20 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Çarşamba, 07 Aralık 2016 16:41

TARTIŞMALI MECLİS

Yazan  mavi didim
Oy ver
(1 Oy)

TARTIŞMALI MECLİS

 

Didim Belediye Meclisi 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 20. maddesi gereğince 07/12/2016 günü saat 14:oo'de Belediye Başkanlığı Meclis Toplantı Salonunda  6 gündemli olarak toplandı.

AKP’li Murat Parmaksızın ve CHP’li Ercan Atasoy ve Celalettin Erol’un mazeretli olarak katılmadıkları toplantıda 3 yeni gündem maddesi tekliflerinin kabul edilmesiyle 9 gündemli olarak  yapıldı.

Meclis Öncesi Didim Kent Konseyi Kadın Meclisinin daha öncede duyurduğu kadına şiddete yönelik duyarlılık oluşturmak amacıyla  10 Aralık’a kadar sürecek  Turuncu Hareket için kadın meclis üyelerine turuncu fular, erkek üyelere ve basın mensupları ve dinleyiciler turuncu kurdele dağıtıldı

Fen işleri müdürlüğünün 3milyon 250 Tl ek ödenek istediği  yazı ile daha önce fiyat listesinde araç kiralama maddesindeki greyder olan   kaleme kazıcı yükleyici loder olarak adının değiştirilmesi isteği ve Salih Bankoğlu’nun daha önce bir parsele düşülen plan notunun kaldırılması isteği gündem maddesi olarak kabul edildi.

İlk madde olan  İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 43  çalışan için 5 aylık “2017 Yılı Geçici İşçi Vizesi” konusu ve   İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün yine  “2017 yılı Sözleşmeli Personel Çalıştırılması” konulu yazısı AKP’li üyelerin red oyuna karşın 17’ye 11 oy çokluğu ile kabul edildi. Gündemin üçüncü maddesi olan Erkan Doğan’ın Didim Belediyesine  “Cenaze taşıma aracı hibesi”  oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin tartışma ve  MHP’lilere meclis salonunu terk ettiren  MHP grubu adına Nuh Ali Yılmaz’ın  Alparslan Türkeş adının bir parka verilmesi” talebinin İmar Komisyonundan gelen red yazısının oylanması öncesi MHP’li Meclis üyesi Özgür Makascıoğlu, komisyon raporuna rağmen siyasi bir figür olarak Alparslan Türkeş’in devlet adamı ve politikacı olması nedeniyle başka yerlere, hatta üniversitelere alanlara çok yere adının verildiğini meclisin her ne kadar komisyondan reddedilse de meclisi duyarlı olmaya çağırdı.

Belediye Başkanı Deniz Atabay’ın komisyondan geldiği gibi oylama yapmasının ardından 12 oya karşılık 11 oyla gündem komisyon kararı kabul edilince MHP’li Meclis Üyeleri CHP’li üyelerinin samimiyetsiz buldukları belirterek salonu terk ettiler.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün “Söke-Milas Ayrımı Karayolu plan değişikliği teklifi” konulu yazısı  ve “15329 parsel, 1793,1794,1795 ve 1799 adalarda yapılan plan tadilatına itiraz” konulu yazını imar komisyonuna gönderilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Fen işleri müdürlüğünün ödenek aktarılması isteği, Plan Bütçe Komisyonuna, Fiyat Listesindeki bir maddeye ayrıntı eklenmesi isteği oy birliği ile kabul edilirken, Salih Bankoğlu’nun istediği plan notunun kaldırılması isteği imar komisyonuna oy birliği ile gönderildi.

Gündemin bitmesinin ardından Meclis üyesi Hasan Yavuz’un kendisinin de Kilisli olmasından kaynaklı olarak 7 Aralık’ın Kilis’in kurtuluşunu kutlamasının ardından Belediye Başkanı Deniz Atabay’da  yakasına takılan Turuncu  kurdelenin Kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacı taşıdığını, gere türlü şiddete karşı olmakla birlikte özellikle aile içinde yaşanan ve çocukları da etkileyen dolayısıyla toplumsal bir yansıması olan kadına yönelik şiddeti kınıyoruz sözlerinin ardından Kent Konseyi başkanı Aydan Aşık Turgut’un salonu terk ettiği için  kent konseyi üyesi Hatice Gencay eyleme destekleri ve  meclisin bu konudaki duyarlılığına teşekkür etti.

 

Meclis toplantısı Aralık ayı 2. Toplantısı 12 Aralık 2016 günü saat 16’da tekrar toplanmak üzere son verildi

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü