22 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 30 Kasım 2016 16:45

Birleşik HAZİRAN Hareketi Didim Meclis Adana’da kız öğrenci yuırdunun yanması v 11 öğrenci ile bir görevlinin hayatını kaybetmesinin ardından bir basın bildirisi yayınladı.

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Birleşik HAZİRAN Hareketi Didim Meclis Adana’da kız öğrenci yuırdunun yanması v 11 öğrenci ile bir görevlinin hayatını kaybetmesinin ardından bir basın bildirisi yayınladı.

“Kader değil cinayet! Tarikat yurtları derhal kapatılmalıdır!” diye başlayan açıklamada tarikat yurtlarının kapatılması istendi.

Açıklama şöyle; “Adana’da, Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği’ne ait Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu’nda çıkan yangında, ilk belirlemelere göre ortaokul çağındaki 11 öğrenci ve 1 eğitmen hayatını kaybetti, çok sayıda öğrenci yaralandı. Hayatını kaybeden çocuklarımızın ailelerine baş sağlığı diliyoruz. Yaralı kardeşlerimize acil şifa dileklerimizi iletiyoruz.

Aladağ Kız Öğrenci Yurdu, memleketin dört bir yanını bir örümcek ağı gibi sarmış tarikatlara ait çok sayıdaki yurttan biri. Yasaya göre ancak lise ve üstü okullarda özel yurt açılabilecekken yasal boşluktan yararlanan dini gruplar, daha küçük yaştaki çocukların barınmasına yönelik yurt açabiliyorlar ve yoksul aileler, çaresizliğin de etkisiyle çocuklarını bu kaçak yurtlara göndermek zorunda kalabiliyorlar.

Olan bitenin adını açıkça koymak ve gerçeği tüm çıplaklığıyla tespit etmek gerekiyor: Bu bir cinayettir. Devletin eğitim öğretim alanındaki kamu hizmetlerini yerine getirmemesinin bedelini ömrünün baharındaki çocuklar ödemiştir.

Yaşanan bu cehennemin sorumlusu ülkemizi tarikatlar için cennete çeviren, denetimi, liyakatı devre dışı bırakan siyasal islamcı zihniyettir. Tıpkı Soma’da, Ermenek’te olduğu gibi yaşanan kader değil katliamdır.”

Bildirinin son bölümünde ise “Aladağın kızlarının ahı yerde kalmamalı, ihmali olanlar yargılanmalı ve tarikat yurtları derhal kapatılmalıdır.” Denildi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü