22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cuma, 25 Kasım 2016 18:58

10 Aralık’a Kadar Turuncu Takacaklar

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

10 Aralık’a Kadar Turuncu Takacaklar

Didim Kent Konseyi Kadın Meclisi 25 Kasım Kadın Şiddetine karşı Dayanışma gününde kahlatılı bir toplantıda bir araya geldi.

Konsey Başkanı Osman Ayyıldız’ında katıldığı toplantıda kadınlar şiddete karşı duruşlarının sembolü olarak turuncu fular takıp turuncu kurdeleler taktılar.

Konsey başkanı Osman Ayyıldız böyle bir günün olmasının bile başlı başına utanç nedeni olduğundan bahsettiği konuşmasında kadın  meclislerinin çok önemli olduğunu kadın sorunlarının kendileri tarafından halledilmesi amacıyla bu meclisleri oluşturduklarını söyledi.

Daha sonra Konuşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Aydan Aşık Turgut, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından  belirlenmiş 25 Kasım Kadına yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele günü ilan edilen bu günde turuncu kurdeleler takarak tepkilerini   göstereceklerini belirtti.

10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar bir dizi turuncu etkinlik yapacaklarını turuncu fular ve kurdeleleri de bu güne kadar takacaklarını da belirten Aydan Aşık, basın mensuplarınıda turuncu haberler yapmaya davet etti ve turuncu etkinlikler yapacaklarını duyurdu.

Sayısal verilerde Türkiye’de %36 kadının eşi ya da birlikte olduğu erkek tarafından şiddete uğradığını, %8 kadının gebe iken bile şiddet gördüğünü ve cinsel şiddette uğrayan kadın sayısının %12 olduğunu, %38 kadının eşi ya da birlikte olduğu erkek tarafından hem fiziki hem cinsel şiddete maruz kaldığını  duygusal şiddete maruz kalan kadın sayısının %44, ekonomik  şiddet veya sitirmara uğrayan kadın sayısının da %30 olduğunu belirtten Aşık “ Her birey, toplum ve hükümet, kadına yönelik şiddete karşı yüksek sesle tepkisini göstermekle yükümlüdür, İşyerlerimizde, okullarımızda ve üniversitelerimizde, topluluklarımızda , evlerimizde hepimiz “yeter demeliyiz. Gelin seslerimizi birleştirelim başka bir dünyayı birlikte yaratalım “ dedi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü