17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Salı, 22 Kasım 2016 18:27

CHP Didim Kadın Kolları dün bir basın açıklaması yaparak Tecavüz yasasını protesto etti.

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

CHP Didim Kadın Kolları dün bir basın açıklaması yaparak Tecavüz yasasını protesto etti.


Cumhuriyet Meydanında kadın kolları başknaı Figen Çakmakgil tarafından yapılan açıklamada “Tacizi, tecavüzü ,  çocuk istismarını ak-lamanıza izin vermeyeceğiz” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle, “AKP Milletvekilleri tarafından 16 Kasım günü meclise önerge olarak sunulan tecavüz mağdurlarının , tecavüzcüsüyle evlendirilmelerini meşrulaştıran yasa düzenlemesini protesto etmek için toplandık.

Tacizi, tecavüzü ,  çocuk istismarını ak-lamanıza izin vermeyeceğiz.

AKP iktidarında ,her geçen gün kadını yok sayan yasalarla ,önergelerle ,karşı karşıya kalıyoruz.16 Kasım tarihinde meclise sunulan önerge ile tecavüz suçlularının aklanmasının önü açılmaya çalışılmakta ,taciz ve tecavüzler meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır.

Bu önerge çürümüş ve çarpık bir zihniyetin utanç vesikasıdır.

Bu önergeyi meşru göstermek için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın özrü kabahatinden büyük sözü ‘’ Küçüğün rızasıyla ‘’ cümlesi adeta kanımızı donduran cinsten…

‘’ Küçüğün rızası ‘’ dendiğin de ;

Hem reşit olmadığı için yasa önünde çocuk sayılan küçük bir çocuktan bahsediyorsunuz.

Tarihe Kayıt Olsun Ki Sizin Rızanız İle Bizim Rızamız Aynı Değil…

Rıza ancak seçme özgürlüğü varsa insana yakışır. Rıza gösterilenin dışında ki dünyada kadını ,çocuğu bekleyen yoksulluk , şiddet ve çaresizlikse ,o rıza insanlık dışıdır ,kabulleniştir, boyun eğmedir. Ve biliyorsunuz değil mi çaresizce

kabullenmeyeceği bir ortamı yaratmak da devletin görevidir.

Adalet ise küçük kızlara ‘’ Düğün Dernek ‘’ gibi ‘’Takı Merasimler’’ gibi şirin gösterilmeye çabalanan imam nikahlıların tecavüzcülerine boyun eğdirilip ,rıza toplayarak değil ,onların pozitif eğitim almasını sağlayarak dağıtılır.

Ülkemizin dört bir yanından; Karaman’dan Ardahan’a kadar çocuk istismar haberleri geliyorken ,kız çocuklarımız çocuk yaşta evlendiriliyorken bizler Çocuk Yaşatakileri Aklamak için değil ! Meclis bu olayların önüne geçmek için yasa düzenlemelerini beklerdik.

Ancak görüyoruz ki dini gerekçelerle çıkarılacak yasa metniyle 4000 hastalıklı zihniyetin ,hükümlünün serbest kalacağı gerekçe gösterilerek çocuklarımız tecavüzcülerine kurban olarak teslim ediliyor.

Kadının çocuğun evlendirilmesi fikri hem evlilik kurumunun hem tecavüzün hem de kadının-çocuğun psikolojisinin bilinmemesinden ve hafife indirgenmesinden en önemlisi de Kadının bir kimlik olarak kabul edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu öneri ancak ve ancak Kadına ve çocuğa yönelik suçları özendirir.

AKP’yi samimi olmaya davet ediyoruz.

Sokaklarda tecavüze idam diye çığırtkanlık yapıyor, Mecliste tecavüze indirim istiyorsunuz ,tecavüzcüyü ödüllendiriyorsunuz.

İnsan olan herkesin vicdanını yaralayan bu önerge derhal geri çekilmelidir.

Düşünsenize ; Vücudunuzda ,aklınızda ,yüreğinizde, kara bir leke bırakan adamla evlenmek zorunda kalacaksınız. Bu ahlakla vicdanla açıklanacak bir durum değil iken , yasa ile meşru hale getiremezsiniz. Yasalar , ahlaka ve toplum vicdanına aykırı olamaz…..

Mağdurun suçluyla yaşamasının sonucu oluşacak onarılmaz yaralarını sarmaya yasalarınızın gücü yetecek mi ?

Biz CHP’li kadınlar tacizi, tecavüzü , çocuk istismarını AK – lamanıza izin vermeyeceğiz.

Bu nedenle, Tacizi ve tecavüzü meşrulaştıran AKP’nin önergesine HAYIR !

Yeter artık! Tacizi ve tecavüzü meşrulaştırma ,Önle, durdur ,haykır ! bu anlayışı kınıyoruz, teklifin derhal geri çekilmesini istiyoruz”. Dedi.

Açıklama  sonrası kendisiyle görüştüğümün Didim Kadın Kolları Başkanı Figen Çakmakgil “Her ne kadar bugün tasarı komisyona geri çekilse de biliyoruz ki başka şekliyle geri getirmeye çalışacaklar, bizler bu konunun takipçisi olacağız ve bu yasayı geçirtmeyeceğiz. Suni gündem oluşturmak için ortaya attıkları bu önerge akıllarının arkasındaki konuyu gün yüzüne çıkardı. uluslararası ilişkilerde fiyaskoyla sonuçlanan girişimleri göz ardı etmek için  ortaya atıkları bu yasa önergesinin takipçisiyiz. Ak-latmayacağız” dedi. “

 

 

Son değişiklik Salı, 22 Kasım 2016 20:09
mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü