14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 21 Ekim 2016 15:52

Didim Belediyesi Cuma Toplantıları herzaman olduğu gibi yine belediye meclis salşonunda yapıldı.

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim Belediyesi Cuma Toplantıları herzaman olduğu gibi yine belediye meclis salşonunda yapıldı.

Belediye Başknaı Deniz Atabay tüm gazetecileri akşam  Ticaret Odasındaki Piyanist ve Yazar, Filiz Ali imza günü ve Ardından Sabahattin Ali’nin hayatını konu olan filmi seyretmeye çağırdı.  15 Temmuz Parkının açılışını hafta içinde yapılacağını söyledikten sonra 1020 parsel le ilgli olarak bakanlıklar ve milletvekilleri ne bilgilendirme  çalışmalarımız sürüyor, ancak bu konunun çözümü için Ankara’da bizzat ilgilenmek gerekiyor, bakanlıklar arası koordinasyon sorununda dolayı şajsen ilgilenmek gerekiyor, buralardak i çalışmalar danışmanlar üzerinde son şekli alınıncaya kadar yürütlüyor bakanlar direkt bilemiyor,  onun için takipçi  olmak gerekiyor.  Dedi. Ayrıca STK’ların bilgilendirme toplantısının akşam üzereri yapılacağını da söyledi.

Cumhuriyet Meydanındaki kırılan karoların yenileneceğini, çünkü döşenen travertenleri bu alan için uygun olmadığını bisiklet ağırlığından bile sürekli kırıldığına  ancak komple değiştirmenin  gerektiğini  çözüm bulunamadığını söyledi.  Ancak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerine yetiştirileceğini söyledi.

Büyük şehir Belediyesinde 4 dönüm üzerinde 4 tane park yeri önerisi götürdüklerini bunları başlanmasını bekledikleri, kent içindeki yazlık bitkilerin sökülmeye başlanacağını, yeni bitkilerin dikilmesinin gerekliliğinden bahsetti.

Bir gazetecinin inşaat sektörünün sıkıntılarının belediyeden kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorusuna da başkan Atabay “engelleme ya da durdurma yok, kurallara uymakla ilgili geçmişten başlayan eksik evrakla alışkanlıklarla sürdürmek istenmesinden kaynaklı sorunlar yaşıyorlar, dosya eksik getirince tamamlanması işlerin bir engeli olmadan işlemler sürüyor, bazı kurallarının oturması ile ilgili sıkıntılar olabilir, biz kuralları oturmaya çalışıyoruz başkaca sıkıntı yok” dedi. Ama teknik kadroyla bir toplantı yapıp sizleri bilgilendirebiliriz

Çatı yönetmeliği ile ilgili soruyu da teknik detaylarla iliği bir değişikliğin olmadığı alt katlarla gelen kolonun çıkarılması durumunda  standart uygulamanın devam ettiğini, bu uygulamanın da deprem bölgesi olan ilçemize uygun bina yapılması gerektiğini kurallarına bağlamaya çalışıyoruz. Dedi.

Denetimlerle ilgili olarak denetim firmaları ortak toplantı ile inşaatların daha başlamadan Belediye denetçileri ile birlikte denetlemelere gidilmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını belirtti.

1020 parselin ardından 750 dönümlük başka bir arazinin aynı tehlikeye uğrama ihtimalinden bahseden Atabay  ve özelleştirme idaresinin pervasızlık yapsın diye özel kanunla kurulduğunu  bunun en güzel örneğinin de  Dalyan kavşağındaki TOKİ konutlarını gösterebiliriz, 1020 ile ilgl de bize görüş soracaklar bu da usulen bizim itirazımızın değerlendirileceğini sanmıyorum” dedi.

 

Ayıca Kıyı kenar düzenlemesi ile ilgili yıkımların sürdüğünü vatandaşın  itiraz etmediğini,  “başta valilik olmak üzere bir çok kamu kurumunun kararı olmasından dolayı herhangi bir sıkıntı olmuyor. Bu yıkım uygulamalarını biz yapsak kesin itirazlar olurdu” dedi.

Son değişiklik Cuma, 21 Ekim 2016 16:42
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü