18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 08 Kasım 2016 14:11

Herkese Organ Lazım

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Herkese Organ Lazım

Türkiye’de her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla Didim Toplum Sağlığı Merkezi Didim’de çeşitli bölgelerinde  stant açtı.

Didim Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla Merkez Camii önünde stant açıp, vatandaşlara bilgilendirmelerde bulunuldu. Hafta dolayısıyla ilk olarak Toplum Sağlığı merkezinde ardından da Merkezi camii önünde sürdürülen organ bağışı konusunda bilgilendirme ve bağış başvurularının önümüzdeki günlerde farklı yerlerde yapılacağı bildirildi.

 

Hafta sonu Altınkum’da Yalı Caddesinde açılan masada bağışları kabul eden görevliler Didimlilerin bağış konusundaki duyarlılıklarının memnun edici olduğunu  belirtirken , bağış konusunda Merkezde görevli Doktor ve hemşireler tarafından broşürler dağıtılıp, halka bilgilendirmelerde bulunuldu.

Bilindiği gibi tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya kadavradan alınan sağlam organın naklinin yapılarak hastanın tedavi edilmesine "organ nakli" deniliyor.


Organ nakillerinin canlıdan veya kadavradan olmak üzere ikiye  ayrılıyor. Böbrek, karaciğer ve akciğer hem canlıdan hem de kadavradan nakil yapılabilen organlarken, kemik iliği canlıdan nakil yapılan dokudur. Bu organ ve dokular haricindeki nakiller ise sadece kadavradan yapılabiliyor. Mevcut yasalara göre canlıdan organ bağışının 4. dereceye kadar kan ve kayın hısımlarından yapılabilirken, Akrabalık ilişkisi bulunmayan alıcı ve vericinin durumu ise Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Etik Kurul kararıyla mümkün oluyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye'de böbrek naklinin yüzde 75'i canlı verici denilen anne, baba, kardeş veya diğer akrabalardan, yüzde 25'inin ise kadavra donörden alınmıştı.

Türkiye’de son yıllarda beyin ölümü tespitleri ve organ bağışı konusunda artışlar sağlanmış. Resmi rakamlara göre 2015 yılında ülkemizde tespit edilen beyin ölümü sayısı bin 965'tir. Bunlardan 471 kişide aile organları bağışlamıştır. Aile izni oranı kabaca yüzde 24'tür. Ancak hasta sayısı organ bağışı sayısından daha fazla artmaktadır. Canlıdan organ nakli sayısı 2015 yılında 3 bin 405, kadavradan organ nakli sayısı ise bin 491.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü