18 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 28 Kasım 2016 16:41

Günlük kiralık daireler için önemli düzenleme

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Günlük kiralık daireler için önemli düzenleme

Didimli Resmi kayıtlı emlakçıların derdi olan ve vergide kayıp kaçağın kanallarından birisi olan günü birlik kiralık evlerde kalanların kayıt altına alınması ile ilgili düzenleme hayata geçiyor.

Günlük olarak kiraya verilen evlerin kaydı tutulamadığı gibi kalan bu evlerde kalan kişilerinin güvenlikle ilgili araştırması da yapılamıyordu.

Geçtiğimiz hafta Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni uygulama ile ilgili olarak Didim emlakçılar Derneği Başkanı Osman Coşkun uygulamayı şöyle anlattı. “ OHAL kapsamında yayınlanan son KHK ile, günübirlik kiralanan evlerde de kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Bu evleri kiralayanlardan, genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek.”

“Didim de 2000 kadar evin bu şekilde kiraya verildiğini tahmin ettiğini” söyleyen Coskun Resmi Gazete’de yayınlanan 678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında, günübirlik ev kiralayanlara da kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Buna göre, 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu'nun ikinci maddesinin birinci fıkrasına, "bekar odaları" ibaresinden sonra gelmek üzere "günübirlik kiralanan evler" ibaresi eklendi.

Uygulama ile ilgili Didim’de henüz bir bilgilendirme almadıklarını ancak yasanın çıktığını bildiklerini söyleyen Başkna Osman Coşkun; “Söz konusu düzenleme ile kanunun ikinci maddesinde sayılan özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri, tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorunda.

Genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara mülki idare amirlerince 10 bin lira, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara 5 bin lira idari para cezası verilecek. Bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edilecek. Ayrıca bu maddeye göre verilen idari para cezaları, tebliğinden itibaren bir ay içinde ödenecek.

 

Dernek üyelerinin nasıl bir uygulama yapacağını kendilerinin anlatabileceğini söyledi ve  ancak Didim’de bu uygulamanın sezon başında daha aktif olarak kullanılacağın tahmin eden Başkan Coşkun “söz konusu tesisler, genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmak için gerekli işlemleri bugünden itibaren iki ay içinde tamamlayacak.” Dedi ve bu uygulama ile ilgili olarak kendilerinin de zaman zaman şikayetlerde bulunduklarını vergi dairesinde ve belediyede bu ev kiraya verenlerin tespitinin sadece duvarlara direklere yapıştırılan kağıtlardan tespit edebildiklerini ancak çok da yaptırımı olan bir durum olmadığını çıkan bu düzenlemeyi bu yüzden desteklediklerini ve uygulanmasında yardımcı olacaklarını da belirtti.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü