20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 17 Kasım 2016 18:42

D-Marin Kids ve TURMEPA işbirliği ile hayata geçirilen “Marina Eğitimleri”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

D-Marin Kids ve TURMEPA işbirliği ile hayata geçirilen “Marina Eğitimleri”

Projesi ile çocukların, denizdeki yaşamı ve denizlerin geleceğini kurtarmayı öğrenecekleri projenin üçüncü etabı Didim’de gerçekleştirildi.

Basın bülteni ve görseller ekte bilgilerinize sunulmuştur.

İyi çalışmalar,

Çocuklar: “Fark Ettim! Denizlerimiz Bizim Oksijen Kaynağımız” dedi

Çocuklar, D-Marin Kids ve TURMEPA ile Denizi Öğreniyor

D-Marin Kids ve TURMEPA işbirliği ile hayata geçirilen “Marina Eğitimleri”

Projesi ile çocukların, denizdeki yaşamı ve denizlerin geleceğini kurtarmayı öğrenecekleri projenin üçüncü etabı Didim’de gerçekleştirildi.

Çocukların küçük yaşlardan itibaren denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen D-Marin Kids ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucaklandığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 22 yıldır hizmet veren TURMEPA, çocuklar için bir araya geldi. D-Marin Kids ve TURMEPA, Dalaman, Bodrum ve Didim köy ilkokullarındaki çocuklar için başlattıkları “Marina Eğitimleri” projesinin üçüncü etabını Didim’de gerçekleştirdi.

Öğrenirken, eğlendiler

Okul eğitimleri, proje çalışmaları, yarışma ve ödüllerle dolu bir içerikten oluşan “Marina Eğitimleri” Didim’de bulunan Balat ve Akköy ilkokullarında 14-16 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi.

TURMEPA eğitmenleri, çocuklara denizlerdeki hayatı, ekosistemi, deniz temizliğinin önemini anlatırken özel oyunlar oynatarak çocukların eğlenmelerini de sağladı. Çocuklara denizi anlatmanın yanı sıra denizle buluşturmayı da amaçlayan “Marina Eğitimleri” projesi kapsamında öğrenciler D-Marin Didim’e ziyarette bulundu. D-Marin çalışanlarının mentorluk yaptığı gezide çocuklar deniz ve marina hayatına dair bilgiler edindi.

Marina Eğitimleri projesi kapsamında çocuklar ayrıca bir projenin nasıl yapılacağı ve hayata nasıl geçirileceği konusunda eğitilerek proje yapmayı öğrendiler. Kendi projelerini yaratan çocukların projeleri genel bir değerlendirme sonrasında ödül kazanabilecek.

Bu yarışma ile çocuklar bir bilim insanı gibi düşünerek, yeni fikirler ve projeler üretecek. Programla birlikte yaratıcı ve akılcı düşünme, sorgulama, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma becerilerini geliştirmeyi öğrenecekler. Hazırlayacakları proje ile denizlerin temiz kalması için fikirlerini sunacak olan çocuklar, öncelikle denizlerde yaşanan sorunları araştırarak bu sorunların başta deniz yaşamına, daha sonra da deniz dışında yaşayan canlılara ve insan yaşamına nasıl zarar verdiğini sorgulayacaklar.

“Marina Eğitimleri” projesi ile çocuklar denizlerin önemini anlayacak, yeni fikirler üretecek

Marina Eğitimleri projesinin amacı, eğitimlerin sonunda çocukların sadece doğaya değil, tüm canlılara bakış açısına ışık tutmak ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikirler ve projeler üretmesini sağlamak.

1 Kasım tarihinde Dalaman Şerefler ve Çöğmen İlkokullarında başlayan proje, toplamda 6 köy okulunu dolaşarak Didim Akköy İlkokulu’nda son buldu.

D-Marin Hakkında

Marinaların tasarımı ve faaliyetlerinde bir standart oluşturmak üzere kurulan D-Marin, faaliyetlerine 2003 yılında D-Marin Turgutreis ile başlayarak, marina ağına 2009 yılında D-Marin Didim’i, 2010 yılında ise D-Marin Göcek’i kattı. 2009 yılında Hırvatistan Sibenik’te D-Marin Mandalina ile yurtdışına açılan D-Marin, 2012 yılı Nisan ayında Hırvatistan’ın en büyük marinası olan D-Marin Dalmacija ve D-Marin Borik’i bünyesine kattı. Adriatic Croatia International (ACI) Group’taki hisselerini yüzde 10,86’ya yükselten D-Marin, Aralık 2012'de ise Lamda Development ve Kiriacoulis Mediterranean Cruises Shipping ile önemli bir ortaklığa imza atarak dünya standartlarında süper yat marinası olan Flisvos Marina’yı ve yine Yunanistan’da bulunan Gouvia, Lefkas ve Zea’daki diğer üç üst sınıf marinayı bünyesine katarak büyümesini sürdürdü. Bugün Türkiye, Yunanistan, Hırvatistan ve Karadağ’da 8 bin 570 bağlama kapasitesine sahip 11 marinaya sahip olan D-Marin, marinalarında 30 metreden 180 metreye kadar olan tekneler için bağlama hizmeti sunuluyor. D-Marin marinaları; süperyatlar için geliştirilen kapsamlı hizmetleri, özel olanakları ve uzman personeli ile konuklara her ziyaretinde kusursuz deneyimler yaşatıyor.

Doğu Akdeniz Çanağı’nın en büyük marina zincirlerinden biri olan D-Marin; marina ve yatçılık sektöründe geliştirdiği yeni norm ve stratejilerle büyümesini sürdürmeyi hedefliyor. Doğuş Grubu şirketlerinden olan D-Marin, bölgede marinacılık ve yatçılık sektörünün gelişimine katkıda bulunan en etkin kurum olma misyonuyla hareket ediyor.

TURMEPA Hakkında

DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, ülkemiz kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla, 8 Nisan 1994 yılında Rahmi M. Koç'un kurucu başkanlığında, Deniz Ticaret Odası ile birlikte kuruldu. 2000 yılında Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde etti. Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, 22 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline geldi. 22 yılda TURMEPA;

Eğitimlerini 18 milyon öğrenciye sundu;

8 milyon öğrenciye çevre dersleri vererek denizlerimizi sevdirdi;

13 bin 100 eğitimci yetiştirdi;

Gönüllü sayısı 5.630’a ulaştı;

Sosyal medyada 7 milyon kez görüldü;

32 milyon litre sıvı atık topladı;

500 bin jumbo boy çöp torbası katı atığın denizlere karışmasını önledi;

TV programları, kamu spotu, yazılı basın ve billboardlarla 52 milyona ulaşıldı.

Detaylı Bilgi ve Görsel İçin:
Nagihan Akdaş / Lobby PR
TEL: 0212 284 63 63

Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü