14 Aralık 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 22 Ekim 2016 16:29

Sabahattin Ali’nin kızı Didim’de

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Sabahattin Ali’nin kızı Didim’de

Ünlü yazar ve muhalif Sabahattin Ali’nin kızı kitaplarını imzalamak ve babasıyla ilgili bir belgesel filmin gösterimi için Didim Belediyesinin davetlisi olarak Didim’e geliyor.

Bugün (21 ekim 2016) saat 19’da  didim ticaret odası salonunda önce kitaplarını imzalayacak olan filiz ali okurlarıyla da söyleşi yapacak. Geçtiğimiz günlerde Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan babası Sabahattin Ali’nin, 1992 yılından bu yana 1.5 milyon adet satış rakamı elde eden “kürk mantolu madonna” adlı romanı, pop star Madonna ile karıştırılmasıyla gündeme gelmişti. Tv8’de yayınlanan bir programda sunucu Funda Özkalyoncuoğlu, romanın dünyaca ünlü pop şarkıcısı Madonna hakkında yazıldığını söyleyerek büyük bir gafa imza atmıştı. Sabahattin Ali’nın kızı Filiz Ali, 1948 yılında ölen babası Sabahattin Ali ile ilgili olarak tv 8’de yayınlanan ‘aramızda kalmasın’ programında, sunucu Funda Özkalyoncuoğlu’nun ‘Kürk Mantolu Madonna’yı şarkıcı Madonna ile alakalı sanarak ahkam kesmesi üzerine "ne kadar bilgisiz ve bilinçsiz bir nesil yetiştirdiğimiz ortaya çıkıyor” yorumunu yapmıştı.

Kitaplarını imzaladıktan sonra Babası ile ilgili hazırlanan  Sinemanus tarafından yapılan ve Yönetmenliğini Metin Avdaç’ın yaptığı, Aslı Avcu ve Metin Avdaç’ın öyküleştirdiği  2012 yapımı “ Sabah Yıldızı Sabahattin Ali” isimli belgeseli gösterimi yapılacak.

Kendisi Piyanist ve Müzik Bilimci olan Filiz Ali'nin,  aynı zamanda Sabahattin Ali (1979, Atilla Özkırımlı ile beraber), Müzik ve Müziğimizin Sorunları (1987), Dünyadan ve Türkiye'den Müzisyen Portreleri (1994), Filiz Hiç Üzülmesin... (1995), Cemal Reşit Rey Unutulmaz Marşın Büyük Bestecisi (1996), Ferhunde Erkin Tuşlar Arasında... (2000), Elektronik Müziğin Öncüsü Bülent Arel (2002), Mitos Diyarında Çağdaş Bir Müzik Odağı: Ayvalık'tan Bir Masterclass Öyküsü (2008), Filiz Hiç Üzülmesin (Sabahattin Ali'nin Objektifinden, Kızı Filiz'in Gözünden Bir Yaşamöyküsü) (2011) "Müziğin Portreleri" (2015) isimli kitapları da bulunuyor

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü