19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 21 Ekim 2016 15:50

GAZETECİLER BAYRAMINI UNUTMADILAR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

GAZETECİLER BAYRAMINI UNUTMADILAR

Didim Valiler Ortaokulu 8. Sınıf öğrencileri Okul Aile Birliği Başkanı Filiz Korkmaz’ı işyerinde ziyaret ettiler. Korkmaz’a okulla ilgili çalışmalarından dolayı teşekkür eden öğretmenleri Ceren Hıdıroğlu ve Hale Kulaçoğlu ile birlikte Didim Matbaasına gelen öğrencilerden Emine Şenol, Ege Asar ve Elif Gültaş, okula yaptığı hizmetlerden dolayı ziyaretlerinin ardından 21 Ekim Dünya Gazeteciler Bayramı olması sebebiyle de gazetemizi ziyaret ettiler.

Yazı İşler Müdürlüğünü ve matbaamızı gezen öğrenciler gazete basın tekniği ve gazetenin hazırlanışı ile ilgilide bilgi aldılar.

Öğrencilere Bu günün neden Gazeteciler Bayramı olduğu hakkında da bilgiler verildi Dünya Basın Bayramının Türkiye’de özel  ilk siyasi gazetenin çıktığı gün olduğu bilgisi de aktarıldı.

Gazeteciler Bayramının tarihçesinin “Takvim-i Vekayi” adıyla 01.11.1831 tarihinde yayına başladığı, ve Osmanlı Devleti’nin ilk yayın organı olan, resmi, Türkçe haftalık gazetenin adı daha sonra  “Ceride-i Resmiye” şimdi de “Resmi Gazete” olduğu. 21 Ekim 1860’da ise Tercüman-ı Ahvâl gazetesi yayın hayatına girdi. Agâh Efendi’nin, İbrahim Şinasi’nin yardımıyla çıkardığı bu sahibi Türk olan ilk özel fikir gazetesinin çıkış gününün Türk Basınınca da benimsendiği” anlatıldı.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü