18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 29 Ekim 2016 19:04

GÖZALTINDAN ÇIKTILAR BASININ KARŞISINA GEÇTİLER

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

GÖZALTINDAN ÇIKTILAR BASININ KARŞISINA GEÇTİLER

Didim Eğitim Sen Temsilcisi Turgay Elçi ve 5 Eğitim Senli görevden el çektirildikten sonra sabah evlerine yapılan operasyonla göz altına alınmışlardı.

Gözaltında ifadeler alındıktan sonra serbest bırakılan öğretmenler  Cuma günü  Sendika binasında bir basın toplantısı yaptılar.

Öğretmenler adına konuşan Temsilci Turgay Elçi, “göz altına alınma sebeplerinin yasal bir dayanaığı olmayan uydurma ve alelade hazırlanmış dosyaya bir şeyler ekleme çabasından dolayı olduğunu” söyledi.

Öğretmenler “Bazı arkadaşlarının kelepçelenerek ve evlerinde zor kullanılarak arama yapılmasının aksine Emniyet Müdürlüğü ve Karakoldaki süreçlerinde kendilerine nazik davranıldığını  ancak kendilerine   yöneltilen soruların tamamen anayasal hak olan basın açıklamalarının olması ve bu açıklamaların barış ve demokrasi söylemiyle denk düşmesine rağmen illa bir örgütle ilişkilendirilmeye çalışıldığını , toplumda itibarsızlaştırmaya yönelik bir  gözaltı olduğunu” söylediler.

Kendilerine  yöneltilen sorulardan olan Gurup Yorum Dinler misiniz ya da müziklerini sever misiniz? denmesinin çok saçma olduğunu müzik dinlemek bir suçsa bu sucu kaymakamlık da işliyor, kaymakamlığı telefonla aradığınızda karşınıza çıkan bekletme müziği Gurup Yorumun ezgileridir. Bu örneği ne kadar saçma bir dosya  ve sorgu olduğunu anlatmak için verdik dediler.

Görevden el çektirmeleri yoluyla itibarsızlaştıramadıkları öğretmenleri böyle bir uygulamaya tabii tutmalarına rağmen Didimli demokratların kendilerini karakol dışında beklemeleri ve nöbet tutarcasına davranmalarının kendilerine güç verdiğini söylediler.

Didim Eğitim-Sen Temsilcisi Turgay Elçi “15 yıldan fazla süredir Didim’de yaşıyoruz amaç sadece ifade almak olsaydı bizi çağırılarsa ifade verirdik, şayet gözaltına alınmamış olsaydık, görevden alınan yazılarımıza mesai saatleri içinde itiraz edecektik, ancak bu uygulamaya pazartesi günü itiraz etmek için dilekçelerimizi  gerekli makamlara ileteceğiz.

Genel Merkezin ve Aydın Şubesinin hem hukuki desteğini ve hem de bireysel desteğini gördük, herkese teşekkür ediyoruz.

 

Eğitime vurulan bir darbe olarak gördüğümüz bu uygulama için öğrenci velilerimizden ve öğrencilerimizden, Didim kamuoyundan büyük destek görüyoruz. Didim Emek ve Demokrasi  savunucuları eğitime ve öğretmenlerine sahip çıkmak için bir dizi eylem hazırladıklarını biliyoruz, herkesi bu dayanışmaya davet ediyoruz” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü