24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 11 Kasım 2016 19:11

Belediye basın bilgilendirme toplantısı notları

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Belediye basın bilgilendirme toplantısı notları

“Sağtur dahil Mersindere Mahallesinde yaklaşık 70.000 metrekare yol yapımına başlıyoruz. Akyeniköy’deki dağ yolunu bitiriyoruz. Yol ve kaldırım çalışmaları ağırlıklı olarak Altınkum, Efeler ve Çamlık Mahallelerinde devam ediyor.”

“Geçen hafta sonu genel başkanımız ile birlikte belediye başkanları toplantısındaydık. 6’sı büyükşehir 227 belediye. Ülkenin içinde bulunduğu durum ve partinin genel stratejisi dahil birçok konu görüşüldü.”


“1020, 1099 ve 1101 parsellerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Özelleştirme idaresi ve diğer ilgili kuruluşlar ile sürekli diyalog halindeyiz ve olumlu gidiyor ama durum tam şekillenmediği, tam mecrasına oturmadığı için ayrıntılı basın açıklamasını daha sonra yapacağız. Yanlış bir düşünceyi aktarmayalım, somut şeyler söyleyelim. STK’lar da kendi üzerine düşeni yapıyorlar.”


Gökova Körfezi kıyılarındaki kamusal alanların doğal sit dereceleri ile oynanıp imara açılacağı haberleri geliyor. Hükümet yaklaşan küresel ekonomik krizin etkilerin azaltmak için bunu önemli bir gelir kaynağına dönüştürme eğiliminde. Bu gelişmeleri göz önüne alırsak Didim’deki kamuya ait parsellerin imara açılması kararına karşı verilen mücadelenin sunucundan umutlu musunuz? sorusuna cevaben şunları söyledi. “Kesinlikle iyimserim.  Bizim yaklaşım şeklimiz ve görüşmelerden şu ana kadar aldığımız netice bu sunucu doğuruyor. İstenilmeyen durumlarda bizim dava açmaya hakkımız varsa, onların da var.  Hazinenin taşınmazlarını kullandırtmama hakkımız yok. Önemli olan mantıklı ve karşılıklı olarak adil olmaktır. Bizim teklifimiz de onların yapmaya çalıştığı iş de adil almalı. Burada adilliğin ölçüsü kamu vicdanını sızlatmamak ve ilçenin zararına olmamaktır. Bunun dışındaki hiçbir yatırımın yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Olumlu, mantıklı gelen bir teklife de karşı olmayız. İlçeye bir yararı varsa, yapılaşmayı da çok arttırmıyorsa. İlk yapılan basın toplantısında söyledim. STK’lardaki arkadaşlara da sordum. Yeşili bol tutulmuş, rekreasyon alanları, spor alanları, yürüme yolları yeterli olan ve kat yüksekliği sınırlandırılmış düzgün bir yapılaşma öngören bir projeye kim hayır der?  1023 parsel ile ilgili tavrımız şu anki plana dokunmayın, plan değişikliğine giderseniz hemen dava açarız şeklinde. Oradaki plan fena değil. Bu korunsun. Diğer parsellerle ilgili yeni yapılacak planlarda da niyetinizi belli edin. Taslak proje verin. Ne yapacaksınız? İstediğimiz bu. Bu görüşmelerin sürecinden dolayı, iyimserim. Ama yapılaşmaya açılmaya hazırlanan bir alanın çabalarımız sonunda ormana dönüşeceğine dair bir iyimserlik değil bu.”


Kış mevsiminde fırınlardan çıkan yoğun duman ve oluşan çevre kirliliği ile ilgili bir soruya cevaben şunları söyledi. “Bu konuda rutin zabıta kontrollerimizi yapıyoruz. Eksiklikleri, sorunları bir tutanakla bildiriyoruz, süre veriyoruz. Kapamaya kadar giden yaptırımlar var. Ama işletmeci zamanında şehrin içinde ruhsat almış ve bu tür sorunlar oluyor zaman zaman. Büyükşehir yasası ile unlu mamuller hariç yeni ekmek fırınları ruhsatı için 250 metrekareden küçük olmama ve müstakil olma zorunluluğu getirildi. Bu işletmeci için ağır ama toplum sağlığı için olumlu bir şart. Benim fırıncılara bir önerim oldu. Dedim ki; aranızda toplanın ve kuracağınız kooperatif vasıtasıyla şehrin çıkışında bir yer bulun. Bir fırıncılar sitesi yapalım. Biz de belediye olarak altyapısını hazırlarız. Zor gibi görünüyor ama asılında basit ve bu gün olmazsa yarın geleceğiniz nokta da budur. Erken başlarsanız yol almış olursunuz.  Çok uzakta olmayacağı için nakliye de sorun olmaz ve siz de biz de temel sıkıntılarımızdan kurtuluruz. Onlar da böyle bir çalışma yapacaklarını söylediler.”

“Eski Vinsa şantiyesinden başlayarak ana yolun iki yanına yayılacak şekilde 780 dönümlük bir araziyi  Orman Genel Müdürlüğüne “orman alanı” olarak ayırttık, prtokolleri bitiyor. Bu miktar plan çalışmalarında yükselebilir, düşebilir. Yolun sağı solu ağaçlandırma alanı olacak. Yaklaşık olarak Akbük sapağındaki trafoya kadar uzanıyor. Bunu bir ön bilgi olarak alın.”

 

Yoran sit alanındaki eski evlerin takası ile ilgili olarak belediyenin müdahalesi olup olmayacağına ilişkin soruya cevaben şunları söyledi. “ Belediyenin müdahil olabileceği olan bir iş değil. Rutin olan bir çalışma. Tüm Türkiye’de yapılıyor. Bu yıl orası da işin içine katıldı. Halkı bilgilendirme amaçlı anons yaptık. Sit alanındaki evinize arsanıza bir şey yapamıyorsunuz. Devlet diyor ki; gel kardeşim ben sana başka bir yerde eşdeğer bir arsa vereyim, sen de burayı bana ver. Devlet burayı koruma planının içerisine katacak. Bize çok faydalı olan birşey bu. Orada korunması gereken 35 bina var. Biz bugün yarın orada koruma planına başlayacağız. Birinci derece sit alanı içerisinde olup da tarihi değeri olan binalar bu planın içinde yer alacak. Bunun dışındaki kaçak binalar yıkılacak. Ama bu hemen olacak bir şey değil. Devletin bu çalışması ileride yapacak olduğumuz çalışmalarda önümüzü açacak. Kamulaştırma değil bu durum. Zorlama yok ama keşke vatandaş anlasa da takasa gitse. Orada nihai olarak yapılması gereken şu. Sit olarak bir 1. derece halka var, bir de 3. derece halka var. 1. derce arkeolojik alan içerisinden kaçak yapıların yıkılıp temizlenmesi lazım. Bu, koruma kurulu kararı ile belirlenmiş yapıların çevresini açarak Apollon Tapınağı çevresine nefes aldırır. Bu güne kadar yapılamamış. Çok ince, uzun bir yol. İkinci aşamasında da bu takas işinin yapılması lazım.”

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü