19 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 24 Kasım 2016 16:14

DİDİM’i PARSEL PARSEL SATIYORLAR!

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

DİDİM’i PARSEL PARSEL SATIYORLAR!

Didim’de 1988 yılında yeşil alan olarak öngörülen ve daha sonraki düzenlemelerle günü birlik rekreasyon alanı olarak projelendirilen 120 dönümlük kupon arazinin özelleştirme idaresine devri ve satışa çıkarılması Didim Belediyesi’nin de içinde bulunduğu Didim Bizim Platformu tarafından başlatılan bir dizi eylemlilikle engellenmeye çalışılıyor.

Platform sözcüsü Türker Ertuncay  dün bu alanda toplanan Didimlilere gelişmeleri ve sürecin nasıl ilerlediğini anlattı.

Ertuncay; “Toplam arazisi içinde önemli büyüklükte hazine mülkiyeti bulunan ilçemiz Didim’i yıllardır çeşitli yöntemlerle satıyorlar. Son satışlarından biri de, Altınkum Mahallesi’ndeki 1020 numaralı parsel. Didim’in her yanı tarlayken yapılan planda bile yeşil alan olarak işaretlenen 120 dönümlük bu parseli, Ocak 2016’da yayınlanan resmi gazeteden öğrendiğimize göre, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi’ne devrederek satışının önünü açmışlardır.
1020 parsel Altınkum’um bağrında bir ferahlık alanıydı. Bu alanı Didimlilere sormadan satıyorlar.
Sadece 1020 mi? Ne yazık ki, hayır! Didim’de satılabilecek bütün hazine arazilerini satmaya çalışıyorlar. Didim kimin umrunda! Batık tüccar gibi, ellerindekini satıp açıklarını kapamaya çalışıyorlar. Hazine arazileri sahipsiz değildir. Didim’de yaşayanlar, Didim’i sevenler, Didim’de kendilerine ve sonraki nesillerine gelecek hayali kuranlar hazine arazilerinin asıl sahipleridir. Didim’in daha çok betona değil, daha çok yeşile ihtiyacı var.
Ülkenin her yanındaki yeşil alanları betonla yok ediyorlar. Bu yok edişe Didim’de bir set çekmeliyiz. Yaşadıkları kentlerde nefes alamayanların kaçtığı Didim, nefes alınamadığı için kaçılacak bir yerleşime dönmesin!
Sevgili Didimliler, topraklarınıza sahip çıkın!” dedi.

İnternet üzerinde https://www.change.org/p/didim-de-1020-parselin-özelleştirilmesi-durdurulsun diye başlatılan imza kampanyasına katılınmasını ve Cuma günü Akbük’teki Pazar yerinde Cumartesi günüde Didim Cumartesi Pazarında imza stadı açacaklarını bu standda imza verilmesi için tüm katılımcıların destek olmasını istedi.

 

Ertuncay konuşmasının devamında Başta 1020 parsel olmak üzere, Didim'deki hazine arazilerine sahip çıkanların oluşturduğu Didim Bizim Platformu'nun kolaylaştırıcıları olarak Didim'deki bütün teşkilatlarla ve bireylerle temas kurmaya çalışıyoruz. Henüz kapısını çalamadıklarımız var. Hatta belki de çalmayı unuttuklarımız var. Bu bizim eksiğimizdir. Bunu gidermek de bizim görevimizdir. Lütfen bizi arayın; uyarın. Hemen temasa geçelim. Sizsiz bir kişi eksiğiz. Bu itirazı eksiksiz duyurmak zorundayız. “ dedi ve  Platformun bileşenleri bugün itibariyle;”
Didim Kent Konseyi, Didim Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği, Didim Çevre Platformu, Didim Demokrasi Platformu, Didim Ticaret Odası, Didim Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Didim Turizm Derneği, Didim Derneği, Didim ve Yöresi Engelliler Derneği, Akbük Çevre ve Kültür Derneği, Rumeli Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği, Meandros Derneği, Kibele Kadın Dayanışma Derneği, Didim Diş Hekimleri Odası Temsilciliği, A.D.D. Didim şubesi,
A.D.D. Akbük Şubesi, Cumhuriyet Kadınları Derneği Akbük Şubesi başkanı, Yeşilkent Çevre Gönüllüleri Derneği, Didim Yelkencilik ve Yatçılık Kulubü, Didim Belediye Spor Kulübü, Didim Gazeteciler Cemiyeti, Didim Fenerbahçeliler Derneği, Didim Hayvan Dostları Derneği, Didim CemEvi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Eğitim – Sen Didim Baş temsilciliği, Emekli - Sen Didim Şubesi ile Didim Belediye Başkanı, Altınkum Mahallesi Muhtarı, Çamlık Mahallesi Muhtarı, CHP İlçe Başkanı, MHP İlçe Başkanı, CHP Aydın İl Başkan Yardımcısı, CHP Didim Belediye Meclis Üyeleri, MHP Didim Belediye Meclis Üyeleri, CHP Didim Kadın Kolları Başkanı, Halkların Demokratik Partisi Didim İlçe Başkanı, Demokrat Parti Didim İlçe Başkanı, Emek Partisi Didim İlçe Başkanı, Birleşik Haziran Hareketi Didim İlçe Temsilcisi, Vatan Partisi Didim İlçe Başkalığıdır” dedi.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü