22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 19 Kasım 2016 16:06

AKP ÇOCUK İSTİSMARINI MEŞRULAŞTIRIYOR

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

AKP ÇOCUK İSTİSMARINI MEŞRULAŞTIRIYOR

 

Eğitim İş  Didim  Temsilciliği bir basın açıklaması yayımlayarak gündemde tecavüzcülere af niteliği taşıyan tacizi ve tecavüzü meşrulaştıran yasaya karşı duracaklarını ifade ettiler.

Genel Merkez Yönetim Kurulu adına Eğitim-İş Didim İlçe Temsilcisi Mustafa Güzel yaptığı basın açıklamasında şunları belirtti.  “AKP, çocuk gelinlere yasal zemin hazırlayan skandal bir önergeye imza atarak, tecavüzcünün mağdurla evlenmesi durumunda cezasının ertelenmesini öngören bir teklif verdi.

Yaş sınırının dahi olmadığı önergeyle 12 yaşındaki kız çocuğu tecavüzcüsüyle evlendirilebilecek böylece çocuk cinsel istismarı ve zorla evlendirmelerin önü açılacaktır.

Devlet, “çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmek”le sorumludur. Ancak AKP hükümeti, çocukların korunmasına ilişkin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği gibi 12 yıllık kesintili eğitim başta olmak üzere uyguladığı politikalar ile kız çocuklarını eğitimden kopararak onlara anne ve eş rolü yükleme çabası içindedir. Kız çocuklarının özgürleşmesi önüne artık unuttuğumuz yeni engeller çıkarılmıştır.

Ayrıca liselerde okuyan çocukların evlenmeleri halinde Açık Liseye kayıt yaptırmak suretiyle öğrenimlerine devam etmelerinin önünü açan Ortaöğretim Kurumları yönetmeliği ile erken yaşta evlilikler AKP hükümetince resmen teşvik edilir hale gelmiştir. Bugün 6-18 yaş zorunlu eğitim çağındaki nüfusun  %14’ü okula gitmemektedir.  Bu oranın 958 815’ini kız öğrenciler oluşturmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de 16-17 yaş gurubunda olan kız çocuklarının resmi evlenmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı yüzde 5,2’dir. Çocuk gelin sayısı ise 31 bin 337 olarak açıklanmıştır. Ancak bu rakamlar buz dağının görünen kısmıdır.

Devlet, 18 milyondan fazla çocuğun eğitiminden, etik değerlere bağlı, onurlu, düzgün bir yaşam sürmesinden, sağlıklı, huzurlu, dengeli bir yaşam içerisinde çağdaş, insani ve evrensel değerlere bağlı yurttaşlar olarak yetiştirilmesinden sorumludur. Devlet, bu konuda gereken tedbirleri almak ve çocuklarımızı her türlü saldırıya karşı korumakla yükümlüdür.

Ancak, tacizi ve tecavüzü meşrulaştıran söz konusu önergenin yasalaşması durumunda, kız çocukları her türlü taciz ve tecavüze karşı korunmasız bırakılacak, eğitimden koparılarak küçük yaşta evlendirilmelerine yol açılacaktır. Çocuklar mağdur edilirken tecavüzcüler ise özgür bırakılacaktır.

 

Eğitim-İş olarak çocuklarımızın eğitim hakkı başta olmak üzere en temel haklarını korumak ve geliştirmek için mücadele etmeye; çocuk istismarını, taciz ve tecavüzü meşrulaştıran yasalara karşı durmaya devam edeceğiz."

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü