19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 15 Nisan 2016 15:40

Denize sevdalı iki engellinin yüzü güldü

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Denize sevdalı iki engellinin yüzü güldü

Engellilerin kullanımına yönelik olarak tasarımı yapılan ve sponsor destekleriyle yapımı 2 Milyon TL’ye mal olan Ankaralı işadamı Tunç Tonger’e ait Wellabled adlı tekne Didim’de yaşayan iki engelli vatandaş için demir aldı. Didim 75 Gençlik derneğinin girişimleriyle  yapılan çalışma neticesinde iki Engelli vatandaş Didim’deki koyları gezdi.

Didim 75 Gençlik Derneği girişimleriyle İlçemiz Didim’de yaşayan Engelli Gülümsün ile Hanife için gezi düzenlendi. Engellilerin kullanımına yönelik olarak tasarımı yapılan Ankaralı işadamı Tunç Tonger’e ait Wellabled adlı tekneyle yapılan gezide iki engelli birey aileleriyle birlikte Didim’in koylarını gezdi. D-Marin Didim Marinada tekneye binen iki Engelli ve ailelerini tekne kaptanı Cevat Yıldırım ve personeli karşıladı.

Düzenlenen etkinlikle ilgili bilgiler veren Didim 75 Gençlik Derneği yönetim kurulu üyesi Ayhan Turan, Marinada kalan ve işadamı Tunç Tonger’e ait Wellabled adlı teknenin engellilere yönelik tasarlandığını belirterek “Bu konuda tekne kaptanımıza durumu ilettik. Kendisi de bu konuda bize yardımcı oldu. Süreç biraz hızlı geliştiğinde ulaşabildiğimiz iki engelli kardeşimizi denizle buluşturduk. Tekne Engellilere yönelik tasarlandığından her türlü ihtiyaçları da  karşılanabiliyor. İsterlerse denize de girebilecekler. Bu konuda destek olan Kaptanımız Cevat Yıldırım ve İşadamı Tunç Tonger’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Wellabled adlı Teknenin Kaptanı Cevat Yıldırım ise Engelliler için tasarlanıp hazırlanan tekneyle ilk gezilerini düzenleyeceklerini ve Engelliler için teknenin her zaman hazır olduğunu belirterek “Bize gelen bu talep karşısında bizde kabul ettik. Zaten teknenin yapılış amacı da bu; iki kişi de olsa biz gezimizi düzenledik. Güzel oldu; zaman içerisinde bu tür gezilerimizin olacağını düşünüyorum.” dedi.

“TEKNENİN ÖZELLİKLERİ”

Bilindiği üzere; yapımı 16 ayda tamamlan ve 2012 Eylül ayında denize indirilen tekne Engellilerin kullanımına yönelik olarak tasalandı ve 2 Milyon TL’ye mal oldu Ankaralı işadamı Tunç Tonger’e ait tekne 80 ton ağırlığında ve 21,5 metre boyunda… çelikten yapılmış, iç tasarımı ve özellikleri açısından engellilerin kullanıma yönelik tekne Hidrolik Hareketli Platform Senaryosu ile platforma ve denize yardım olmadan inilebiliyor. Hidrolik Hareketli Pasarella Senaryosu ile tekneden uzaklaşabilirken, Hidrolik Hareketli Oturma Grupları Senaryosu ile tekne içerisinde kendi imkânlarıyla koltuklara geçiş yapabiliyor. Hidrolik Kat Asansör Senaryosu ile yatın her katına geçişini sağlayabilirken, Kabin ve ortak alan Kontrol Senaryosu ile de WC’den okuma ve eğlence alanlarına kadar rampalar ve her türlü ünite erişilebilir ve yardımsız kullanılabiliyor. Elektronik sistem ile engeliler baş, bel ve yatağını hareket ettirip, kapıları elektronik şekilde açabiliyor. Denizin içerisine 1 metre inilebilirken duş ve banyolarda engellilere yönelik tasarlanmıştır. Serinlemek içinde teknenin 3. katında su porsekülleri ile serinlik sağlanıyor.

Haber: Hüseyin Çalışkan

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü