24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Cumartesi, 03 Aralık 2016 15:35

OHAL’DE DAYANIŞMA

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

OHAL’DE DAYANIŞMA

Didim’de meslekten ihraç edilen ve Mesleklerinden uzaklaştırılan kamu görevlileri için önceki gün  dayanışma yemeği düzenlendi.

Demokrasi Platformu katılımcılarının desteklediği Öğretmenime Dokunma adıyla yapılan basın açıklamaları, destek ziyaretleri ve farklı eylemliliklerin ardından Kamacı 3 restoranda gerçekleşen yemekte Kanun Hükmünde Kararname ile haklarında soruşturma açıldığı ya da gerekçeleri açıklanmadan mesleklerinden  atılan ve öğrencilerinden uzaklaştırılan 6 kamu görevlisi ile bazı STK temsilcileri katıldı.

Yemeği Organize eden emekli Öğretmenlerden Asaf  ve Haydar Pınarbaşı kardeşler, bu etkinliğin yan yana  durabilmeyi bir kez daha göstermek için düzenlediklerini, mesnetsiz iddialarla meslekten uzaklaştırılan ya da ihraç edilen tüm kamu görevlilerinin görevlerine geri dönmesini eğer hukuki bir durumu olan varsa yargılamanın sonucunun beklenmesi gerektiğini belirttiler.

Yemeğe katılan Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Ali Gün “15 Temmuz  girişiminin ardından bir darbeden sonra neler yapılabilecekse hepsi yapılıyor, faşizm kurumsallaşıyor. Arkadaşlarımızın görevden alınmasının sebebi iş güvenliğinin ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlerin engellenmesi çabasıdır. Toplumsal Muhalefeti bastırma çabasıdır. AKP’nin memuru olamayacağız dedikleri için görevden alınan ve ihraç edilenler adına konuşuyorum yılmayacağız, korkmayacağız, dayanışacağız, büyüyeceğiz” dedi.

Eğitim Sen Didim Temsilcisi ve meslekten uzaklaştırılan öğretmenlerden Turgay Elçi’de “muhalefeti susturmak ve baskıyı haklı göstermek için yapılan çabalardan korkmuyoruz. Evlerimize sabah erken saatlerde yapılan baskınla göz altına alınmamız bir algı operasyonuydu, bunu boşa çıkardık. O gün karakolun önünde bize destek olanlar şimdi de burada bizimle dayanışmayı devam ettirdiklerini gösterdiler, tüm arkadaşlarım adına sizlere teşekkür ediyorum. İyi ki Varsınız” dedi.

SES Didim temsilcisi Bülent Akında yaptığı konuşmada kendisinin bir ihbarla mesleğinde ihraç edildiğini ancak geri döneceğini ve bunu yapanlarda hukuk önünde hesap soracağını  söyledi ve  “Yaşasın KESK, Yaşasın Örgütlü Mücadele” dedi.

 

Yemekte yerel sanatçılardan Vedat Demirhan ve Şener Şahin’in de sahne aldığı dayanışma yemeği gec saatler kadar halaylarla devam etti.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü