyuncuları Mavi Didim Gazetesi ve Dicle Vizyon Sineması işbirliği ile moral depolamak için birlikte sinemaya gittiler.

Yoğun antrenman programı sonra tesislerde dinlenmeye çekilen sporcular,  hafta sonu oynayacakları maç öncesi stres atmak ve moral depolamak için Oğuzhan Koç, İbrahim Büyükak’ın başrolü oynadıkları Yol Arkadaşım filmini birlikte seyrettiler.

Sinema girişinden önce sinema fuayesinde birbirleriyle şakalaşan sporculara takım sorumlusu Seyhan Seven  ve takım yöneticisi Halil İbrahim Hacer’le sinema saatin beklediler.

Dicle Vizyon Sineması sahibi İsmail Akkaya Didim Belediyespor’u ilgiyle takip ettiğini futbolcuları sinemada görmekten mutlu olduğunu belirtti ve Didim’in başarısı için Dicle Vizyon Sineması olarak elinden gelen hertür desteği bundan sonrada vereceğini belirterek Büyük KİPA olarak bilinen laış veriş merkezinde iki salonlu sinemasında yerli yabancı bir çok yeni vizyon filmi Didimlilerle buluşturduğunu belirterek, Didim’e hizmet etmekten mutlu olduğunu belirtti.

Takım yöneticisi Halil İbrahim Hacer’de Dicle Vizyon Sineması ve Mavi Didim Gazetesinin organize ettiği bu etkinlikten dolayı teşekkür etti. İlk yarının son maçları öncesi takımdaski oyunculara moral veren ve  stres atmalarını sağlayan bu destek için her iki kuruma da teşekkür ederim” dedi ve Pazar günü oynanacak önemli maç öncesi bu rahatlama takıma iyi geleceğinden emin olduğunu belirtti.

Futbolcuların ve yöneticilerin birlikte izlediği Başrollerini Oğuzhan Koç ve İbrahim Büyükak'ın paylaştığı filmin yönetmenliğini Bedran Güzel üstlendiği “Yol Arkadaşım filmin konusu da şöyleydi. ; “

Başarısız bir ilaç mümessili olan Onur (Oğuzhan Koç). Kurban Bayramı'na üç gün kala üç hedefi vardır; Ayvalık’taki kız arkadaşının ailesiyle tanışmak, kovulduğu işini geri kazanmak ve ilk iki hedefi yol arkadaşı Şeref’e (İbrahim Büyükak) rağmen başarmak. Onur, hedeflerini gerçekleştirmek için bir telefon uygulamasıyla tanıştığı ve tek ortak noktaları gidecekleri istikamet olan Şeref ile birlikte eğlence ve macera dolu bir yolculuğa çıkar.

 

 

 

Cuma, 17 Kasım 2017 15:43

MASTERLER MİLAS TAKIMINI KONUK EDECEK

Yazan mavi didim

MASTERLER MİLAS TAKIMINI KONUK EDECEK

Bu hafta Milas Masterlarla sahaya çıkacak olan Didim Masterler akımı haftayı antrenmanlarla geçirdiler. Antrenör Alirıza Gürbüz’ün denetiminde antrenmanlara çıkan takım bugünkü maça muhtemelen Kalede Ali star, Hasan Karahamza, Ercan Doğan, Hakan Gürsoy, Murat Coşkunçay, Ersin Atik, Ufuk Kurucu,  Mehmet Kakça,  Maruf Durucu, Cemal Şahin ve Mehmet Özdemir ile çıkacak.

DİMAS’ın bu gün saat 15,30’da  oynayacakları maçın önemini takıma anlatan Alirıza Özdemir gurubun lideri olunmasına rağmen bu hafta Didim – Milas maçı, hem de Turgutlu Manisa maçının önemli olduğunu belirterek, lige bu sene katılan Milaslı Masterlerden kesin puan almamız gerekli aynı zamanda en yakın takipçimiz Manisa ve Turgutlunun sahadan berberlikle ayrılması ve Menemen  Ali Ağa maçından da Menemen’in galip gelmesi durumunda ligdeki iddianın pekişmesi gerektiği belirterek maçın önemli olduğunu söyledi.

Akşamları yaklaşık 30 kişilik ekiple yapılan Sentetik Çim sahadaki antrenmanlar ağır olmakla beraber neşeli geçiyor.

DİMAS’TAN BAŞKANA ZİYARET

Didim Belediyespor Masterler takımı Onursal Başkan Deniz Atabay’ı makamında ziyaret ederek takım forması hediye ettiler.

Kendisi de DİMAS kadrosunda olan Başkan Deniz Atabay’a sezonun nasıl gittiği ve çalışmalar hakkında bilgiler aktaran kulüp yöneticileri Başkan Atabay’a bir maçta forma giymesini istediler. Atabay kendisinin de çok istediğini ancak işlerinin yoğunluğu sebebiyle antrenmanları kaçırdığını ama uygun bir maçta forma giymek istediğini belirtti.

Takımın hem  forma sponsoru ve hem de ana sponsoru olan Subaşı Ağa İnşaat’ın sahibi Cuma Subaşı’nın  ve antrenör Alirıza Gürbüz’ün de hazır bulunduğu toplantıda başkan Atabay’a yeni sezon forması hediye edildi.

4. Hafta Fikstürü

Didim Milas

Turgutlu Manisa,

Foça Bodrum

Menemen Aliağa

Balçova Marmaris

SIRA        CLUB      O             G             B             M            A             Y              AV           P

1             Didim Masterler

3             3             0             0             10           3             7             9

2             Turgutlu Masterler

3             2             0             1             9             5             4             6

3             Aliağa Masterler

3             2             0             1             8             5             3             6

4             Bodrum Masterler

3             2             0             1             6             3             3             6

5             Manisa Masterler

3             2             0             1             8             6             2             6

6             Milas Masterler

3             2             0             1             6             4             2             6

7             Marmaris Masterler

3             1             0             2             2             11           -9            3

8             Foça Masterler

3             0             1             1             3             6             -3            1

9             Balçova Agamemnon Masterler

3             0             1             2             3             7             -4            1

10           Menemen Masterler

3             0             0             3             1             6             -5            0

 

BÜYÜKŞEHİR EN YÜKSEK 3. BÜTÇEYİ DİDİM’E VERDİ

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı birinci toplantısı 14 Kasım günü toplanmış 40 gündemli toplantıda ilçelerin 2018 yılı Analitik bütçeleri görüşülmüş ve plan bütçe komisyonuna havale edilmişti.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 13.maddesi gereğince toplanan Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi 14 Kasım 2017 Salı günü saat:16. Büyükşehir Belediye Hizmet Binasında bulunan Meclis Salonunda yapılmıştı. Bu toplantıda Didim Belediyesinin analitik bütçesi 8. Gündem maddesi olarak görüşülüp  komisyona sevk edilmişti.

Aynı toplantıda Didim Belediye Meclisinden geçen,  , Akbük Mahallesi, 674 parsel ile 692 ada 2 parsellere ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine ilişkin 05.07.2017 tarih 81 sayılı Didim Belediye Meclis Kararı 27. Madde olarak girmiş, aynı toplantıda 28. Madde olarak   Karakuyu Mahallesi, 2218, 2220, 2221, 2573 parseller ve çevresine ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine ilişkin 05.07.2017 tarih 80 sayılı Didim Belediye Meclis Kararı ve 29. Madde olarak ta Küçük Sanayi Alanı imarlı taşınmazların yapılaşma koşullarının düzenlenmesi amaçlı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği talebi görüşülmüş ve imar komisyonuna sevk edilmişti.

Önceki gün   yapılan Kasım Ayı ikinci oturumunda plan bütçe komisyonundan gelen rapor doğrultusunda  Didim’inde içinde bulunduğu 17 ilçe belediyesinin 2018 analitik bütçeleri okundu ve oy birliği ile kabul edildi.

En büyük  bütçeyi 192 milyon lira ile Efeler Belediyesi alırken Didim Belediyesi 127 Milyon liralık analitik bütçeye ihtiyacı olduğu kararı verildi. Kuşadası’na 146 milyon lira verilen toplantıda Nazilli’ye 123 milyon 200 Tl analitik bütçeler oy birliği ile kabul edildi.

 

Didim bu planlamaya göre Efeler ve Kuşadası Belediyesinin ardından Nazilli’yi de geride bırakarak  en büyük analitik bütçesi onaylanan üçüncü ilçe oldu.

DİDİM DERBİSİ İÇİN STADDA BULUŞALIM

Didimspor ile Yenihisarspor karşılaşması yarın (19 Kasım 2017) günü Atatürk stadyumu yanındaki sentetik çim sahada yapılacak. Geçtiğimiz  haftayı BAY geçiren Didimspor Yenihisarspor maçını  hakemler, Armağan Çankaya, Kartal Kara ve A. Murat Yoldaş yönetecek.

12 Kasım 2017 günü oynadıkları maçta Bağarası Belediye ile berabere kalan Yenihisarspor, fikstürün  ikinci haftasında Didimspor’u yenerek hüsrana uğratmış ancak daha sonra Didimspor’un çıkışları geçtiğimiz haftalarda hem Yenihisarspor’un hem de Didimspor’un hakem hataları yüzünde skorer oyuncuları maç cezalarına çarptırılınca  Didimli sporseverlerin tepkisine neden olmuştu.

Gurubun ikincisi Didimspor’un 12 puanı varken Yenihisarspor’un ise 10 puanı var, gurubun lideri Davutlar Belediyespor ‘un ise 21 puanı var

MAÇ SONUÇLARI

SÖKE GENÇLİKSPOR

6

0

GÜZELÇAMLI BELEDİYE

BAĞARASI BELEDİYE

1

1

YENİHİSARSPOR

DAVUTLAR BELEDİYE

4

1

SÖKEGÜCÜSPOR

2.GRUP-PUAN DURUMU

TAKIMLAR

O

G

B

M

A

Y

P

DAVUTLAR BELEDİYE

7

7

-

-

39

7

21

DİDİMSPOR

6

4

-

2

24

10

12

YENİHİSARSPOR

7

3

1

3

15

19

10

SÖKEGÜCÜSPOR

7

3

-

4

11

22

9

SÖKE GENÇLİK

7

2

2

3

15

14

8

GÜZELÇAMLI BELEDİYE

7

2

1

4

9

26

7

BAĞARASI BELEDİYE

7

-

2

5

9

24

2

 

 

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Etkinliklere Doymuyor !

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) genel amacı doğrultusunda; Atatürk ilke inkılaplarını ve Cumhuriyetimizi korumayı temel görev edinen insanların oluşturduğu bir dernek.

2013’ten beri Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi’nin Başkanlığını yapan Türker Bacaksızoğlu ADD Tüzüğüne göre derneğin kuruluş amacını gazetemize yaptığı konuşmada açıkladı: “Atatürk’ün önderi olduğu, Türk devrimine ve bu devrimin temelini oluşturan başta altıok Atatürk ilkelerini her alanda ilerlemeye açık ve sürekli geliştirici nitelikteki düşünce sistemini, devrimin bugünkü sonuçlarını ve yarınlara uzantılarını Atatürk’ün düşüncelerini, davranışlarını,  savaşlarını ve yapıtlarını inceleme, araştırma konusu yapmak bunlara karşı girişim, adım ve akımlarla yasalar çerçevesinde bir düşünce savaşını başlatmak amacıyla kurulmuştur.”

Günümüzde Türkiye genelinde hemen her il ve ilçede olmak üzere, yaklaşık 300 şubesi bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi 19 Mayıs 1989’da, Ankara’da kuruldu. Didim Şubesi ise 15 Eylül 1995 yılında kuruldu. Türkiye genelinde Atatürkçü Düşünce Derneği üye sayısı 200 bini buluyor. Didim’de faal üye sayısı 196 olmasına rağmen, Türker Bacaksızoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre; “Bir etkinlik olduğunda, toplanalım dediğimizde 600-700 kişilik bir güç oluyoruz. Üyelerimiz özel insanlar. Çok bilinçli, kültür seviyeleri yüksek insanlar. Toplanalım deyince herkes canı gönülden etkinliğe koşturuyor. Bende bu derneğin başkanı olmaktan çok mutlu ve gururluyum.”

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri; Şube Başkanı Türker Bacaksızoğlu, Başkan Yardımcısı Kemal Bayındır,  Şube Sekreteri Aysel Tazeoğlu, Şube Saymanı Ömer Aygün ve Avukat Faruk Aksal’dan oluşuyor.

Türker Bacaksızoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Atatürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi olarak; 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda üyelerimizle birlik içerisinde olmak amacıyla bir araya gelir, toplantı yaparız. Böylece hem düşüncelerimizi birbirimizle paylaşıyoruz hem de üyelerimizle dayanışma içerisinde oluyoruz. Her yıl 19 Mayıs’ da hem Gençlik ve Spor Bayramını hem de Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bununla beraber yine 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda her yıl Cumhuriyet Baloları düzenliyoruz. Bu balolarda hem Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Tiyatro ekibimiz gösteri yapıyor, hem de düşüncelerimizi paylaşıyoruz. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak verdiğimiz kurslarımız bulunuyor. Bunlar: Tiyatro ekibi, yabancı dil kursu (İngilizce ve Rusça)  ve Ebru kursu olarak bulunuyor. Dileyenler kurslarımıza ücretsiz katılabilirler.” Dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurduğu tiyatro grubu, geçtiğimiz yıl ‘Özgürlük’ adlı oyunuyla Didim Ticaret Odası’nda sahne almış ve büyük ilgi görmüştü. Didimliler tekrar izlemek istediklerini belirtilmişti. Derneğin diğer kurslarından biri olan Ebru kursunda yapılan çalışmalarla geçen yıl belediyenin düğün salonunda sergi açılmış ve büyük ilgi görmüştü. Tiyatro ve Rusça kursu şu dönemde devam ederken, Ebru kursu kışın tekrar açılacak.

Derneği tanıtmak açısından bu tür etkinliklerin önemli olduğunu belirten Türker Bacaksızoğlu; Önümüzdeki yıl Ocak-Şubat aylarında Atatürkçü Düşünce Derneği tiyatro ekibinin ‘Tepe Taklak Baş Aşağı’ oyununu sergileyeceklerini dile getirdi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Didim şubesi olarak; Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Anıtkabir komutanlığından getirttikleri ‘Atatürk ve Çocuk’ adlı kitabı her sene okullara gidip, ücretsiz olarak her öğrenciye dağıtıyorlar. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda da liselere aynı şekilde kitap dağıtımı yapılıyor.

Derneğe üye olmak isteyenler; üye formunu dolduruyor, yönetim kurulunda üyeliği kabul edilip, genel merkeze gönderiliyor. Orası da kabul ettikten sonra derneğin üyesi oluyor.  Üye olurken bir adet fotoğraf ve senelik 24 TL aidat ödemesi yapıyor. Bağışlar ve yaptıkları etkinliklerden gelen gelirlerle derneği yürütmeye çalıştıklarını ama zorlandıklarını dile getiren Bacaksızoğlu; Derneğe gelir getirmesi amacıyla Atatürk baskılı tişörtler uygun fiyatlarla dernek içinde yapılıp, satıldığını ifade etti.

Başkan Türker Bacaksızoğlu; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Menemen olayı, 10 Kasım’da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde 3 saatlik Ata’ya Saygı Nöbeti, Lozan Antlaşması, Köy Enstitülerinin Kuruluşu, Uğur Mumcu’yu anma günü bunlar bizim için çok önemli bir gelenek haline gelmiştir. Her milli bayramda mutlaka Atatürk’e çelengimizi sunarız. Bununla beraber Cumhuriyet Baloları da kalabalıkları bir araya getirme açısından bizim için çok önemli bir etkinliktir. Katılanların sayısı 500 den aşağı düşmüyor. Örneğin bu cumhuriyet balosunda tiyatro grubu ‘Kuva-yi Milliye’ adlı oyunla sahne aldı. 550 kişi ayakta alkışladı. Bu bizim için çok başarılı ve gurur verici oldu.” Dedi.

Atatüürkçü Düşünce Derneği Didim Şubesi önümüzdeki günlerde yeni bir çalışma başlatacak. İlçe Eğiti Müdürlüğüne müracaat ederek “hızlı okuma ve zekayı geliştirme” içerikli cd’ler hazırladılar. Onay alındığı takdirde Didim’deki ilkokullarda bu projeyi pırıltılı çocuklara uygulamaları için dağıtacaklar. Yaklaşan etkinlikler dahilinde; Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Menemen olayı için 23 Aralık’ta İzmir’de bulunacaklar. Yine farklı bir etkinlik olarak Atatürkçü Düşünce Derneği Tiyatro Grubu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sahne almak üzere yeni bir oyun hazırlığı içerisindeler.

 

Türker Bacaksızoğlu; “Gösterdiği ilgiden dolayı Mavi Didim gazetesine çok teşekkür ederiz. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin yaptığı etkinlikler Mavi Didim sayesinde bütün Didim’de biliniyor. Halktan çok büyük övgüler alıyoruz. Yerel basının bunu duyurmasıyla insanlar ADD Didim şube olarak gerçekten bir şeyler yapmak için uğraştığımızı, emeğimizi görüyorlar. Derneğimiz adına çok teşekkür ederim.” Dedi.

Sayfa 1 / 482