20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 24 Kasım 2016 16:10

Zeynep Mehmet Dönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Barista'ları yetiştirmeye devam ediyor

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Zeynep Mehmet Dönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Barista'ları yetiştirmeye devam ediyor

Zeynep Mehmet Dönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Proje Ekibi’nin AB Erasmus+ KA1 Projesi kapsamında hazırladığı ve T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı´nın IPA İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında desteklenen Barista (Sıcak içeceklerin hazırlanışı, sunumu ve servisi) Eğitimi Projesi için  hazırlanan eğitim ve uygulama atölyesi sektörün ihtiyacı olan Barista’ları yetiştirmeye devam ediyor.

Zeynep Mehmet Dönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Proje Ekibi’nin 2014 yılı Teklif Çağrısı Döneminde Erasmus+ Ana Eylem 1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında sundukları  proje teklifi Erasmus+ yedek listesine girmişti. T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı´nın IPA İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında desteklenmeye değer bulundu.  Ve

2014 Yılında başlayan “Otelcilik ve Turizm Eğitiminde Sıcak İçecek Hazırlama, Sunum ve Servisinde Yenilikçi Bir Yaklaşım: Barista” adlı proje Türkiye Ulusal Ajansı, ÇSGB ve IPA IKG PRO aracılığı ile geçtiğimiz yıl eğitim öğretim yılının ikinci yarısında faaliyete geçmişti.

Barista eğitimi okul bünyesinde öğrencilerimize ve kursiyerlerimize verebilmek için okul bünyesinde açılan Barista kafe adlı eğitim atölyesi okul öğretmenlerinin İngiltere’de aldığı bu eğitimi öğrencilere uygulamalı olarak veriliyor.

Barısta adlı eğitimi okul müfredatına uygun şekilde hazırlanan Sıcak İçecek Hazırlama, Sunum ve Servisi Sınıfında kahve  makinalarının kullanımı ve sıcak içecek menülerinin çıkarılmasının uygulamalı olarak devam ediyor.

 

Öğretmenler günü dolayısıyla okula yapılan ziyarette, belediye Başkanı Deniz Atabay ve Didim Turizm Altyapı Birliği Başkanı Sevinç Karataş’a Barista kafeyi tanıtan Okul Müdürü okul olarak bundan sonra fuar programlarında daha etkin katılmayı planladıklarını  Hem Belediye Hem Turizm Derneği hem de DİTAB’la koordineli olmaya hazır olduklarını söyledi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü