23 Kasım 2017

RSS Facebook Twitter Linkedin Digg Delicious

Perşembe, 15 Aralık 2016 17:06

Su Zammı Geri Çekilsin

Yazan  mavi didim
Oy ver
(0 oy)

Su Zammı Geri Çekilsin

Didim’inde içinde bulunduğu bazı ilçelerde yılbaşından sonra başlayacak suya yapılan zammın geri çekilmesi ile ilgili  imza kampanyası Didim’de bir çok noktada kurulan imza stantları ile sürüyor.

Stantlarda vatandaşlara  şu bilgiler aktarılıyor. Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantısında suya ilçeler bazında % 28-45 arasında değişen oranlarda zam yaptı. Yeni zamlı fiyatın Ocak 2017’den itibaren uygulanacağı, zamlı tarifeye göre konutlarda suyun metreküp fiyatı şöyle olacak: Kuşadası'nda 3,20 liradan 4,55 liraya (% 42 zamla), Didim'de 3,50 liradan 4,80 liraya (% 37 zamla), Aydın Merkez Efeler, Nazilli ve Söke'de 2,20 liradan 3,20 liraya (% 45 zamla) çıkacak. İş yerleri için suyun metreküp fiyatı Kuşadası'nda, 4,25 liradan 5,71 liraya (% 34 zamla), Didim'de ise 4,75 liradan 6,17 liraya (% 29 zamla) yükseltilecek.

İmza vermek için stantta bulunan bir Didimliye neye imza attığını bilip bilmediğini sorduk, aldığımız cevap manidardı “Emek dostu kardeşlerim halkın çıkarlarını savunmak için büyük bir çaba harcıyorlar. Yılbaşından sonra ilçemizde evlerimizde kullandığımız fakat içemediğimiz suya %30 zam yapılacakmış. Bizler bu zammın geri alınmasını istiyoruz. Halkçı bir yerel yönetimin böyle haklı bir talebi görmezden gelmeyeceğini düşünüyorum. İmza toplama sürecindeki gözlemim; gençlerin soruna ilgisiz kalmaları. Demek ki hala "Ekmek elden, su gölden algısı geçerli” dedi.

 

BAKIN ÇEVREMİZDEKİ İLLERDE SUYUN METREKÜP FİYATI KAÇ TL?
2016 yılı içinde Denizli’de yaşayan insanlar; (birim fiyat olarak) 1 metreküp suya 2.50 TL, Muğla’da 2.60 TL, İzmir’de 1.98 TL ödemektedirler. Didim'de  ise 2016 yılı içinde suyun metreküpüne ödediğimiz paranın 3.50 TL olması bile, zaten suya yüksek oranda para ödediğimizi gösteriyor.
İçemediğimiz suya böylesi yüksek fiyat ödememiz vicdanla  bağdaşmaz.
Ayrıca faturaya su bedelini aşan oranda çeşitli bedeller (atıksu, çtv, katı atık, KDV, gecikme, sayaç okuma vb.) eklenerek, su faturası soygunun belgesi haline dönüşmüştür.
Fahiş ve kabul edilemez oranda yapılan su zammına hayır diyoruz!. Bu zammın durdurulmasını ve meclis kararının derhal geri alınmasını istiyoruz.

mavi didim

mavi didim

Mavi Didim Gazetesi İnternet Editörü