17 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Pazartesi, 12 Aralık 2016 16:11

Didim Demokrasi Platformu “10 Aralık İstanbul Katliamını Lanetledi!”

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Didim Demokrasi Platformu “10 Aralık İstanbul Katliamını Lanetledi!”

Didim Demokrasi Platformu “10 Aralık İstanbul Katliamını Lanetliyoruz!” başlıklı bir bilşdiri yayınlayarak katliamı kınadı.  Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı Hüseyin İlhan’ın okuduğu bildiride şöyle denildi.; “Türkiye  10 Aralık günü kara ve acılı günlerinden birini daha yaşadı.

10 Ekim Ankara katliamının 14. ayında, anmasını yaptığımız 10 Aralık 2016 tarihinde, İstanbul’da gerçekleşen saldırıyla ; en az 39 insanımızı yitirdiğimiz, 155 insanımızın yaralandığı İstanbul Dolmabahçe katliamı, acılarımızın üzerine yeni acılar ekledi.

Öncelikle bu saldırıyı şiddetle lanetliyor, ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

Her katliamdan sonra, saldırıları kınayan ve lanetleyen açıklamalar yapmak, maalesef acıyı, gözyaşını, akan kanı durdurmaya yetmemektedir.

Genel seçimlerin yapıldığı 7 Haziran 2015’ten itibaren 20’nin üzerinde bombalı saldırıda yüzlerce yurttaşını yitirmiş bir ülkede hızla yükselen şiddetin nedenlerini sormamız gerekmektedir.

Unutmayalım: Yükselen şiddetin nedeni 7 Haziran’da “tek başına iktidar” çıkmaması olarak açıklandı, tek parti iktidarı olmazsa “kaos” geleceği söylendi, terör ve şiddet eylemleri bu söylem için kullanıldı. Peşinden de “istikrar” vaadi ile 1 Kasım’dan itibaren tek parti hükümeti kuruldu.

Bu koşullar altında ülkemiz topraklarının neden her gün kanla yıkandığını, gözyaşlarının neden dinmediğini, “vaatlerinin” neden gerçekleşmediğini sorgulamak bizleri yönetenlere sormak gibi bir yurttaşlık görevimiz bulunmaktadır.

Özellikle de Dolmabahçe’de daha yaralanan ve ölen insanlar yerden kaldırılmamışken konuyu “Başkanlık” ile ilişkilendiren sorumsuz yayınlar ve söylemler karşısında, “soru sormak” bir yurttaşlık görevi olduğu kadar insanlık görevidir.

Daha önceki saldırılarda da ifade ettiğimiz gibi, “İstikrar” vaadi ile yönetime gelen bir iktidarın, “istikrar” adına attığı her adımın Türkiye’yi daha da istikrarsızlaştırdığını sorgulamak zorundayız.

İçeride ve dışarıda savaşı/çatışmayı tercih eden politikaları, bu ülkenin kurucu ilkelerinden olan “yurtta barış, dünyada barış” ilkesinin neden terk edildiğini sorgulamak zorundayız.

Artık yeter! Tekrar tekrar aynı filmi izlemek, aynı acılarla karşı karşıya kalmak istemiyoruz.

Savaşla, çatışmayla, şiddetle  bu ülkenin hiçbir sorunun çözülemeyeceğini, ülkemizin ve insanlığın adım adım tüketilmekte olduğunu artık herkesin görmesini istiyoruz.

Artık yeter! “Huzur Operasyonları”nın huzur getirmediği, OHAL’in halimizi daha da beter hale getirdiği, kaostan en çok bahsedenlerin kaostan beslendiği, her saldırının rejim değişikliğine bahane için kullanıldığı, yandaş medyanın iyice sefilleştiği bir ortam istemiyoruz. Ve bu ortamı yaratanlar artık hesap vermelidir.

Saldırıyı bir kez daha lanetliyor, kana ve gözyaşına doyan bu topraklarda acıların artık son bulmasını diliyoruz. Halkın can güvenliğinin sürekli tehdit altında olmadığı bir ortamda, huzur içinde , barış içinde, kardeşçe yaşamak istiyoruz!”

 

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü