19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 08 Kasım 2016 10:33

ATV TELEVİZYONUNUN BU HAFTAKİ KONUSU AKBÜK KÜLTÜR VE ÇEVRE DERNEĞİ’YDİ…

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

ATV TELEVİZYONUNUN BU HAFTAKİ KONUSU

AKBÜK KÜLTÜR VE ÇEVRE DERNEĞİ’YDİ…

 

ATV Televizyonu’nda yayınlanan Eko-Pazar Programı yapımcıları Akbük Kültür ve Çevre Derneği [AKÇED] yönetim kurulu başkanı Ferda Kılıç’ı telefonla arayarak, AKÇED’in sürdürdüğü çalışmaları ekranlara aktarmak istediklerini bildirdiler.

Bu isteğin olumlu karşılanması üzerine geçtiğimiz hafta Akbük’e gelen ATV ekibi çeşitli çekimler yaptı ve Ferda Kılıç’la bir söyleşi gerçekleştirdi.

06 Kasım Pazar günü saat 13.10 da ATV Ekopazar Programı’nda yayınlanan söyleşide AKÇED yönetim kurulu başkanı Ferda Kılıç özetle şunları söyledi:

AKBÜK’ÜN İKİ ÖNEMLİ ÇEVRE SORUNU VAR

- Akbük’ün en önemli zenginliği denizi, ormanları ve çevresidir… Aynı zamanda bu zenginlik Akbük’ün biricik sermayesidir. Yükselen değeri turizm olan belde Ege’nin incisi olmaya adaydır. Bu açıdan baktığımız zaman önde gelen çevre sorunları da bizim konumuzu ve çalışma alanımızı oluşturmaktadır.

DENİZ PATLICANLARI İLE MÜCADELEMİZE DESTEK VERİN

- Örneğin, deniz patlıcanı avcılığının Akbük koyuna getirdiği çevre felaketi…  Deniz patlıcanları deniz dibinin süpürgesi… İnanması güç ama, bilimsel bir gerçek: Bir deniz patlıcanı bir yılda 150 Ton kumu temizliyor. Ekolojik dengenin en büyük savaşçısı bu patlıcanlar. Ama gelin görün ki, Tarım Bakanlığı bunların toplatılmasına izin veriyor ve toplayıcılara ruhsat sunuyor… Biz bu katliamın önlenmesi için Bakanlığa müracaat ettik. Ruhsatların iptalini talep ettik. Ret edildi. Bunun üzerine Danıştay’da dava açtık. Davamız sürüyor. Didim Belediyesi’nin bu davaya müdahil olması için talepte bulunduk. Başkan’ın olumlu yaklaşımına rağmen müdahale işlemi bir türlü gerçekleştirilmedi. Bizler bu aşamada çevre duyarlılığı olan herkesin bu davaya müdahil olmasını diliyoruz.

Dosya numaramız Danıştay 10. Dairesi bulunan 2014/6295 esas sayılı dosyadır.

TEMEL MESELE ALT YAPI EKSİKLİĞİDİR.

- Akbük’ün öncelik taşıyan ikinci önemli sorunu alt-yapı eksikliğidir. Turizm potansiyeli ve en önemli sermayesi deniz temizliği olan Akbük’de alt yapı sistemi mevcut değildir. Eski dönem belediye tarafından inşa edilen “arıtma yapmayan” bir arıtma tesisi vardır. Didim Büyükşehir’e bağlandıktan sonra arıtma tesisi geliştirilmiş ve gerçekten arıtma yapan bir düzeye ulaştırılmıştır ama… Bu gelişme asla yeterli değildir.

CİDDİ BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU

- Kış nüfusu sadece 6.000 iken, yazın nüfusu 80.000 ulaşan Akbük’de alt yapı eksikliği çok büyük bir çevre sorunu yaratmaktadır. Ayrıca bu sorun bir çevre meselesi olmayı aşmakta ciddi bir halk sağlığı riski oluşturmaktadır. Akbük halkı ve onun temsilcisi olan AKÇED olarak, Büyükşehir belediye başkanlığı ile irtibat kurmak için birçok girişimde bulunduk ama sonuç alamadık. İçinde bulunduğumuz aşamada yetkililerin öncelikle bu soruna eğilmesini heyecanla bekliyor ve ısrarla talep ediyoruz.

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü