24 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 12 Aralık 2016 16:06

"Suya yapılan fahiş zam geri alınsın!" İsteği 4000 imzaya Ulaştı

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

"Suya yapılan fahiş zam geri alınsın!"  İsteği 4000 imzaya Ulaştı

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı kararla %20 ila %45 oranında yapılan su zammının geri alınması için imza kampanyası başlatıldı.

Cumartesi günü Pazar yerinde imzaya açılan "Suya yapılan fahiş zam geri alınsın!"  başlıklı talep için kısa sürede 3 binin üzerinde imza toplandı.

İmza atan bir kadın imza atma sebebini şöyle açıkladı; “ Didim'de "içemediğimiz" suyun tonu 5,16 TL. (Vergisiz 3,5...) Şimdi Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından, Ocak 2017'den geçerli olmak üzere yüzde 29 zam yapıldı yani "içemediğimiz" suyu artık yaklaşık 7 liradan tüketeceğiz. Algısı vergisi 10 ton su neredeyse 70-80 lira olacak. Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin almış olduğu bu zam kararını geri çekmesini istiyoruz. Didim'den Büyükşehir Meclisine giden üyeleri de konuya duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bu amaçla imza attım herkesi de imza atmaya davet ediyorum "Suya yapılan fahiş zam geri alınsın!" dedi.

İmza aktivistlerinden olan Emekli öğretmen Haydar Pınarbaşı ; “Tüm canlıların yaşam kaynaklarından biridir. Su olmazsa canlılar yaşamlarını sürdüremezler.

BM 2010 yılında aldığı bir kararla “temiz bir içme suyunun temel bir insan hakkı” olduğuna hükmetti. 1 Milyara yakın insanın temiz ve içilebilir bir suya ya çok zor ulaştıklarını, ya da hiç ulaşamadıklarını raporda belirtti. Bu nedenle 27 Temmuz 2010 günü 122 ülkenin desteğiyle “temiz bir içme suyunun temel insan hakkı” olması hiç bir ülkenin karşı çıkmadığı bir kararla kabul edildi.

Belediyeler yerel ortak ihtiyaçları düzenleyen, karşılayan, daha iyi bir yaşam için kurulan kamu kuruluşlarıdır. Ticari kuruluşlar değildir yani. Mal ve hizmetlerden kar elde etme amacı gütmez. Gütmemelidir.

Ancak;  Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım ayında yaptığı meclis toplantısında  suya yüzde 29 ile 45 arasında zam yapmasını anlayamıyorum. Asgari ücretin ve emekli maaşlarının yoksulluk sınırının çok altında olduğunu herkesin bildiği bir durumda bu zam olacak bir şey değildir.

İlimizde, özellikle de Didim’de su parasından yakınmayan yok. Bu zam geri alınmalıdır. Böyle bir durumda, 10 tona kadar suyu ücretsiz yapan Dikili Eski Belediye Başkanı Osman Özgüven geliyor aklıma.” Dedi.

 

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü