21 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 27 Ekim 2016 16:24

6 Eğitim Sen’liye GÖZALTI

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

6 Eğitim Sen’liye GÖZALTI

 

Didim Eğitim Sen üyesi 6 öğretmenin önceki gün açığa alınmasının ardından D konuyla ilgili olarak  Sendika binası önünde  bir basın açıklaması yapıldı.

Eğitim-Sen Aydın Şube başkanı Ali Gün’ünde katıldığı basın açıklamasında görevden alınan  öğretmenlerin yakınları ile Didim Demokrasi platformu katılımcıları ile öğrenci velileri de katıldı.

Eğitim-Sen Didim Temsilcisi Turgay Elçi burada yaptığı konuşmada Eğitim Sen önlüğü giymekten guru duyduklarını görevlerini terine getirirken öğretmen sorumluluğu ile hareket ettiklerini ancak görevden alınarak yılgınlık yaratmayı düşünülüyorsa bunun işe yaramayacağını söyledi.

Kendilerine yapılan tebligatlarda basın açıklaması gibi bir sebebin yazmasının dikkat çekici olduğunu belirtti ve kendilerine destek için sendikaya gelen herkese teşekkür etti ve “mücadelemizden bir adım dahi geri atmayacağız, Ülkemizin karanlığa teslim edilmeyeceğiz, demokrasiden barıştan yana olanlarla hep beraber olacaklarını” söyledi.

Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Ali Gün “15 Temmuz  girişiminin ardından bir darbeden sonra neler yapılabilecekse hepsi yapılıyor, faşizm kurumsallaşıyor. Arkadaşlarımızın görevden alınmasının sebebi iş güvenliğinin ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlerin engellenmesi çabasıdır. Toplumsal Muhalefeti bastırma çabasıdır. AKP’nin memuru olamayacağız dedikleri için 11281 arkadaşımız açığa alındı. 29 Aralık grevi ile ilgili olmak üzere 200 arkadaşımıza soruşturma açıldı. Milli Eğitim Müdürü ve Teftiş Kurulu başkanıyla görüştük ve yaptıklarının hukuksuzluk olduğunu, yapılan eylemlerin sendikal çalışmanın bir şekli olduğunu ve Anayasal hakkını kullanan kamu emekçilerine böyle bir suçlama yükleyemeyecekleri söyledik. Eğitimciler hakkında soruşturma açılsa bile bunu görev başındayken sürdürebileceklerini söyledik. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar biat etmeyeceğiz mücadelemiz sürecek, yarında sürecek, Tek reçetemiz var oda direnmek.” Dedi.

 

Didim’de açığa alınan 7 eğitim emekçisinden 6’sının evlerine eş zamanlı olarak operasyon düzenleyen  emniyet güçleri 6 öğretmenin evinde aramalar yaptıktan sonra göz altına aldılar. Emniyet Müdürlüğüne getirilen öğretmenlerle ilgili olarak 24 saat  gözaltı izini alındığı ve gözaltı işleminden sonra hastaneye götürülen öğretmenleri ifadeleri alınmak üzere Altınkum Karakoluna götürüldükleri öğrenildi.

Emniyet müdürlüğü Önünde bir açıklama yapan CHP ilçe Başkanı Gökmen Karataş, Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan, Eğitim-Sen adına avukatlıklarını üstelenen Zekiye Baran,  ve STK Temsilcileri göz altına alınan öğretmenleri uzun yıllardır Didim’de çalıştıklarını, kendilerini tanıdıklarını, iyi birer eğitimci olmaları yanında demokrasinin de savunucuları olduklarını dolayısıyla serbest bırakılmaları istendi.

 

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü